BLACK WEEK
Produkty przecenione
Sprawdź
Co szukasz?
Zobacz także

Skóra i tkanina, czyli jak czyścić meble tapicerowane?

Miękkie wezgłowie łóżka, na którym co wieczór opieramy głowę, wertując kolejne kartki wciągającego kryminału, ukochana pufa od lat stojąca przy toaletce, oparcie gabinetowego fotela, w którym uwielbiamy się zatapiać i przytulny panel ścienny obity przyjemnym w dotyku materiałem. Meble tapicerowane mają przeróżne oblicza, jednak ich właściciele stoją przed wspólnym, uniwersalnym problemem: jak je czyścić?

Pielęgnację mebli tapicerowanych musimy bezwzględnie dopasować do rodzaju materiału – bo mimo iż problem jest uniwersalny, to już do jego rozwiązania musimy podejść jednostkowo. Nie istnieje jeden sposób czyszczenia, dzięki któremu doprowadzimy do porządku każdy materiał czy poradzimy sobie z każdą plamą (zupełnie jak w przypadku codziennego prania). Zależnie od tego, czy mebel obity jest bawełnianą tkaniną, pluszem, ekoskórą czy skórą naturalną, sięgajmy po inne środki.

miętowy narożnik, beżowy dywan, biały stolik kawowy, abstrakcja na ścianie

Jak czyścić meble skórzane?

Ponadczasowa elegancja, synonim luksusu? Jak najbardziej. Chyba, że ją zaniedbamy. Mowa oczywiście o naturalnej skórze, która co prawda wymaga gamy zabiegów pielęgnacyjnych, jednak odwdzięczy nam się zachwycającym wyglądem przez długie lata. "Raz na tydzień skórzaną sofę i fotele należy wyczyścić z kurzu suchą szmatką. Większe zabrudzenia, jak plamy, ślady po kredkach czy odbarwienia powstałe w wyniku użytkowania, należy czyścić niezwłocznie po ich pojawieniu się" – mówi Katarzyna Kuźma z Le Pukka Concept Store. Z kolei Katarzyna Banet z Fabryki Mebli Gala Collezione ostrzega, aby uważnie dobierać preparat do czyszczenia. "Powszechnie powtarzany błąd to czyszczenie tapicerki skórzanej mydłem w płynie (bo delikatne) albo chusteczkami dla niemowląt. Wbrew pozorom nie są to substancje delikatne i w żadnym wypadku nie nadają się do czyszczenia skórzanych tapicerek. Powszechnie używane detergenty powodują wysuszenie powierzchni skóry i doprowadzają w krótkim czasie do łuszczenia się warstwy wierzchniej oraz pękania tapicerki" – podkreśla.

biały narożnik, drewniana podłoga, pomarańczowy fotel, beżowy dywanik, szara narzuta

Oprócz regularnego przecierania powierzchni skórzanej sofy czy foteli z kurzu, co kilka miesięcy powinniśmy urządzić „wielkie sprzątanie”, używając do tego specjalnych preparatów. "Profesjonalne kosmetyki przeznaczone do skórzanych mebli, jak środki czyszczące do skór, kremy czy pasty, powodują, że skóra jest odpowiednio nawilżona i zachowuje swoją miękkość i połysk oraz jest zaimpregnowana, dzięki czemu nowo powstałe zabrudzenia nie będą wnikały wewnątrz tapicerki" – mówi Katarzyna Kuźma z Le Pukka Concept Store.

Z drugiej strony nie bądźmy zbyt rygorystyczni i miejmy nieco wyrozumiałości dla skóry naturalnej. Wraz z czasem powstaną fałdy i zagniecenia, a częściej użytkowane miejsca przybiorą jaśniejszy odcień – to jednak typowe cechy materiału, nabierającego swego rodzaju patyny.

Jak czyścić meble z ekoskóry?

Swoich zwolenników ma również ekoskóra, która jednak charakteryzuje się nieco mniejszą trwałością niż jej naturalna wersja. Z drugiej strony jest też znacznie mniej wymagająca, a podczas jej pielęgnacji możemy sięgnąć po delikatne środki – takie, które na pewno znajdziemy na półce. "Ekoskórę czyścimy miękką szmatką z delikatnym mydłem, pamiętając, aby jej zanadto nie namaczać" – tłumaczy Karolina Śpiewla z firmy Estilo. "Absolutnie nie stosujemy żadnych silnych detergentów, typu mleczka używane w kuchni czy łazience, ponieważ może to uszkodzić materiał. Jeżeli chodzi o zabrudzenia, jak np. zafarbowanie od dżinsów, do tego musimy zaopatrzyć się w specjalne, przeznaczone do takich zabrudzeń środki, inaczej nie sposób usunąć takich plam."

lampa wisząca z czarnym abażurem, białe sofy, szary fotel na nóżkach, drewniana podłoga, szary dywan
fioletowa sofa
limonkowy fotel ze skóry

Jak czyścić meble z tkaniny?

Nieco prościej wygląda procedura czyszczenia w przypadku materiałów obiciowych wykonanych z tkanin. Podstawą jest tu odkurzanie za pomocą odkurzacza i szczotki z włosem, dzięki którym pozbędziemy się drobinek kurzu. Postępujemy tak nie tylko przy standardowych meblach obitych tkaniną, jak sofy czy pufy, ale też miękkich, ściennych panelach. Oprócz tego nie potrzebujemy specjalnych preparatów. "Powierzchowne zabrudzenia, które nie wniknęły w głąb paneli („tłuste palce” czy zabrudzenia mechaniczne) usuwamy za pomocą wilgotnej gąbki i rozcieńczonego detergentu, jak płyn do zmywania naczyń" – mówi Paweł Sumiński z firmy Fluffo. "Nie należy używać bawełnianych ściereczek - zostawiają one na panelach miniwłoski, które niestety potem widać. Problematyczne do usunięcia są zaś plamy, które wniknęły w głąb panelu np. wskutek zalania."

szary zestaw wypoczynkowy, kwadratowy stolik, szary dywan, drewniana podłoga

Zmywając plamy z mebli tkaninowych nie powinniśmy używać zbyt dużej ilości wody. Mokre obicie będzie dość długo schło, w związku z czym w głębszych partiach może rozwinąć się pleśń. Czasami zalecane jest sięgnięcie po delikatny środek piorący, a szczególnie odradzane – czyszczenie za pomocą silnych odplamiaczy do odzieży czy wybielaczy.

Oczywiście, szeroka jest również gama metod domowych, tzw. babcinych. Według nich plamy z kawy szybko usuniemy za pomocą roztworu kwasku cytrynowego, a ze śladami po długopisie poradzi sobie gliceryna. Owszem, bardzo często działają. Jednak o ile możemy w ten sposób eksperymentować na ulubionym obrusie, o tyle w przypadku mebli nie jest to wskazane. Ważne, aby na podorędziu mieć sprawdzone środki dedykowane do rodzaju materiału. Jedną ze wspólnych reguł jest tu: działaj natychmiast. Nie pozwól, aby sok, wino, ketchup czy sos buraczany wniknęły w materiał. Wtedy usunąć plamę będzie znacznie trudniej. Poza tym zamiast czyszczenia „od wielkiego dzwonu” znacznie lepsze rezultaty daje systematyczna, ale mnie pracochłonna pielęgnacja.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów