Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jaka temperatura w domu jest optymalna?

Jaka temperatura w domu jest najlepsza dla naszego zdrowia? Sposób, w jaki odczuwamy temperaturę, jest bardzo subiektywny. Jedni przy 20°C zakręcają kaloryfery, inni zakładają dodatkowy sweter. Jedni zawsze chodzą boso, niezależnie od temperatury, jaka panuje w mieszkaniu, inni zakładają ciepłe skarpetki. Mimo tych różnic, ustawiając optymalną temperaturę w domu, warto trzymać się pewnych zasad. Jakich? Podpowiadamy!

Temperatura pokojowa, czyli właściwie jaka?

Często słyszy się, że coś jest w temperaturze pokojowej. Na przykład butelka wody stojąca na blacie w kuchni. Do temperatury pokojowej powinniśmy ogrzać też wszystkie składniki na ciasto po tym, jak wyciągniemy je z lodówki, a zanim przystąpimy do pieczenia. No właśnie – do temperatury pokojowej, czyli do jakiej? Przedmioty, produkty spożywcze oraz płyny (oczywiście oprócz tych, które przechowujemy w lodówce) przyjmują taką temperaturę, jaką ma powietrze w Twoim domu. Według ogólnych zaleceń temperatura w mieszkaniu powinna wynosić między 18 a 22°C.

Jaka temperatura w poszczególnych pomieszczeniach jest najlepsza?

Rozważając, jaka jest najlepsza temperatura w domu, trudno podać jedną wartość dla wszystkich pomieszczeń. Każde z nich pełni w mieszkaniu inną funkcję, więc temperatura powinna być ustawiana indywidualnie.

  • W salonie, gdzie odpoczywasz i spędzasz dużo czasu w ciągu dnia, poleca się utrzymywanie temperatury ok. 20°C. Przy takich ustawieniach termostatu większość osób będzie odczuwała komfort cieplny – nie będzie im ani za zimno, ani za ciepło.
  • W sypialni natomiast powinno być nieco chłodniej – najlepiej ok. 17-18°C. Przy zbyt wysokiej temperaturze organizm nie regeneruje się wystarczająco, ponieważ sen staje się zbyt płytki.
  • W kuchni temperatura również powinna być nieco niższa niż w salonie – ok. 19°C. Dlaczego? To pomieszczenie jest regularnie dogrzewane podczas gotowania przez rozgrzany piekarnik oraz kuchenkę.
Stacja pogody TECHNISAT iMeteo 2CE

Stacja pogody TECHNISAT iMeteo 2CE

70 zł
Stacja pogodowa HAMA Action Biały

Stacja pogodowa HAMA Action Biały

90 zł
Stacja pogody HAMA Color Edge

Stacja pogody HAMA Color Edge

190 zł
Stacja pogody HAMA EWS-200 Czarna

Stacja pogody HAMA EWS-200 Czarna

170 zł

Optymalna temperatura w pokoju noworodka i dziecka

Kiedy w domu ma się pojawić dziecko, świeżo upieczeni rodzice starają się jak najlepiej dostosować mieszkanie do najmłodszego członka rodziny. Wtedy wszyscy wokół udzielają dobrych rad – również w kwestii temperatury w pokoju noworodka. Babcia radzi, by podnieść ją o minimum 5 stopni, bo inaczej dziecko się przeziębi. Koleżanka mówi, że temperatura w pokoju dziecka powinna być niska, by noworodek się hartował i nabierał odporności. Kto ma rację?

Noworodki mają słabo wykształcony system termoregulacji i są bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż dorośli. Nie oznacza to jednak, że w pokoju malucha ma być ciepło jak w tropikach. Najzdrowsza, optymalna temperatura w pokoju noworodka i niemowlaka to 21°C w dzień i 19-20°C w nocy. Zachowaj zdrowy rozsądek – dbaj o to, by nie wychłodzić, ale również nie przegrzać bobasa. Jeśli chcesz się przekonać, czy dziecku jest ciepło, nie sprawdzaj jego rączek. Dotknij karku – powinien być ciepły i suchy. Jeśli jest chłodny – przykryj malucha kocykiem lub podkręć nieco ogrzewanie. Jeśli jest gorący i wilgotny, zmniejsz temperaturę w mieszkaniu. Pamiętaj też, że temperatura w pokoju do kąpania noworodka powinna być wyższa – ok. 24-26°C.

A co z temperaturą w pokoju starszego dziecka? Nie musisz nic zmieniać – temperatury zalecane dla kilkuletnich maluchów są takie same jak dla dorosłych.

Jaka temperatura w pokoju jest najlepsza dla osób starszych?

Wiesz już, jaka powinna być optymalna temperatura w domu. Dla osób starszych zbyt niskie temperatury mogą być szczególnie uciążliwe, między innymi ze względu na słabsze krążenie. Jeśli w domu mieszka senior, by zapewnić mu komfort cieplny, można przyjąć za wzorzec takie same temperatury, jakie są zalecane dla noworodków i niemowląt.

Optymalna temperatura w domu zimą

Tak naprawdę to właśnie zimą masz największy wpływ na to, jak ciepło jest w Twoim domu. Latem czy wiosną (o ile nie masz klimatyzacji) temperatura w domu jest regulowana przez przez pogodę panującą na zewnątrz. Jaka temperatura w domu zimą będzie zatem najlepsza?

To właśnie o tej porze roku powinieneś szczególnie dbać o to, by w Twoim mieszkaniu nie było zbyt gorąco. Za duża różnica temperatur między wnętrzem domu a tym, jaka aura panuje na zewnątrz, jest szkodliwa dla naszego organizmu. Jeśli w mroźne dni będziesz wchodził do mieszkania, w którym temperatura zmusza do przebrania się w krótkie spodenki, a po kilku godzinach znów wystawisz się na działanie mrozu, infekcję górnych dróg oddechowych masz gwarantowaną. Najzdrowsza temperatura w domu zimą to ta oscylująca między 18 a 22°C.

Wiesz już, jaka powinna być temperatura w domu w różnych pomieszczeniach. Jeśli zastosujesz się do powyższych zasad, Twój organizm będzie Ci wdzięczny. Będziesz lepiej spał – sen w chłodnej sypialni jest głębszy i sprzyja regeneracji. Będziesz również wydajniej pracował i efektywniej odpoczywał. Jak widzisz, bez wątpienia warto utrzymywać optymalną temperaturę w mieszkaniu. Tej zimy ustaw prawidłowo termostat, a sam poczujesz różnicę w samopoczuciu.

Eva Solo - Cyfrowy termometr zewnętrzny

Eva Solo - Cyfrowy termometr zewnętrzny

288 zł
Termometr okienny Blomus Grado kod: B65246

Termometr okienny Blomus Grado kod: B65246

219 zł
TERMOMETR ZAOKIENNY DUŻY 29X4,5 -BIO kod: 40B-TER-ZP1A

TERMOMETR ZAOKIENNY DUŻY 29X4,5 -BIO kod: 40B-TER-ZP1A

23 zł
Termometr ogrodowy Blomus Grado skala Celsjusza kod: B65242

Termometr ogrodowy Blomus Grado skala Celsjusza kod: B65242

449 zł

Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności