🌞 SKANDYNAWSKIE LATO - odkryj produkty w trendzie!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Grill na balkonie – czy grillowanie na balkonie i tarasie jest legalne?

Grill na balkonie wydaje się świetnym pomysłem, jednak czy grillowanie na balkonie jest legalne w pełni? Odpowiadamy, co o grillu na balkonie i o grillu na tarasie mówią przepisy.

Grill na balkonie – czy jest legalny?

Wypoczynek na balkonie czy tarasie to często jedyna opcja dla tych, którzy nie mają ogródka ani działki rekreacyjnej, a także możliwości częstych wypadów za miasto. Dlatego na balkonach, szczególnie tych większych, często i chętnie urządza się kąciki wypoczynkowe, w których stawia się nierzadko grille ogrodowe. Co o grillu na balkonie mówi prawo?

Ogólne przepisy nie zabraniają jednoznacznie grillowania na balkonie. Zanim jednak go rozpalisz, musisz pamiętać o dwóch bardzo ważnych kwestiach. Pierwsza to regulamin wewnętrzny spółdzielni lub wspólnoty. Te najczęściej zabraniają rozpalania ognia na balkonie. Druga kwestia to dym i zapach, który może drażnić sąsiadów, osiadać im na suszącym się na balkonie praniu etc.

Czy grill na balkonie jest legalny? Według polskiego prawa, co nie jest jednoznacznie zabronione, jest dozwolone, jednak musisz pamiętać o powyższych kwestiach. Zapach i dym grilla mogą być uciążliwe dla sąsiadów. To zaś może podchodzić pod art. 144 kodeksu cywilnego, w którym ujęte są tzw. immisje. Są one zdefiniowane jako zachowania sąsiada uporczywe dla innych mieszkańców. Jak to więc jest: grill na balkonie jest zakazany czy nie? Nie jest, jeśli nie zabrania tego regulamin spółdzielni lub wspólnoty, a sąsiedzi nie mają nic przeciwko. Nie zwalnia Cię to jednak z przestrzegania zasad bezpieczeństwa!

Grill węglowy LANDMANN 11387

Grill węglowy LANDMANN 11387

86 zł
Kociołek na ognisko BROWIN Safari 330510 7 l

Kociołek na ognisko BROWIN Safari 330510 7 l

293 zł
Grill węglowy FIELDMANN FZG 1102G

Grill węglowy FIELDMANN FZG 1102G

98 zł
Grill węglowy FIELDMANN FZG 1102G

Grill węglowy FIELDMANN FZG 1102G

98 zł

Grillowanie na balkonie – czy grozi za nie mandat?

Kara za grillowanie na balkonie może być dotkliwa, jeśli bez sprawdzenia regulaminu wewnętrznego czy nie uzgadniając pomysłu z sąsiadami, urządzisz sobie balkonowe party z dymem. Za grill na balkonie grozi mandat w wysokości 500 zł na podstawie wspomnianego art. 144 kodeksu cywilnego.

Grillowanie na balkonie w bloku jest więc dość ryzykowne, dlatego jeśli tylko masz możliwość, lepiej zrezygnuj z tego pomysłu i rozpalaj go w miejscach do tego przeznaczonych.

Grill na balkonie w bloku – jakich zasad przestrzegać?

Jeśli jednak masz pewność, że regulamin wewnętrzny spółdzielni lub wspólnoty nie zakazuje grilla na balkonie w bloku, a sąsiedzi nie będą mieć nic przeciwko (zawsze lepiej ich o to zapytać!), teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie do tego, by rozpalić grilla. Musisz jednak przestrzegać przepisów przeciwpożarowych. Grill na balkonie (szczególnie tradycyjny, węglowy) może być zagrożeniem pożarowym w myśl rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku (Dz. U. 2010 nr 109 poz. 709).

Ustęp 1. paragrafu 4. tego rozporządzenia mówi, że „zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów” oraz przechowywanie „materiałów palnych oraz stosowanie elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100℃”.

Jeśli więc chcesz koniecznie robić grilla na balkonie, pamiętaj o tym, aby:

  • usunąć z otoczenia materiały łatwopalne;
  • grilla ustawić w bezpiecznej odległości od gałęzi drzew (jeśli zwisają w pobliżu balkonu) i innych obiektów łatwopalnych;
  • upewnić się, że grill jest dobrze zabezpieczony – tj. nie przewróci się np. pod wpływem wiatru czy nie wypadną z niego rozżarzone kawałki węgla.

Co przepisy mówią o grillu na balkonie na ostatnim piętrze? Choć może się wydawać, że na ostatnim piętrze dym i zapach nikomu nie będą przeszkadzać, to obowiązują te same zasady, co w przypadku grillowania na niższych piętrach.

Grill na balkon – jaki się sprawdzi?

Jaki grill na balkon sprawdzi się najlepiej? W sprzedaży znajdziesz różne grille i akcesoria do grilla – decyzja zależy od indywidualnych preferencji.

Grill gazowy na balkonie – tak czy nie?

Grill gazowy na balkonie w bloku to raczej rzadko stosowane rozwiązanie. W przypadku balkonu w grę wchodzi grill zasilany z butli z propan-butanem. Słońce, ogień i butla to niebezpieczne połączenie. W przypadku rozszczelnienia jej czy wybuchu, szkody mogą być ogromne! Lepiej więc zrezygnuj z grilla gazowego na balkonie.

Grill elektryczny na balkonie – to bezpieczny wybór!

Elektryczny grill na balkonie to najmniej uciążliwy wariant. Grill elektryczny na balkonie w bloku nie wydziela dymu, nie ma także ognia. Dzięki temu można używać go również w pomieszczeniach. Nie powinien nikomu przeszkadzać, nie stwarza również zagrożenia pożarowego.

Clatronic RG 3518

Clatronic RG 3518

209 zł
Grill elektryczny UNOLD 58580

Grill elektryczny UNOLD 58580

799 zł
Grill elektryczny WMF Lono 2w1

Grill elektryczny WMF Lono 2w1

486 zł
Severin PG 8118 DIGITAL BOOST S

Severin PG 8118 DIGITAL BOOST S

775 zł

Grill murowany na balkonie – gdzie się sprawdzi?

Murowany grill na balkonie jest możliwy do zastosowania na parterze i to w przypadku, gdy balkon w całości opiera się na gruncie. W przeciwnym wypadku murowana konstrukcja może spowodować przeciążenie konstrukcji balkonu, a w konsekwencji jego zarwanie się.

Grill jednorazowy na balkonie – lepszy niż węglowy?

Jednorazowy grill na balkonie to takie samo ryzyko pożaru i uciążliwości dla otoczenia, jak węglowy. Zasada działania jest bowiem dokładnie taka sama. Mniejsze gabaryty takiego grilla niewiele zmieniają w tej kwestii.

Grill węglowy na balkonie – najbardziej sporna kwestia

Węglowy grill na balkonie powoduje najwięcej wątpliwości. W świetle powyższych informacji lepiej zrezygnuj z jego użytkowania na balkonie.

Grill gazowo-węglowy LUND 99649

Grill gazowo-węglowy LUND 99649

1644 zł
Grill węglowy LUND 99512

Grill węglowy LUND 99512

449 zł
Prostokątny grill na węgiel drzewny Cattar Trapani, 43x40 cm

Prostokątny grill na węgiel drzewny Cattar Trapani, 43x40 cm

271 zł 319 zł
Grill węglowy FIELDMANN FZG 1007

Grill węglowy FIELDMANN FZG 1007

615 zł

Grill na tarasie – czy obowiązują inne zasady?

Czy grillowanie na tarasie w bloku obowiązują te same przepisy, co w przypadku balkonu? Zasady dotyczące grilla na tarasie są takie same, jak na balkonie. Marzy Ci się grill murowany na tarasie? W tym przypadku w grę wchodzi również tylko parterowy taras, przylegający całą powierzchnią do gruntu.

Grill na balkonie nie jest zabroniony przez ogólne przepisy, jednak musisz mieć na uwadze regulamin wewnętrzny spółdzielni lub wspólnoty, a także zdanie sąsiadów na ten temat. Za łamanie regulaminu i powodowanie uciążliwości dla sąsiadów możesz narazić się na mandat w wysokości nawet 500 złotych!


Inne artykuły w tej kategorii