Wybieraj ulubione produkty i nie płać za ich dostawę! 🤩
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Zioła na balkonie – uprawa, sadzenie, lista ziół jednorocznych i wieloletnich

Swojski majeranek, śródziemnomorska bazylia, orzeźwiająca mięta… Czym byłyby potrawy bez ziół i przypraw? Choć oczywiście można kupić je w formie suszonej, najbardziej smakowite i aromatyczne są świeże zioła zrywane wprost z doniczek. A gdy w dodatku roślinki zostały własnoręcznie wyhodowane, możemy mieć pewność, że każdy posiłek będzie naprawdę wyjątkowy.

Do hodowli ziół nie jest potrzebny ogród czy nawet weranda – wystarczy słoneczny balkon, który pomieści kilka doniczek. Posadzone w nich zioła przydadzą się nie tylko w kuchni, mogą bowiem stanowić świetną alternatywę dla ozdobnych kwiatów. Jakie zioła możemy uprawiać na balkonie? Jakie warunki im stworzyć? O tym w następnych akapitach.

Jakie zioła uprawiać na balkonie?

Przede wszystkim takie, które lubimy i często używamy w naszej kuchni. W domowej uprawie lepiej zrezygnować z nieprzetestowanych gatunków – ich smak może po prostu nie przypaść nam do gustu, choć oczywiście możemy je wykorzystać jako ozdobę. Na balkonie możemy hodować zarówno zioła jednoroczne, jak i wieloletnie, jednak w przypadku tych drugich koniecznie trzeba pamiętać o mrozoodpornych donicach, jeśli na zimę nie planujemy przenosić roślinek do domu.

mięta na balkonie

Zioła jednoroczne

Majeranek – bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w polskiej kuchni. Najlepiej wyhodować go z nasion, siejąc je do doniczek od połowy maja. Lubi żyzną, przepuszczalną glebę, doskonale czuje się na słonecznych stanowiskach, nie toleruje jednak mrozu. Ze względu na swoje fioletowe, pachnące kwiatki jest jednym z najbardziej dekoracyjnych ziół, tak więc z powodzeniem można hodować go tylko dla ozdoby. W kuchni sprawdzi się jako dodatek do ciężkostrawnych dań, tłustych zup, sosów oraz mięs.

Bazylia – soczyście zielona i aromatyczna kojarzy się przede wszystkim z kuchnią włoską i jest niezastąpiona jako dodatek do pizzy czy spaghetti. Idealnie sprawdzi się do hodowania na balkonie, bo podobnie jak majeranek, uwielbia słońce! Jeśli chodzi o podłoże, preferuje glebę żyzną, lekką i delikatnie wilgotną. Nasiona bazylii najlepiej wysiać na początku maja – wystarczy wysypać je na wierzch ziemi w pojemniku i pozostawić w nasłonecznionym miejscu.

Koper – kolejny faworyt polskiej kuchni. Znakomicie komponuje się z ziemniakami, ogórkami, rybami oraz różnorodnymi zupami i sosami. Coraz częściej swojski koperek bywa doceniany ze względu na swoje zielonkawe kwiaty rosnące w formie rozłożystych baldachów. Roślinę warto siać w kwietniu, gdy zniknie ryzyko przymrozków – na kolejny wysiew dobrą porą będzie sierpień lub październik. Koper najbardziej lubi słoneczne stanowiska, co do gleby nie jest jednak wybredny – spodoba mu się niemal każdy jej rodzaj. Co ciekawe, w jego towarzystwie inne rośliny będą rosły ładniej i bujniej.

Kolendra – pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i należy do roślin ciepłolubnych, preferujących stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Najlepiej siać ją do lekkiej, dość żyznej gleby w okresie od końca marca do początku czerwca. Ma korzenny smak i aromat, świetnie pasuje więc do potraw egzotycznych. Jej świeże liście i suszone owoce stosuje się jako dodatek do curry, ryżu i zup, a także do dań kuchni meksykańskiej i azjatyckiej.

Pietruszka – z wyglądu bardzo podobna do kolendry, różni się jednak od niej łagodniejszym smakiem i zapachem. Jej nasiona należy siać na przełomie marca i kwietnia do gleby lekkiej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej, na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Zielone liście pietruszki w Polsce najchętniej dodaje się do zup, ryb, drobiu i makaronu. Miłośnicy kuchni włoskiej mogą spróbować zrobić z niej pesto – listki pietruszki wystarczy zmiksować ze skórką cytryny, solą, pieprzem i czosnkiem, a następnie połączyć z kilkoma łyżkami oliwy.

Cząber – ta roślina o dźwięcznej nazwie najczęściej bywa stosowana jako element mieszanki prowansalskiej, ale nic nie stoi na przeszkodzie by używać jej solo. Pikantność cząbru wzbogaci smak zapiekanek, dań z jajek, pieczonego mięsa i potraw z roślin strączkowych. Uwielbia słońce i przepuszczalną, żyzną glebę, do której należy wysiewać go ciepłą wiosną.

trzymanie ziół na balkonie

Zioła wieloletnie

Mięta – najlepiej rośnie na słonecznych, osłoniętych przed wiatrem stanowiskach, w glebie próchnicznej, lekkiej i wilgotnej. Najlepiej zasadzić ją wiosną lub jesienią, a zbiór liści wykonać zanim roślina rozpocznie kwitnienie. Za pomocą podziemnych rozłogów mięta rozkrzewia się szybko i bujnie, dlatego należy zapewnić jej dużo miejsca do rozrostu. Świeże listki mięty to orzeźwiający dodatek do lodów, owocowych sałatek, drinków, ciast i dań pochodzących z kuchni orientalnej.

Szałwia – podobnie jak inne ziołą najlepiej radzi sobie zasadzona w słonecznych miejscach, a najbardziej odpowiednia dla niej ziemia jest żyzna, lekka i wilgotna. Jej smak i zapach często kojarzy się z cytrusami. Najlepiej smakują świeże listki szałwii, idealnie nadające się do doprawiania ciężkich i tłustych potraw mięsnych oraz ryb, ziemniaków i dań zawierających duże ilości cebuli. Szałwię najlepiej sadzić w okolicach kwietnia.

Tymianek – jedno z najpopularniejszych ziół w kuchni śródziemnomorskiej, nadające potrawom orzeźwiający smak. Sadzi się go w lekko kwaśnych, przepuszczalnych i żyznych glebach. Jego drobne listki najlepiej zbierać w okresie kwitnienia rośliny – dobrze smakują zarówno świeże, jak i suszone. Można je dodawać do potraw kuchni francuskiej i włoskiej, do ryb, warzyw, makaronów, mięs, pasztetów i sosów.

Rozmaryn – kolejna śródziemnomorska roślina, która zrobiła karierę w polskiej kuchni. Jego małe, zielone igiełki będą ładnie prezentować się obok roślin o większych liściach, zaś jego korzenny, odświeżający aromat nada mięsnym potrawom orzeźwiającego posmaku. Rozmaryn najlepiej sadzić w okresie od lipca do sierpnia, podlewać dość rzadko, a w okresie mrozów przenieść do pomieszczenia.

Lawenda – choć najczęściej bywa hodowana dla swoich fioletowoniebieskich kwiatów i oszałamiającego zapachu, a w skali masowej również na potrzeby przemysłu kosmetycznego, znajdzie zastosowanie również i w kuchni. Listki i kwiatki lawendy są składnikiem przyprawy prowansalskiej, ale roślina ta może też być stosowana solo jako dodatek do mięs, warzyw, lodów, ciast i herbat. Lawendę należy sadzić w głębokich donicach w glebie żyznej przepuszczalnej, nieco zasadowej i lekko wilgotnej.

Jak uprawiać zioła na balkonie?

Większość ziół lubi słońce, nie powinna więc sprawiać problemów z uprawami na balkonach, które często bywają upalne. Najkorzystniejszą lokacją do hodowli tych roślin będą balkony usytuowane od strony południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Dobre nasłonecznienie przyczyni się do bujnego wzrostu ziół oraz do intensywnego gromadzenia w roślinach substancji eterycznych. Jednak silnie operujące słońce spowoduje szybkie wysychanie ziemi w doniczkach, dlatego konieczna jest stała kontrola wilgotności podłoża. W okresie letnim zioła należy podlewać często, uważając jednak by nie przesadzić – większość ziół lubi ziemię wilgotną, jednak nie przemoczoną. Pamiętajmy również, by na dnie donicy usypać warstwę drenującą, wspomagającą odpływ wody i zapobiegającą gniciu korzeni – można ją wykonać ze specjalistycznego keramzytu lub zwykłego żwiru. Dno pojemnika powinno posiadać otwory umożliwiające odprowadzanie nadmiaru cieczy.

Ważnym elementem opieki nad ziołami na balkonie jest ich regularne uszczykiwanie. Biorąc pod uwagę, że zioła hodujemy głównie dla ich kulinarnych walorów, odrywanie ich listków powinno być naturalne. Jeśli jednak któraś roślina jest rzadziej użytkowana, należy pamiętać by od czasu do czasu ją przyciąć – korzystnie wpłynie to na jej wzrost. Przycinanie najlepiej wykonywać przed południem, w słoneczne dni, za pomocą ostrego noża lub ogrodniczego sekatora.

Jak sadzić zioła na balkonie – doniczki

W przypadku roślin hodowanych na balkonie o wyborze donic powinny zdecydować nie tylko względy estetyczne, ale również praktyczne. Pojemniki nie powinny być zbyt lekkie, bo mogłyby zostać przewrócone przez wiatr. Najlepiej sprawdzą się więc masywne donice ceramiczne, które dobrze ochronią posadzone w nich rośliny zarówno przed przegrzaniem, jak i przed przechłodzeniem. Ich dodatkową zaletą będzie atrakcyjny wygląd o rustykalnym zabarwieniu – wadą stosunkowo wysoka cena i podatność na uszkodzenia. Jedną z bardziej korzystnych opcji są pojemniki z tzw. technorattanu, a więc imitacji rattanu naturalnego. Są to donice dość drogie, ale za to wytrzymałe, estetyczne i lekkie. Można również skorzystać z różnorodnych osłonek na doniczki wykonanych na przykład z drewna – bujnie krzewiące się zioła będą wyglądały w nich szczególnie korzystnie, tworząc efekt kojarzący się ze stylem prowansalskim.

Każdą roślinę można rzecz jasna posadzić w osobnej doniczce, jednak znacznie bardziej efektywnym sposobem będzie zakupienie dużego pojemnika, w którym pomieści się kilka gatunków ziół. W takim wypadku trzeba oczywiście sprawdzić, czy rośliny, które planujemy razem zasadzić mają podobne wymagania glebowe. Dla ziół o płytkim systemie korzeniowym (np. majeranek, cząber czy tymianek) można przygotować płytki pojemnik, jednak dla roślin skłonnych do głębszego zapuszczania korzeni (np. lawenda, bazylia, rozmaryn) trzeba znaleźć donicę dużą i wysoką. Najwięcej miejsca będzie potrzebowała bujnie pleniąca się mięta i szałwia – gatunków tych nie należy sadzić obok delikatnego majeranku, bazylii czy rozmarynu, bo szybko je zagłuszą.

Oprócz małych doniczek umożliwiających dowolne przesuwanie roślin, czy dużych skrzyń pozwalających na stworzenie na balkonie bujnych ogrodów, ciekawym rozwiązaniem są wielokomorowe ziołowniki. Mają one różną postać i mogą być wykonane z rozmaitych materiałów – najczęściej spotykane są ziołowniki drewniane, metalowe i ceramiczne. Dzięki zaczepom niektóre odmiany można zawiesić na ścianie, tworząc w ten sposób ogródek wertykalny.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak uchronić poddasze przed upałami w lecie i mrozem w zimie?

Jak uchronić poddasze przed upałami w lecie i mrozem w zimie?

Czysta woda z kranu. Jak filtrować wodę?

Czysta woda z kranu. Jak filtrować wodę?

Sposoby na ocieplenie poddasza

Sposoby na ocieplenie poddasza

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Praktyczne sposoby na odpowietrzanie grzejnika

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Praktyczne sposoby na odpowietrzanie grzejnika

Sprzątanie dla leniwych: poznaj przydatne triki, które ułatwiają sprzątanie

Sprzątanie dla leniwych: poznaj przydatne triki, które ułatwiają sprzątanie

Prawnik radzi: koniec użytkowania wieczystego, czyli wielkie uwłaszczenie

Prawnik radzi: koniec użytkowania wieczystego, czyli wielkie uwłaszczenie

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.