Poradnik domownika

Jak wyczyścić materac? 5 sposobów na czyszczenie materaca

Jak wyczyścić materac? To pytanie – jak na złość – spędza sen z powiek wielu osobom, dla których komfortowy wypoczynek wśród świeżej pościeli jest absolutnym priorytetem. Rzeczywiście, pranie materaca nie należy do najłatwiejszych czynności – zarówno przez jego gabaryty, jak i szczególną chłonność materiałów, z których zazwyczaj jest wykonany. Na plamy na materacu są jednak sprawdzone sposoby! Czasem wystarczy czyszczenie materaca sodą oczyszczoną, innym razem odplamiaczem enzymatycznym wykonanym z... soku z cytryny i wody. Utrzymanie materaca w świetnej kondycji można zatem załatwić domowymi patentami – wystarczy systematyczność i odrobina cierpliwości.

jak wyczyścić materac

1. Jak wyczyścić materac na mokro

Jeśli zastanawiasz się jak wyprać materac, podpowiadamy – myjki parowe to sprawdzone rozwiązanie. Wystarczy użyć myjki raz na jakiś czas (np. na trzy miesiące). Czyszczenie materaca na mokro jest znacznie głębsze i skuteczniejsze niż odświeżenie go wyłącznie z wierzchu. Wówczas możesz mieć pewność, że gorąca para usunie wszelkie bakterie i roztocza. Taka dokładna dezynfekcja materaca przyda się zwłaszcza alergikom. Jakich używać środków oprócz wody? W tym przypadku najlepiej sprawdzą się delikatne detergenty przeznaczone do czyszczenia tkanin obiciowych.

jak wyczyścić materac na mokro
Źródło: shutterstock

2. Jak wyczyścić materac sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to środek, który ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym. Jak się okazuje, doskonale sprawdzi się również w przypadku czyszczenia materaca. Co ciekawe, materac można czyścić sodą na dwa sposoby – na sucho i na mokro. Jeśli chcesz odświeżyć cały materac, zastosuj opcję numer jeden. Wystarczy, że przy pomocy kuchennego sitka o drobnych oczkach równomiernie rozprowadzisz sodę po materacu i zostawisz go na kilka godzin, a najlepiej całą noc. Po upływie wskazanego czasu wystarczy dokładnie odkurzyć materac. Jeśli jednak zastanawiasz się jak usunąć plamy z materaca, z którymi ciężko sobie poradzić, zastosuj czyszczenie sodą oczyszczoną na mokro. Dwie łyżki sody wymieszaj z niewielką ilością wody i nałóż na plamę. Po upływie 30 minut zetrzyj pastę wilgotną ściereczką.

3. Jak wyczyścić materac wodą i cytryną

Doskonałym domowym środkiem, który sprawdza się w przypadku czyszczenia materaca jest woda z cytryną. Taką miksturę należy przyrządzić w proporcjach 2:1. Aby wywabić plamę z materaca, wystarczy nałożyć mieszankę na materiał i pozostawić na kilka minut, po czym zetrzeć plamę wilgotną ściereczką.

Tu sprawdzisz, jak jeszcze wykorzystać sodę w domowych porządkach >>

4. Jak usunąć trudne plamy z materaca

Jeśli plamy są wyjątkowo trudne do wywabienia, możesz spróbować usunąć je wodą utlenioną. Wówczas należy po prostu polać plamę roztworem, poczekać kilka minut i przetrzeć ściereczką bądź gąbką. Na trudne plamy z krwi doskonale działa również sól i woda. Najpierw należy posypać plamę solą, po czym przepłukać ją zimną wodą. Warto pamiętać, że im niższa temperatura wody, tym lepiej! Oprócz tego bardzo ważne jest, aby działać szybko – świeże plamy z krwi można wywabić całkowicie, stare natomiast mogą być nie do usunięcia.

jak wyczyścić materac

5. Odkurzanie i wietrzenie materaca

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób odświeżyć materac bez konieczności prania, podpowiadamy – wystarczy zwykły odkurzacz! Po odkurzeniu całości dobrze jest również wywietrzyć materac, najlepiej w suchy, słoneczny dzień. Co ciekawe, dobrze jest również co jakiś czas odwracać materac na drugą stronę – oczywiście w przypadku, gdy jest to model dwustronny. Dzięki temu materac ma okazję „odpocząć” od stelaża i może pozbyć się wilgoci. Oprócz tego warto stosować specjalne pokrowce na materace, które są łatwe w użytkowaniu i praniu, a co za tym idzie, bardzo higieniczne.

Tu wybierzesz najlepszy odkurzacz do materaca >>

Czy wiesz, że człowiek przesypia średnio 20 lat swojego życia? Naukowcy już dawno udowodnili, że chroniczne niedosypianie fatalnie wpływa na nastrój, wygląd i kondycję, a także przyczynia się do nadwagi i zwiększa ryzyko wielu groźnych chorób. Analizując taki stan rzeczy, nic dziwnego, że stale marzymy o wygodnym, zdrowym i przede wszystkim – higienicznym śnie. Jedno jest zatem pewne – odpowiednia pielęgnacja materaca to absolutna konieczność – obojętnie czy jesteś rannym ptaszkiem, czy lubisz spać do południa.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów