Przygotuj dom na Wielkanoc 🐣 Zobacz stoły do -60%
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Wszystko w porządku

Jak wyczyścić łóżko? Sprawdź domowe sposoby

Jak wyczyścić łóżko? Regularne czyszczenie ramy, tapicerki i materaca łóżka pomaga zapobiegać namnażaniu się roztoczy oraz umożliwia utrzymanie estetycznego i miłego dla oka wyglądu mebla. Dziś mamy dla Ciebie kilka domowych sposobów na czyszczenie łóżka. Jak zabrać się do pracy, by czyszczenie było skuteczne, a efekty jak najszybsze? Czytaj dalej!

Jak wyczyścić łóżko? Najważniejsze zasady

Zanim podamy konkretne domowe sposoby na skuteczne czyszczenie łóżka, przypomnijmy kilka ważnych zasad, które będą pomocne zarówno podczas sprzątania, jak i na długo przed przystąpieniem do niego. O jakich zasadach mowa?

  • Nie używaj silnych detergentów. Bardzo silne środki chemiczne mogą uszkodzić tapicerkę łóżka lub powierzchnię jego ramy. Jeśli domowe sposoby lub łagodne środki do czyszczenia łóżka nie zadziałają, możesz zamówić wizytę profesjonalnej ekipy specjalizującej się w czyszczeniu materacy i tapicerowanych mebli.
  • Nie mocz nadmiernie materaca lub tapicerki. Tak jak podczas czyszczenia wszystkich innych mebli tapicerowanych, tak również odświeżając powierzchnię łóżka, trzeba pamiętać o tym, by nie używać zbyt dużej ilości wody. Wilgoć, którą trudno później dosuszyć, może przyczyniać się do rozwoju pleśni i grzybów.
  • Zapobiegaj namnażaniu się roztoczy. Nie ściel łóżka bezpośrednio po wstaniu – odczekaj ok. 15 min, aż pościel stanie się chłodna. Taki nawyk ogranicza ilość namnażających się roztoczy, które najlepiej czują się w cieple i wilgoci. Pamiętaj również, by regularnie wietrzyć sypialnię.

Zobacz też: Pranie tapicerki meblowej – jak przeprowadzić czyszczenie tapicerki w domu?

Łóżko Soft Loft, czarny, 140 cm, Tkaniny tapicerskie - łóżka

Łóżko Soft Loft, czarny, 140 cm, Tkaniny tapicerskie - łóżka

3390 zł
Łóżko Maya, jasny beż, 140 cm, Tkaniny tapicerskie - łóżka

Łóżko Maya, jasny beż, 140 cm, Tkaniny tapicerskie - łóżka

3415 zł
Łóżko Maya, morski, 140 cm, Tkaniny tapicerskie - łóżka

Łóżko Maya, morski, 140 cm, Tkaniny tapicerskie - łóżka

3415 zł
Łóżko Layla, ciepły szary, 140 cm, Tkaniny tapicerskie - łóżka

Łóżko Layla, ciepły szary, 140 cm, Tkaniny tapicerskie - łóżka

3368 zł

Jak wyczyścić łóżko domowym sposobem?

Domowe sposoby są najprostsze, najtańsze, ekologiczne i często najskuteczniejsze. Które ze znanych domowych sposobów na sprzątanie sprawdzą się również w przypadku czyszczenia łóżka?

Czyszczenie łóżka sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona umożliwi odświeżenie całej powierzchni tapicerki oraz materaca, jak i pozwoli pozbyć się uciążliwych, trudnych do usunięcia plam. Jeśli chcesz jedynie odświeżyć powierzchnię łóżka, rozsyp na jej powierzchni warstwę sody oczyszczonej i odczekaj kilka godzin.

Po tym czasie dokładnie odkurz łóżko. W miejscach z mocniejszymi plamami, w których soda powinna zadziałać mocniej, spryskaj ją dodatkowo czystą wodą i po chwili potrzyj w miejscu zaplamienia np. miękką stroną gąbki.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić materac? 5 sposobów na czyszczenie materaca

Czyszczenie łóżka octem

Ocet to prawdziwy bohater domowych porządków. Jeśli na części tapicerowanej Twojego łóżka znajdziesz zaschniętą plamę, spróbuj sporządzić roztwór octu i ciepłej wody w proporcjach 1:1 i namoczyć nim plamę. Odczekaj 15 min i miękką ściereczką pozbądź się resztek zabrudzeń.

Taki roztwór świetnie sprawdzi się również do umycia całej ramy łóżka. Uwaga! Zapach octu może być dość intensywny – po sprzątaniu dokładnie wywietrz sypialnię.

Czyszczenie łóżka wodą z płynem do naczyń

Zwyczajny płyn do naczyń w wielu przypadkach może z powodzeniem zastąpić 5 innych środków dedykowanych różnym powierzchniom. Jeśli chcesz usunąć delikatne zabrudzenia i odświeżyć całe łóżko, nalej do wiaderka ciepłą wodę i dodaj kilka kropel płynu do naczyń. W takim roztworze mocz delikatną ściereczkę, mocno ją wyciskaj i stopniowo myj całą powierzchnię mebla.

Jeśli chcesz usunąć mocniejsze zabrudzenia, zmocz gąbkę w czystej wodzie, nałóż bezpośrednio na nią płyn, ściśnij kilka razy, by go spienić i miękką stroną energicznymi ruchami czyść w miejscu zabrudzenia. Gdy usuniesz plamę, kilkukrotnie przetrzyj jeszcze to miejsce lekko wilgotną ściereczką zmoczoną w czystej wodzie.

Jak wyczyścić łóżko z kurzu?

Kurz z powierzchni łóżka powinieneś usuwać regularnie – w zupełności wystarczy np. raz na tydzień. Do usunięcia kurzu wykorzystaj mały ręczny odkurzacz lub taki, którego na co dzień używasz do odkurzania podłóg – pamiętaj tylko by zmienić końcówkę na taką przeznaczoną do tapicerki. Po odkurzeniu łóżka całą ramę przetrzyj dodatkowo ściereczką zwilżoną wodą z odrobiną płynu do naczyń.

Jak wyprać plamy na tapicerce łóżka?

Czym wyprać łóżko, gdy na jego powierzchni pojawiła się nieestetyczna plama? Wszystko zależy od rodzaju zabrudzenia. Tłustą plamę możesz spróbować usunąć, rozsypując na niej mąkę ziemniaczaną lub talk. Pozostaw proszek na kilkadziesiąt minut i dokładnie odkurz.

Jeśli przewróciłeś filiżankę podczas picia porannej kawy, jak najszybciej posyp plamę dużą ilością soli, pozostaw na kilkanaście minut, a następnie wyczyść resztki plamy wilgotną ściereczką. Plamy z czerwonego wina możesz natomiast wywabić przy pomocy roztworu wody i spirytusu w proporcjach 1:1.

Jak wyczyścić łóżko tapicerowane z sierści?

Czym wyczyścić tapicerkę łóżka z sierści psa lub kota? Bardzo szybkim i skutecznym sposobem jest czyszczenie tapicerki przy pomocy gumowej rękawiczki. Wystarczy, że włożysz rękawicę na jedną dłoń, zwilżysz ją wodą i ręką przejedziesz po całej powierzchni tapicerki, zbierając z niej przy okazji całą sierść. W podobny sposób zadziała również specjalna rolka do pozbywania się kłaczków z ubrań.

Jak dbać o welurowe obicie łóżka?

Czyszczenie tapicerki łóżka z welurowym obiciem zawsze przeprowadzaj, wykonując ruchy zgodne z kierunkiem ułożenia włosia. Welurowe obicie możesz wyczyścić np. roztworem wody i amoniaku (na litr wody wsyp 2 łyżki proszku). Wetrzyj roztwór w łóżko, odczekaj godzinę, a następnie wyczesz całą powierzchnię tapicerki szczotką z delikatnym, miękkim włosiem.

Czyszczenie łóżka może przebiegać sprawnie i szybko i przynosić satysfakcjonujące efekty. Najważniejsze jest, by znać podstawowe sposoby czyszczenia oraz działać regularnie, nie dopuszczając do rozwoju roztoczy oraz powstawania większych, trudnych do usunięcia zabrudzeń. Powodzenia!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności