Przygotuj dom na Wielkanoc 🐣 Zobacz stoły do -60%
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Wszystko w porządku

Jak dbać o drewniany stół? Wskazówki i triki pielęgnacyjne

Stoły z drewna mogą wyglądać pięknie przez długie lata. Wystarczy odpowiednio i regularnie o nie dbać. Jeśli chcesz, by Twój stół jak najdłużej służył całej rodzinie oraz aby z każdym kolejnym rokiem stawał się tylko piękniejszy i szlachetniejszy, stosuj właściwie techniki pielęgnacji. Jak dbać o drewniany stół? Czytaj dalej i zadbaj o swój cenny mebel!

Jak dbać o drewniany stół? Podstawowe zasady pielęgnacji

Pielęgnacja stołu z drewna nie jest trudna! Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym Twój mebel będzie wyglądał pięknie przez długie lata. Jakie to zasady?

  • Wszystkie plamy wycieraj na bieżąco. Wyrób w sobie nawyk, by wycierać swój drewniany stół tuż po tym, gdy zostanie zachlapany – nieważne, czy będzie to rosół, czy czerwone wino. Wystarczy szybkie przetarcie miękką ściereczką, by Twój stół cały czas prezentował się idealnie.
  • Uważaj na wodę. Chroń swój mebel przed intensywnym kontaktem z wodą. Krótkotrwały kontakt z cieczą, nawet gdy powierzchnia stołu będzie mocno zalana, nie powinien zaszkodzić, ale jeśli nie zauważysz w porę, że na stół wylała się np. szklanka wody, blat (szczególnie ten niezabezpieczony lakierem) po jakimś czasie może zacząć pęcznieć.
  • Używaj podkładek. Niepozorny kubek z gorącą kawą czy herbatą może zostawić nieestetyczne kółka na powierzchni Twojego stołu. Dbaj więc o to, by szklanki i kubki z napojami zawsze stawiać na podkładkach.
  • Chroń blat przed wysoką temperaturą. Pamiętaj o tym, by na drewnianym blacie nie stawiać bezpośrednio np. garnka z gorącą zupą czy gorącej blachy z ciastem prosto z piekarnika. Jeśli masz wybór, lepiej nie stawiaj również drewnianego stołu tuż obok kominka – duże wahania temperatur mogą zaszkodzić kondycji drewna.
SELSEY Stół rozkładany Lorez 100-135x60 cm dąb wotan/czarny

SELSEY Stół rozkładany Lorez 100-135x60 cm dąb wotan/czarny

579 zł
SELSEY Stół do jadalni Elioused 129-163x80 cm naturalny

SELSEY Stół do jadalni Elioused 129-163x80 cm naturalny

1639 zł 2039 zł
SELSEY Stół rozkładany Borisee 90x160-210 cm dąb

SELSEY Stół rozkładany Borisee 90x160-210 cm dąb

2409 zł 3299 zł
SELSEY Stół Stavros 150x90 cm

SELSEY Stół Stavros 150x90 cm

1839 zł 2009 zł

Czym myć drewniany stół?

Jak czyścić drewniany stół? W większości przypadków wystarczy miękka ściereczka nasączona wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, np. płynu do naczyń. Pamiętaj o tym, by za każdym razem przed przetarciem stołu bardzo dokładnie odcisnąć ściereczkę z wody.

Do czyszczenia stołu z drewna możesz również wykorzystać specjalne, gotowe środki myjące, które nie tylko pozwalają pozbyć się zabrudzeń, ale również pielęgnują powierzchnię drewna. Jeśli Twój stół jest zakonserwowany przy pomocy oleju, pamiętaj również o tym, by myć jego powierzchnię wzdłuż słojów.

Czego unikać przy pielęgnacji drewnianego stołu?

  • Nie używaj agresywnych środków czyszczących. Drewno w większości przypadków nie potrzebuje silnych środków czyszczących. Agresywne środki chemiczne mogą uszkodzić powierzchnię tego szlachetnego materiału.
  • Nie używaj sody oczyszczonej. Wbrew pozorom nie każdy naturalny sposób pielęgnacji sprawdzi się w każdym przypadku. Do czyszczenia drewnianych mebli nigdy nie wykorzystuj sody oczyszczonej. Soda może zniszczyć powłokę impregnującą powierzchnię drewna oraz samo drewno.
  • Unikaj czyszczenia dużą ilością wody. Kiedy wycierasz stół na mokro, ściereczka powinna być dobrze odciśnięta. Po przetarciu powierzchni stołu zawsze dodatkowo wytrzyj ją na sucho, by pozbyć się wilgoci.
SELSEY Stół rozkładany Lorez 100-135x60 cm dąb wotan/czarny

SELSEY Stół rozkładany Lorez 100-135x60 cm dąb wotan/czarny

579 zł
SELSEY Stół rozkładany Paulisa 90-180x90 cm dąb sonoma

SELSEY Stół rozkładany Paulisa 90-180x90 cm dąb sonoma

499 zł 803 zł
SELSEY Stół do jadalni Elioused 129-163x80 cm naturalny

SELSEY Stół do jadalni Elioused 129-163x80 cm naturalny

1639 zł 2039 zł
SELSEY Stół do jadalni Monsided 100x100 cm czarny marmur-złoty

SELSEY Stół do jadalni Monsided 100x100 cm czarny marmur-złoty

1069 zł 1159 zł

Jak konserwować drewniany stół?

Regularna konserwacja stołu z drewna olejowanego jest bardzo istotnym etapem pielęgnacji takiego mebla. Dobrze zakonserwowane drewno będzie służyło Ci przez długie lata. Najpopularniejszym sposobem konserwacji jest olejowanie stołu drewnianego lub pokrywanie go olejowoskiem.

Zarówno olej, jak i olejowosk są naturalnymi substancjami, które wycierają się z powierzchni drewna wraz z użytkowaniem stołu. Właśnie dlatego tak ważne jest, by konserwować drewniane powierzchnie regularnie, np. co 6 miesięcy. Przed każdym olejowaniem warto delikatnie zeszlifować blat przy użyciu papieru ściernego o niskiej gradacji.

Zobacz też: Olejowanie blatu drewnianego krok po kroku

Czym zabezpieczyć stół drewniany?

Wosk do stołu drewnianego oraz olej do drewna to świetne sposoby na zabezpieczenie i zakonserwowanie stołu. Drewno pokryte tymi substancjami jest matowe i wygląda bardzo naturalnie. Warto jednak pamiętać o tym, że obie te substancje nie chronią drewna w 100%. Jeśli zależy Ci na maksymalnym zabezpieczeniu powierzchni drewnianej, dobrym wyborem będzie pomalowanie blatu specjalnym lakierem do drewna.

Lakier lub lakierobejca sprawią, że powierzchnię stołu łatwiej będzie utrzymać w czystości, a samo drewno będzie twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Jeśli wybierzesz lakier, nie musisz również pamiętać o impregnowaniu powierzchni drewna co kilka miesięcy – lakierowana powierzchnia będzie chronić blat znacznie dłużej. Wady? Lakierowane drewno wygląda już nieco mniej naturalnie niż to pokryte olejem i jest inne w dotyku.

Przeczytaj również: Lakier do drewna – jaki wybrać? Rodzaje lakierów do drewna

Jak dbać o drewniany stół? Pamiętaj o zasadach użytkowania drewnianych powierzchni, właściwej pielęgnacji i regularnej impregnacji stołu drewnianego. Jeśli poświęcisz trochę swojego czasu, drewniany stół odwdzięczy Ci się nienagannym wyglądem i doskonałą trwałością przez wiele lat.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności