Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Pranie tapicerki meblowej – jak przeprowadzić czyszczenie tapicerki w domu?

Pranie tapicerki meblowej to czynność niezbędna w każdym domu, niezależnie od tego, czy są w nim dzieci lub zwierzęta, które często brudzą meble i dywany. Czyszczenie tapicerki meblowej możesz wykonać na trzy sposoby: gotowymi preparatami, domowymi sposobami, ale możesz także zlecić to zadanie specjalistycznej firmie. Jak prać tapicerkę w domu? Podpowiadamy!

Pranie tapicerki meblowej – czy warto zrobić to samodzielnie?

Pranie tapicerki meblowej samemu w wielu przypadkach może wydawać się co najmniej ryzykowne. Niepotrzebnie – to zadanie całkiem proste, a nawet przyjemne! Domowe sposoby na pranie tapicerki meblowej są równie skuteczne, co specjalne preparaty dostępne w sklepach.

Czyszczenie tapicerki meblowej warto wykonywać regularnie, nawet jeśli sofy i kanapy nie wyglądają na brudne. W rzeczywistości jednak zbiera się na nich kurz i roztocza, martwy naskórek, a także jedzenie (przede wszystkim okruszki). Tych zanieczyszczeń nie widać na pierwszy rzut oka, jednak nagromadzone mogą tak bardzo zabrudzić tapicerkę, że dopranie jej będzie trudne. Jak prać tapicerkę, by meble były czyste i zadbane?

Sofa 2-osobowa LOMA 2 Yellow

Sofa 2-osobowa LOMA 2 Yellow

1599 zł
Sofa 3-osobowa RIMI Yellow

Sofa 3-osobowa RIMI Yellow

2569 zł
Sofa 2-osobowa NESSA Gold

Sofa 2-osobowa NESSA Gold

1599 zł
Sofa 2-osobowa TURRIS Yellow

Sofa 2-osobowa TURRIS Yellow

2699 zł

Pranie tapicerki meblowej – jakie środki się sprawdzą?

Czym prać tapicerkę meblową? W każdym większym markecie, a także w sklepach meblowych bez problemu kupisz środek do prania tapicerki sof i kanap czy foteli. Środek do czyszczenia mebli tapicerowanych, przeznaczony do prania konkretnych rodzajów materiału, jest dla nich bezpieczny pod warunkiem, że użyjesz go zgodnie z zaleceniami producenta. Najpopularniejsze są dwa rodzaje środków:

  • pianka do czyszczenia kanapy;
  • płyn do prania tapicerki meblowej.

Niektóre środki należy pozostawić do wyschnięcia, a następnie usunąć za pomocą odkurzacza, inne można pozostawić na tkaninie. Gotowe środki do czyszczenia tapicerki są wygodne w użyciu i skuteczne, a jeśli będą używane zgodnie z zaleceniami producenta, meble w żaden sposób na tym nie ucierpią. Musisz jednak pamiętać o tym, że to środki chemiczne, które niekoniecznie korzystnie wpłyną na skórę, dzieci i zwierzęta.

Czyszczenie tapicerki meblowej domowymi sposobami – który wybierzesz?

Pranie tapicerki domowymi sposobami ma porównywalną skuteczność do gotowych preparatów. Jest jednak tańsze i bezpieczniejsze w użyciu – dla domowników i samych mebli. Dzięki temu, że nie stosujesz chemii, włókna tapicerki kanapy czy fotela dłużej pozostaną w dobrej kondycji. W dodatku domowymi sposobami możesz wyczyścić zabrudzenie w każdej chwili, niezależnie od tego, czy masz pod ręką preparat do prania, czy nie! Przed przystąpieniem do prania dokładnie odkurz mebel. Jakie metody domowego czyszczenia tapicerki masz do wyboru?

Czyszczenie tapicerki meblowej sodą oczyszczoną

Nie każdy mebel dobrze zniesie pranie na mokro. Czasem również może zależeć Ci na tym, by można było z niego korzystać od razu po wypraniu. Dlatego czyszczenie tapicerki meblowej na sucho za pomocą sody oczyszczonej to jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań. Wystarczy, że powierzchnię, która jest przeznaczona do czyszczenia, posypiesz sodą oczyszczoną. Dla lepszego efektu możesz ją delikatnie zwilżyć, np. wodą ze spryskiwacza do kwiatków. Sodę pozostaw na kilka godzin, aż wyciągnie zanieczyszczenia i zapach, a następnie dokładnie odkurz mebel.

Czyszczenie tapicerki meblowej octem

Czyszczenie mebli tapicerowanych octem może wydawać się ryzykownym pomysłem, jednak sprawdza się doskonale, przede wszystkim na stare i zaschnięte plamy. Ten sposób przyda się również do czyszczenia plam z dywanów.

Wykonaj roztwór z octu, proszku do pieczenia i ciepłej wody. W 1 litrze wody rozpuść 2 łyżeczki proszku i dodaj 2-3 łyżki octu. Roztwór nanieś bezpośrednio na plamę, najlepiej za pomocą gąbki lub szczoteczki. Pozostaw na krótką chwilę, a następnie osusz tapicerkę za pomocą ręcznika lub ręczniczka papierowego.

Czyszczenie tapicerki meblowej płynem do naczyń i proszkiem do prania

Płyn do naczyń to uniwersalny środek do zadań specjalnych. Dzięki niemu odświeżysz także tapicerkę materiałową. Wystarczy, że rozcieńczysz go z wodą i naniesiesz na materiał. Równie dobrze sprawdzi się proszek lub płyn do prania tkanin.

Pranie kanapy i fotela w domu – o czym jeszcze pamiętać?

Samodzielne pranie kanapy w domu to doskonały sposób na odświeżenie materiału, usunięcie z niego zabrudzeń, a także plam. Aby jednak pranie foteli czy narożnika w domu nie przyniosło szkód, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • przed przystąpieniem do prania zawsze dokładnie odkurz mebel – w przeciwnym wypadku niewidoczny dla oka brud wetrzesz głębiej w materiał;
  • zanim zastosujesz dany środek na całej powierzchni, przeprowadź próbę na niewidocznym fragmencie materiału;
  • plamy czyść od brzegów do środka, nie odwrotnie;
  • bezwzględnie stosuj się do zaleceń producenta danego środka do prania;
  • przed przystąpieniem do prania tapicerki sprawdź, czy konkretny mebel można czyścić na mokro.

Przestrzeganie tych kilku prostych zasad pomoże uniknąć zniszczeń czy pogorszenia jakości materiału.

Wysoki fotel bujany z podłokietnikami Hoover Velvet

Wysoki fotel bujany z podłokietnikami Hoover Velvet

1049 zł
Designerski fotel typu hamak z podnóżkiem Arni Low pomarańczowy

Designerski fotel typu hamak z podnóżkiem Arni Low pomarańczowy

3599 zł
Welurowy fotel wypoczynkowy Ramsey VIC na złotych nogach

Welurowy fotel wypoczynkowy Ramsey VIC na złotych nogach

934 zł
SELSEY Fotel kubełkowy Macchiata musztardowy welur

SELSEY Fotel kubełkowy Macchiata musztardowy welur

1249 zł 1569 zł

Ile kosztuje pranie tapicerki meblowej?

Może się jednak zdarzyć, że zabrudzenia są na tyle silne, że domowe sposoby prania, a nawet specjalne środki do czyszczenia tapicerki okażą się niewystarczające. Rozległe zabrudzenia, stare plamy, a także zabrudzenia z krwi, wina czy zwierzęcego moczu to trudne wyzwanie, z którym możesz sobie samodzielnie nie poradzić.

Nie oznacza to jednak, że mebel jest już stracony. W takim przypadku rozwiązaniem jest profesjonalne pranie tapicerki meblowej. Cennik takich usług kształtuje się różnie, w zależności od miasta, renomy danej firmy, skali problemu i rodzaju materiału, jaki ma być poddawany czyszczeniu. Średnia cena usług prania tapicerki meblowej plasuje się w granicach 100-150 zł za jeden mebel. Im bardziej złożona usługa, tym wyższa cena. Możesz zamówić np. pranie z opcją antyalergiczną.

Pranie tapicerki meblowej to zadanie dość proste i o niewielkim ryzyku niepowodzenia. Meble tapicerowane i dywany lepiej czyścić regularnie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać zabrudzeń. Pozwoli to uniknąć bardziej skomplikowanego prania, a nawet korzystania z usług specjalistów. Czyszczenie tapicerki meblowej domowymi sposobami to najpopularniejszy sposób na szybkie, skuteczne i bezpieczne odświeżenie materiału.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności