Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Siłownia w domu – jak urządzić domową siłownię?

Siłownia w domu to idealny sposób na regularne treningi, a co za tym idzie – zachowanie dobrej kondycji i wysportowanej sylwetki. Niestety nie każdy dysponuje metrażem, który pozwoliłby na zaaranżowanie wygodnej i profesjonalnie wyposażonej przestrzeni. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak urządzić domową siłownię, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym prezentujemy kilka sprawdzonych rozwiązań. W trakcie lektury dowiesz się m.in. co kupić do siłowni w domu i jak najwygodniej wygospodarować strefę do ćwiczeń. Zaczynamy!

Jak zrobić siłownię w domu?

Domowa siłownia to ogromna wygoda, która pomaga zachować zdrowie i linię bez konieczności opuszczania przytulnych czterech kątów. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście wygospodarowanie osobnego pomieszczenia do ćwiczeń, dzięki czemu siłownię można wyposażyć bardziej komfortowo i profesjonalnie, unikając przy tym łączenia dwóch stref, np. sypialnianej i fitness. Jeżeli mieszkasz w domu, siłownia w piwnicy lub na strychu wydaje się zatem jednym z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań.

Tego rodzaju przestrzenie często traktowane są nieco po macoszemu, bez konkretnego planu. Domowa siłownia może zamienić je we wnętrza w pełni funkcjonalne, o określonym przeznaczeniu. Innym pomysłem może być również minisiłownia w ogrodzie, jednak wówczas należy zadbać o solidne zadaszenie, aby chronić przyrządy do ćwiczeń przed deszczem. A jeżeli jesteś właścicielem kameralnego mieszkania? Nie martw się, i na taką przestrzeń znajdzie się sposób, o czym piszemy w kolejnych akapitach.

Co powinna zawierać domowa siłownia?

Odpowiednio wyposażona siłownia w domu może spełniać nawet najwyższe wymagania zaprawionych miłośników ćwiczeń. Wystarczy tylko zatroszczyć się o odpowiedni sprzęt i wykończenie wnętrza. Co zatem powinna zawierać domowa siłownia? Podłoga to jeden z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod lupę już na samym początku. Pamiętaj, że ciężkie maszyny czy nawet skoki na skakance mogą w znaczący sposób wpłynąć na kondycję paneli bądź klepek parkietowych.

Aby odpowiednio je zabezpieczyć, możesz zastosować specjalną podłogę PCW stosowaną w profesjonalnych siłowniach. Elementy tego rodzaju podłogi przypominają puzzle wraz z systemem zamków, dzięki czemu z powodzeniem uda Ci się położyć je samodzielnie. Warto również wiedzieć, że PCW jest stosunkowo tanie, dlatego jego montaż będzie Cię kosztował znacznie mniej pracy i pieniędzy niż ewentualna naprawa drewnianej podłogi.

Oprócz tego siłownia w domu nie może obyć się bez okazałych, lustrzanych tafli, które nie tylko powiększą wnętrze optycznie, ale przede wszystkim pozwolą Ci na kontrolę ciała i poprawne wykonywanie konkretnych ćwiczeń. Najlepszym sposobem jest kupno lustra wykonanego na zamówienie, dzięki któremu uda Ci się ściśle wypełnić przestrzeń na ścianie. Kolejną kluczową kwestią pozostają oczywiście przyrządy do ćwiczeń.

Sprzęt do siłowni domowej powinien być w pełni dostosowany do Twoich potrzeb i planu treningowego. Jak podpowiadają specjaliści, można zacząć od niedrogich, drobnych sprzętów i w miarę możliwości dokupować nowe. Na pierwszy ogień może zatem pójść mata do ćwiczeń, a kolejno hantle, drążki do podciągania, steper, twister czy dmuchana piłka. Jeżeli decydujesz się ćwiczyć z wirtualnym instruktorem, możesz pomyśleć o zainstalowaniu wiszącego telewizora oraz sprzętu grającego, co w znaczny sposób ułatwi i uprzyjemni Ci domowe treningi.

Domowa siłownia – mało miejsca to nie problem

Jeżeli masz małe mieszkanie, musisz podjeść do zaprojektowania strefy fitness nieco inaczej. Nie martw się jednak, mała siłownia w domu też może być funkcjonalna! Wystarczy, że wydzielisz na nią nieco miejsca np. w sypialni. Wówczas koniecznie pokuś się o sprzęty niewielkich rozmiarów lub takie, które w kilka chwil można złożyć i np. schować pod łóżkiem lub do szafy wnękowej. Do tego rodzaju sprzętów należy zaliczyć m.in. rowerki magnetyczne, stepery czy orbitreki.

Innym ciekawym rozwiązaniem mogą być drążki wolnostojące do podciągania, które dzięki swojej ażurowej konstrukcji są ustawne i nie zajmują wiele miejsca. W niewielkim wnętrzu nie warto przykrywać całej podłogi PCW, do ćwiczeń może Ci wystarczyć wygodna, wielkoformatowa mata. Co jeszcze powinna zawierać Twoja domowa siłownia? Ćwiczenia muszą być przede wszystkim dobrane adekwatnie do tego, na jakich partiach ciała chcesz się skupić. Wcześniej możesz zatem umówić się na konsultacje z trenerem personalnym, aby dokładnie opracować swój indywidualny plan fitness.

Siłownia w domu – czy warto w nią zainwestować? Wady i zalety

Dla niektórych siłownia w domu to najwygodniejsze rozwiązanie. Jak się jednak okazuje, wiele osób uważa ją za zbędną, podkreślając kilka wad podobnego projektu. Jakie są zatem największe plusy i minusy domowej siłowni?

ZALETY DOMOWEJ SIŁOWNI

  • Oszczędność czasu i pieniędzy – zwolennicy domowej siłowni są zgodni: wyprawa do klubu fitness, zwłaszcza w godzinach szczytu, potrafi zająć mnóstwo czasu. Tymczasem w domowej siłowni wszystko jest w zasięgu ręki! Podobnie rzecz ma się z oszczędnością pieniędzy. Koszt stworzenia własnej siłowni zwraca się bardzo szybko, zwłaszcza jeśli wcześniej inwestowałeś w miesięczne karnety typu open, które nie należą do najtańszych.
  • Komfort ćwiczeń – we własnym domu możesz ćwiczyć bez czekania w kolejkach na popularne przyrządy, które często bywają zajęte. Oprócz tego możesz cieszyć się komfortem ćwiczenia w samotności. Jeśli krępujesz się wykonywaniem ćwiczeń przy innych, nieznajomych osobach, weź pod uwagę, że w domowym zaciszu nie ma o tym mowy!
  • Elastyczność – dzięki domowej siłowni nie musisz trzymać się stałego harmonogramu ćwiczeń. Swój trening możesz przeprowadzić o dowolnej porze, zwłaszcza jeśli np. Twój konwencjonalny plan dnia nagle ulegnie nieoczekiwanej zmianie. W kilku słowach: na ćwiczenia zawsze będziesz mieć czas!

WADY DOMOWEJ SIŁOWNI

  • Obecność innych domowników – ćwicząc na siłowni, możesz zupełnie się wyłączyć i skupić na treningu. Niestety w domu bywa różnie. Czasem Twoje ćwiczenia mogą przeszkadzać Twoim bliskim lub sąsiadom, innym razem dzieci mogą Cię rozpraszać. Na siłowni natomiast masz przed sobą jasno określony cel i czas, jaki możesz poświęcić ćwiczeniom.
  • Problem z motywacją – często się zdarza, że w zaciszu domowym motywacja do ćwiczeń spada. W przestrzeni publicznej łatwiej jest się zmobilizować do treningu, zwłaszcza jeśli są to ćwiczenia zorganizowane w grupie lub pod okiem doświadczonego trenera. Jeśli więc wciąż zastanawiasz się co wybrać: ćwiczenia w domu czy na siłowni, musisz przemyśleć, czy w pierwszym przypadku nie będziesz stale odkładać ich na później.
  • Brak profesjonalnego sprzętu – tyczy się to zwłaszcza kameralnych domowych siłowni. Ograniczony metraż często staje się przeszkodą, która uniemożliwi zaaranżowanie profesjonalnej strefy fitness.

Dla wielu osób nie ma nic lepszego niż domowa siłownia! Co kupić, jak zaaranżować, na jakie sprzęty postawić? Skorzystaj z naszych wskazówek, a na pewno uda Ci się zaprojektować wymarzoną przestrzeń fitness. Aby to zrobić, warto najpierw dokładnie przeanalizować własne oczekiwania, tryb życia oraz możliwości.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak urządzić taras tanim kosztem? Pomysły na tani taras do 900 złotych

Jak urządzić taras tanim kosztem? Pomysły na tani taras do 900 złotych

Jak urządzić taras przed domem? Krótki przewodnik

Jak urządzić taras przed domem? Krótki przewodnik

Sprzątanie dla leniwych: poznaj przydatne triki, które ułatwiają sprzątanie

Sprzątanie dla leniwych: poznaj przydatne triki, które ułatwiają sprzątanie

Funkcjonalne schody – pomysły na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami

Funkcjonalne schody – pomysły na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami

Mieszkanie na poddaszu. Wady i zalety

Mieszkanie na poddaszu. Wady i zalety

Materac twardy czy miękki – który będzie dla Ciebie lepszy?

Materac twardy czy miękki – który będzie dla Ciebie lepszy?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.