Szukasz pomysłu na prezent? Dodatki i akcesoria w supercenach!💥
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

EKO-dom: tanie i ekologiczne pranie

Ekologiczne pranie ma wiele zalet, o czym przekonał się niemal każdy, kto choć raz spróbował życia w zgodzie ze środowiskiem. Jest tak samo skuteczne jak to, do którego przywyknęliśmy przez lata, dlatego nie musimy się obawiać o czystość swoich ubrań. Dodatkowo, naturalne proszki są zdrowsze dla naszej skóry, ponieważ nie zawierają substancji drażniących, które mogłyby wywoływać alergię i stany zapalne. O tym, dlaczego warto przerzucić się na ekologiczne pranie, dowiemy się już za chwilę.

Ekologicznie znaczy dobrze

Trend na ekologiczne życie sprawia, że coraz większą uwagę przykładamy do tego, w jaki sposób żyjemy oraz czy nasze codzienne nawyki są dla nas zdrowe i bezpieczne. Zauważyliśmy również, że nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych doprowadziła do znacznej degradacji środowiska, co również skłoniło nas do rezygnacji z używania jednorazowych reklamówek oraz zakupu wody w plastikowych butelkach na rzecz dzbanków z filtrem. Czas więc pójść o krok dalej i zapoznać się z ekologicznym praniem, które jest nie tylko bardzo bezpieczne, ale również niezwykle skuteczne.

Zalety ekologicznego prania

Zanim zapoznamy się z zaletami ekologicznego prania, warto wiedzieć, co sprawia, że jest ono zgodne z eko-trendami. Pamiętajmy, że nie wystarczy odpowiedni środek piorący, aby móc mówić o zachowaniach przyjaznych środowisku. Ważne jest również:

 • oszczędzanie wody - i choć w Polsce nie mamy problemów z dostępem do wody, jest jej coraz mniej. Z tego powodu warto sporządzić tygodniowy plan prania, aby uniknąć sytuacji, w której włączamy prawie pustą pralkę;
 • zakup pralki o wysokiej klasie energetycznej - nowoczesne pralki posiadają wysoką klasę energetyczną, dzięki czemu pobór prądu jest na odpowiednio niskim poziomie.

Domowy proszek do prania

Proszek nie musi być ze sklepu. Równie dobrze możemy go zrobić samodzielnie. Jego główną zaletą jest wysoka skuteczność, ponieważ bez większych problemów usuwa plamy m.in. z: owoców, tłuszczu, farby, czerwonego wina, krwi, mazaków.

Jak samodzielnie zrobić proszek ekologiczny?

Do wykonania 600 gramów ekologicznego proszku będziemy potrzebować:

 • 1 szklanka sody kalcynowanej,
 • 1 szklanka boraksu,
 • 1 szklanka nadwęglanu sodu,
 • rękawiczki ochronne,
 • słoik o pojemności 1 litra.

Wykonany samodzielnie proszek należy przechowywać w zamkniętym słoiku, aby nie dochodziła do niego wilgoć. Do 1 prania wystarczą 4 płaskie łyżki stołowe, czyli około 50 gramów.

<h2 id="pasta-na-trudne-plamy">Pasta na trudne plamy</h2>
<p>Wśród ekologicznych środków do prania możemy również wyróżnić pastę do trudnych zabrudzeń. Do jej wykonania będzie nam potrzebny <strong>roztwór boraksu</strong> (1 łyżka boraksu na ½ litra wody). Mieszankę należy wetrzeć gąbką w zabrudzone miejsce, odczekać kilka minut, a następnie wyprać. Jeśli mamy problem z usunięciem tłustej plamy, możemy wykorzystać <strong>olejek eukaliptusowy.</strong> Już kilka kropel wystarczy, aby rozpuścić uporczywe zabrudzenie.</p>
<h2 id="ekologiczny-środek-do-prania-pieluch">Ekologiczny środek do prania pieluch</h2>
<p>W przypadku pieluch idealnie sprawdzi się <strong>mieszanka kilku łyżek kwasku cytrynowego i około 2-3 litrów gorącej wody.</strong> Namaczamy materiał, zostawiamy go na kilka godzin, a następnie wyciągamy i pierzemy jak zwykle. Pamiętajmy również o włączeniu wirowania, aby przed suszeniem usunąć nadmiar wody.</p>
<h2 id="naturalny-proszek-do-prania-który-kupimy-w-sklepie">Naturalny proszek do prania, który kupimy w sklepie</h2>
<p>W dobrze zaopatrzonych sklepach znajdziemy również gotowe proszki ekologiczne, które mają <strong>właściwości antyalergiczne.</strong> Ich koszt, w porównaniu do tradycyjnych środków piorących, jest nieco wyższy, jednak wyróżniają się wysoką wydajnością, dzięki czemu wystarczą nam na bardzo długo.</p>
<h2 id="kule-piorące-czyli-pranie-bez-użycia-proszku">Kule piorące, czyli pranie bez użycia proszku</h2>
<p>Ciekawym pomysłem na ekologiczne pranie mogą być tzw. <strong>wielorazowe kule piorące.</strong> Na czym polega ich działanie? Niestety nie są samowystarczalne, ponieważ w środku znajdują się <strong>granulki, które musimy samodzielnie dosypywać.</strong> Jednak nie uzupełniamy ich przed każdym praniem, bo wystarczy zrobić to <strong>raz na kilkadziesiąt użyć</strong>, co wiąże się z dużą oszczędnością.</p>

Pasta na trudne plamy

Wśród ekologicznych środków do prania możemy również wyróżnić pastę do trudnych zabrudzeń. Do jej wykonania będzie nam potrzebny roztwór boraksu (1 łyżka boraksu na ½ litra wody). Mieszankę należy wetrzeć gąbką w zabrudzone miejsce, odczekać kilka minut, a następnie wyprać. Jeśli mamy problem z usunięciem tłustej plamy, możemy wykorzystać olejek eukaliptusowy. Już kilka kropel wystarczy, aby rozpuścić uporczywe zabrudzenie.

Ekologiczny środek do prania pieluch

W przypadku pieluch idealnie sprawdzi się mieszanka kilku łyżek kwasku cytrynowego i około 2-3 litrów gorącej wody. Namaczamy materiał, zostawiamy go na kilka godzin, a następnie wyciągamy i pierzemy jak zwykle. Pamiętajmy również o włączeniu wirowania, aby przed suszeniem usunąć nadmiar wody.

Naturalny proszek do prania, który kupimy w sklepie

W dobrze zaopatrzonych sklepach znajdziemy również gotowe proszki ekologiczne, które mają właściwości antyalergiczne. Ich koszt, w porównaniu do tradycyjnych środków piorących, jest nieco wyższy, jednak wyróżniają się wysoką wydajnością, dzięki czemu wystarczą nam na bardzo długo.

Kule piorące, czyli pranie bez użycia proszku

Ciekawym pomysłem na ekologiczne pranie mogą być tzw. wielorazowe kule piorące. Na czym polega ich działanie? Niestety nie są samowystarczalne, ponieważ w środku znajdują się granulki, które musimy samodzielnie dosypywać. Jednak nie uzupełniamy ich przed każdym praniem, bo wystarczy zrobić to raz na kilkadziesiąt użyć, co wiąże się z dużą oszczędnością.

Samodzielne wykonanie naturalnego proszku do prania nie zajmie nam dużo czasu, zaś efekty mogą nas pozytywnie zaskoczyć. I nie musimy wcale wydawać dużo pieniędzy na drogeryjne produkty, które - jak pokazuje doświadczenie - nie zawsze są zgodne z deklaracjami producentów.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak wyczyścić materac? 5 sposobów na czyszczenie materaca

Jak wyczyścić materac? 5 sposobów na czyszczenie materaca

Sponsorowane Jak zadbać o piękne wnętrze?

Jak zadbać o piękne wnętrze?

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Wypróbuj domowe sposoby

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Wypróbuj domowe sposoby

Sponsorowane 5 zalet odkurzacza bezprzewodowego. Sprawdź, dlaczego warto mieć go w swoim domu!

5 zalet odkurzacza bezprzewodowego. Sprawdź, dlaczego warto mieć go w swoim domu!

Sponsorowane Nowoczesna technologia w Twoim domu – sprzątanie na miarę XXI wieku!

Nowoczesna technologia w Twoim domu – sprzątanie na miarę XXI wieku!

Top 10 foteli do czytania w 2023 roku

Top 10 foteli do czytania w 2023 roku

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.