LETNIA WYPRZEDAŻ - czas start! Kupuj z rabatami 🔥
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jak bez wysiłku wyczyścić kostkę brukową pod domem? Kilka porad

Czy czyszczenie podjazdu oraz chodników przed domem może być łatwe, szybkie i jednocześnie skuteczne? Oczywiście, że tak! Wystarczy do usuwania zabrudzeń wykorzystać wydajne, nowoczesne maszyny do czyszczenia kostki brukowej. Przedstawiamy najlepsze rozwiązania!

Czyszczenie kostki brukowej – dlaczego warto?

Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do wykonywania podjazdów, chodników czy tarasów. Jest doceniana zwłaszcza za trwałość, odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne oraz walory estetyczne. Warunkiem ładnego wyglądu i dobrego stanu technicznego kostki brukowej jest jednak odpowiednia pielęgnacja.

Kostka brukowa jest narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz innych czynników, które powodują zanieczyszczenie powierzchni. Poza tym problemem jest porastanie szczelin przez trawę, chwasty, mech i inne porosty. Regularne usuwanie zabrudzeń i niepożądanej roślinności jest kluczowe dla zachowania właściwości technicznych kostki brukowej. Zaniedbana nawierzchnia szybko niszczeje i brzydko wygląda. Co więcej, mech sprawia, że po deszczu staje się niebezpiecznie śliska. Kostkę należy zatem systematycznie czyścić. Gruntowne mycie najlepiej przeprowadzić po zimie, a w sezonie letnim warto na bieżąco pozbywać się zanieczyszczeń.

Zobacz także: Jak skutecznie usunąć chwasty i mech z kostki brukowej?

Maszyny do czyszczenia kostki brukowej – szybkie i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń

Na kostce brukowej gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Najczęściej spotykane to:

  • chwasty, mech, porosty,
  • piach, żwir, kurz, błoto, liście, igliwie i inne śmieci,
  • plamy po oleju silnikowym i innych płynach eksploatacyjnych wyciekających z samochodów,
  • plamy po jedzeniu i napojach,
  • zabrudzenia powstałe po remoncie: cement, kleje, zaprawy, farby elewacyjne itp.,
  • wykwity solne pojawiające się wskutek działania soli używanej zimą do posypywania śliskiej nawierzchni.

Aby pozbyć się wyżej wymienionych zanieczyszczeń, można zastosować różne sposoby – domowe, ręczne lub mechaniczne. Najskuteczniejszą metodą jest sięgnięcie po maszyny do czyszczenia kostki. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, wysiłek i uzyskamy oczekiwany efekt. Do usuwania chwastów i mchu polecany jest specjalny wycinak. Szybkie i bezpyłowe zamiatanie zapewnia ręczna zamiatarka. Natomiast do gruntownego czyszczenia kostki brukowej niezastąpiona jest myjka ciśnieniowa.

Akumulatorowy wycinak do chwastów i mchu

Chwasty i mech z kostki można wyrwać ręcznie, wypalić za pomocą palnika lub zastosować oprysk chemiczny. Jednak zdecydowanie lepszą, bo ekologiczną i bezwysiłkową metodą jest zastosowanie akumulatorowego wycinaka do chwastów WRE 18-55 marki Kärcher. To urządzenie składa się z teleskopowej rury, ergonomicznego uchwytu oraz napędzanej elektrycznie szczotki z nylonowym włosiem, która jest delikatna dla czyszczonych powierzchni i jednocześnie skutecznie usuwa niechcianą roślinność.

Co najważniejsze, usuwanie chwastów i mchu z kostki odbywa się w pozycji stojącej. Nie trzeba się schylać i obciążać pleców, a wysokość rury można dostosować do wzrostu użytkownika. Wycinak wystarczy przesuwać po powierzchni. Stożkowa budowa głowicy pozwala na dopasowanie kąta cięcia do różnych warunków czyszczenia. Z kolei półkolista podpórka, która obraca się w zakresie 360°, ułatwia prowadzenie wycinaka i pozwala zachować właściwą pozycję roboczą.

Elektryczny wycinak do chwastów zasilany jest wymienną baterią litowo-jonową 18 V. Zapewnia to swobodę ruchów i nieograniczony zasięg pracy. Dodatkowo akumulator jest kompatybilny z platformą bateryjną Kärcher i pasuje do innych urządzeń marki.

Ręczna zamiatarka do bezpyłowego zamiatania kostki

Zabiegiem, który trzeba wykonywać regularnie, jest zamiatanie kostki brukowej. Ręczne usuwanie luźnych zanieczyszczeń jest męczące, zajmuje dużo czasu i powoduje, że w powietrzu unoszą się obłoki kurzu. Dlatego warto ułatwić sobie pracę i wybrać zamiatarkę ręczną marki Kärcher.

Zamiatarka to przede wszystkim 5 razy szybsze zamiatanie i brak efektu pylenia. Specjalna konstrukcja maszyny do czyszczenia kostki brukowej sprawia, że zabrudzenia są zbierane przez główną szczotkę walcową i trafiają do zbiornika, który następnie łatwo się opróżnia. Dodatkowo 1 lub 2 szczotki boczne (w zależności od modelu) zwiększają powierzchnię roboczą i zbierają brud z trudno dostępnych miejsc, np. przy krawędziach czy w narożnikach.

Zamiatarka Kärcher wyróżnia się ergonomiczną konstrukcją. Uchwyt prowadzący można regulować w zależności od wzrostu operatora dla wygodnej pracy bez obciążania kręgosłupa. Urządzenie przechowuje się w pozycji pionowej, oszczędzającej miejsce. Co więcej, zamiatarka ma zastosowanie przez cały rok.

Dowiedz się więcej: Jaką zamiatarkę do czyszczenia kostki brukowej wybrać?

Myjka ciśnieniowa do gruntownego czyszczenia kostki

Raz lub dwa razy w roku warto także kostkę brukową wyczyścić na mokro, aby pozbyć się plam, wykwitów i innych zabrudzeń. Pomocna w tym zakresie jest myjka ciśnieniowa Kärcher. Mocny, skoncentrowany strumień wody pod wysokim ciśnieniem skutecznie i w krótkim czasie usuwa wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Czyszczenie kostki przy pomocy myjki jest nie tylko wydajne, ale także praktycznie bezwysiłkowe.

Warto przy tym wybrać model myjki ciśnieniowej, którego parametry pracy są dostosowane do efektywnego czyszczenia dużych powierzchni. Pomocna jest także funkcja regulacji ciśnienia wody (aby nie wypłukać piasku ze szczelin). Ponadto, aby jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę, warto wykorzystać przystawkę T-Racer, która umożliwia czyszczenie bez rozprysków wody i łatwe docieranie do narożników. Nadaje się do mycia nawet delikatnych powierzchni.

W przypadku szczególnie uciążliwych zabrudzeń należy zastosować środki chemiczne. Bezpiecznym i skutecznym środkiem do czyszczenia kostki brukowej jest preparat do kamienia Kärcher RM 611. Dzięki formule 3 w 1 nie tylko doskonale usuwa zanieczyszczenia atmosferyczne, mech i porosty, ale także pielęgnuje oraz zabezpiecza powierzchnie przed negatywnym działaniem czynników pogodowych.

Odpowiednie maszyny do czyszczenia kostki brukowej znacząco podnoszą komfort pracy i pozwalają skutecznie pozbyć się nawet silnych zabrudzeń.


Artykuł powstał we współpracy z marką Kärcher.


Inne artykuły w tej kategorii