Jak urządzić wąski i długi pokój dzienny?
Pokój dzienny jak tunel, salon o niezbyt salonowych gabarytach? Aranżacja takiej przestrzeni to wyzwanie. Pokierujemy optycznym odbiorem długiego i wąskiego pokoju dziennego, odpowiednio dobierając kolory i planując funkcje.
Wąski i długi pokój dzienny to skomplikowana w aranżacji przestrzeń. Na szczęście, wbrew pozorom, jej metamorfoza w pełen światła salon jest możliwa. Proces urządzania lub modyfikacji najlepiej zacząć od... zerknięcia na rzut mieszkania. Zlokalizujmy ściany nośne. Jeśli architektoniczni bogowie są nam przychylni, okaże się, że nasz problematyczny wąski pokój okalają ścianki działowe. Chwytamy za młot i wyburzamy, łącząc z sąsiednim pomieszczeniem i odzyskując zaburzone proporcje. Nie jest to możliwe? Nadal wpatrujemy się w plan pomieszczenia. Przede wszystkim wyznaczamy poszczególne strefy funkcjonalne, dedykowane rozrywce, spożywaniu posiłków itd. Pamiętajmy, że w idealnym wnętrzu nie liczy się kształt, a odpowiednie rozłożenie akcentów. Nawet najbardziej nieregularne pomieszczenie można zagospodarować skutecznie.
No nie wiem, może pasy cię poszerzą?
Zanim zabierzemy się za przestawianie mebli, poznajmy kilka reguł dotyczących optycznego poszerzania wnętrza. To klasyki, dobrze znane must do w wąskich salonach, ale i tak warto je przypomnieć. „Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest malowanie krótszych ścian ciemnym kolorem, żeby zbliżyć je optycznie do siebie, natomiast długie ściany pozostawić jasne, by wizualnie pokój wydawał się szerszy i przestronniejszy – tłumaczy Magdalena Ćwiżyk, architekt wnętrz ze STUDIO MAC. Ja osobiście preferuję wydzielenie stref, poprzeczne podzielenie pomieszczenia kolorystyką, zabudową sufitu czy meblami. W jednej z realizacji wydzieliłam strefę kuchni obniżonym sufitem, ułożonym w poprzek stołem oraz ciemniejszą ścianą z półkami w salonie, dzięki czemu proporcje pomieszczenia poprawiły się” – mówi.
Sprawdź też: Nowoczesny pokój – jak urządzić nowoczesny pokój dzienny? Zdradzamy aranżacyjne triki
Narożnik z funkcją spania Rodario mini ciemnobeżowy z pojemnikiem sztruks lewostronny
2999 złNarożnik z funkcją spania Beira z pojemnikiem kremowy lewostronny
4199 złNarożnik z funkcją spania Beira z pojemnikiem kremowy prawostronny
4199 złNarożnik z funkcją spania Naverro L-kształtny z pojemnikiem jasnobeżowy velvet hydrofobowy lewostronny
4359 złKluczowe jest również oświetlenie. „Duże znacznie w przypadku długiego i wąskiego pokoju dziennego ma ilość, wielkość i lokalizacja okien – podkreśla Adam Bronikowski z pracowni HOLA DESIGN. Najczęściej niestety mamy najgorszy pod tym względem rozkład, w którym okno lub okna zlokalizowane są na jednym z krótkich boków pokoju. Taka lokalizacja okien powoduje, że pomieszczenie robi się ciemne na jego przeciwległym boku. Naturalnym zabiegiem jest wówczas stosowanie jasnej kolorystyki ścian” – twierdzi projektant.
Co jeszcze? Jeśli wzory, to większe. Należy unikać drobnicy, mnogość drobnych ozdobnych elementów da nam uczucie przeładowania. Pasy i piony? Jak najbardziej! Poziome pasy umieszczone na krótkiej ścianie delikatnie odsuną ściany od siebie.
Ozdoby? Stawiamy na duże gładkie powierzchnie. W przypadku mebli sprawdzą się wykończone na wysoki połysk jasne fronty. „Ważne, aby materiały, z których wykonane są meble, miały gładkie, połyskujące powierzchnie - odbijające otoczenie. Wtedy pokój wygląda na szerszy. Istotne też, aby kolorystyka mebli była jasna, a rozmieszczenie poszczególnych elementów skupiało się na krótszych, a nie długich ścianach. Zwróćmy uwagę także na dodatki. Powieszenie dużego lustra na dłuższej ścianie pozwala na poszerzenie wnętrza, tak samo działają dekoracyjne, połyskujące przedmioty ustawione na ścianach podłużnych” – podpowiada Alicja Olech ze studia Kameleon. Nie trzeba chyba wspominać, że lustro w pięknej, dopasowanej do wystroju oprawie stanie się znakomitym ozdobnym dodatkiem.
Ustawny vs. nieustawny
Im mniej, tym lepiej. To złota zasada, która przyświecać będzie aranżacji wąskiego pokoju dziennego. Kluczowa jest hierarchia priorytetów. Jakie funkcje pełnić ma salon? Wypoczynek, jadalnia, telewizor, okazjonalne przyjęcia. A może służyć ma wyłącznie do lektury? Jeśli tak wystarczy nam fotel, etażerka i nieinwazyjna stojąca lampa. Określiwszy hierarchie potrzeb, ustalimy, jakie meble będą niezbędne. Co musi się pojawić? Komplet wypoczynkowy. Niech będzie lekki. Masywne, rozłożyste kanapy nie sprawdzą się w takim wnętrzu. Za czym się rozglądać? Delikatne skandynawskie wzornictwo, geometryczne kształty rodem z lat 60-tych ubiegłego wieku. Wąskie siedziska, wyższe i smuklejsze drewniane nóżki.
Jeśli w wyposażeniu naszego salonu znajdować się musi szafa, umieśćmy ją tuż przy drzwiach. Generalnie większe meble umieszczamy przy wejściu, dzieląc tym samym pomieszczenie na strefy: cięższą i lżejszą. Częstym błędem jest ustawianie mebli wzdłuż długich ścian - pogłębiamy efekt tunelu. Co z fantem począć? Tworzyć strefy! Nieregularne czy geometryczne, gdzie na planie kwadratu umieszczamy stolik kawowy i fotel. Nawet jeśli zastawimy środek pomieszczenia, stworzymy wrażenie ustawności, celowości. Innym sposobem podziału jest użycie dodatków podłogowych. Dywany, chodniczki będą sygnalizować konkretne strefy pomieszczenia.
Wąski pokój dzienny implikuje małą liczbę dodatków. Dlatego w takim wnętrzu najlepiej sprawdzą się aranżacje minimalistyczne. Styl nowoczesny, ale też delikatny, naturalny, nieprzeładowany skandynawski. Dążmy do aranżacyjnego wyważenia.