Odśwież swoje mieszkanie! Kupuj z dostawą ZA FREE! 💸
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Mycie okien krok po kroku – poradnik

Mycie okien może być proste i przyjemne! Trudno w to uwierzyć? Oczywiście nie mamy magicznej różdżki, która umyje Twoje okna za jednym dotknięciem. Przygotowaliśmy za to kilka porad, dzięki którym mycie okien będzie szybsze i skuteczniejsze, a efekt bardziej niż satysfakcjonujący. Czytaj dalej! Podpowiemy Ci, jak dobrze umyć okna, jakie patenty się sprawdzają oraz czym umyć okna, by uniknąć smug.

jak szybko umyć okna
Źródło: Monika Wisniewska / Shutterstock

Mycie okien – od czego zacząć?

Jak szybko umyć okna? Zanim przystąpisz do pracy, odpowiednio się przygotuj. Od czego zacząć mycie okien, by cały proces poszedł szybko, sprawnie i bez komplikacji?

  • Wybierz odpowiednią porę. Mycie okien jest czynnością, która najlepiej wykonywać przy określonych warunkach atmosferycznych i konkretnej porze dnia. Kiedy najlepiej myć okna? Dla własnego komfortu powinno się wybrać pogodny dzień i moment, kiedy okno nie będzie wystawione na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych. Dlaczego? Podczas mycia okien w pełnym słońcu woda będzie bowiem wysychać zbyt szybko, zostawiając nieestetycznie wyglądające zacieki oraz plamy po kroplach. Jeśli planujesz mycie okien, gdy na zewnątrz jest jeszcze chłodno, pamiętaj o założeniu ciepłej bluzy i czapki. Zimą, o ile to możliwe, okna powinno się myć w dni, kiedy nie ma mrozu. W innym przypadku woda, która umyjemy szyby i ramy okienne, będzie zamarzać. Dodatkowo pod wpływem niskiej temperatury szkło może pęknąć pod naciskiem.
  • Przygotuj przestrzeń przy oknie. Zanim przystąpisz do mycia ram okiennych i szyb, przygotuj przestrzeń przy oknie. Odsuń blisko stojące meble, które mogą przeszkadzać i ściągnij przesłony okienne – firany i zasłony lub rolety i żaluzje, które należy wyprać lub wyczyścić zgodnie z zaleceniem producenta. Następnie za pomocą szczotki do kurzu, suchej szmatki czy odkurzacza z miękką, szczotkową końcówką wyczyść parapety (wewnątrz i na zewnątrz), ramę oraz ściany wnęki okiennej z kurzu, pajęczyn czy zasuszonych liści roślin doniczkowych.

Czym myć okna? Wybierz akcesoria lub sprzęt

Są osoby, które do mycia okien używają wyłącznie miski bądź wiadra z wodą oraz szmatki, są też takie, które nie wyobrażają sobie tej czynności bez wielu pomocnych urządzeń, np. myjki do okien. Co może przydać się do mycia okien?

  • miska lub wiaderko, ściereczki, magiczna gąbka, gąbka do mycia naczyń,
  • sucha ściereczka do wycierania szyb lub ściągaczka do wody (jako substytut suchej ściereczki do polerowania szyb można wykorzystać ręczniki papierowe, stare gazety lub rajstopy nylonowe),
  • parowa myjka do okien z dozownikiem płynu,
  • elektryczna ściągaczka do wody, która zasysa nadmiar płynu z szyby,
  • myjka z teleskopową, wysuwaną rączką oraz ruchomą głowicą, którą można umyć wysoko położone lub połaciowe okna bez konieczności używania drabiny,
  • okienna myjka magnetyczna, którą można jednocześnie myć szybę wewnątrz i na zewnątrz.

Sprawdź również: Ranking myjek do okien 2022 – jaka myjka od okien sprawdzi się najlepiej?

Czym myć okna – gotowym płynem czy domowymi sposobami?

Mycie okien płynem do naczyń

Czym najlepiej myć okna? Odpowiedzi na tak postawione pytanie jest co najmniej kilka. Najczęstszym wyborem, który sprawdzi się przy każdym typie okien, jest woda z delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Podczas przygotowywania płynu do mycia szyb pamiętaj jednak o umiarze – zbyt duża ilość detergentu sprawi, że środek czyszczący będzie się bardzo pienił, co utrudni mycie szyb.

Mycie okien nabłyszczaczem do zmywarki

Kolejnym dobrym sposobem na mycie okien jest ciepła woda wymieszana z nabłyszczaczem w proporcjach mniej więcej szklanka na trzy litry wody. Środek do zmywarki pozwoli Ci pozbyć się tłustych plam oraz sprawi, że okna będą lśniły czystością.

Mycie okien sodą oczyszczoną

Jeśli chcesz umyć okna bez środków chemicznych, dobrym sposobem będzie również użycie sody oczyszczonej. Wystarczy, że sodę rozpuścisz w ciepłej wodzie w proporcjach 4 łyżki sody na litr wody i tak sporządzonym roztworem dokładnie umyjesz wszystkie okna.

Mycie okien wodą z octem

Zwolennicy naturalnych rozwiązań polecają również domowy płyn do mycia okien DIY na bazie octu. Jakie proporcje powinna mieć woda z octem do mycia okien? Zależnie od efektu, który chcesz uzyskać, możesz wymieszać tyle samo wody i octu (proporcje 1:1) lub dodać jedną część octu na trzy części wody (proporcje 1:3). Dla złagodzenia zapachu octu możesz do płynu wlać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego lub płynu do mycia naczyń. Innym pomysłem jest przygotowanie domowego płynu do szyb bez octu – do wody wystarczy dodać sok z cytryny (np. na litr wody 2-3 łyżki soku).

Przeczytaj też: Ocet w domu – jak wykorzystać ocet w domowych porządkach?

Mycie okien – krok po kroku

Krok 1. Umyj framugi i ramy okienne

Czym czyścić framugi i ramy okienne z PCV? Wśród środków odpowiednich do czyszczenia okien plastikowych można wymienić m.in. gotowe płyny do okien, płyny do okien DIY z octem lub sokiem z cytryny, wodę z płynem o mycia naczyń czy płyn do okien z amoniakiem.

Aby wyczyścić ramy okien plastikowych z kleju, sięgnij po aceton, czyli zmywacz do paznokci lub benzynę ekstrakcyjną. Do wyczyszczenia zżółkniętych okien PCV, czyli do wybielenia ram okien plastikowych wykorzystaj specjalne środki do czyszczenia plastiku dostępne w sklepach chemicznych i budowlanych, czyli tzw. wybielacze do okien PCV.

Czym myć framugi i ramy okien drewnianych? Najlepszym środkiem do pielęgnacji okien drewnianych będzie po prostu woda z delikatnym detergentem. A jak myć aluminiowe ramy okienne? Do ich czyszczenia nie stosuj preparatów o kwaśnym pH (nie wchodzą w grę więc płyny z octem i sokiem z cytryny) oraz środków z amoniakiem czy rozpuszczalnikami. Najbezpieczniejszym wyborem będzie woda z płynem do mycia naczyń lub nafta do trudnych w zmyciu plam.

Krok 2. Umyj szyby

Kolejnym krokiem jest mycie szyb. Bardzo brudne okna wstępnie umyj wodą z płynem do mycia naczyń, a dopiero później zmocz je wybranym płynem do okien np. za pomocą spryskiwacza, wilgotnej szmatki lub gąbki, albo używając parowej myjki do okien. Wilgotną szybę umyj od góry do dołu, a następnie ściągnij z niej nadmiar wody np. suchą ściereczką lub specjalną ściągaczką do wody (ręczną lub elektryczną).

Krok 3. Wypoleruj szyby

Polerowanie to czynność, dzięki której na szybach po myciu nie będą widoczne smugi. Czym polerować okna? Możesz użyć suchej ściereczki z mikrofibry, tzw. magicznych ściereczek, czy miękkich szmatek bawełnianych bądź z flaneli. Sposobem na lśniącą taflę szkła jest też zastosowanie ręczników papierowych – ważne jednak, aby wybierać do tego celu papier o dużej gramaturze, czyli gruby, który nie będzie się darł oraz nie będzie zostawiał drobnych paproszków na szkle.

Skutecznym sposobem naszych babć jest też polerowanie okien gazetami, gdyż farba drukarska ma właściwości nabłyszczające. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, wybieraj wyłącznie gazety czarno-białe oraz o stosunkowo miękkim papierze (twarde kartki mogą porysować powierzchnię szkła).

Krok 4. Umyj parapety wewnętrzne i zewnętrzne

Ostatnim krokiem, który dzieli nas od czystych okien, jest dokładne umycie parapetów: zewnętrznego i wewnętrznego. Do mycia parapetów ze stali bądź PCV wykorzystaj miękką szczoteczkę, ścierkę lub gąbkę zmoczone w wodnym roztworze płynu do mycia naczyń. W przypadku parapetów z klinkieru, cegły bądź kamienia lepiej sprawdzą się specjalne koncentraty do czyszczenia, które można kupić w sklepach budowlanych.

Jak myć okna? Najczęściej zadawane pytania

Jak umyć okna bez smug?

Jeśli zastanawiasz się, jak umyć okna bez smug, zawsze trzymaj się dwóch zasad. Po pierwsze, nie myj okien w momencie, kiedy słońce pada bezpośrednio na szyby. Po drugie zawsze dokładnie osusz i wypoleruj okna lub ściągnij nadmiar wody przy pomocy specjalnej myjki.

Jak myć okna ściągaczką do szyb?

Zanim użyjesz ściągaczki, dokładnie umyj okna wodą z detergentem, a następnie zdecydowanym ruchem przeciągnij ściągaczką po szybie od góry do dołu.

Czym odtłuścić szyby okienne?

Do odtłuszczenia okien możesz użyć płynu do szyb z denaturatem (trzy łyżki na litr wody) lub płynu do okien z amoniakiem (jedna szklanka na litr wody). Dobrze sprawdzi się również domowy płyn do mycia okien na bazie octu.

Czym myć okna po budowie i remoncie?

Czym wyczyścić okna po tynkowaniu? Pierwsze mycie okien po budowie wymaga zastosowania wyjątkowych środków. Płynem do zadań specjalnych jest mydło lniane, czyli płyn na bazie oleju lnianego ze środkami myjącymi. Można też użyć po prostu oleju lnianego. Należy nim posmarować brudną szybę i zmyć po około godzinie innym środkiem (np. wodą z octem, płynem do szyb czy wodą z płynem do mycia naczyń).

Czym myć ramy okien plastikowych po muchach?

Plamy po muchach powinny ustąpić po delikatnym namoczeniu ciepłą wodą z płynem. Jeśli to nie pomoże, możesz spróbować usunąć je przy pomocy spirytusu.

Jak często myć okna?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Są osoby, które myją okna dwa razy do roku, a są takie, które myją je raz w miesiącu lub częściej. Najprostszym sposobem jest mycie okien wtedy, gdy ewentualne zabrudzenia na nich zaczynają być widoczne i czujesz, że Ci przeszkadzają.

Jak prawidłowo umyć okna? Jak widzisz, zagadnienie jest dość złożone, a sposobów jest bardzo dużo. Warto wypróbować kilka z nich i samodzielnie wybrać ten najszybszy i najskuteczniejszy. Dzięki temu następnym razem, zamiast zastanawiać się, jak się myje okna, od razu zabierzesz się do pracy i szybciej ją skończysz. Powodzenia!


Inne artykuły w tej kategorii

Jaki odkurzacz do paneli i płytek wybrać? 3 propozycje

Jaki odkurzacz do paneli i płytek wybrać? 3 propozycje

Walentynki w domu? Mamy 6 pomysłów, które nie pozwolą Ci się nudzić

Walentynki w domu? Mamy 6 pomysłów, które nie pozwolą Ci się nudzić

5 najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu schodów

5 najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu schodów

Jak urządzić piwnicę?

Jak urządzić piwnicę?

Mieszkanie typu studio – co to jest i jak je urządzić? Podpowiadamy

Mieszkanie typu studio – co to jest i jak je urządzić? Podpowiadamy

Aeracja trawnika. Jak prawidłowo napowietrzyć trawnik?

Aeracja trawnika. Jak prawidłowo napowietrzyć trawnik?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.