Dom bez chemii: pomysły na ekologiczne sprzątanie

Czy dom bez chemii jest możliwy? Oczywiście. Udowodniło to już wiele osób, które postanowiły zadbać o środowisko naturalne oraz własne zdrowie. Warto przy tym dodać, że ekologiczne płyny i preparaty, które bez problemu możemy zrobić samodzielnie, są tańsze i równie skuteczne, co preparaty ze sklepowych półek. O tym, jak sprzątać bez dodatku szkodliwych środków czystości, dowiemy się w dzisiejszym poradniku.

ekologiczne sprzątanie, preparaty bez chemii

Dlaczego należy unikać chemii domowej?

Substancje chemiczne zawarte w popularnych środkach czystości nie są obojętne dla naszego zdrowia. W ich składzie znajdziemy środki drażniące, które mogą powodować np. reakcje alergiczne, a nawet uszkadzać układ oddechowy. Co więcej, niektóre preparaty, takie jak np. granulki udrażniające do rur, wydzielają bardzo niebezpieczne opary o działaniu drażniącym, a dodatkowo są jedną z najczęstszych przyczyn awarii hydraulicznych.

Pozostałości po detergentach, które mogą szkodzić

W domu, gdzie nie stosuje się chemii gospodarczej, jest po prostu zdrowiej. Dlaczego? Chociażby z tego powodu, że po zastosowaniu mleczka czyszczącego, jego drobinki, nawet po długim płukaniu, wciąż pozostają na czyszczonej powierzchni. W momencie, gdy np. nasze dziecko zbiera z umywalki pastę do zębów, która zsunęła się ze szczoteczki, może również nabierać pozostałości po zastosowanym wcześniej detergencie. I choć jego ilość jest znikoma, dla szczególnie wrażliwego organizmu może być dawką podrażniającą.

Dom bez chemii jest przyjazny dla zwierząt
--
Nie tylko ludzie są narażeni na szkodliwy wpływ chemii gospodarczej, któ ...

Dom bez chemii jest przyjazny dla zwierząt

Nie tylko ludzie są narażeni na szkodliwy wpływ chemii gospodarczej, którą wielu z nas tak chętnie stosuje na co dzień. Szczególnie niebezpieczna może być ona również dla naszych zwierząt. Podłoga umyta płynem z dodatkiem wybielającego chloru, nie jest ponownie płukana czystą wodą, dlatego wszystkie niebezpieczne związki znajdują się na jej powierzchni. To wszystko, każdego dnia, zostaje zlizywane przez naszych pupili podczas jedzenia lub mycia.

Jak ograniczyć ilość chemii w domu?

Nie musimy od razu wyrzucać wszystkich zgromadzonych środków chemicznych, aby zadbać o swoje zdrowie. Rozsądek podpowiada, aby zużyć je do końca, dzięki czemu nie będziemy w żaden sposób stratni, a następnie powoli wprowadzać ekologiczne alternatywy. Jeśli jednak nie chcemy już korzystać z posiadanych środków chemicznych, a znajdują się w nich resztki produktu, wówczas należy oddać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Pamiętajmy, że niewykorzystanych środków chemicznych nie należy wyrzucać do standardowych pojemników na odpady, ponieważ ich opakowania mogą ulec uszkodzeniom chemicznym, co w konsekwencji doprowadzi do wycieku i dodatkowego zatrucia środowiska. Oddając tego typu produkty do PSZOK-u, mamy pewność, że zostaną one odpowiednio zutylizowane.

Produkty spożywcze, które mają działanie czyszczące

Nasza kuchnia jest pełna produktów, które oprócz tego, że służą celom spożywczym, są również znane ze swoich naturalnych właściwości czyszczących, odświeżających oraz antybakteryjnych:

  • Sól spożywcza - spożywanie jej w nadmiarze szkodzi, jednak w przypadku domowych porządków, jest produktem jak najbardziej wskazanym. Usuwa osad z kawy i herbaty, doczyści przypalone garnki, a w połączeniu z sokiem z cytryny - zdezynfekuje i wyczyści drewnianą deskę do krojenia. Może być również głównym składnikiem naturalnych past do mycia piekarnika;
  • Cytryna - niezastąpiona w przypadku czyszczenia pokrytych kamieniem i osadami z mydła kranów oraz armatury łazienkowej oraz jako naturalny odświeżacz powietrza;
  • Kwasek cytrynowy - z powodzeniem może zastąpić ocet oraz cytrynę, a dzięki właściwościom bakteriobójczym, grzybobójczym i antypleśniowym, może być wykorzystany podczas sprzątania łazienki. Co więcej, idealnie spisuje się jako odkamieniacz do czajnika oraz nabłyszczać do szkła;
  • Ocet - wraz z sodą oczyszczoną, dla zwolenników eko-sprzątania jest Świętym Graalem wśród naturalnych substancji czyszczących. W zależności od proporcji z wodą, możemy nim umyć niemal wszystko. Usuwa uporczywy kamień z kranu, wyczyści okna oraz dezynfekuje WC;
  • Soda oczyszczona - o jej właściwościach wybielających, czyszczących i absorbujących wie już niemal każdy. Wraz z octem należy do najchętniej stosowanych substancji spożywczych, które zastępują również popularne środki chemiczne. Z powodzeniem możemy ją wykorzystać podczas prania białych ubrań, do mycia piekarnika, wanny, brodzika oraz WC;
  • Alkohol - obecny na niemal każdej imprezie, jest również substancją, która ma działanie wirusobójcze i antybakteryjne, dlatego możemy go wykorzystać do dezynfekcji powierzchni, które mają styczność z np. pożywieniem lub są szczególnie narażone na gromadzenie się bakterii (np. deska sedesowa, klamka w łazience).
Olejki eteryczne w ekologicznym domu
--
Nie oszukujmy się, ocet pomimo swojej skuteczności, nie należy do substancji o ...

Olejki eteryczne w ekologicznym domu

Nie oszukujmy się, ocet pomimo swojej skuteczności, nie należy do substancji o zniewalającym zapachu kojarzącym się ze świeżością i czystością. Aby więc czerpać radość z jego stosowania, warto zaopatrzyć się w olejki eteryczne, które nadadzą mu przyjemnej woni.

Banan jako środek do czyszczenia skórzanych butów

Nie tylko ocet, cytryna i soda należą do grona ekologicznych środków czyszczących. Warto polubić również banany. Ich skórkę możemy wykorzystać jako naturalny nabłyszczacz do skórzanego obuwia. Wystarczy wewnętrzną stroną przetrzeć delikatnie buty, a następnie za pomocą miękkiej szmatki (np. flanelowej, którą zrobimy samodzielnie ze starej koszuli) zebrać pozostałości. Jeśli zależy nam na większym stopniu nabłyszczenia, tu może okazać się niezbędna nylonowa pończocha, znana z właściwości polerujących.

Liście laurowe jako naturalny środek przeciwko muszkom owocówkom

Muszki owocówki to letni strażnik świeżości niemal w każdym domu. Nie wiadomo skąd się biorą, ale zawsze znajdą wczorajsze jabłko lub inny owoc, którego nie zdążyliśmy jeszcze zjeść. Skoro natura dała nam patent na wszystko, to jak sobie poradzić z małymi owadami kuchennymi bez użycia zawieszek ze sklepu? Tu z pomocą przychodzą liście laurowe, których aromat skutecznie odstrasza muszki. Wystarczy je wyłożyć na blat lub w koszyczku z owocami, a po 48 godzinach nieproszeni goście znikną.

Dowiedz się, jak wprowadzić ekologię do łazienki! >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów