Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Idzie wiosna - czas na remont. Od czego zacząć? Doradzamy!

Wiosną przybywa nam energii oraz chęci do działania. To idealny moment na przeprowadzenie remontu. Słoneczna pogoda i ciepłe dni sprzyjają malowaniu, pracom renowacyjnym czy wymianie mebli. Jak się przygotować, aby sprawnie przeprowadzić wiosenny remont?

Kiedy dni stają się dłuższe i jaśniejsze coraz częściej widzimy pewne defekty w naszym mieszkaniu lub domu. Brudne ściany, pękający tynk, porysowana podłoga czy uszkodzone płytki to wszystko sprawia, że zaczynamy myśleć o przeprowadzeniu remontu. Odkładana na później renowacja dachu lub instalacji może przerodzić się w poważniejszy i bardziej kosztowny problem, dlatego nie ma co zwlekać!

Jak przygotować się do remontu?

Na początek niezbędne będzie oszacowanie miejsc, w których należy wykonać remont. Pamiętajmy, że nawet pozornie efektownie wyglądające wnętrze wymaga raz na 20 lat gruntownego odświeżenia. W międzyczasie warto mieć na oku pewne elementy, które nie tylko wpłyną na wystrój pomieszczeń, ale przede wszystkim na ich stan oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Rozejrzyjmy się po poszczególnych wnętrzach – jak się mają kafelki w kuchni i łazience, w jakim stanie są ściany oraz podłogi, czy powinniśmy wymienić meble, a może czeka nas poważniejszy remont, np. dachu? Wykonajmy kalkulację, skontaktujmy się z fachowcem, aby ocenił wymagane prace i działajmy.

Od czego zacząć remont?

Jeśli w planach nie mamy gruntownego remontu, a jedynie kosmetyczne zmiany warto zacząć od ścian i podłóg. Być może warto wyburzyć ścianę pomiędzy kuchnią a salonem, aby uzyskać więcej przestrzeni. Zmiana koloru ścian bardzo pozytywnie wpływa na odświeżenie wnętrz. Obecnie bardzo ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie tapet o wyrazistych, dużych wzorach na jednej ze ścian – za kanapą lub wezgłowiem łóżka lub ściany wykonane z surowych cegieł. Czasem wystarczy jedynie odświeżenie, np. pomalowanie pokoju na biało. Drugim istotnym remontowym elementem są podłogi. Porysowane lub wyszczerbione panele należy wymienić. Drewniany parkiet natomiast trzeba olejować lub lakierować. To dobry moment na zmianę koloru podłogi.

Panama 079/X

Panama 079/X

30 zł

Niewielkie zmiany dla dużego efektu

Wiosenne remonty często obejmują wymianę okien i drzwi. Pamiętajmy, że choć sam proces trwa kilka dni to w tym czasie możemy dłużej poczekać na usługę. Wybierajmy produkty wysokiej jakości o dobrych parametrach, gdyż wymianę stolarki okiennej przeprowadza się co kilkanaście lat, warto zatem wyposażyć dom w produkty, które przetrwają ten czas w dobrym stanie. Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne wybierajmy modele uniwersalne pasujące do różnych podłóg oraz mebli, aby w razie kolejnej zmiany nie czekały nas dodatkowe koszty.

Nowe meble na wiosnę?

Ostatnią remontową czynnością jest zazwyczaj wymiana mebli. W kuchni z pewnością wiąże się to z większymi zmianami oraz montażem. Podobnie jeśli chodzi o szafy wnękowe czy masywne regały. Szybciej pójdzie nam z pewnością wymiana kanapy, łóżka w sypialni czy stołu. Coraz chętniej zamiast kupować całego zestawu próbujemy naszych sił w renowacji. Samodzielnie przemalowujemy stoły lub krzesła, zmieniamy tapicerkę na fotelach czy przykręcamy i dekorujemy półki ścienne. To idealna okazja do eksperymentowania oraz użycia swojej wyobraźni. Ponadto własnoręcznie przygotowane przedmioty są dla nas wyjątkowe i z dumą będziemy ich używać.

Remont nie musi kojarzyć się z czasochłonnymi robotami, ale jeśli okaże się, że uszkodzenia są poważne lepiej nie zwlekać i przeprowadzić solidną renowację. Zlekceważone uszczerbki mogą przynieść znacznie więcej problemów oraz kosztów w przyszłości.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności