Tylko dziś! Fotele i regały do -50% na Dzień Miłośników Książek 📚❤️
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Oświetlenie w małym WC – jakie lampy wybrać do małej toalety?

Oświetlenie w małym WC jest tak samo ważne jak w innych pomieszczeniach. Korzystanie z toalety musi być komfortowe – a w dużej mierze odpowiada za to właśnie oświetlenie. Jakie oświetlenie do małej toalety wybrać? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać!

Oświetlenie w małym WC – o czym warto pamiętać?

Optymalnym rozwiązaniem jest okno w toalecie. Jednak jeśli mowa o toalecie w mieszkaniu w bloku, to takie rozwiązanie jest rzadko stosowane. Wówczas trzeba w pełni polegać na sztucznym oświetleniu. Niech nie zwiedzie Cię myśl, że w małym pomieszczeniu nie jest potrzebne solidne światło.

Oświetlenie do niewielkiego WC musi spełniać te same funkcje, co światło w innych pomieszczeniach, a więc:

  • zapewniać dostateczną jasność;
  • nie męczyć wzroku;
  • oświetlać dokładnie całe pomieszczenie;
  • nie razić w oczy.

Oświetlenie do ubikacji o niewielkim metrażu powinno być również dobrane w taki sposób, by nie zdominowało przestrzeni. Warto więc stawiać na kilka mniejszych źródeł światła zamiast na jedno duże. Z jednej strony to kwestia praktyczna (rozmieszczenie źródeł światła w różnych miejscach zapewni lepsze doświetlenie każdego zakątka), z drugiej estetyczna (w małym pomieszczeniu nigdy nie będą dobrze wyglądać duże lampy dominujące w przestrzeni).

PP Design P 100 WH PLAFON NOWOCZESNA LAMPA SUFITOWA OPRAWA NATYNKOWA 12 CM ALUMINIUM BIAŁY GX53 LED NISKI

PP Design P 100 WH PLAFON NOWOCZESNA LAMPA SUFITOWA OPRAWA NATYNKOWA 12 CM ALUMINIUM BIAŁY GX53 LED NISKI

245 zł
Plafon ceramiczny KALU biały

Plafon ceramiczny KALU biały

85 zł
Plafon LAGOS 10 czarny

Plafon LAGOS 10 czarny

55 zł
Plafon ORBIS naturalne drewno

Plafon ORBIS naturalne drewno

99 zł

Oświetlenie w małym WC – jakie lampy wybrać?

Jakie lampy najlepiej sprawdzą się więc w niewielkim pomieszczeniu toaletowym?

Lampa sufitowa do małego WC

Podobnie jak w przypadku łazienki, kuchni i innych pomieszczeń, istotne jest główne, górne źródło światła. Lampa sufitowa do toalety w postaci plafonu to doskonały wybór. Lampa sufitowa zapewni rozproszone źródło światła.

Oświetlenie toalety LED z czujnikiem ruchu

Oświetlenie LED do toalety z czujnikiem ruchu to także doskonały wybór. Światło aktywowane ruchem zapewni swobodę korzystania z toalety, a oprócz tego takie rozwiązanie niweluje problem przypadkowego zostawiania zapalonego światła w toalecie. Oświetlenie LED ma również tę zaletę, że jest stabilne, tj. nie mruga, dzięki czemu nie męczy oczu.

Punktowe lampki sufitowe

Punktowe lampy do toalety, czyli spoty rozmieszczone na suficie, także świetnie sprawdzą się w roli oświetlenia tego pomieszczenia. Oświetlenie do małego WC w postaci punktowych lampek, najlepiej regulowanych, to rozwiązanie, które z powodzeniem może zastąpić plafon i inne pojedyncze źródło światła na suficie. W tej roli również doskonale sprawdzi się oświetlenie LED.

Punktowe lampki podłogowe

Oświetlenie do toalety nie musi być tylko górne. Lampki podłogowe, umieszczone za toaletą, także sprawdzą się świetnie. Zapewnią subtelne, delikatne i nienachalne światło, które sprawdzi się przede wszystkim po zmroku. Nocna wizyta w WC, kiedy dookoła jest ciemno, a oczy są już przystosowane do tej ciemności, może nie należeć do przyjemnych, jeśli światło będzie zbyt ostre. Doskonale, jeśli również będą aktywowane ruchem.

Aigostar - LED Ściemnialny plafon LED/18W/230V śr. 34 cm Wi-Fi

Aigostar - LED Ściemnialny plafon LED/18W/230V śr. 34 cm Wi-Fi

212 zł
Rabalux 2662 - LED Plafon LOIS LED/36W/230V

Rabalux 2662 - LED Plafon LOIS LED/36W/230V

302 zł
GLOBO 48090-2 - Plafon BALLERINA I 2xE27/60W

GLOBO 48090-2 - Plafon BALLERINA I 2xE27/60W

161 zł
KARI 22 IP44

KARI 22 IP44

299 zł

Oświetlenie małej toalety – inspiracje i pomysły

Aranżując małą toaletę, pamiętaj o tym, że na udany efekt składa się kilka czynników. Oświetlenie toalety to co prawda bardzo istotna kwestia, jednak na równi z nią stoi styl aranżacji pomieszczenia, a co za tym idzie – również jego kolorystyka. Im mniejsze pomieszczenie, tym lepiej prezentuje się aranżacja w jasnych kolorach i przy użyciu elementów o prostym designie.

W każdym małym pomieszczeniu (i nie tylko zresztą w małym) ogromną rolę odgrywają lustra i szklane elementy. Same w sobie dodają jasności, a dzięki temu, że odbijają światło (także sztuczne), dodatkowo rozświetlają pomieszczenie.

Nawet w najmniejszych toaletach przeważnie znajduje się mała umywalka. Nad umywalką warto powiesić chociażby niewielkie lustro, najlepiej bez ram, by nie zabierać optycznie przestrzeni. Doskonałym połączeniem estetycznego z pożytecznym jest lustro z wbudowanym oświetleniem LED. Dzięki temu zyskujesz nie tylko dodatkowe, punktowe źródło światła, które idealnie uzupełni oświetlenie górne, ale także piękną, nowoczesną dekorację, która przy okazji jest również funkcjonalna.

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz i na ile źródeł światła postawisz, pamiętaj o tym, by wszystkie miały podobną moc i tę samą barwę. W przeciwnym wypadku w pomieszczeniu zapanuje chaos oświetleniowy, który będzie męczył wzrok. Poza tym, zamiast podkreślać styl aranżacji pomieszczenia, wprowadzi zamieszanie.

Oświetlenie do WC jest tak samo istotnym czynnikiem dekoracyjnym i zapewniającym komfort użytkowania pomieszczenia, jak w innych pokojach. Jakie oświetlenie do WC sprawdzi się najlepiej? Stawiaj na co najmniej dwa źródła światła: sufitowe (główne) oraz punktowe (uzupełniające). W małych pomieszczeniach lepiej nie decydować się na duże, bogato zdobione oprawy czy wiszące żyrandole. Taką samą funkcję, jednak przy jednoczesnej oszczędności przestrzeni, spełnią plafony, małe lampki punktowe i lampki LED w obudowie lustra. Nawet najmniejsze pomieszczenie toaletowe może być urządzone estetycznie i funkcjonalnie, dzięki czemu będzie cieszyć oko!


Inne artykuły w tej kategorii