Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak wyczyścić pralkę? 4 domowe sposoby na czyszczenie pralki

Jak wyczyścić pralkę? Czyszczenie pralki jest tak samo konieczne, jak regularna konserwacja innych urządzeń AGD. Dzięki temu pralki rzadziej ulegają awariom i staranniej troszczą się o garderobę domowników. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak umyć pralkę i czy zawsze wymaga to użycia gotowych środków chemicznych, poznaj 4 sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie pralki. Na końcu artykułu podpowiadamy też, jak czyścić poszczególne części pralki i zdradzamy pewien sprytny trik.

jak wyczyścić pralkę
Fot. Metr Kwadrat Studio

1. Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną?

Pierwszym popularnym i bardzo skutecznym domowym sposobem na czyszczenie pralki jest zastosowanie sody oczyszczonej. Czyszczenie pralki sodą jest bardzo proste. Wystarczy, że wsypiesz do pojemnika na proszek 1/2 szklanki sody i nastawisz pralkę na „pusty” cykl prania. W usunięciu zanieczyszczeń i kamienia pomoże Ci temperatura 90°C.

Dowiedz się więcej: Soda oczyszczona – zastosowanie w domu i ogrodzie

2. Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Inną, równie efektywną metodą czyszczenia pralki okazuje się użycie kwasku cytrynowego. Podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, wsyp kwasek do pojemnika na proszek i nastawiając temperaturę na 90°C, zaprogramuj pralkę na pełen cykl prania. Tym razem jednak zastosuj nie połowę, a 1/3 szklanki kwasku.

Warto pamiętać, że specjaliści radzą czyścić pralkę co najmniej raz na miesiąc. Systematyczne czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym uchroni urządzenie przed osadzaniem się kamienia i powstawaniem grzybów.

Sprawdź też: 9 sposobów na zastosowanie cytryny w domu – czy znasz wszystkie?

3. Czym wyczyścić pralkę? Czyszczenie pralki octem

Jak wyczyścić pralkę z kamienia? Jeżeli wnętrze Twojej pralki w bardzo dużym stopniu pokrył trudny do usunięcia kamień, możesz zastosować mieszankę – ocet z dodatkiem kwasku cytrynowego.

Jak odkamienić pralkę? Wystarczy, że wlejesz do bębna pralki 2 litry octu spożywczego i dosypiesz do niego dwa opakowania kwasku. Pełen cykl prania nastaw na najwyższą możliwą temperaturę. Jedynym mankamentem zastosowania octu bywa nieprzyjemny zapach, który w chwili czyszczenia pralki może rozprzestrzenić się po mieszkaniu.

Nie przegap: Ocet w domu – jak wykorzystać ocet w domowych porządkach?

4. Jak wyczyścić mocno zabrudzoną pralkę? Pastą z octu i sody

Może się zdarzyć, że żaden z powyższych sposobów na czyszczenie pralki nie sprawi, że będzie ona w pełni lśniła czystością. Wówczas dokładnie wymieszaj 10 łyżek octu z sodą oczyszczoną, aby powstała papka.

Jak wyczyścić pralkę sodą i octem? Taką mieszankę dokładnie nałóż na wszystkie zabrudzone miejsca w pralce (włącznie z gumowymi uszczelkami i podajnikami na proszek oraz płyn do płukania) i zostaw na kilka godzin. Po upływie wskazanego czasu dokładnie zmyj mieszankę przy pomocy wilgotnej szmatki i wytrzyj pralkę do sucha.

Czyszczenie pralki – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Masz więcej wątpliwości? Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących czyszczenia poszczególnych części pralki. Warto znać te odpowiedzi i regularnie wdrażać je w życie, by Twoja pralka była zawsze czysta i pachnąca.

Jak wyczyścić filtr w pralce?

Czyszczenie filtra pralki to bardzo ważna czynność, o której nie powinieneś zapominać. Filtr znajduje się zwykle z przodu pralki w jej dolnej części i jest zamaskowany białą prostokątną klapką, którą bez trudu można otworzyć. W niektórych pralkach, by dostać się do filtra, trzeba ściągnąć całą dolną listwę maskującą.

Zanim wyjmiesz filtr, odprowadź całą wodę z pralki (jeśli nie wiesz, jak to zrobić, poszukaj wskazówek w instrukcji swojej pralki). Wyłącz urządzenie i odłącz je od prądu. Zanim odkręcisz filtr, rozłóż pod pralką gruby ręcznik lub podłóż niskie i szerokie naczynie – po odkręceniu woda, która została w pralce, spłynie przez otwór. Wyciągnij filtr z otworu i opłucz go pod bieżącą wodą, a następnie zakręć go i zasłoń klapką.

Jak wyczyścić pojemnik na proszek w pralce?

Jak wyczyścić szufladę w pralce? Czyszczenie pojemnika na proszek powinieneś wykonywać regularnie, tym bardziej, że nie zajmie Ci ono wiele czasu. Wystarczy, że wyjmiesz całą szufladkę z pralki i umyjesz ją pod bieżącą wodą. Jeśli zabrudzenia są silne, możesz na jakiś czas zanurzyć pojemnik w ciepłej wodzie z łagodnym detergentem, a zakamarki dokładnie wyszorować starą szczoteczką do zębów.

Jak wyczyścić uszczelkę w pralce?

Jak wyczyścić gumy w pralce? Uszczelka wokół drzwiczek jest miejscem, o którym zwykle zapominamy podczas czyszczenia pralki, a to właśnie tam bardzo często gromadzą się zabrudzenia – szczególnie jeśli zazwyczaj pierzesz w niskich temperaturach.

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu gromadzącego się w zakamarkach uszczelek? Bardzo skuteczny może okazać się zwykły ocet. Wlej go do pustej butelki ze spryskiwaczem i dokładnie pokryj octem całą powierzchnię uszczelki. Odczekaj 10 minut i wyczyść całość przy pomocy miękkiej ściereczki, a silniejsze zabrudzenia delikatnie wyszoruj przy pomocy szczoteczki do zębów.

Jak wyczyścić odpływ pralki?

Dobrym sposobem na czyszczenie odpływu pralki jest odkręcenie go od syfonu i kilkukrotne przelanie gorącą wodą. Podczas przelewania warto ugniatać wąż w różnych miejscach, by zmiękczone przez wodę złogi mogły oderwać się i spłynąć.

Jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry?

O pralkę ładowaną od góry należy dbać w podobny sposób jak o pralkę z drzwiczkami z przodu. Tu również trzeba pamiętać o czyszczeniu filtrów, uszczelki, pojemnika na środki piorące oraz bębna. Jeśli nie jesteś pewien, w którym miejscu zlokalizowane są konkretne elementy z Twojej pralki, sprawdź to w instrukcji obsługi.

Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?

Swoją pralkę możesz szybko i łatwo wyczyścić przy pomocy tabletek do zmywarki. Wystarczy, że do bębna wrzucisz dwie tabletki i ustawisz program z wysoką temperaturą.

O innym zastosowaniu tabletek do zmywarki przeczytaj w artykule: Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Poznaj ten trik

Jak wyczyścić pralkę z nieprzyjemnego zapachu?

Twoja pralka nieprzyjemnie pachnie? Najprawdopodobniej wynika to z nadmiernego rozwoju bakterii i grzybów w jej zakamarkach. Na szczęście istnieje kilka prostych domowych sposobów na to, by pozbyć się przykrego zapachu i cieszyć się świeżym, pachnącym praniem.

Dowiedz się o nich więcej: Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Wypróbuj domowe sposoby

Jak odświeżyć pralkę lub wyczyścić ją z trudnych zabrudzeń? Mimo nowoczesnych rozwiązań, jakimi cechują się dzisiejsze pralki, warto dbać o nie domowymi sposobami. Ocet, kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona doskonale poradzą sobie z myciem pralki. Pamiętaj tylko, by stosować środki w odpowiednich proporcjach i przede wszystkim... robić to regularnie!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności