Poradnik domownika

5 domowych sposobów na zaparowane okna

Zaparowane okna to o tej porze roku codzienność wielu osób. Nadeszła jesień – parasole, ciepłe kurtki i kalosze stały się naszą rzeczywistością. Na zewnątrz szaro, buro i ponuro, a po wewnętrznej stronie okien… skroplona para wodna. Mokre okna po nocy to problem, z którym boryka się wiele osób w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli dotyczy on również Ciebie, przede wszystkim postaraj się znaleźć źródło problemu. Sprawdź, czy wentylacja działa sprawnie. Zmierz również poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu – powinna wynosić ok. 40-50%. Jeśli te czynności masz już za sobą, wszystko działa prawidłowo, a na szybach nadal osadza się wilgoć, mamy dla Ciebie 5 domowych sposobów, które pomogą Ci zmniejszyć „pocenie się” okien.

domowe sposoby na zaparowane okna

1. Zaparowane okna w domu? Włączaj okap podczas gotowania

Zauważyłeś, że najwięcej pary wodnej osadza się na oknach w kuchni lub w salonie z aneksem kuchennym? To właśnie te pomieszczenia, zaraz obok łazienki, cechują się najwyższym poziomem wilgotności w domu. Przygotowując pyszne posiłki dla swojej rodziny, generujesz ogromne ilości pary wodnej. Jeśli nie włączysz okapu, para nie znajdzie ujścia i osadzi się na szybach. Wniosek jest prosty. Zawsze włączaj okap podczas gotowania.

sposoby na zaparowane okna w domu

2. Sposoby na zaparowane szyby – pianka do golenia i gliceryna

Czym umyć okna, żeby nie parowały? Czym pokryć szyby? Na rynku dostępna jest cała gama produktów mających pomóc wyeliminować problem parowania okien plastikowych od wewnątrz. Są to jednak środki chemiczne i do końca nie wiadomo, jak ich regularne rozpylanie może wpłynąć na Twoje zdrowie. Na szczęście istnieją także domowe, równie skuteczne i dużo tańsze sposoby, które pozwolą Ci uporać się z problemem parujących okien.

  • Pianka do golenia – rozsmarowanie na szybach pianki do golenia sprawi, że na ich powierzchni nie będzie osadzała się para wodna. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, gdy będziesz ściągać nadmiar preparatu z okien – przygotuj się na to, że zajmie Ci to trochę czasu.
  • Gliceryna – pokrycie szyb cienką warstwą roztworu z gliceryny i alkoholu sprawi, że para wodna będzie osadzała się w dużo mniejszym stopniu.

W internecie krążą też porady głoszące, by posmarować szybę rozkrojonym ziemniakiem lub cebulą, jednak my… nie polecamy takich rozwiązań. Po pierwsze ze względu na smugi na szybach, po drugie z powodu zapachu. Chyba że chcesz wygnać niechcianych gości z domu – posmaruj szyby cebulą, a efekt murowany.

domowe sposoby na zaparowane szyby

3. Osuszacze powietrza w walce z zaparowanymi szybami

Rozstawione w domu osuszacze powietrza to również sprawdzony i skuteczny sposób na zaparowane szyby. Możesz wybrać pochłaniacze wilgoci w tabletkach czy granulkach lub pochłaniacz elektryczny. Tabletki i granulki to proste w zastosowaniu i wyjątkowo tanie sposoby na pozbycie się nadmiaru wilgoci. Pochłaniacze elektryczne to bardziej złożone urządzenia, które na bieżąco kontrolują poziom wilgotności powietrza w domu.

Tu wybierzesz najskuteczniejszy osuszacz powietrza >>

4. Wietrz mieszkanie, by zapobiec zaparowanym szybom

Sposób stary jak świat – odpowiednio często wietrz mieszkanie. Nowoczesne domy wyposażone w szczelne okna oraz skuteczne systemy izolacyjne działają trochę jak termos. Gromadzą całe ciepło i wilgoć w środku. Jeszcze 20 lat temu problem zaparowanych okien nie był tak powszechny. W domach montowano wtedy drewniane okna, które może nie były tak szczelne, jak plastikowe, jednak umożliwiały utrzymanie we wnętrzu domu zdrowego mikroklimatu. Obecnie jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się wilgoci z domu jest odpowiednia wentylacja i częste wietrzenie mieszkania oraz rozszczelnianie okien.

wietrzenie mieszkania - sposób na zaparowane okna

5. Wróg zaparowanych okien – suszarka automatyczna

Bardzo dużo wilgoci generują również suszarki z praniem rozstawione w mieszkaniu. Szczególnie w domach, w których mieszkają małe dzieci, pralka pracuje non stop, a na wysuszenie czekają całe sterty prania. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup suszarki automatycznej. Dzięki temu urządzeniu nie tylko pozbędziesz się nadmiaru wilgoci z domu, ale również, wyrzucając tradycyjne suszarki, zyskasz mnóstwo miejsca. To nie wszystko! Jeśli od razu po zakończeniu cyklu suszenia wyciągniesz ubrania z urządzenia i starannie je poskładasz, nie będziesz musiał ich prasować! Ubrania będą miękkie, miłe w dotyku i gotowe do włożenia do szafy. Czy to nie miła perspektywa?

sposób na zaparowane okna - suszarka automatyczna
Tu znajdziesz wszystkie suszarki automatyczne >>

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na to, by pozbyć się nadmiaru wilgoci z domu i zapomnieć o problemie zaparowanych okien. Warto pamiętać o tym, by nie ignorować tego zjawiska i w miarę możliwości reagować szybko. Zbyt duży poziom wilgotności w domu źle wpływa na zdrowie jego mieszkańców oraz sprzyja tworzeniu się pleśni i grzybów. Jeśli Twoim problemem są natomiast zaparowane okna między szybami, koniecznie skontaktuj się z producentem, który dostarczał stolarkę okienną do Twojego domu – być może związane jest to z wadą konstrukcyjną.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów