Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak fugować płytki na ścianie?

Fugowanie płytek zwykle zostawiamy profesjonalistom. Niepotrzebnie! Wystarczy chwila, aby opanować sztukę spoinowania i samodzielnie wykończyć ścianę.

Spoinowanie płytek, potocznie określane fugowaniem, zabezpiecza powierzchnię ściany i chroni ją przed wilgocią oraz innymi czynnikami. Aby zabieg ten dał oczekiwane rezultaty, musimy przeprowadzić go precyzyjnie, pewnie oraz z wykorzystaniem odpowiednich produktów. Podpowiadamy, na czym polega fugowanie płytek oraz jak samodzielnie przeprowadzić fugowanie ściany.

Proste fugowanie – porady i wskazówki

Pamiętajmy, że przygotowanie powierzchni do dalszych prac jest równie istotne, co samo fugowanie płytek. Jeśli pominiemy ten etap, nie możemy liczyć na dobre rezultaty. Przed fugowaniem płytek ściennych należy przede wszystkim usunąć ze spoin resztki kleju. Następnie musimy poddać ocenie stan krawędzi płytek. Zapiszmy sobie przydatną poradę: w spoinowaniu pomoże delikatne zwilżenie krawędzi płytek. Nie polewajmy jednak ściany wodą, a ostrożnie przetrzyjmy ranty wilgotną ściereczką.

płytki ROMBUS BLACK

płytki ROMBUS BLACK

200 zł
TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ TOKYO SHEEN GOLD MOZAIKA 19,2X22,1

TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ TOKYO SHEEN GOLD MOZAIKA 19,2X22,1

110 zł
gres heksagon ATLAS WOOD BEIGE 25x28

gres heksagon ATLAS WOOD BEIGE 25x28

150 zł
CERAMICA BIANCA NEXT GREY HEXAGON REKT. 25X75

CERAMICA BIANCA NEXT GREY HEXAGON REKT. 25X75

95 zł
CERAMICA BIANCA MOZAIKA CARVALLO HEXAGON 12,5X14,5

CERAMICA BIANCA MOZAIKA CARVALLO HEXAGON 12,5X14,5

23 zł
CERAMICA BIANCA HEXAGON WHITE REKT. 25X75

CERAMICA BIANCA HEXAGON WHITE REKT. 25X75

100 zł
CERAMICA BIANCA MOZAIKA COPPER GLASS HEXAGON 25X25,8

CERAMICA BIANCA MOZAIKA COPPER GLASS HEXAGON 25X25,8

77 zł
PARADYŻ GLITTER MOOD BLUE HEKSAGON INSERTO C MAT 19,8x17,1

PARADYŻ GLITTER MOOD BLUE HEKSAGON INSERTO C MAT 19,8x17,1

45 zł

Czym fugować płytki?

Fuga fudze nierówna! Na rynku dostępne są różnego rodzaju zaprawy, wyróżniające się różnym składem chemicznym, ten zaś wynika z przeznaczenia wyrobu. Oznacza to, że rodzaj fugi dobieramy do warunków, mikroklimatu we wnętrzu oraz czynników, na działanie których będzie ona narażona. Do wyboru mamy m.in. fugi cementowe, cementowe elastyczne, akrylowe i epoksydowe.

Pracując na danej powierzchni, czyli np. jednej ścianie, czy w jednym pomieszczeniu, używajmy fugi z tej samej partii (należy sprawdzić numery partii!). Miejmy na uwadze, że fugi z różnych partii mogą nieznacznie, ale jednak zauważalnie różnić się kolorem. Jeśli w trakcie spoinowania płytek skończy nam się fuga i będziemy musieli sięgnąć po inne opakowanie z innej partii, prawdopodobnie zauważymy lekkie różnice odcieni. Co więcej, rozrabiając fugę, musimy bardzo dokładnie dobierać proporcje (ten sam stosunek wody do ilości zaprawy), aby uzyskać wyrób o tych samych właściwościach, elastyczności oraz o takim samym zabarwieniu (!).

Instrukcja fugowania płytek, którą możemy znaleźć na opakowaniu, zawiera najpotrzebniejsze informacje dotyczące rozrabiania wyrobu oraz dalszych czynności. Często popełnianym błędem jest dodawanie do zaprawy zbyt dużej ilości wody. Taki niezbyt gęsty wyrób będzie dłużej sechł – zaprawa może w ogóle się nie utwardzić.

Fugowanie płytek ceramicznych – krok po kroku

Jak kłaść fugę na ścianie? Poszczególne etapy prac należy dostosować do specyfiki wykończenia, na którym pracujemy, tzn. do rodzaju płytek. Spoinowanie płytek ceramicznych o raczej delikatnej, porowatej konstrukcji wymaga od nas wykonania fugowania próbnego, najlepiej na niewielkim i słabo wyeksponowanym fragmencie ściany. Jeśli zauważymy, że wyrób barwi ceramikę i odkłada się w porach materiału, oznacza to, że powinniśmy uprzednio zaimpregnować płytki specjalnym, przeznaczonym do tego preparatem.

Fugowanie płytek na ścianie rozpoczynamy od razu po rozrobieniu zaprawy. Nakładamy ją za pomocą pacy na niewielkie fragmenty ściany oraz wcieramy za pomocą pacy do fugowania, aż spoiny zostaną całkowicie i równomiernie wypełnione. Pacę należy prowadzić pod kątem, w nachyleniu w stosunku do powierzchni płytek, dzięki czemu zaprawa będzie pewniej wchodziła w spoiny.

Jeśli zauważymy, że w niektórych miejscach nałożyliśmy wyrób nierównomiernie, poczekajmy do wstępnego zawiązania się fugi (około 30 minut) i nanieśmy poprawki. Kiedy zaś fuga nieco już przeschnie – poznamy to m.in. po matowym wyglądzie – zbieramy jej nadmiar, po czym nadajemy jej odpowiedni kształt np. za pomocą gąbki. Następnie czyścimy płytki za pomocą lekko zwilżonej gąbki, delikatnie, aby nie rozetrzeć fugi. Prawdopodobnie na powierzchni ściany utworzy się lekki osad z cementu. To ważne: możemy go usunąć dopiero po około dwóch tygodniach. Użyjmy do tego specjalnego środka polecanego przez producenta fugi.

płytki ARABESKA BIAŁA 10x10 połysk

płytki ARABESKA BIAŁA 10x10 połysk

250 zł

Fugowanie płytek gresowych

Gres nieszkliwiony to jednocześnie bardzo wytrzymały, jak i delikatny materiał. Nieodpowiednio przeprowadzone fugowanie płytek gresowych oraz zastosowanie źle dobranych produktów może spowodować uszkodzenie wykończenia.

W przypadku gresu również konieczne jest przeprowadzenie fugowania próbnego. Obserwujemy m.in., na ile łatwe jest usunięcie zaprawy z powierzchni płytki. Jeśli zauważymy smugi lub zabrudzenia, oznacza to, że powinniśmy rozważyć ich impregnację. Poza tym fugę nakładamy z najwyższą ostrożnością, tak aby w jak najmniejszym stopniu zabrudzić gres, a po wypełnieniu spoin od razu usuwamy jej nadmiar.

Fugowanie ścian jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Zacznijmy od niewielkiego, niezbyt widocznego fragmentu ściany, a kiedy nabierzemy wprawy zabierzmy się za fugowanie większych powierzchni.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności