Poradnik domownika

Jak wyczyścić czarny zlewozmywak? 5 sposobów na czyszczenie czarnego zlewu

Czyszczenie czarnego zlewu spędza sen z powiek wielu właścicielom nowoczesnych kuchni. Czy czyszczenie zlewozmywaka granitowego lub z kompozytu naprawdę jest takie trudne? Oczywiście, że nie – musisz jednak wiedzieć, jak się do tego zabrać. Dziś mamy dla Ciebie 5 sprawdzonych sposobów na to, by Twój czarny zlewozmywak zawsze lśnił czystością. Zaczynamy! Czym wyczyścić czarny zlew?

jak wyczyścić czarny zlewozmywak
Fot. Maryla z bloga addicted-to-passion.com

1. Czym wyczyścić czarny zlew z konglomeratu? Płynem do naczyń

Nic odkrywczego? Czasami najlepsze są najprostsze rozwiązania. Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić czarny zlew z kompozytu, zacznij od zwykłego płynu do naczyń. Codzienne wieczorne umycie zlewu miękką gąbką lub ściereczką z odrobiną płynu sprawi, że na zlewie nie będzie się gromadził kamień. Raz w tygodniu potraktuj zlew delikatnym mleczkiem do czyszczenia (wybierz to w sprayu, pozbawione drobinek czyszczących, które mogłyby uszkodzić powierzchnię zlewu). Całość umyj gąbką, a zakamarki wyczyść szczoteczką do zębów z miękkim włosiem.

Źródło: Franziska Wilke / shutterstock
Źródło: Franziska Wilke / shutterstock

2. Czyszczenie czarnego zlewu granitowego sodą i octem

Czy jest coś, czego nie można wyczyścić sodą i octem? Tak jak w przypadku wielu innych domowych porządków, tak w czyszczeniu zlewu granitowego mieszanka sody i octu doskonale się sprawdzi. Jak czyścić czarny zlew przy pomocy takiej mieszanki?

Zacznij od przygotowania pasty w proporcji 2:1 (np. szklanka sody na pół szklanki octu). Rozprowadź pastę na całej powierzchni zlewu i pozostaw na kilka minut. Miękką stroną gąbki dokładnie umyj, a następnie spłucz swój zlew granitowy. Czyszczenie octem i sodą sprawi, że kamień i wszystkie zabrudzenia zostaną dokładnie usunięte. Po zakończeniu mycia pamiętaj o tym, by dokładnie wytrzeć zlewozmywak do sucha. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia nieestetycznych plam i zacieków.

czyszczenie czarnego zlewu

3. Czym czyścić czarny zlew granitowy? Miękką gabką

Wiesz już, jakich środków czystości użyć. A czym czyścić czarny zlew? Jakiego materiału użyć? Przede wszystkim pamiętaj o tym, by czarny zlew czyścić za pomocą delikatnych gąbek czy ściereczek. Używaj raczej miękkiej strony gąbki i zdecydowanie zapomnij o popularnych „druciakach” do szorowania – mogą one trwale naruszyć strukturę kompozytu.

4. Jak czyścić czarny zlew? Regularnie!

Jeśli chcesz utrzymać swój granitowy zlew w czystości, postaraj się czyścić go regularnie i możliwie jak najczęściej. W przypadku tego rodzaju materiału może nie wystarczyć przetarcie go mleczkiem raz w tygodniu. Jeśli nie chcesz w przyszłości mierzyć się z trudnym do usunięcia i nieestetycznie wyglądającym osadem na czarnym zlewie, zadbaj o to, by myć go płynem do naczyń przynajmniej co dwa dni, a raz w tygodniu dokładnie wyszoruj całą jego powierzchnię mleczkiem lub mieszanką sody i octu.

czyszczenie czarnego zlewu
Fot. Maryla z bloga addicted-to-passion.com

5. Impregnacja czarnego zlewu granitowego olejem

Równie ważna jak prawidłowe czyszczenie, jest odpowiednia impregnacja zlewu granitowego. Bez obaw – nie musisz inwestować w specjalne środki do zabezpieczenia tego rodzaju powierzchni. Wystarczy… zwykły olej. Może być słonecznikowy, rzepakowy, kokosowy czy jakikolwiek inny. Nałóż odrobinę oleju na ściereczkę lub ręcznik papierowy i wcieraj tłuszcz w powierzchnię zlewu dotąd, aż przestanie się ona kleić. Uważaj tylko, by nie przesadzić z olejem. Jego zbyt duża ilość sprawi, że zlewozmywak, zamiast być błyszczący i zabezpieczony, będzie tłusty i nieestetyczny.

Fot. Sylwia Jędrysek-Słonina

Czarny zlew z kompozytu lub granitu jest marzeniem wielu osób, które planują remont kuchni. W sieci krąży jednak mnóstwo opinii na temat trudności w jego czyszczeniu i pielęgnacji. Jak dbać o czarny zlewozmywak? Czyszczenie (regularne!), dokładne spłukiwanie, wycieranie do sucha oraz impregnacja – te 4 proste czynności sprawią, że Twój zlewozmywak zawsze będzie wyglądał pięknie, a Ty zapomnisz o zaciekach i smugach.

Tu znajdziesz wszystkie czarne zlewozmywaki granitowe >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów