Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:  

Poradnik domownika

Czyszczenie kanapy – jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Czyszczenie kanapy to czynność, której nie da się uniknąć. Tapicerowane sofy prędzej czy później brudzą się i wymagają odświeżenia. W domach, w których mieszkają małe dzieci, czyszczenie z pewnością trzeba będzie powtarzać częściej. Właśnie dlatego warto znać kilka sprytnych sposobów na to, by doprowadzić sofę do ładu. Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem? Podpowiadamy!

czyszczenie kanapy materiałowej
Źródło: LIGHTFIELD STUDIOS / adobestock.com

Czyszczenie kanapy – jak wybrać najlepszą metodę?

Zanim zabierzesz się za realizację domowych sposobów na czyszczenie kanapy, koniecznie dokładnie zastanów się nad doborem odpowiedniej metody. Inaczej będzie przebiegało czyszczenie skórzanej kanapy, a inaczej czyszczenie kanapy materiałowej.

Jeśli zabierasz się za czyszczenie welurowej kanapy, środki dobierz z wyjątkową uwagą, by nie uszkodzić delikatnej powierzchni. Podobnie sytuacja wygląda z czyszczeniem kanapy z zamszu.

Dobór metody czyszczenia powinien być również uzależniony od rodzaju i stopnia zabrudzenia – lekko zabrudzoną kanapę wystarczy delikatnie odświeżyć, np. przy pomocy pary, ale większe plamy mogą wymagać silniejszych środków. Warto zaznaczyć również, że o sofy i kanapy należy dbać regularnie – powinieneś odkurzać je co najmniej raz w tygodniu, a najlepiej co 2-3 dni.

Sofa rozkładana Flic 120 cm

Sofa rozkładana Flic 120 cm

2199 zł 2399 zł
SELSEY Kanapa rozkładana trzyosobowa Verat zielony welur

SELSEY Kanapa rozkładana trzyosobowa Verat zielony welur

1699 zł
SELSEY Kanapa rozkładana trzyosobowa Verat szary welur

SELSEY Kanapa rozkładana trzyosobowa Verat szary welur

1699 zł
Sofa rozkładana Flic 142 cm

Sofa rozkładana Flic 142 cm

2349 zł 2549 zł

Preparat do czyszczenia kanapy – jak zrobić go samemu?

Gotowe preparaty do czyszczenia kanapy materiałowej często naszpikowane są chemią. Dzięki temu są oczywiście skuteczne i czasami ich zastosowanie jest konieczne, ale zanim to nastąpi, spróbuj wykonać samodzielnie bezpieczny preparat do czyszczenia tapicerki kanapy, który może rozwiązać Twój problem. Takie środki są szczególnie polecane do czyszczenia mebli i dywanów w domach, w których mieszkają małe dzieci spędzające czas na podłodze.

Jak zrobić taki środek czyszczący DIY? Spróbuj delikatnej, ale skutecznej mieszanki wody, sody oczyszczonej i soku z cytryny. Do 1 litra czystej, ciepłej wody dodaj łyżkę lub dwie sody oczyszczonej, wyciśnij sok z połowy cytryny i dokładnie wymieszaj miksturę. Do czyszczenia kanapy wykorzystaj namoczoną w przygotowanym płynie gąbkę – najlepiej jej miękką część.

czyszczenie obicia kanapy
Fot. Kowalczyk Gajda Studio Projektowe

Czyszczenie parowe kanapy – jak je samodzielnie przeprowadzić?

Czyszczenie kanapy parownicą to świetny sposób na odświeżenie sofy, pozbycie się drobnych zabrudzeń, nieprzyjemnych zapachów oraz drobnoustrojów, które gromadzą się w tapicerowanych meblach podczas codziennego użytkowania. Czyszczenie kanapy myjką parową jest ekologiczne i bezpieczne – cały proces odbywa się bez użycia środków chemicznych. To również świetny sposób na utrzymanie czystości w mieszkaniach alergików – gorąca para wodna pozwala pozbyć się większości szkodliwych substancji z powierzchni kanapy, ale nie tylko – również np. z dywanów czy foteli.

Jak wyczyścić kanapę parownicą? Będziesz potrzebował odpowiedniego sprzętu – do czyszczenia kanapy wystarczy niewielka parownica z krótką rączką, którą powoli i dokładnie przejedziesz po całej powierzchni mebla. Sofy modułowe podczas sprzątania warto rozsunąć i wyczyścić we wszystkich trudno dostępnych zakamarkach.

Jak wyczyścić kanapę? Sprawdź domowe sposoby

Sprzątanie jest proste! Jeśli lubisz zastępować środki chemiczne naturalnymi, domowymi środkami czyszczącymi, z pewnością wiesz, że niemal każdą powierzchnię w domu można wyczyścić bez użycia chemii. Również Twoją kanapę! Jak to zrobić?

Czyszczenie kanapy sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona służy nie tylko do wypieków. Jest również sprzymierzeńcem każdego, kto ceni naturalne środki czystości. A jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną? Do dwóch szklanek sody dodaj 20-30 kropli olejku cytrynowego. Taką mieszankę wysyp na całą powierzchnię kanapy i pozostaw na 2 godziny. Po tym czasie dokładnie odkurz kanapę.

czyszczenie tapicerki kanapy
Źródło: H_Ko / adobestock.com

Czyszczenie kanapy szarym mydłem

W usuwaniu plam z kanapy materiałowej skuteczne może się również okazać stare dobre szare mydło. Jak wyczyścić kanapę materiałową szarym mydłem? Wystarczy, że natrzesz nim namoczoną wcześniej gąbkę lub szmatkę i delikatnie przetrzesz zabrudzenis na sofie. Pamiętaj jeszcze o jednej zasadzie, która dotyczy właściwie wszystkich metod czyszczenia sofy.

Zanim przystąpisz do działania, wypróbuj wybrany przez siebie sposób na niewidocznym fragmencie tapicerki. Taka ostrożność jest wskazana szczególnie podczas czyszczenia białej kanapy, na której efekty źle dobranej metody mogą być wyjątkowo nieestetyczne. Czysta woda i szare mydło to duet, który wyjątkowo dobrze sprawdza się również w przypadku kanap ze skóry ekologicznej.

SELSEY Kanapa rozkładana trzyosobowa Verat zielony welur

SELSEY Kanapa rozkładana trzyosobowa Verat zielony welur

1699 zł
Sofa Amelie 3-osobowa, Jade

Sofa Amelie 3-osobowa, Jade

1899 zł
Sofa Amelie 2-osobowa, Jade

Sofa Amelie 2-osobowa, Jade

1580 zł
Sofa Nora z funkcją spania, Bottle Green

Sofa Nora z funkcją spania, Bottle Green

2960 zł

Czyszczenie kanapy octem

Do czyszczenia obicia kanapy możesz wykorzystać również nieoceniony w domowych porządkach ocet. Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1, w powstałym płynie zamocz miękką szmatkę i zacznij czyścić. Ta metoda sprawdzi się jedynie u osób, którym nie przeszkadza zapach octu – po takim zabiegu na kanapie będzie się on utrzymywał dość długo.

Jeśli chcesz wyczyścić kanapę skórzaną, świetnie sprawdzi się mieszanka octu z… olejem (½ szklanki oleju i ¾ szklanki octu). Tak, tak – ocet usunie zarudzenia, a olej natłuści skórę i sprawi, że będzie prezentowała się doskonale. Pamiętaj jednak, by taką mieszankę nakładać powoli, małymi porcjami i dokładnie wcierać w tapicerkę.

czyszczenie kanapy bez zacieków
Fot. Kowalczyk Gajda Studio Projektowe

Jak wyczyścić kanapę z sierści?

Czyszczenie kanapy z sierści to coś, z czym na co dzień zmagają się opiekunowie zwierzaków domowych. Na szczęście na czyszczenie kanapy po kocie czy psie jest kilka szybkich i sprawdzonych sposobów.

  • Przejedź po powierzchni kanapy suchą gąbką, która zadziała jak magnes dla wszystkich niechcianych kłaczków.
  • Załóż na dłoń gumową rękawicę (taką zwykłą, którą wykorzystujesz podczas sprzątania), zamocz ją w zimnej wodzie i zacznij ściągać sierść z tapicerki. To bardzo skuteczny sposób, który sprawia, że sierść z całej kanapy zbija się w wałki, a te łatwo zebrać i wyrzucić.
  • Skorzystaj z rolki do ubrań.

Jak wyczyścić kanapę bez zacieków?

Zacieki są prawdziwą zmorą, która potrafi skutecznie zepsuć humor po teoretycznie udanym procesie czyszczenia kanapy. Tapicerka schnie, a Twoim oczom ukazują się bardzo nieestetyczne plamy, często większe od tych, które przeszkadzały Ci przed czyszczeniem.

W takim razie jak przeprowadzić czyszczenie kanapy bez zacieków? Pamiętaj, by nie pocierać tapicerki kanapy zbyt mocno. Jeśli usuwasz plamę, kieruj ściereczkę i swoje ruchy do jej wnętrza – nie rozmazuj jej niepotrzebnie na większą powierzchnię. Jeśli używasz detergentu, pamiętaj, by dokładnie wypłukać go z tapicerki – zacieki powstają często właśnie przez niedokładne wypłukanie płynu. Dobrym sposobem na uniknięcie zacieków jest również czyszczenie kanapy na sucho, np. przy pomocy sody oczyszczonej.

jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną
Fot. Mikołaj Dąbrowski

Ile kosztuje czyszczenie kanapy?

Nie masz czasu lub ochoty na sprzątanie domowymi sposobami i chcesz wynająć firmę specjalizującą się w czyszczeniu kanap? Cena takiej usługi będzie uzależniona od wielkości i materiału tapicerki, nastaw się jednak na kwoty zaczynające się od 130 zł.

Dobrym sposobem jest również wypożyczenie odkurzacza do czyszczenia kanapy. Koszt pożyczenia takiego odkurzacza piorącego to ok. 50 zł na dobę.

Sofa Blues z funkcją spania, Nougat

Sofa Blues z funkcją spania, Nougat

2499 zł
Sofa William 3 osobowa z funkcją spania, Aquamarine Mint/ Melva 02

Sofa William 3 osobowa z funkcją spania, Aquamarine Mint/ Melva 02

2260 zł
Sofa Adelade 1,5 Caper

Sofa Adelade 1,5 Caper

1750 zł
BYGGET Leżanka/sofa rozkładana

BYGGET Leżanka/sofa rozkładana

999 zł

Jeśli chcesz, by Twoja kanapa wyglądała zawsze efektownie i estetycznie, przede wszystkim dbaj o jej czystość na bieżąco – odkurzaj i pozbywaj się sierści. Raz w miesiącu zastosuj jeden z proponowanych przez nas sposobów na czyszczenie sofy domowymi sposobami, a Twoja kanapa odwdzięczy się nieskazitelnym, perfekcyjnym wyglądem!


Inne artykuły w tej kategorii