Wentylator do łazienki – jaki wentylator łazienkowy wybrać?

Wilgoć, zaparowane lustro i nieprzyjemne zapachy to oznaki słabej wentylacji. Żeby pozbyć się tego typu problemów, zainstaluj wentylator do łazienki. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze takiego sprzętu i jaki wentylator łazienkowy wybrać.

wentylator do łazienki
Źródło: opticalearth / adobestock.com
Sprawdź wentylatory do 60 zł >>

Dlaczego warto zamontować wentylator łazienkowy?

Utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w łazience jest bardzo istotne. Po pierwsze, jest to kwestia komfortu użytkowania tego pomieszczenia. Przez nadmierną ilość pary wodnej w powietrzu ręczniki nie będą schnąć, a szyby i lustra będą często zaparowane. Po drugie, kiepska wentylacja łazienkowa może się negatywnie odbić na zdrowiu domowników. Wysoka wilgotność może przyczynić się do powstawania pleśni na ścianach, występowania grzybów i rozwoju drobnoustrojów.

W budynkach mieszkalnych stosuje się wentylację grawitacyjną. Dzięki kanałom powstaje ciąg, który zapewnia przepływ powietrza. Niestety, wentylacja grawitacyjna nie zawsze jest wystarczająca. Dlatego w otworze wentylacji warto zamontować nie zwykłą kratkę, ale wentylator łazienkowy. Poprawia on cyrkulację powietrza i wyciąga z pomieszczenia parę wodną.

Jaką wydajność powinien mieć wentylator łazienkowy?

Jaki wentylator łazienkowy wybrać? Jednym z podstawowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, dotyczy wydajności urządzenia w kwestii wymiany powietrza. Podaje się ją w metrach sześciennych na godzinę.

Jak obliczyć, jaką wydajność powinien mieć wentylator do Twojej łazienki? W tym celu musisz obliczyć kubaturę pomieszczenia. Wystarczy, że pomnożysz jej powierzchnię i wysokość. Przykładowo: dla łazienki o powierzchni 7 m² i wysokości 2,5 m kubatura będzie wynosić 17,5 m³. Przyjmuje się, że parametr wydajności powinien być przynajmniej trzykrotnością kubatury łazienki. Jak to wygląda na naszym przykładzie? Mnożysz 17,5 m³ razy 3. Wydajność wentylatora łazienkowego powinna wynosić w tym przypadku minimum 52,5 m³ na godzinę.

Sprawdź, jak pozbyć się wilgoci z domu >>

Wentylatory łazienkowe różnią się od siebie gabarytami. Nie będziesz mieć problemu z doborem odpowiedniego urządzenia. W budownictwie powszechnie stosuje się kilka uniwersalnych wielkości otworów wentylacyjnych. Co za tym idzie, produkuje się dopasowane do nich wentylatory łazienkowe.

Bardzo często informacja o tym, do jakiego otworu wentylacyjnego pasuje dany wentylator do łazienki, jest zawarta już w nazwie urządzenia. Przykładowo model Awenta Turbo 100T to sprzęt przystosowany do otworów wentylacyjnych o średnicy 100 mm.

Inne typowe wielkości, poza 100 mm, to m.in. 120, 125, 150 i 200 mm. Czasami w nazwach wentylatorów łazienkowych stosuje się oznaczenia liczbowe typu 10 bądź 20. Oznaczają one odpowiednio dopasowanie do otworów o średnicy 100 oraz 200 mm.

Montaż wentylatora łazienkowego – na ścianie czy suficie?

Zazwyczaj masz ograniczony wpływ na to, gdzie możesz zainstalować wentylator łazienkowy. Wyjątkiem jest budowa nowego domu, w którym możesz samodzielnie zaplanować umieszczenie otworu wentylacyjnego w łazience, w którym zostanie umieszczone urządzenie.

Najczęściej wejście do wentylacji jest zlokalizowane na ścianie. Większość wentylatorów jest dopasowana do pracy w takiej lokalizacji. Jednak nie wszystkie urządzenia nadają się instalacji w poziomie. Jeśli wentylator ma pracować pod skosem lub na suficie, musi mieć on odpowiednią konstrukcję. Takie urządzenie powinno być wyposażone w łożyska kulkowe. Przykładem takiego wentylatora łazienkowego jest Vents RO100 fi 100 mm.

Jakie są rodzaje wentylatorów łazienkowych?

Wentylatory łazienkowe różnią się od siebie poziomem zaawansowania. Dotyczy to głównie automatyzacji działania.

Wentylatory do łazienki możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • wentylator standardowy z włącznikiem sznurkowym – jest to podstawowe urządzenie, które uruchamia się przez pociągnięcie sznurka; przykładem wentylatora z włącznikiem sznurkowym jest Blyss 100 mm;
  • wentylator standardowy – popularny rodzaj sprzętu, który sprawdzi się jako wentylator łazienkowy zarówno w bloku, jak i w domu; włącza się go oraz wyłącza klawiszem do światła lub osobnym przyciskiem;
  • wentylator z timerem – tego typu sprzęt, np. Awenta system+, ma funkcję opóźnionego wyłączenia; po zgaszeniu światła w łazience lub naciśnięciu klawisza przypisanego do wentylatora urządzenie pracuje jeszcze przez określony czas; takie rozwiązanie sprawia, że pomieszczenie jest dłużej wentylowane, a ponadto nie musisz pamiętać o pracującym wentylatorze po wyjściu z łazienki;
  • wentylator z czujnikiem ruchu lub światła – włącza się samoczynnie, gdy wchodzisz do łazienki lub włączasz oświetlenie; tego typu sprzęt będzie dobrym wyborem, jeśli nie masz możliwości podłączenia wentylatora pod włącznik;
  • wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgotności – jest to urządzenie wyposażone w tzw. higrostat; włącza się automatycznie po przekroczeniu określonego poziomu wilgotności w pomieszczeniu; wentylator z czujnikiem wilgoci, np. Awenta Silent fi 125 mm higrostat, to bardzo wygodne rozwiązanie, polecane szczególnie do łazienek, w których występuje duży problem z odpowiednią wentylacją.

Jaki wentylator wybrać do łazienki w bloku, a jaki do domu?

Jaki wentylator do łazienki wybrać? Wiele zależy od tego, jakie są parametry technologiczne pomieszczenia. Przykładowo wentylator ze sznurkiem możesz zamontować w łazience, w której nie masz możliwości podłączenia sprzętu do włącznika światła lub osobnego klawisza.

Jaki wentylator łazienkowy zainstalować w bloku? W większości przypadków wystarczający może być standardowy sprzęt, uruchamiany wraz ze światłem. W mieszkaniach łazienki najczęściej nie mają okien, więc pomyśl nad wygodnym rozwiązaniem pod postacią wentylatora z czujnikiem ruchu lub światła.

Łazienki w domach mają zazwyczaj większe gabaryty w porównaniu do tych w blokach. Może zatem istnieć konieczność montażu wydajniejszego urządzenia lub wentylatora z higrostatem, zwłaszcza gdy pomieszczenie znajduje się w przyziemiu i trudno usunąć z niego wilgoć.

Wybierając wentylator łazienkowy, zwróć uwagę także na poziom generowanego hałasu. Istotny może być też wygląd. Jeżeli wentylator łazienkowy będzie w widocznym miejscu, zastanów się nad modelem ze stylowym korpusem.

Zobacz wszystkie wentylatory i klimatyzatory >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Łazienka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Łazienka
Komentarze

Zobacz więcej produktów