🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Lustro - prosty sposób na powiększenie małego wnętrza

Czujemy, że dopada nas klaustrofobia? Stańmy przed lustrem. To nie jest metoda w stylu „odetchnijmy głęboko i policzmy do pięciu”. Stańmy przed lustrem i spójrzmy poprzez nie na wnętrze. Prawda, że teraz przestrzeń za naszymi plecami wydaje większa i szersza, a pomieszczenie nagle zyskało kilka dodatkowych centymetrów?

Lustro służy do dekoracji pomieszczeń już od wieków. Bogato zdobione, grube barokowe ramy wieszano zarówno w jadalniach, jak i buduarach. Nie dość, że podkreślić mogą urodę, dopieścić wnętrze, to w przestronnych, pałacowych pomieszczeniach wisiały z godnością równą dziełom sztuki. Dziś, w dobie kryzysu mieszkaniowego i niewielkich metraży, eksperci zachęcają do wykorzystania luster także małych wnętrzach przeciętnego Kowalskiego. Nadal chodzi o „igranie” z ludzkim okiem - mniej o dzieła sztuki, a bardziej o grę w złudzenia. Powierzchnia lustra, a raczej efekt, jaki tworzy, wpływa na naszą percepcję.

salon w stylu klasycznym, lustro w srebrnej ozdobnej ramie nad kominikiem

Lustro „mąci” nam głowie, wydłużając krótki korytarz, poszerzając wąski salon, a zawieszone pod sufitem wyciąga pokój do góry, sprawiając, że wydaje się wyższy niż jest w rzeczywistości. Innymi słowy lustra optycznie powiększają przestrzeń. Jak skutecznie wykorzystać to we wnętrzu?

Lustereczko powiedz przecie…

No dobrze. O tym, że lustro optycznie powiększa przestrzeń, zapewne słyszał już każdy. Być może zawiesił je sobie w miejscu, w którym na pewno się przyda: w łazience, garderobie czy wyjściowym korytarzu. Miejsca to dobre i wskazane (wszak przejrzeć się można, wychodząc do ludzi). Warto jednak sięgać po mniej oczywiste rozwiązania, umieszczając lustro w każdym z pomieszczeń. W holu, salonie, gabinecie czy nawet sypialni. Stawiając je w rogu, wieszając na ścianie, umieszczając między oknami, a nawet pod sufitem. „Lustra stosuję wszędzie, gdzie jest taka możliwość." – zdradza Aga Kobus, architekt ze STUDIO.O. "Lustro wnosi zupełnie nową perspektywę do wnętrza - mam wrażenie, że dostaję w gratisie kawał dodatkowej przestrzeni, do której co prawda nie ma fizycznego dostępu, ale mogę ją obserwować, przeglądać się w niej. Lustro ma przede wszystkim stanowić element dekoracyjny, który zamontowany we właściwym miejscu skoryguje niewłaściwe proporcje pomieszczenia oraz w prosty sposób powiększy małe wnętrze” – podkreśla.

Okrągłe lustro złote - Osso

Okrągłe lustro złote - Osso

158 zł
Duże lustro T-17 TADEUSZ kolor do wyboru

Duże lustro T-17 TADEUSZ kolor do wyboru

279 zł 399 zł
Lustro COLORS CS-08

Lustro COLORS CS-08

219 zł 369 zł
Lustro D-9 DALLAS dąb sonoma / Szybka Wysyłka

Lustro D-9 DALLAS dąb sonoma / Szybka Wysyłka

199 zł 350 zł
Żyrandol na łańcuchu DONATO 8xE14/40W/230V

Żyrandol na łańcuchu DONATO 8xE14/40W/230V

386 zł
Jupiter 741 - LM 5 - Lampa wisząca LIMA 5xE14/40W/230V

Jupiter 741 - LM 5 - Lampa wisząca LIMA 5xE14/40W/230V

383 zł
Jupiter 1353 - KM 3 E - Żyrandol KAMELIA 3xE27/60W/230V

Jupiter 1353 - KM 3 E - Żyrandol KAMELIA 3xE27/60W/230V

356 zł
Żyrandol 3xE27/60W/230V

Żyrandol 3xE27/60W/230V

479 zł

Wszędzie, czyli… gdzie?

Lustro zawieszone na ścianie za kanapą to klasyk. Górna rama powinna znajdować się na wysokości ok. 1,5 – 1,7 m od podłogi. Jeśli zależy nam dodaniu pomieszczaniu głębi, postawmy na szeroką, poziomą taflę. Dysponując niskim wnętrzem, wybierzmy pionową ramę. Tak zawieszone lustro doda wnętrzu wysokości i oddechu.

Połączenie sił lustrzanych i okiennych da najlepsze rezultaty. Kooperacja. Jeśli na wąskiej ścianie umieścimy lustro pomiędzy dwoma otworami okiennymi, powiększy ono wnętrze nawet dwukrotnie. W drugiej wersji tej współpracy duże lustro umieszczamy na ścianie prostopadłej do okna lub położonej naprzeciwko. Padające promienie światła odbijać się będą od tafli, rozjaśniając pomieszczenie. Zupełnie tak, jakbyśmy mieli dodatkowe okno.

Obowiązuje tu jednak parę zasad. „Lokalizacja lustra względem okna nie jest tak istotna, jak jego poprawne użycie we wnętrzu. Lustro powinno podkreślać atuty wnętrza i korygować jego proporcje. Ważne jest, aby przewidzieć efekt, jaki uzyskamy. Np. jeżeli wnętrze ma proporcje wydłużonego prostokąta, to poprzez zastosowanie lustra na krótszym boku dodatkowo wydłużymy optycznie wnętrze. Wpłynie to niekorzystnie na jego odbiór. Polecam wieszanie lamp przed lustrem, ponieważ na skutek odbicia otrzymamy dwukrotnie więcej lamp, a przez to i światła” – podsumowuje Marta Raca z pracowni Raca Architekci.

Na niewielkich przestrzeniach trudniej o przechowywanie - zabudowane wnętrza, szafki na całej wysokości ścian, pawlacze to częsty widok w polskich mieszkaniach. Tutaj z pomocą przyjdą lustra umieszczone bezpośrednio na suficie. „Lustro na suficie wydłuża linie ścian, wnosząc więcej oddechu. Bardzo dobrze wygląda w małych i niskich (245-255 cm) wnętrzach. W większych i wyższych jednak może przyprawić o zawrót głowy” - Aga Kobus ze STUDIO.O.

Zlote lustro owalne - Orteo

Zlote lustro owalne - Orteo

318 zł 448 zł
Lustro Pałacowe Owalne Duże Rama Złoto Czarna

Lustro Pałacowe Owalne Duże Rama Złoto Czarna

999 zł
Stylowe okrągłe złote lustro glamour - Orea

Stylowe okrągłe złote lustro glamour - Orea

128 zł
Złote lustro Glamour - Gotto

Złote lustro Glamour - Gotto

48 zł

… kto jest najpiękniejszy w świecie

Korytarz to miejsce bardziej niż odpowiednie na lustro. Przed wyjściem na randkę, do pracy nie jesteśmy w stanie oprzeć się pokusie, aby jeszcze raz nie skontrolować swojego wyglądu. No właśnie. Inna sprawa, że korytarz to zwykle pomieszczenie wąskie i ciasne. Aby je wydłużyć, na jego końcu postawmy pionowe lustro. Choć droga do pokonania będzie taka sama, nasze oczy będą ją oceniały jako dłuższą. Jeśli z kolei zależy nam na poszerzeniu wąskiego korytarza, wzdłuż jednej ze ścian umieśćmy podłużne lustro. Tafla zawieszona na drzwiach przesuwnej szafy znakomicie spełni swe powiększające zadanie. A i przejrzeć się będzie łatwiej.

Lustro da nam dobre widoki na spójną aranżację niewielkiego wnętrza. Więcej światła czy więcej miejsca, nawet jeśli to tylko złudzenie optycznie, znacznie poprawią nasze samopoczucie.

Czego jeszcze nie wiedziałeś o lustrach? Sprawdź nasze kompendium wiedzy: Lustra – odkryj stylowe i modne lustra do każdego wnętrza


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności