Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Poradnik domownika

Jaka temperatura w domu jest optymalna?

Jaka temperatura w domu jest najlepsza dla naszego zdrowia? Sposób, w jaki odczuwamy temperaturę, jest bardzo subiektywny. Jedni przy 20°C zakręcają kaloryfery, inni zakładają dodatkowy sweter. Jedni zawsze chodzą boso, niezależnie od temperatury, jaka panuje w mieszkaniu, inni zakładają ciepłe skarpetki. Mimo tych różnic, ustawiając optymalną temperaturę w domu, warto trzymać się pewnych zasad. Jakich? Podpowiadamy!

Alecto Bezprzewodowa stacja pogodowa, z 3 czujnikami, biała, WS-1330

Alecto Bezprzewodowa stacja pogodowa, z 3 czujnikami, biała, WS-1330

178 zł
NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA SKANDYNAWSKA ZWIS RÓŻOWE ZŁOTO BAFIDO B1

NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA SKANDYNAWSKA ZWIS RÓŻOWE ZŁOTO BAFIDO B1

229 zł
Dywan SZNURKOWY SIZAL COLOR 19433/062 Liście Zielony JUNGLE 80x150 cm

Dywan SZNURKOWY SIZAL COLOR 19433/062 Liście Zielony JUNGLE 80x150 cm

105 zł
Grzejnik dekoracyjny Blyss Thorpe 60 x 100 cm antracyt

Grzejnik dekoracyjny Blyss Thorpe 60 x 100 cm antracyt

398 zł 498 zł

Temperatura pokojowa, czyli właściwie jaka?

Często słyszy się, że coś jest w temperaturze pokojowej. Na przykład butelka wody stojąca na blacie w kuchni. Do temperatury pokojowej powinniśmy ogrzać też wszystkie składniki na ciasto po tym, jak wyciągniemy je z lodówki, a zanim przystąpimy do pieczenia. No właśnie – do temperatury pokojowej, czyli do jakiej? Przedmioty, produkty spożywcze oraz płyny (oczywiście oprócz tych, które przechowujemy w lodówce) przyjmują taką temperaturę, jaką ma powietrze w Twoim domu. Według ogólnych zaleceń temperatura w mieszkaniu powinna wynosić między 18 a 22°C.

Jaka temperatura w poszczególnych pomieszczeniach jest najlepsza?

Rozważając, jaka jest najlepsza temperatura w domu, trudno podać jedną wartość dla wszystkich pomieszczeń. Każde z nich pełni w mieszkaniu inną funkcję, więc temperatura powinna być ustawiana indywidualnie.

  • W salonie, gdzie odpoczywasz i spędzasz dużo czasu w ciągu dnia, poleca się utrzymywanie temperatury ok. 20°C. Przy takich ustawieniach termostatu większość osób będzie odczuwała komfort cieplny – nie będzie im ani za zimno, ani za ciepło.
  • W sypialni natomiast powinno być nieco chłodniej – najlepiej ok. 17-18°C. Przy zbyt wysokiej temperaturze organizm nie regeneruje się wystarczająco, ponieważ sen staje się zbyt płytki.
  • W kuchni temperatura również powinna być nieco niższa niż w salonie – ok. 19°C. Dlaczego? To pomieszczenie jest regularnie dogrzewane podczas gotowania przez rozgrzany piekarnik oraz kuchenkę.

Optymalna temperatura w pokoju noworodka i dziecka

Kiedy w domu ma się pojawić dziecko, świeżo upieczeni rodzice starają się jak najlepiej dostosować mieszkanie do najmłodszego członka rodziny. Wtedy wszyscy wokół udzielają dobrych rad – również w kwestii temperatury w pokoju noworodka. Babcia radzi, by podnieść ją o minimum 5 stopni, bo inaczej dziecko się przeziębi. Koleżanka mówi, że temperatura w pokoju dziecka powinna być niska, by noworodek się hartował i nabierał odporności. Kto ma rację?

Noworodki mają słabo wykształcony system termoregulacji i są bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż dorośli. Nie oznacza to jednak, że w pokoju malucha ma być ciepło jak w tropikach. Najzdrowsza, optymalna temperatura w pokoju noworodka i niemowlaka to 21°C w dzień i 19-20°C w nocy. Zachowaj zdrowy rozsądek – dbaj o to, by nie wychłodzić, ale również nie przegrzać bobasa. Jeśli chcesz się przekonać, czy dziecku jest ciepło, nie sprawdzaj jego rączek. Dotknij karku – powinien być ciepły i suchy. Jeśli jest chłodny – przykryj malucha kocykiem lub podkręć nieco ogrzewanie. Jeśli jest gorący i wilgotny, zmniejsz temperaturę w mieszkaniu. Pamiętaj też, że temperatura w pokoju do kąpania noworodka powinna być wyższa – ok. 24-26°C.

A co z temperaturą w pokoju starszego dziecka? Nie musisz nic zmieniać – temperatury zalecane dla kilkuletnich maluchów są takie same jak dla dorosłych.

Jaka temperatura w pokoju jest najlepsza dla osób starszych?

Wiesz już, jaka powinna być optymalna temperatura w domu. Dla osób starszych zbyt niskie temperatury mogą być szczególnie uciążliwe, między innymi ze względu na słabsze krążenie. Jeśli w domu mieszka senior, by zapewnić mu komfort cieplny, można przyjąć za wzorzec takie same temperatury, jakie są zalecane dla noworodków i niemowląt.

Optymalna temperatura w domu zimą

Tak naprawdę to właśnie zimą masz największy wpływ na to, jak ciepło jest w Twoim domu. Latem czy wiosną (o ile nie masz klimatyzacji) temperatura w domu jest regulowana przez przez pogodę panującą na zewnątrz. Jaka temperatura w domu zimą będzie zatem najlepsza?

To właśnie o tej porze roku powinieneś szczególnie dbać o to, by w Twoim mieszkaniu nie było zbyt gorąco. Za duża różnica temperatur między wnętrzem domu a tym, jaka aura panuje na zewnątrz, jest szkodliwa dla naszego organizmu. Jeśli w mroźne dni będziesz wchodził do mieszkania, w którym temperatura zmusza do przebrania się w krótkie spodenki, a po kilku godzinach znów wystawisz się na działanie mrozu, infekcję górnych dróg oddechowych masz gwarantowaną. Najzdrowsza temperatura w domu zimą to ta oscylująca między 18 a 22°C.

Stacja pogody CLATRONIC WSU 7026 RC Biały

Stacja pogody CLATRONIC WSU 7026 RC Biały

91 zł
Grzejnik stalowy Idmar

Grzejnik stalowy Idmar

158 zł
MATI lampa wisząca 1-punktowa niebieska

MATI lampa wisząca 1-punktowa niebieska

140 zł
Sofa dwuosobowa AURIS szara, kanapa do salonu

Sofa dwuosobowa AURIS szara, kanapa do salonu

1089 zł

Wiesz już, jaka powinna być temperatura w domu w różnych pomieszczeniach. Jeśli zastosujesz się do powyższych zasad, Twój organizm będzie Ci wdzięczny. Będziesz lepiej spał – sen w chłodnej sypialni jest głębszy i sprzyja regeneracji. Będziesz również wydajniej pracował i efektywniej odpoczywał. Jak widzisz, bez wątpienia warto utrzymywać optymalną temperaturę w mieszkaniu. Tej zimy ustaw prawidłowo termostat, a sam poczujesz różnicę w samopoczuciu.


Inne artykuły w tej kategorii