Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE
Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak czyścić meble ze skóry? Praktyczny poradnik

Skóra naturalna to jeden z najbardziej trwałych i mniej wymagających materiałów obiciowych dla mebli tapicerowanych. Utrzymanie w czystości i dobrej formie sof, narożników i foteli obitych skórą, jest relatywnie proste, jeśli stosujesz się do zaleceń i wskazówek producenta. Podpowiadamy, jak czyścić skórzane meble, by na długo zachować ich piękny wygląd oraz doskonałą jakość.

Rodzaj skóry ma znaczenie

Zacznijmy od tego, że skóry oferowane przez różnych producentów mogą różnić się między sobą sposobem wykończenia. Są skóry o porach otwartych i porach zamkniętych, poddane niewielkiej obróbce w procesie wykończeniowym (np. skóra Vintage) i wręcz przeciwnie – mocno przetworzone, skóry mogą być pokryte warstwą lakieru impregnującego lub dodatkowo jeszcze impregnatem na bazie wosku (np. skóra Extra, która dzięki temu zyskuje woskowy, lekko tępy chwyt). Są skóry, których lico (wierzchnia warstwa) zostały poddane tłoczeniu (np. skóra Madras i Kalifornia), dzięki czemu naturalne cechy skóry takie jak ugryzienia czy drobne blizny są mniej dostrzegalne oraz skóry, które nie są tłoczone, dlatego wzór widoczny na ich powierzchni jest naturalny i można dostrzec naturalne cechy i zróżnicowaną strukturę.

Dlaczego to jest ważne? Ponieważ bardzo istotną kwestią jest dobór odpowiedniego preparatu do rodzaju skóry. To klucz do sukcesu, jeśli chodzi o czyszczenie skóry.

Zacznij więc od sprawdzenia, z jakiego rodzaju skóry wykonana jest Twoja sofa. W przypadku mebli Gala Collezione, może być to skóra Madras, Kalifornia, Vintage lub skóra Extra. Jeśli nie pamiętasz, jaki rodzaj skóry wybrałeś kupując sofę – znajdź na ostatniej stronie karty gwarancyjnej oznaczenie skóry (skórę oznacza się symbolem złożonym z litery G i trzech cyfr) a następnie w zakładce SKÓRY I TKANINY w serwisie internetowym Gala Collezione odszukaj, jak się nazywa skóra, oznaczona tym symbolem.

Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE

Skórzany narożnik Calpe z barem i funkcją spania, Gala Collezione


Jak dbać o swoją sofę?

Podstawową zasadą jest unikać eksperymentów i wszelkich „cudownych mikstur”. W internecie znaleźć można wiele różnych porad, które opisują różne domowe sposoby czyszczenia skóry. Sugerowany jest dobroczynny wpływ stosowania wosków, mleczka, terpentyny, mydła i innych tego typu środków. Prawda jest taka, że bardziej mogą one zaszkodzić skórze meblowej, niż jej pomóc. Stosowanie innych preparatów niż zalecane przez producenta najczęściej jest jedną wielką ruletką. Dlaczego? Bo nigdy nie wiadomo, jak dany rodzaj skóry zachowa się w zetknięciu z tego typu preparatem.

Producenci mebli (tak jak np. Gala Collezione) przygotowują dedykowane preparaty do czyszczenia skóry, którą mają w swojej ofercie. Tego typu preparaty konserwujące są dokładnie przetestowane a ich skład jest tak dobrany, by zachować właściwości skóry i jej piękny wygląd. Ich stosowanie podtrzymuje warunki gwarancji producenta.

Codzienna troska o piękny wygląd skórzanej sofy to odkurzanie jej miękką szmatką (przynajmniej raz w tygodniu) i usuwanie plam na bieżąco, gdy tylko się pojawią. Pamiętaj o tym, by unikać mocnego pocierania skóry. Wystarczy odsączyć rozlany płyn ściereczką lub miękkim ręcznikiem papierowym albo delikatnie zebrać zanieczyszczenie, a następnie zastosować preparat Soft Clean, który usunie plamę i wyczyści zabrudzone miejsce. Aby zabezpieczyć powierzchnię skóry na przyszłość – konserwuj ją też systematycznie preparatem LV-Protector. Pełny zabieg pielęgnacyjno-konserwujący warto przeprowadzić przynajmniej raz na pół roku. To zapewni piękny jej wygląd, długą żywotność i odpowiednią impregnację.

5 najczęściej popełnianych błędów

Skóra naturalna – tak jak każdy inny rodzaj obicia – wymaga odpowiedniego użytkowania i konserwacji. Jest piękna, wytrzymała i niezwykle elegancka. Czasem jednak sami jej szkodzimy swoim zachowaniem, nawet o tym nie wiedząc. Jakie najczęściej popełniamy błędy:

• Ekspozycja na światło słoneczne i źródła ciepła

Sofa w salonie jest z reguły ustawiana w takim miejscu, by jak najlepiej wyeksponować jej piękno i elegancję, a jednocześnie by zapewnić wygodę jej użytkowania. Czasem jednak miejsce to jest bardzo mocno nasłonecznione lub niezwykle blisko np. kaloryferów lub kominka. To może powodować zbytnie przesuszanie skóry i odbarwianie się jej pod wpływem promieni UV.

• Pozostawianie na sofie materiałów mogących zafarbować jej powierzchnię

Niektóre ulotki, czasopisma, gazety czy foldery są drukowane w taki sposób, że przy kontakcie ze skórą naturalną mogą powodować jej pofarbowanie. Warto więc unikać pozostawiania po skończonej lekturze tego typu wydawnictw na sofie, jeśli nie chcemy mieć na niej niechcianej kopii przeczytanego właśnie magazynu.

• Zapominanie o odkurzaniu

Kurz jest wrogiem wielu rzeczy, a skóra naturalna należy do jednej z nich. Gromadzi się najczęściej w szparach pomiędzy siedziskami, w szwach i innych zakamarkach. Kluczem do pięknej formy skórzanej sofy jest więc jej systematyczne odkurzanie – przynajmniej raz w tygodniu.

• Stosowanie preparatów nie przeznaczonych do pielęgnacji skóry

Jeden z największych grzechów głównych to czyszczenie jej środkami, które do tego nie są przeznaczone. Zdecydowanie odradzamy stosowanie mydła i detergentów, olejów, wosków, rozpuszczalników i środków piorących. Mogą one spowodować nieodwracalne uszkodzenia, od przebarwień, przez pękanie, po gnicie włącznie. Jeśli plama, która powstała na Twojej sofie, jest trudna do usunięcia – skontaktuj się z producentem po poradę. Najważniejsze – nie szkodzić i stosować tylko takie preparaty, które są rekomendowane do rodzaju skóry, z jakiej wykonana jest Twoja sofa.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności