Kino, z którego nie będziesz chciał wyjść. Jak stworzyć kino domowe?

Kino domowe już dawno przestało być przywilejem tylko nielicznych. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie we własnym domu pomieszczenia, które pozwala na oglądanie filmów równie (lub nawet bardziej) komfortowo, co w prawdziwej sali kinowej. Jak zaprojektować kino w domu, by korzystanie z niego było czystą przyjemnością? Jaki sprzęt wybrać? Na co zwrócić uwagę, urządzając pomieszczenie? No i w końcu – ile to wszystko kosztuje?

kino domowe

Kino w domu – dlaczego warto je urządzić?

Umówmy się – seanse w tradycyjnych kinach, szczególnie w weekendy, kiedy zwykle masz najwięcej czasu na rozrywkę, często odbiegają od ideału. Długie kolejki do kas, przepychanie się w ciemnościach do swojego fotela, zbyt wąskie podłokietniki nieprzystosowane dla dwóch osób, wszechobecny zapach popcornu i ludzie komentujący na głos akcję dziejącą się na ekranie.

To wszystko wraz z drogimi biletami często zniechęca do wyjścia z domu, a plany kończą się na pozostaniu na kanapie i bezmyślnym przerzucaniu kanałów. Prywatna sala kinowa umożliwi Ci oglądanie najlepszych produkcji filmowych na dużym ekranie, z doskonałym dźwiękiem, we własnym domu. Do kina będziesz mógł przejść z kubkiem ulubionej kawy, w kapciach i wygodnym dresie. Brzmi dobrze? Oczywiście, że tak, ale właściwie to...

sala kinowa w salonie

...jak zrobić kino w domu?

Nie będziemy Cię oszukiwać – jeśli planujesz stworzyć prywatną salę kinową, będziesz musiał wydać trochę pieniędzy. Biorąc jednak pod uwagę, że z domowego kina będzie korzystała kilkuosobowa rodzina, a ceny biletów w komercyjnych kinach nie należą do najniższych, taka inwestycja z pewnością się zwróci. Najważniejsze kwestie, o jakie musisz zadbać to:

  • przystosowanie pomieszczenia,
  • wybór ekranu, projektora i nagłośnienia,
  • nastrój – bez odpowiedniego klimatu stworzone pomieszczenie będzie tylko pokojem z dużym ekranem.

Jakie pomieszczenie przeznaczyć na salę kinową w domu?

Jeśli chcesz stworzyć prawdziwy pokój kinowy w domu, powinieneś wygospodarować w tym celu osobne pomieszczenie. Oczywiście, jeśli metraż Ci na to nie pozwala, możesz również w miarę możliwości dostosować salon tak, by efekty wizualne i dźwiękowe były jak najlepsze. Nadal pozostanie to jednak tylko salon, wieczorami pełniący funkcję kina domowego. Pozostańmy więc przy osobnym pomieszczeniu.

salon z ekranem i hamakiem

Idealnie byłoby, gdyby miało ok. 20-30 m² – zbyt małe lub zbyt duże przestrzenie stwarzają trudności w doborze sprzętu. Jako pomieszczenie do zaaranżowania kina domowego idealnie sprawdza się niezagospodarowane poddasze lub... piwnica. Kino domowe w piwnicy to świetny pomysł, ponieważ to miejsce jest najczęściej pozbawione dostępu do światła dziennego – w tym wypadku jest to ogromny atut.

Kino domowe – telewizor czy projektor?

Podpowiadamy: jeśli już postanowiłeś wygospodarować osobne pomieszczenie, koniecznie rozważ zakup projektora, ponieważ rozmiary telewizorów są bardzo ograniczone. Jaki projektor do kina domowego wybrać? Podejmując decyzję, zwróć uwagę na:

  • technologię (DLP lub LCD),
  • format (najpopularniejsze to zbliżony do kwadratu 4:3 lub panoramiczny 16:9),
  • rozdzielczość (im większa, tym odwzorowanie kolorów będzie lepsze),
  • jasność (im mniejsza, tym gorsza widoczność w niezaciemnionym pomieszczeniu),
  • kontrast (odpowiada za jakość wyświetlanych kolorów),
  • żywotność lampy (czyli informacja o tym, jak długo lampa będzie działać bez strat na jakości wyświetlanego obrazu).

Kiedy wybierzesz już projektor, możesz dokupić do niego specjalistyczny ekran, wybierając z szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku. Ekran może być rozwijany i przenośny lub montowany na stałe. Pamiętaj jednak, że równie praktycznym i tańszym niż ekran rozwiązaniem będzie po prostu gładka biała ściana.

Tu znajdziesz projektory do Twojego domowego kina >>

Chcesz mieć kino w domu? Zadbaj o nagłośnienie

Po co chodzimy do kina? Bardzo często właśnie dla wyjątkowych efektów dźwiękowych. W przypadku kina domowego istotna jest nie tylko jakość zakupionych głośników, ale również ich rozmieszczenie. Cała sztuka polega na tym, by nie zmieniając ustawień głośności, oglądający wyraźnie słyszał szept postaci na ekranie, a jednocześnie, by dźwięk wybuchu czy wystrzału go nie ogłuszył.

Podstawowa zasada jest taka – głowa słuchacza i głośniki powinny tworzyć trójkąt równoboczny lub równoramienny. Najlepiej, jeśli głośnik centralny znajduje się jak najbliżej ekranu. Kolumny przednie powinny być skierowane pod kątem 45 stopni do widza siedzącego naprzeciwko ekranu. Głośniki efektowe umieszczamy po bokach widza, nieco powyżej poziomu uszu.

Nastrój w domowym kinie – wisienka na torcie

Kiedy już wybrałeś pomieszczenie, kupiłeś i zamontowałeś wszystkie potrzebne sprzęty, nadszedł czas na… budowanie nastroju. Jeśli chcesz stworzyć prawdziwie kinowy klimat, zainwestuj w profesjonalne fotele (przemyśl jednak najpierw, dla ilu osób najczęściej będziesz urządzać seanse, by odpowiednio dobrać ich liczbę). Możesz też zamontować dyskretne oświetlenie w suficie podwieszanym, które idealnie odda kinowy klimat.

salon z ekranem projekcyjnym

A na jakie kolory postawić? Aktualne wnętrzarskie trendy wskazują na wykorzystywanie w pomieszczeniach jasnych barw. W przypadku projektowania kina domowego jest inaczej – tutaj wybierz raczej ciemne kolory, od których światło emitowane przez ekran nie będzie się odbijać.

Jeśli nie chcesz inwestować dużych kwot w wystrój pomieszczenia, rozłóż na podłodze materace, rzuć dużo miękkich poduszek i koców, a na ścianach zawieś lampki choinkowe, które dadzą miękkie, przytłumione światło. Tylko tyle wystarczy, by stworzyć miejsce idealne do wieczornych seansów filmowych – być może wystrojem znacznie odbiegające od komercyjnego kina, ale czy przez to gorsze? Wręcz przeciwnie. Szukając inspiracji, wykorzystaj źródła internetowe. W wyszukiwarkę wpisz: kino w domu – projekty, a z pewnością znajdziesz coś, co spełni Twoje oczekiwania.

Kino w domu – koszt wykonania

To zależy. Jeśli postawisz na maksymalnie budżetową opcję, wykorzystasz materace, poduszki i inne elementy wyposażenia, które masz już w domu, możesz zmieścić się w 10 000 zł. Weź pod uwagę jednak, że przy zainwestowaniu niewielkiej kwoty otrzymasz miłe miejsce do rodzinnego oglądania filmów, efekt trudno jednak będzie porównać do kinowego. Zupełnie przyzwoite prywatne kino domowe z profesjonalnym sprzętem i fotelami stworzysz za ok. 70 000 zł i więcej.

Kino w domu to bez wątpienia marzenie wielu osób. Jak widać, stworzenie takiego miejsca nie jest trudne. Wystarczy trochę oszczędności (a to, ile chcesz zainwestować, zależy wyłącznie od Ciebie), odrobina cierpliwości i kreatywności, a będziesz mógł w domowym zaciszu, o dowolnej porze, oglądać filmy w doskonałej jakości, ze świetnymi efektami dźwiękowymi.

Wszystko, czego potrzebujesz do stworzenia domowego kina >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów