Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jaki grill wybrać? Przegląd najpopularniejszych typów

Jaki grill wybrać? Dobry grill to podstawa udanych letnich wieczorów, dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych typów, aby wiedzieć, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie. Wybór może być trudny, ponieważ każdy z nich posiada zarówno wady, jak i ogromne zalety. Dziś zastanowimy się nad tym, jaki grill będzie najlepszy do ogrodu. Przedstawimy również rodzaje grillów ogrodowych i wyszczególnimy ich plusy i minusy. Gotowy? Zaczynamy!

jaki grill będzie najlepszy do ogrodu
Fot. www.galczynski.com - fotografia reklamowa

Jaki grill wybrać do ogrodu – przenośny czy stacjonarny?

Jaki grill najlepiej kupić? Stacjonarny grill to taki, który ma stałe w miejsce w ogrodzie i wkomponowany jest np. w murowaną zabudowę. Grille przenośne to mniejsze urządzenia gazowe czy tradycyjne grille na węgiel, które w razie potrzeby można przenosić w różne miejsca.

Dla właścicieli dużych ogrodów ten wybór rzeczywiście może okazać się trudny. Z jednej strony, murowany grill ogrodowy, czyli zainstalowany na stałe, ciekawie uzupełnia architekturę przydomowej przestrzeni, a z drugiej, jest bardziej kosztowny i trudniejszy w modyfikacjach.

W przypadku małych powierzchni, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń, zdecydowanie lepszy będzie model przenośny. Nie zajmuje wiele miejsca, dlatego możesz cieszyć się nim tylko wtedy, gdy zorganizujesz letnie garden party lub po prostu postanowisz na obiad zjeść grillowanego kurczaka z warzywami. Co więcej, możesz go wypożyczać, np. znajomym lub rodzinie albo zabrać na ogródek działkowy.

Jaki grill jest najpopularniejszy? Węglowy

Grille węglowe cieszą się największą popularnością w Polsce. Są dostępne niemal wszędzie, również na stacjach benzynowych jako modele jednorazowe. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że możesz zabrać je ze sobą również na wakacje. Złożenie ich nie wymaga posiadania zaawansowanych sprzętów, dlatego zwykle trwa to nie więcej niż godzinę. Jaki grill węglowy wybrać? Z uwagi na dużą popularność, nie powinieneś mieć również problemu ze znalezieniem wymarzonego kształtu lub koloru – są dostępne w wielu przeróżnych wariantach.

Budowa typowego grilla węglowego raczej nie jest skomplikowana. Znajdziesz w nim ruszt wykonany ze stali nierdzewnej, blaszany korpus oraz pokrywę pomalowaną ognioodporną farbą. Niektóre modele mają również wyjmowany popielnik oraz wbudowany termometr.

Kupując grill węglowy, warto pamiętać o tym, że w przypadku najprostszych modeli za kilkadziesiąt złotych trudno będzie zachować dobry wygląd grilla na dłużej niż kilka sezonów. Bardzo często dno ulega przypaleniu, a jeśli pozostawisz go na deszczu, może dojść do korozji i przedziurawienia. Z tego powodu staraj się trzymać go w zadaszonym miejscu oraz regularnie czyścić, aby możliwie jak najszybciej zauważyć pierwsze oznaki rdzy.

Jeśli zdecydujesz się na bardziej zaawansowany, nieco droższy model, jego jakość również będzie wyższa. Regularna pielęgnacja i zachowanie podstawowych zasad konserwacji sprawią, że grill posłuży Ci naprawdę długo.

Zalety grilla na węgiel

  • Niemal nieograniczona dostępność – kupisz je w każdym większym sklepie.
  • Atrakcyjna cena – podstawowe grille na węgiel nie są drogie, dlatego możesz pozwolić sobie na ich zakup nawet przy ograniczonym budżecie.
  • Różnorodność – bez większych problemów znajdziesz modele zamykane, otwierane, okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Nie powinieneś mieć również problemu ze znalezieniem idealnego koloru.
  • Mobilność – grill węglowy zabierzesz ze sobą wszędzie, dlatego jest on ciekawą opcją dla osób, które często podróżują.
  • Brak konieczności podłączenia – nie potrzebujesz butli z gazem lub energii elektrycznej, aby móc przygotować soczystą karkówkę lub faszerowane papryczki. Wystarczy węgiel, zapałki i odrobinę cierpliwości, aby móc cieszyć się udanym wieczorem w gronie przyjaciół lub rodziny.

Wady grilla na węgiel

  • Paliwo – cóż, węgiel nie należy do najzdrowszego i najczystszego paliwa. Jednak jeśli grillujesz tylko od czasu do czasu, jego szkodliwość jest raczej znikoma.
  • Awaryjność – wielu posiadaczy grilla na węgiel wskazuje awaryjność jako jedną z głównych wad tego typu urządzeń. Rzeczywiście, sprzęty niskiej jakości zawsze są mniej wytrzymałe niż te, które zostały zaprojektowane z myślą o wieloletnim użytkowaniu, jednak w tym przypadku wiele zależy od odpowiedniej pielęgnacji.
  • Utrata koloru i przebarwienia – w grillach na węgiel z czasem dochodzi do blaknięcia koloru pokrywy, ponieważ zastosowana farba nie jest wystarczająco odporna na działanie promieni słonecznych. Mogą również pojawić się trwałe przebarwienia od płomieni.

Jaki grill wybrać do grillowania bez dymu i ognia? Elektryczny

Uważa się, że grille elektrycznenajczystszym typem urządzeń umożliwiającym przygotowanie smażonych potraw. Rzeczywiście, podczas pieczenia kiełbasek nie musisz uciekać od szczypiącego w oczy dymu lub obawiać się o nieprzychylne spojrzenia sąsiadów. Co więcej, brak ognia pozwala na całoroczne użytkowanie np. w ogrodzie zimowym lub ocieplanej altanie.

Niestety duża wygoda wiąże się również z większym nakładem finansowym – tego rodzaju grille są droższe od wersji węglowych. Z drugiej strony ich żywotność jest wyższa, dlatego bez problemu posłużą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sezonów. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej, np. za pomocą panelu fotowoltaicznego zainstalowanego na dachu altany, wówczas będziesz mógł cieszyć się darmowym zasilaniem grilla przez cały rok.

Jaki grill elektryczny wybrać? W dobrze zaopatrzonych sklepach znajdziesz dużo modeli różniących się od siebie designem, wielkością i kolorystyką. Możesz więc zdecydować się na nowoczesne formy, które będą pasować do minimalistycznych ogrodów, jak również bardziej klasyczne i rustykalne wzornictwo. Podczas zakupu zwróć uwagę na to, czy istnieje możliwość wyciągnięcia płyt grzejnych, co znacznie ułatwi czyszczenie i zapobiegnie osadzaniu się tłuszczu oraz marynat.

Zobacz też: Grill na balkonie – czy grillowanie na balkonie i tarasie jest legalne?

Zalety grilla elektrycznego

  • Grillowanie bez dymu i ognia – dzięki temu możesz grillować wszędzie. Zarówno w ogrodzie, na balkonie, jak i w kuchni.
  • Nieprzywierające powłoki – koniec z przywierającą karkówką na ruszcie! W modelach elektrycznych tego rodzaju problem w zasadzie nie istnieje.
  • Wygoda – nie każdy lubi rozpalać grilla, dlatego wybór urządzenia zasilanego energią elektryczną gwarantuje dużą wygodę.
  • Duży wybór modeli – w sklepach znajdziesz bardzo duży wybór modeli różniących się od siebie zarówno wyglądem, wielkością, jak i kolorystyką. Dzięki temu każdy znajdzie odpowiednie urządzenie dla siebie.
  • Łatwość w obsłudze – przygotowywanie potraw na grillu elektrycznym jest bardzo łatwe. Wystarczy podłączyć urządzenie do prądu, włączyć wybrany program i cała reszta zrobi się sama.

Wady grilla elektrycznego

  • Konieczność podłączenia do prądu – w przypadku awarii zasilania nie przygotujesz posiłku.
  • Wyższa cena – w porównaniu do modelu na węgiel, grill elektryczny jest droższy. Jednak z drugiej strony jego żywotność jest wyższa, przez co koszty się bilansują.
  • Nietradycyjna forma grillowania – wiele osób uważa, że grillowanie bez dymu i ognia to jedynie smażenie, dlatego smak potraw trochę się różni od tradycyjnej metody.

Jaki grill jest najzdrowszy? Gazowy

Jaki grill gazowy wybrać, by jeść zdrowo? Grille gazowe w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Są alternatywą dla wersji węglowych i elektrycznych, dlatego łączą w sobie zalety obu typów urządzeń. Dostępne są w wielu kształtach, wielkościach i wariantach kolorystycznych, dzięki czemu bez większych problemów dopasujesz je do aranżacji ogrodu. Tego rodzaju grille są zasilane na gaz, dlatego ich nieodłącznym elementem jest butla z gazem, którą nabijesz np. na stacjach LPG.

Przygotowanie posiłku na grillu gazowym nie jest skomplikowane, ponieważ wystarczy odkręcić gaz i podpalić palniki, aby po chwili móc układać jedzenie na ruszcie. Możliwość regulacji płomienia sprawia, że masz dodatkową kontrolę nad procesem smażenia, co w szczególności docenią kulinarni specjaliści od grillowanych potraw. Grill gazowy nie emituje żadnych szkodliwych substancji, dlatego można na nim przygotować zdrowe, pyszne potrawy.

Zalety grilla gazowego

  • Smak zbliżony do potraw przygotowanych na grillu węglowym – uważa się, że smak jedzenia z grilla gazowego nie różni się zbyt wiele od tego, który przygotujesz na wersji węglowej.
  • Całoroczna kuchnia – jeśli masz w ogrodzie altanę, możesz wykorzystać sprzęt jako całoroczną kuchnię, co mocno podnosi funkcjonalność grilla.
  • Możliwość kontrolowania temperatury – podobnie jak w przypadku wersji elektrycznej, masz dużą kontrolę nad temperaturą. Pozwala to tworzyć smaczniejsze potrawy i zmniejsza ryzyko przypadkowego przypalenia.
  • Duży wybór modeli – grille gazowe cieszą się coraz większą popularnością, dlatego masz bardzo duży wybór modeli pod względem kolorystyki, wielkości i kształtu.
  • Niższy koszt grillowania – w porównaniu do zakupu węgla i jego ilości, jaką zużywamy podczas jednego grillowania, korzystanie z urządzenia na gaz jest zdecydowanie tańsze.

Wady grilla gazowego

  • Butla – niestety za każdym razem, gdy najdzie Cię ochota na soczystą i aromatyczną karkówkę, musisz sprawdzić poziom gazu w butli. Jego brak uniemożliwia przygotowanie potrawy.
  • Wyższa cena – koszt jednorazowy zakupu grilla na gaz jest dużo wyższy od wersji węglowych, jednak warto pamiętać, że samo pieczenie jest już tańsze.
  • Mniejsza mobilność – grill gazowy ze względu na obecność butli jest cięższy, dlatego nie zapakujesz go, niczym jednorazowy na węgiel, do plecaka i nie pojedziesz z nim na biwak.

Jaki grill wybrać do dużego ogrodu? Murowany

Murowany grill jest ciekawym rozwiązaniem do przestronnego ogrodu zwłaszcza dla tych osób, które bardzo często przygotowują posiłki na ruszcie. Co więcej, istnieje możliwość dobudowania wędzarni, która również cieszy się ogromną popularnością, ponieważ pozwala uwędzić szynkę lub kiełbasę według własnej receptury.

Typ stacjonarny zajmuje sporo miejsca, ale jednocześnie pełni również ciekawe dopełnienie architektury ogrodu, a jego żywotność z oczywistych względów jest wyższa niż w przypadku przenośnych modeli.

Zobacz też: Budowa grilla ogrodowego, czyli zrób to sam!

Zalety grilla murowanego

  • Duży rozmiar – zwykle jego rozmiary są większe, dzięki czemu pozwalają przygotowywać kilka potraw jednocześnie.
  • Imponujący wygląd – grill murowany jest niezwykle efektownym dodatkiem w ogrodzie, który zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie.
  • Trwałość – odpowiednio wymurowany charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością na negatywne działanie warunków atmosferycznych.

Wady grilla murowanego

  • Duży nakład pracy – wybudowanie takiego grilla wymaga większych nakładów pracy lub zatrudnienia fachowców.
  • Wymagający względem warunków– by wybudować murowany grill, musisz przygotować miejsce i dokładnie przemyśleć, gdzie będzie stał, aby dym i zapach nie przeszkadzał sąsiadom.
  • Koszty – wymurowanie grilla może się wiązać z wysokimi nakładami finansowymi.

To, jaki grill wybrać, jest zależne od wielu czynników, tj. możliwości finansowych, oczekiwań oraz potrzeb. Jeśli nie korzystasz z tej formy przygotowywania posiłków zbyt często i wiesz, że będziesz używał grilla sporadycznie, możesz wstrzymać się z zakupem drogiego sprzętu. Jednak w sytuacji, gdy lubisz spędzać czas grillując, wybór bardziej zaawansowanych rozwiązań może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jednak bez względu na naszą decyzję, pamiętaj, że bardziej od tego, na czym grillujesz, ważne jest to... z kim grillujesz! W dobrym towarzystwie wszystkie potrawy smakują lepiej.


Inne artykuły w tej kategorii

Dobry nawilżacz powietrza do 300 złotych – sprawdź 6 propozycji

Dobry nawilżacz powietrza do 300 złotych – sprawdź 6 propozycji

Drewno, płytki czy panele: co wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Drewno, płytki czy panele: co wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Jak pielęgnować rośliny w pomieszczeniu bez okna?

Jak pielęgnować rośliny w pomieszczeniu bez okna?

Wyprawka szkolna – co kupić dziecku na nowy rok szkolny? Sprawdź listę

Wyprawka szkolna – co kupić dziecku na nowy rok szkolny? Sprawdź listę

Jak czyścić welurowe meble? Sposoby na czyszczenie weluru

Jak czyścić welurowe meble? Sposoby na czyszczenie weluru

Koc z wełny czesankowej – cena, opinie, porady

Koc z wełny czesankowej – cena, opinie, porady

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.