Poradnik domownika

Jak wyczyścić pralkę? 4 domowe sposoby na czyszczenie pralki

Czyszczenie pralki jest tak samo konieczne, jak regularna konserwacja innych urządzeń AGD. Dzięki temu pralki rzadziej ulegają awariom i staranniej troszczą się o garderobę domowników. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak często należy poddawać pralkę zabiegom pielęgnacyjnym i czy zawsze wymaga to użycia gotowych środków chemicznych, zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawiamy 4 sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie pralki.

1. Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną?

Pierwszym popularnym i bardzo skutecznym domowym sposobem na czyszczenie pralki jest zastosowanie sody oczyszczonej. Wystarczy, że wsypiesz do pojemnika na proszek 1/2 sody i nastawisz pralkę na pełen „pusty” cykl prania. W usunięciu zanieczyszczeń i kamienia pomoże Ci temperatura 90°C.


Więcej o zastosowaniu sody przeczytasz tutaj: Soda oczyszczona – zastosowanie w domu i ogrodzie.


czyszczenie pralki sodą oczyszczoną
Źródło: New Africa / Shutterstock

2. Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Innym, równie efektywną metodą na czyszczenie pralki okazuje się użycie kwasku cytrynowego. Podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, wsyp kwasek do pojemnika na proszek i nastawiając temperaturę na 90°C, zaprogramuj pralkę na pełen cykl prania. Tym razem jednak zastosuj nie połowę, a 1/3 szklanki kwasku. Warto pamiętać, że specjaliści radzą czyścić pralkę co najmniej raz na miesiąc. Bycie systematycznym uchroni urządzenie przed osadzaniem się kamienia i powstawaniem grzybów.

czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

3. Czym wyczyścić pralkę? Octem i kwaskiem cytrynowym

Jak wyczyścić pralkę z kamienia? Jeżeli wnętrze Twojej pralki w bardzo dużym stopniu pokrył trudny do usunięcia kamień, możesz zastosować mieszankę – ocet z dodatkiem kwasku cytrynowego. Wystarczy, że wlejesz do bębna pralki 2 litry octu spożywczego i dosypiesz do niego dwa opakowania kwasku. Pełen cykl prania nastaw na najwyższą możliwą temperaturę. Jedynym mankamentem zastosowania octu bywa nieprzyjemny zapach, który w chwili czyszczenia pralki może rozprzestrzenić się po mieszkaniu.


Więcej o zastosowaniu octu przeczytasz w artykule Ocet w domu – jak wykorzystać ocet w domowych porządkach?


czym wyczyścić pralkę
Źródło: FotoDuets/Shutterstock

4. Jak wyczyścić mocno zabrudzoną pralkę? Pastą z octu i sody

Może się zdarzyć, że żaden z powyższych sposobów na czyszczenie pralki nie sprawi, że będzie ona w pełni lśniła czystością. Wówczas dokładnie wymieszaj 10 łyżek octu z sodą oczyszczoną, aby powstała papka. Taką mieszankę dokładnie nałóż na wszystkie zabrudzone miejsca w pralce (włącznie z gumowymi uszczelkami i podajnikami na proszek oraz płyn do płukania) i zostaw na kilka godzin. Po upływie wskazanego czasu dokładnie zmyj mieszankę przy pomocy wilgotnej szmatki i wytrzyj pralkę do sucha.

jak wyczyścić pralkę

Dawniej po prostu Frania, współcześnie inteligentne urządzenie, które potrafi poradzić sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Mimo nowoczesnych rozwiązań i sprytnego mechanizmu, o pralkę warto jednak dbać i czyścić ją regularnie. Domowe sposoby na czyszczenie pralki zawsze temu sprzyjają!

Tu poznasz sposoby na czyszczenie łazienki bez chemii >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Łazienka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Łazienka
Komentarze
Słyszałam że tabletek do zmywarki lepiej nie używać do czyszczenia pralki ponieważ elementy pralki metalowe wewnątrz pralki rdzewieja
  • Dodano rok temu
Ludzie! Ocet niszczy uszczelki. Jak ktoś nie wierzy niech zaleje w misce jakaś gumowa uszczelkę o zostawi na pokładzie godzin. Jak chcecie kupić nową pralkę to ocet się do zepsucia starej nadaje idealnie. Sól do zmywarek co jakiś czas załatwia sprawe.
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów