Przygotuj dom na Wielkanoc 🐣 Zobacz stoły do -60%
Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE
Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE
Opublikowany:  

Formalności w pracy architekta – jaką umowę podpisać, zanim stworzysz projekt?

Architekt to jeden z najbardziej kreatywnych i prestiżowych zawodów, wokół którego panuje wiele mitów oraz wymagań – szczególnie w zakresie formalnym. Nie chodzi tu tylko o wiedzę dotyczącą kruczków prawa budowlanego czy konstruowania budynków, lecz interesy samej jednostki, czyli architekta. Mowa m.in. o umowie o zakazie konkurencji, prawach autorskich, licencjach czy prawach zależnych. Pomocny w zrozumieniu tej terminologii jest e-book „Umowy dla Architektów”, który marka Gala Collezione stworzyła we współpracy z Marzeną Pilarz-Herzyk, znaną w sieci jako MamaPrawniczka.pl.

Przewodnik po formalnościach

Biorąc pod uwagę złożoność prawa pracy, a także istotę zawodu architekta i wiele nieścisłości wynikających z nieprawidłowego zrozumienia towarzyszącej mu „papierologii”, Gala Collezione we współpracy z Marzeną Pilarz-Herzyk opracowała kompendium wiedzy zarówno dla początkujących, jak i tych zaprawionych w bojach. „Umowy dla Architektów” to e-book, który zapewnia dobry start, ponieważ w czytelny sposób wyjaśnia formalną stronę pracy architektów. Informacje w nim zawarte mają być kluczem do sprawnego poruszania się w zawodzie; gwarantują poczucie bezpieczeństwa oraz pozwalają na rozwój własnego biznesu.

Umowa, ale jaka?

Praca architekta to nie tylko umiejętne łączenie kolorów i dobieranie stylów. Zajęcie nie polega wyłącznie na odkrywaniu potencjału mieszkania i mistrzowskim ukrywaniu mankamentów pomieszczenia. Poza kreatywną otoczką istnieje całe spektrum świadczeń oraz usług, począwszy od doradztwa, a skończywszy na nadzorze czy reprezentowaniu klientów podczas ważnych spotkań inwestorskich. Dobrze więc te wszystkie działania zamknąć w formalnych ramach odpowiednich umów. W tym zakresie najlepiej skupić się na jednej z trzech możliwości: umowie o pracę, umowie o projekt architektoniczny oraz umowie z partnerem. Czym wyróżnia się każda z alternatyw?

Umowa o pracę w biurze projektowym

Podstawową formą zatrudnienia w zawodzie architekta jest umowa o pracę. Jej obowiązki reguluje kodeks pracy, który mówi np. o prawie do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Zawarty w nim zbiór ogólnych przepisów nie uwzględnia jednak specyfiki zadań na stanowisku. To dlatego dobrze dołączyć do umowy spisany zakres obowiązków obejmujący listę zadań pracownika – od podstawowych, jakim jest przygotowywanie rysunków technicznych, po bardziej złożone, w tym np. obsługę posprzedażową klienta.

W umowie o pracę w biurze projektowym istotne są także kwestia praw autorskich, możliwości wykorzystania własnych prac w portfolio czy umowa o zakazie konkurencji, która w pewnym zakresie ogranicza możliwość świadczenia usług dla innych podmiotów działających w branży. O tych wszystkich elementach każdy architekt zatrudniony na podstawie umowy o pracę musi pamiętać. Są one szczegółowo opisane w e-booku „Umowy dla Architektów”.

Umowa o projekt architektoniczny

Co gdy nie chcesz pracować na etacie? Inną formą regulacji stosunków między inwestorem a architektem jest umowa o projekt architektoniczny. W jej ramach powinny być określone: przedmiot umowy, wynagrodzenie, a także prawa i obowiązki każdej strony. Mowa między innymi o dostępie do dokumentacji technicznej czy kwestiach zapłaty za wykonane dzieło. Te składowe – bardzo istotne z punktu widzenia formalnego, praktycznego i finansowego – wyjaśnia Marzena Pilarz-Herzyk w publikacji „Umowy dla Architektów”.

Umowa z partnerem

Jedną z często zawieranych umów przez architektów jest także umowa z partnerem. Zdaniem ekspertki Marzeny Pilarz-Herzyk ta forma budzi najmniej wątpliwości, a jednocześnie pozostawia sporo możliwości. Warto w niej uściślić zapisy dotyczące poufności czy wynagrodzenia. To ochroni interesy każdej ze stron oraz zapewni poczucie bezpieczeństwa. Z e-booka dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy systemie prowizyjnym, jakie terminy wypłat uwzględnić w umowie oraz dlaczego zapis o poufności nie jest taki straszny.

System modułowy Milan, nowoczesne narożniki, Gala Collezione

System modułowy Milan, nowoczesne narożniki, Gala Collezione

System modułowy Look

System modułowy Look

Narożnik Axel wypoczynkowy, wysokie nóżki, Gala Collezione

Narożnik Axel wypoczynkowy, wysokie nóżki, Gala Collezione

Narożnik Nicea, Gala Collezione

Narożnik Nicea, Gala Collezione

Z pasji do prawa i pięknych wnętrz

Kim jest sama autorka e-booka Gala Collezione „Umowy dla Architektów”? Marzena Pilarz-Herzyk z zawodu jest prawniczką specjalizującą się w prawie pracy, jednak wraz z pojawieniem się synów awansowała do innej ważnej roli: Mamy. Przyjście na świat Oliwera, Olafa i Oskara dało początek autorskiemu blogowi: MamaPrawniczka.pl. To przestrzeń, w której poruszane są m.in. zagadnienia dotyczące gałęzi prawa regulującej stosunki pracownika i pracodawcy. W 2022 roku Pani Marzena otrzymała Nagrodę̨ Specjalną #PowerInfluencer od magazynu Twój Styl na Gali #Hashtagiroku2022, a także była nominowana w plebiscycie Doskonałości Sieci 2022 #PoSwojemu.

Marzena Pilarz-Herzyk, MamaPrawniczka.pl
fot. Marzena Pilarz-Herzyk | #MamaPrawniczka

Autorka e-booka „Umowy dla Architektów” kocha piękne wnętrza, o czym można się przekonać, zerkając na aranżacje jej domu. Prawniczka mieszka w przestronnej przestrzeni o bardzo przytulnym charakterze. Ten klimat budują wzory drewna na podłodze, eleganckie sztukaterie, kolory zgaszonych bieli, szarości i pasteli, a także wygodny narożnik Milan, marki Gala Collezione.

Wizualna lekkość mebla Milan – osiągnięta poprzez rezygnację z masywnych boków – nie przytłacza przestrzeni, a wrażenie to potęgują wysokie nóżki. Dzięki nim powierzchnia posadzki zostaje w pełni doświetlona, co tym samym optycznie powiększa pomieszczenie. Te zalety w połączeniu z szeroką kedrą oraz minimalistyczną bryłą składają się na efektowną całość, która prezentuje się znakomicie w nowoczesnym salonie Pani Marzeny. Potencjał modułowego narożnika Milan jest jednak znacznie większy! Wygodne siedzisko znajdzie też zastosowanie w realizacjach loftowych, glamour, organicznych czy utrzymanych w ryzach stylu hampton.

Prawne kruczki, umowy o zachowaniu poufności, zakaz konkurencji i lawina przepisów dotyczących praw autorskich – tak w skrócie wygląda formalna strona pracy architekta. „Papierologia” tego typu może przytłaczać, ale lepiej już na początku przebrnąć przez gąszcz terminów niż potem dać się „nabić w butelkę”. Ta ścieżka jest znacznie łatwiejsza z czytelnymi wskazówkami Marzeny Pilarz-Herzyk opisanymi w e-booku Gala Collezione „Umowy dla Architektów”. Dzięki niemu zawieranie umów w zakresie świadczenia usług i współpracy będzie dosłownie… czystą formalnością.


Artykuł powstał we współpracy z marką Gala Collezione.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności