Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Od czego zacząć wiosenne porządki w domu - poradnik

„Wiosna, wiosna… Wiosna, ach, to Ty!”, chciałoby się zanucić, czując na twarzy pierwszy, wiosenny powiew wiatru. Świeże, pachnące ziemią powietrze, coraz cieplejsze promienie słońca i zielone pąki na drzewach to niechybny znak, że po zimowych miesiącach wreszcie nadszedł przednówek. Dla wielu osób wiosenny czas jest symbolem nowych początków i nowych wyzwań, a co za tym idzie, również porządkowania przestrzeni wokół siebie.

Wiosna to doskonały czas na metamorfozy! Nowa dieta, wymiana garderoby oraz odświeżenie mieszkania - oto, za co zabieramy się najczęściej. Wielu psychologów i mówców motywacyjnych, twierdzi, że najlepiej zaczynać od tego ostatniego. Harmonijne, schludne i uporządkowane wnętrza to pierwszy krok do wielkich zmian! Jak zatem zabrać się za wiosenne porządki? Oto nasze sprawdzone rozwiązania!

Od czego zacząć wielkie porządkowanie?

Przystępując do czynności porządkowych warto pamiętać, że podczas sprzątania przede wszystkim liczy się kolejność! Na pierwszy ogień zawsze powinna iść „górna część” mieszkania. Zacznij zatem od odkurzenia sufitu i żyrandoli, przetarcia szczytów szaf, półek oraz szafek wiszących, kolejno blatów, szafek stojących, przestrzeni pod meblami i dopiero na końcu, umyj podłogę. Dzięki temu sprawnie pozbędziesz się kurzu i unikniesz powtórnego mycia podłogi lub blatów, po tym jak „przypomną Ci się” szafki wiszące. Pamiętaj, aby podczas czyszczenia mebli nie pominąć wnętrza szafek. Należy je opróżnić, umyć wewnątrz, kolejno na zewnątrz i starannie posegregować ich zawartość - z pomocą zawsze przyjdą Ci zmyślne organizery, pudełka i koszyki.

Tescoma Naczynie na miód GUSTITO 0.6l (386470), BEZPŁATNY ODBIÓR: WARSZAWA, WROCŁAW, KATOWICE, KRAKÓW!

Tescoma Naczynie na miód GUSTITO 0.6l (386470), BEZPŁATNY ODBIÓR: WARSZAWA, WROCŁAW, KATOWICE, KRAKÓW!

41 zł

Oprócz sprzątania wnętrz „od góry do dołu”, warto pamiętać o kierunku „od okien do drzwi”. A zatem: najpierw zdejmij i wrzuć do prania firanki, kolejno umyj okna i parapety. Następnie zabierz się za szafki, półki i regały. Sprzątając salon, nie zapomnij o meblach tapicerowanych! Należy je dokładnie odkurzyć, a jeśli materiał tego wymaga, uprać, używając specjalnych detergentów. Kiedy meble będą schły, wynieś na dwór dywaniki, poduszki i narzuty, wytrzep je i kolejno wypierz. Teraz przetrzyj ramki obrazów, kontakty i framugi. Uporządkuj gazety, książki, dokumenty. Jeśli „góra” wnętrza lśni, możesz spokojnie odkurzyć, po czym umyć podłogę. Na koniec porządnie przewietrz pomieszczenie.

Dlaczego warto zacząć od "najtrudniejszych" stref?

Większość z nas stara się sprzątać systematycznie, jednak zdarza się, że niektóre domowe zakamarki popadają w zapomnienie i daleko im do perfekcyjnej czystości. Może być to np. kuchenka, kabina prysznicowa, lodówka czy mikrofala. Zabierając się za generalne porządki, zacznij właśnie od nich! Nie będzie to najłatwiejszy start, jednak miło będzie pomyśleć, że najgorsze ma się już za sobą. W przypadku kuchenki czy kabiny, ma to jeszcze inną istotną zaletę - są to miejsca, które często wymagają specjalistycznych środków do czyszczenia. Podczas gdy detergenty zaczną działać i rozpuszczać tłuszcz czy kamień, Ty możesz zająć się np. porządkowaniem wnętrza szafek.

systemy porządkowania przestrzeni w garderobie

Jak uporządkować garderobę?

Dla wielu osób największym wyzwaniem jest uporządkowanie garderoby - i nic w tym dziwnego! Nierzadko można pogubić się w oszałamiającej kolekcji odzieży, która rozrasta się z każdym sezonem. Jeśli Twoje szafy pękają w szwach, daj im odetchnąć. Na początek opróżnij wszystkie szafki i półki - pamiętaj, że pustą przestrzeń o niebo łatwiej będzie Ci zorganizować. Teraz dokładnie przyjrzyj się Twoim zbiorom. Czy są w nich rzeczy nienoszone conajmniej od dwóch lat? A może goszczą tu ubrania, które od niepamiętnych czasów czekają na swoją kolej (bo schudnę, bo wróci moda, bo przerobię…)? Jeśli tak - pozbądź się ich i to bez żadnych sentymentów! Następnie starannie pogrupuj wszystkie elementy garderoby i zadbaj o sprytne sposoby porządkowania przestrzeni. Mogą być to wiszące organizery, kosze na prowadnicach, pudła z wieczkiem i nowoczesne wieszaki. Dzięki nim wszystko znajdzie swoje miejsce, a szafa stanie się o wiele bardziej pojemna!

Wiosna w domu to nie tylko porządki?

Jeśli wnętrza w Twoim domu lśnią czystością, możesz przejść do przyjemności i pomyśleć o sezonowych dekoracjach. Na wiosnę warto zatroszczyć się o bukiety świeżych, ciętych kwiatów, lekkie, barwne tekstylia oraz oryginalne wielkanocne ozdoby. Być może zamarzy Ci się ogród wertykalny zaprojektowany z modułów pełnych świeżych ziół albo stroiki z urokliwych gałązek forsycji? Dekorując dom, puść wodze fantazji i nie ograniczaj się wyłącznie do autorskich pomysłów! Przejrzyj magazyny wnętrzarskie albo poszukaj inspiracji w internecie - być może natrafisz na wiosenne aranżacje, które natchną Cię do wprowadzenia kilku poważniejszych stylistycznych zmian? I na koniec, znacząca uwaga! Zabierając się za wiosenne porządki, pamiętaj, aby nie dać się zwariować! Sprzątaj tzw. metodą małych kroków, podziel sprzątanie na kilka dni, ustal priorytety. Dzięki temu, wiosenna akcja porządkowa przebiegnie gładko, a Ty unikniesz niepotrzebnych frustracji.

Ktoś kiedyś powiedział, że „wiosna, to czas, kiedy odnajdują się ci, co kochają”. My napisalibyśmy, że „odnajdują się ci, co kochają, piękne i czyste wnętrza”. Trudno bowiem wyobrazić sobie lepszy czas na zmiany i generalne porządki aniżeli przedwiośnie. Natura, która powoli budzi się z zimowego snu, zawsze napawa radością i chęcią do działania. Warto wykorzystać tę niezwykłą energię i zaczarować nią domowe zacisze!


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności