Ocet w domu – jak wykorzystać ocet w domowych porządkach?

Ocet jest obowiązkowym produktem w każdym domu. Jest tani, ogólnodostępny i posiada szereg właściwości, które sprawiają, że jest świetnym środkiem czyszczącym. Ocet bez problemu poradzi sobie z zakamienionym czajnikiem, brudnym piekarnikiem, a nawet pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki. Sprawdź, jak możesz wykorzystać ocet spirytusowy w swoim domu!

otwarta kuchnia z białymi meblami

Ocet spirytusowy – właściwości

Ocet posiada wiele właściwości, m.in:

  • dezynfekujące – ocet ma działanie dezynfekujące, dlatego możesz go stosować do czyszczenia miejsc szczególnie narażonych na rozwój bakterii;
  • odkamieniające – kwas octowy to prawdziwy pogromca kamienia, dlatego bez trudu poradzi sobie z zakamienionym czajnikiem lub pralką;
  • udrożniające – ocet w połączeniu z sodą oczyszczoną tworzy pieniącą się mieszankę, która nie tylko odtyka odpływ w umywalce lub w zlewie, ale również eliminuje wydobywający się z syfonu nieprzyjemny zapach;
  • odświeżające – dzięki zawartości alkoholu ocet zabija bakterie odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu;
  • nabłyszczające – właściwości octu sprawiają, że może być on wykorzystany jako naturalny nabłyszczacz do zmywarki.
kuchnia z niebieskimi meblami
Tu znajdziesz inne pomysły na domowe porządki bez chemii >>

Jak wyczyścić żelazko? Użyj octu i sody

Zastanawiasz się, czym wyczyścić żelazko? Wystarczy, że sporządzisz odpowiedni roztwór octu i sody, aby szybko i bezpiecznie umyć sprzęt. Do wyczyszczenia stopy żelazka będą Ci potrzebne:

  • ½ szklanki octu;
  • ½ szklanki sody oczyszczonej;
  • miękka ściereczka.

Wlej ocet do sody oczyszczonej, odczekaj aż mieszkanka przestanie buzować, a następnie nasącz ściereczkę i potrzyj zimną stopę żelazka. Jeśli zabrudzenia są bardzo silne, możesz powtórzyć tę czynność aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów. Uzyskanym roztworem możesz również wyczyścić otwory lub zbiornik żelazka. W tym celu wlej mieszankę do pojemniczka, podłącz żelazko do prądu i włącz parowanie na ok. 5 minut. Po tym czasie uzupełnij zbiornik wodą (najlepiej miękką lub destylowaną) i ponów parowanie, aby usunąć wszystkie pozostałości i zniwelować drażniący zapach octu.

żelazko na wiklinowym fotelu

Jak wyczyścić piekarnik? Wybierz ocet i sodę

Czym wyczyścić piekarnik, w którym powstały zacieki i plamy od spalonego tłuszczu? I w tym przypadku rozwiązaniem może być zwykły ocet spożywczy! Wystarczy, że zmieszasz: 5 łyżek octu z 4 łyżkami sody oczyszczonej i kilkoma kroplami płynu do naczyń, a następnie nałożysz powstałą papkę na zabrudzone powierzchnie. Pozostaw mieszankę na kilka godzin, a następnie dokładnie wyczyść za pomocą wilgotnej szmatki.

Jak odkamienić czajnik? Pomoże ocet i woda

Jak bezpiecznie usunąć kamień z czajnika bez konieczności sięgania po chemię? Rozwiązanie jest prostsze niż myślisz. Wystarczy, że zmieszasz ocet i wodę w proporcjach 1:1, wlejesz do zakamienionego czajnika i pozostawisz na około godzinę. Efekt murowany!

kuchnia z białymi meblami i drewnianym blatem

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Zmieszaj ocet z wodą

A jak wyczyścić mikrofalę, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu? Do tego celu będzie Ci potrzebny roztwór octu i wody w proporcjach 1:1. Mieszankę przelej do miseczki, a następnie umieść ją w mikrofalówce i włącz urządzenie na kilka minut. Parujący roztwór octu nie tylko zneutralizuje brzydkie zapachy, ale również zmiękczy zabrudzenia, dzięki czemu łatwiej je usuniesz za pomocą ściereczki.

Jak wyczyścić klatkę królika lub świnki morskiej? Octem!

Regularne czyszczenie klatek zajęczaków i gryzoni to podstawa. Jeśli na dnie kuwety pojawi się trudny do usunięcia osad, do czyszczenia możesz wykorzystać właśnie ocet. Wystarczy, że polejesz octem plamy, odczekasz kilka minut, a następnie powycierasz miękką ściereczką. Pamiętaj również, że zwierzęta mają bardzo czuły węch, dlatego musisz dokładnie wypłukać klatkę!

Ocet to sposób na rozwiązanie wielu domowych problemów. Jeśli się zastanawiasz, czym wyczyścić przypalone żelazko albo jak usunąć kamień w czajniku, użyj właśnie octu. Dzięki swoim właściwościom ocet to doskonały środek czyszczący, który w przeciwieństwie do chemii jest bezpieczny i bardzo tani.

Tu dowiesz się, jak zastosować sodę oczyszczoną w domu i ogrodzie >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów