Farby - rodzaje, podział i zastosowanie

"Jeśli ktokolwiek chce mnie zrozumieć, powinien uważnie patrzeć na moje obrazy" - powiedział kiedyś jeden z najsłynniejszych przedstawicieli secesji, austriacki malarz, Gustav Klimt. Podobnie jest z kolorami! Dobór barw niemal zawsze świadczy o temperamencie człowieka. Właściciel czerwono-czarnej kuchni bywa z pewnością charakterny, natomiast posiadacza sypialni tonącej w biało-lawendowych nutach, można podejrzewać o romantyczne usposobienie.

No dobrze, kolory to jedno, ale jak wygląda fachowy podział farb na rodzaje? Jakie produkty najlepiej zastosować w pokoju dziennym, a jakie w łazience czy przedpokoju? Czym farby różnią się od siebie i czym kierować się podczas wyboru konkretnych produktów? O tym możesz przeczytać w poniższym artykule.

Czym różnią się farby wodorozcieńczalne od rozpuszczalnikowych?

Dawniej o trwałości farby decydował rodzaj rozpuszczalnika. Farby wodorozcieńczalne uważano za mniej trwałe, aniżeli te rozpuszczalnikowe. Obecnie oba gatunki farb można uznać za solidne i wysokojakościowe. Zarówno farby wodorozcieńczalne, jak i rozpuszczalnikowe potrafią tworzyć jednolite, trwałe powłoki i świetnie się prezentować. Jedyne, co je różni to przeznaczenie. I tak, farby wodorozcieńczalne są przyjazne dla środowiska, szybko schną i przede wszystkim, nie wydzielają męczącego zapachu. Produkty wodorozcieńczalne mają bardzo szerokie zastosowanie - mogą być używane do dekoracji i ochrony wewnętrznych oraz zewnętrznych tynków wapienno-cementowych, cementowych, podłoży betonowych, gładzi gipsowych, podłoży drewnianych, tworzyw sztucznych, a nawet metalu. Farby rozpuszczalnikowe natomiast, to produkty, których skład w dużej mierze bazuje na żywicach alkidowych. Najczęściej wykorzystywane są do malowania zewnętrznych i wewnętrznych podłoży drewnianych, metalowych, jak i również tworzyw sztucznych. Otrzymane powłoki charakteryzuje doskonała trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz bardzo dobre końcowe parametry mechaniczne.

Warto również wiedzieć, że farby rozpuszczalnikowe dzielą się na: olejne, alkidowe, chlorokauczukowe, epoksydowe, nitrocelulozowe oraz silikonowe. Wodorozcieńczalne z kolei na dyspersyjne, silikonowe, epoksydowe, alkidowe (wszystkie wymienione to farby organiczne) oraz na wapienne, cementowe oraz krzemianowe (wszystkie wymienione to farby mineralne).

Jaki jest podział farb ze względu na wykończenie i klasy?

Ostateczny efekt, jaki daje konkretny rodzaj farby, może być matowy, półmatowy, satynowy, półpołyskliwy bądź połyskliwy. Na ogół farby połyskliwe są bardziej odporne na wilgoć i zmywanie, dlatego najczęściej goszczą na ścianach pomieszczeń użytkowych, takich jak klatki schodowe, korytarze czy hale produkcyjne. Co ciekawe, kiedyś wysokojakościowe farby lateksowe kojarzyły się wyłącznie z połyskiem, obecnie jednak rządzi wśród nich modny mat. Jeśli zatem marzysz o matowym wykończeniu łazienki, nie ma żadnego problemu! Mat zalecany jest także do dużych, przestronnych powierzchni, np. do holów lub salonów. Jak zapewniają specjaliści, dzięki farbie tego rodzaju znacznie łatwiej ukryć jest ewentualne mankamenty podłoża.

O tym, że mat jest absolutnym hitem wnętrzarskim, przypominać nie musimy! Bardzo ciekawy efekt dają również farby tablicowe i magnetyczne. Najczęściej są dostępne w kolorze czarnym, jednak na rynku gości coraz większa gama kolorystyczna, która pozwala na dopasowanie koloru ściany do aranżacji wnętrza. Farby tablicowe są matowe, charakteryzują się dużą przyczepnością do podłoża, są odporne na ścieranie i wodę. Farby magnetyczne natomiast, to zazwyczaj farby podkładowe, których przyczepność wynika z drobnych cząsteczek żelaza, jakie mają w składzie.

Warto również pamiętać, że farby dzielą się na klasy. Klasa III to produkty najtańsze, które są dostosowane wyłącznie do przecierania na sucho. Klasa II to farby ze średniej półki, które można myć na mokro. Klasa I to najdroższe mieszanki, odporne na szorowanie i częste mycie. Prawdziwą furorę robią obecnie wysokojakościowe farby hydrofobowe, które nie pozwalają płynnym zabrudzeniom przenikać w głąb powierzchni.

Wybierz farby, które pomogą Ci zaaranżować wnętrze marzeń! >>

Jak wygląda podział farb ze względu na rodzaj podłoża?

Zanim wybierzesz farbę, dobrze przyjrzyj się podłożu, jakie pragniesz pomalować. Dzięki sprecyzowaniu swoich oczekiwań można wybrać produkt idealny, który przetrwa w świetnym stanie przez długie lata. Poniżej przedstawiamy krótką klasyfikację farb ze względu na rodzaj podłoża:

- Farby do tynków wewnętrznych - najbardziej popularne są wspomniane wcześniej emulsyjne farby matowe. Warto stosować je w sypialniach, salonie czy gabinecie. Oprócz nich warto postawić na produkty akrylowe (pokój dziecięcy), lateksowe (kuchnia i łazienka), akrylowo-lateksowe lub winylowe (korytarze, przedpokój).

- Farby do tynków zewnętrznych - emulsyjne rozcieńczane organicznym rozpuszczalnikiem, minarlne krzemianowe, cementowe oraz silikonowe. Pierwsza z wymienionych farb może zostać nałożona na tynk dopiero po miesiącu. Pozostałe można nakładać kilka dni po tynkowaniu.

- Farby do drewna - do tej grupy zaliczamy emalie, lakierobejce, a także rozmaite lakiery, takie jak poliuretanowe, akrylowe czy alkidowe. Emalie to farby kryjące, natomiast pozostałe preparaty, mimo, że nadają drewnu kolor, mogą pozostawić widoczny rysunek słojów. Emalie przeznaczone do malowania drewna, bardzo często można stosować również na powierzchnie metalowe, plastikowe, a nawet betonowe.

- Farby do glazury i płytek ceramicznych - coraz bardziej popularne. Jeżeli rysunek płytek w łazience czy kuchni znudził się domownikom, można śmiało chwycić za pędzel i w prosty sposób odmienić ich przestarzały look. Farby te są stosunkową nowością na rynku, jednak mimo tego można wybierać w kilkunastu różnych odcieniach i rozmaitym wykończeniu.

Czy warto inwestować w farby dekoratorskie?

Liczne grono estetów marzy o ścianach pięknych i jednocześnie niebanalnych. To właśnie dla nich specjaliści opracowują rozmaite gatunki farb o tzw. przeznaczeniu specjalnym. Zaliczyć do nich można np. farby strukturalne, które dzięki chropowatej powierzchni tworzą efekt abstrakcyjnego reliefu czy farby ozdobne, imitujące strukturę drewna bądź kamienia. Innym ciekawym produktem są farby nazywane potocznie „przecierkami”. Tego rodzaju powierzchnie bywają zazwyczaj dwukolorowe i doskonale czują się w przestrzeniach śródziemnomorskich czy orientalnych. Osoby lubiące połysk, z pewnością docenią farby z drobinkami złota i srebra, natomiast najmłodsi domownicy, farby fosforyzujące, które absorbując za dnia promienie świetlne, poz mroku mienią się intrygującą poświatą.

Świat farb potrafi być tyle kolorowy, ile niebanalny! Dzięki rozmaitym nowoczesnym rozwiązaniom malowane powierzchnie stają się coraz piękniejsze i przyciągające wzrok. Wystarczy, że będziesz mieć ciekawy pomysł i właściwie dobierzesz farbę do podłoża - wówczas Twój dom zawsze będzie stylowy i daleki od sztampy!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Piękna sypialnia w różu!
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

😘
  • Dodano rok temu
🙋🏼‍♂️
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów