Produkty w supercenach i DARMOWĄ DOSTAWĄ od 500 zł!😍
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

EKO-dom: Ekologiczna łazienka, czyli jak żyć w zgodzie z naturą?

Czy jedna osoba może odmienić losy świata i zahamować proces niszczenia środowiska? Z pewnością nie. Jednak wielki efekt, to suma małych, indywidualnych kroków. Zmiana podstawowych nawyków podczas sprzątania lub codziennych czynności może znacznie ograniczyć zjawisko zanieczyszczenia środowiska. Ekologiczne łazienki są nie tylko trendem 2019 roku, ale również propozycją, która pomoże nam żyć zdrowo.

Dlaczego należy zadbać o środowisko naturalne?

Przeciętnie, każdy z nas, rocznie wytwarza około 315 kg odpadów, co oznacza, że przeciętna rodzina, w ciągu pięciu najbliższych lat, wyrzuci ponad 6 ton zanieczyszczeń. I choć na co dzień nie dostrzegamy konsekwencji nadmiernej produkcji śmieci, skutki tych działań są odczuwalne niemal na całym świecie. Zmiany klimatyczne, wzrost zachorowań lub masowa zagłada ryb oceanicznych, to tylko niektóre problemy, z którymi boryka się dzisiejszy świat. W trosce o środowisko naturalne, zdrowie najbliższych oraz wszystko to, co nas otacza, coraz chętniej decydujemy się na zmianę swoich codziennych nawyków oraz szukamy ekologicznych rozwiązań i zamienników, dla np. powszechnie stosowanych detergentów.

Zmieniając swoje przyzwyczajenia, nie tylko oszczędzamy mnóstwo pieniędzy, ale również mamy realny udział w rozwiązaniu globalnego problemu, którym jest nadmierne zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne łazienki nie są chwilowym trendem, ale koniecznością i - jak mawiają ekolodzy z całego świata - spłaceniem naszego długu wobec środowiska. Pamiętając, że natura dała nam wszystko to, co jest konieczne, abyśmy mogli żyć zdrowo i higienicznie, warto skorzystać z jej dobrodziejstw i samodzielnie tworzyć płyny czyszczące. Ich stosowanie nie tylko jest bezpieczne, ale również bardzo skuteczne.

<ul>
<li><p><strong>Ocet</strong>- jako baza do płynów czyszczących - o wszechstronnym działaniu octu pewnie słyszał każdy. Ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze oraz idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występuje problem z twardą wodą. Kamień na armaturze lub baterii prysznicowej? Dla wacika nasączonego octem to żaden problem.</p>
</li>
<li><p><strong>Sok z cytryny</strong> - niezastąpiony przy codziennym i sobotnim “wielkim” sprzątaniu. Może być, podobnie jak ocet, wykorzystany w celu usunięcia osadów z kamienia.</p>
</li>
<li><p><strong>Olejki eteryczne</strong> - połączenie alkoholu z olejkiem eterycznym to nie tylko dobry pomysł na stworzenie własnego odświeżacza powietrza. W zależności od rodzaju, mogą one służyć dezynfekcji, podniesieniu walorów zapachowych wykonanego środka czyszczącego, a nawet jako dodatek do domowej roboty płynu do prania.</p>
</li>
<li><p><strong>Soda</strong> - ma właściwości wybielające, pochłaniające zapachy oraz delikatne właściwości żrące, dlatego może być stosowana do czyszczenia trudnych zanieczyszczeń (np. fug).</p>
</li>
</ul>
 • Ocet- jako baza do płynów czyszczących - o wszechstronnym działaniu octu pewnie słyszał każdy. Ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze oraz idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występuje problem z twardą wodą. Kamień na armaturze lub baterii prysznicowej? Dla wacika nasączonego octem to żaden problem.

 • Sok z cytryny - niezastąpiony przy codziennym i sobotnim “wielkim” sprzątaniu. Może być, podobnie jak ocet, wykorzystany w celu usunięcia osadów z kamienia.

 • Olejki eteryczne - połączenie alkoholu z olejkiem eterycznym to nie tylko dobry pomysł na stworzenie własnego odświeżacza powietrza. W zależności od rodzaju, mogą one służyć dezynfekcji, podniesieniu walorów zapachowych wykonanego środka czyszczącego, a nawet jako dodatek do domowej roboty płynu do prania.

 • Soda - ma właściwości wybielające, pochłaniające zapachy oraz delikatne właściwości żrące, dlatego może być stosowana do czyszczenia trudnych zanieczyszczeń (np. fug).

Codzienna pielęgnacja z ekologią w tle

Nie tylko chemia i jej produkcja jest szkodliwa dla środowiska naturalnego. Przemysł kosmetyczny również należy do niechlubnej czołówki liderów jeśli chodzi o generowanie odpadów i zanieczyszczeń. Wybór ekologicznego życia nie oznacza całkowitej rezygnacji z ulubionego kremu, który ma dobre działanie na naszą skórę. Umiejętność zrezygnowania z zakupu zbędnych kosmetyków i zastąpienie ich własnoręcznie robionymi środkami do pielęgnacji ciała, jamy ustnej oraz włosów, pozytywnie wpłynie nie tylko na nas samych, ale również nasze finanse i środowisko naturalne.

Jak należy pogodzić ekologiczne życie z codzienną pielęgnacją? Sprawdźmy:

 • stosowanie bambusowych szczoteczek do zębów i naturalnej pasty (np. z oleju kokosowego i sody).
 • zminimalizowanie ilości stosowanych kosmetyków.
 • używanie kosmetyków pielęgnacyjnych własnej roboty.
 • stosowanie podpasek wielokrotnego użytku lub kubków menstruacyjnych.
 • wybór wielorazowych akcesoriów do mycia, golenia, rozprowadzania toniku, itp.
 • stosowanie kamienia (ałunu) jako antyperspirantu.
 • własnoręczna produkcja kosmetyków, w tym: szamponów, mydeł, odżywek do włosów i kremów do golenia.
 • korzystanie z kosmetyków do końca, czyli przecinanie tubki z podkładem lub kremem w celu wydobycia resztek produktu.

Pamiętajmy również o minimalizacji zużycia wody, którą często za bardzo marnujemy, co również ma szkodliwe działanie dla środowiska naturalnego. Zrezygnujmy więc z kąpieli w wannie na rzecz prysznica oraz zakręcajmy kran podczas mycia zębów.

Przywracanie “drugiego życia” zniszczonym rzeczom

Nie trzeba, a nawet nie wolno, wyrzucać wszystkiego, aby rozpocząć życie w zgodzie z naturą. Ekologiczne podejście do życia nie wymaga więc od nas, abyśmy pozbyli się sztucznego dywanu i zastąpili go ręcznie plecioną matą z wikliny. Dbałość o rzeczy, które już posiadamy oraz przywracanie im “nowego życia” jest znacznie bardziej sensowne, a do tego rozwija naszą kreatywność i uczy szacunku. Podarte ręczniki mogą stworzyć ciekawy dywanik pod wannę, zaś stare ubrania mogą się przydać w celu stworzenia ścierek. Zamiast kupować dozownik do mydła w płynie, możemy go zrobić sami, np. wykorzystując pustą butelkę po whisky i pompkę z rurką.

Samodzielne stworzenie nowej rzeczy z czegoś, co nadawało się wyłącznie do wyrzucenia, nie tylko sprawi nam mnóstwo satysfakcji, ale również uświadomi, że pojęcie “zniszczenia” jest bardzo względne. Miejmy na uwadze, że wyprodukowanie ręcznika lub jakiejkolwiek innej rzeczy, którą chcemy wynieść do pojemnika na śmieci, miało już swój wpływ na degradację środowiska. Recykling jest więc wyrazem szacunku wobec natury oraz małym krokiem w celu rozwiązania globalnego problemu.

Dom ekologiczny

Architekt Małgorzata Simla, Pracownia ARCHIPELAG

Architekt Małgorzata Simla, Pracownia ARCHIPELAG

Przestrzeń, w której spędzamy większą część naszego życia ma istotny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zachowanie właściwych warunków w budynkach: odpowiedniej temperatury i akustyki, dobrej jakości powietrza oraz przyjaznego oświetlenia bez zaniedbywania wygody jest kluczem do codziennego komfortu. To także elementy, na które kładzie nacisk nowoczesne, zrównoważone budownictwo. Ekologia i energooszczędne rozwiązania idą w parze i stają się standardem. Od 2021 na terenie Unii Europejskiej będzie można budować jedynie domy o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, które przynajmniej częściowo będą zasilane z odnawialnych źródeł energii jak wiatr, słońce, geotermia i biomasa. W ekologicznym domu nie tylko będziemy dobrze się czuli, ale też zadbamy o nasze środowisko. Obecnie korzystanie z OZE jest coraz prostsze i bardziej wydajne poprzez zastosowanie takich instalacji jak pompa ciepła lub kocioł na biomasę do ogrzewania, kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej czy wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych zamieniających energię słoneczną w elektryczną. Instalacje zasilane z odnawialnych źródeł energii pozwalają częściowo lub całkowicie uniezależnić się od dostawców tradycyjnych paliw i nie powodują emisji szkodliwych zanieczyszczeń, dzięki czemu nie tylko oszczędzamy na rachunkach za eksploatację domu, ale także chronimy naszą planetę.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak zamontować moskitierę w oknie? Poradnik krok po kroku

Jak zamontować moskitierę w oknie? Poradnik krok po kroku

Rodzaje basenów ogrodowych – przegląd, zalety, pielęgnacja

Rodzaje basenów ogrodowych – przegląd, zalety, pielęgnacja

Jaką pralkę kupić? Poradnik kupującego na 2020 rok

Jaką pralkę kupić? Poradnik kupującego na 2020 rok

Wnętrzarskie prezenty na Dzień Babci i Dziadka!

Wnętrzarskie prezenty na Dzień Babci i Dziadka!

Umowa rezerwacyjna mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć

Umowa rezerwacyjna mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć

Jak ułożyć sztućce na stole? Kilka cennych porad

Jak ułożyć sztućce na stole? Kilka cennych porad

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.