Jak posprzątać dom przed Wielkanocą? Harmonogram porządków

Do Wielkanocy zostało 3 tygodnie. To idealny moment, aby zacząć wiosenne porządki na spokojnie i bez stresu. Jeśli sprzątamy regularnie to odświeżenie mieszkania nie powinno być dla nas kłopotem, ale nawet z gruntownymi porządkami zdążymy przed czasem, o ile uzbroimy się w plan działania.

Najważniejszy w skutecznym i szybkim sprzątaniu jest harmonogram poszczególnych prac. Zacznijmy od większych aktywności, powoli zmierzając do tych najmniejszych. Najpierw sprzątamy pokoje, następnie łazienkę i kuchnię, a na końcu przedpokój, schody czy ganek.

3 tygodnie przed Wielkanocą

Zgodnie z założeniem zaczynamy od salonu, sypialni oraz pokoi dzieci. Już dzisiaj możemy zabrać się za mycie okien, zmianę firanek i zasłon oraz przegląd szaf. Rozłóżmy sobie pracę na kilka dni, aby małymi kroczkami na spokojnie zorganizować całość. Z szaf wyrzucamy nieużywane ubrania, pakujemy w pudełka zimową odzież, a na przód wysuwamy te wiosenno-letnie. Myjemy framugi okien i drzwi, listwy przypodłogowe, odkurzamy szafki oraz półki i ustawione na nich bibeloty. Pamiętajmy o pajęczynach oraz miejscach trudno dostępnych – pod łóżkiem, kanapą czy stolikiem. Zmieniamy pościel, poszewki dekoracyjne oraz trzepiemy materace. Na koniec porządnie odkurzamy dywany i myjemy podłogi.

2 tygodnie przed Wielkanocą

Gdy w pokojach jest już porządek możemy zająć się łazienką oraz kuchnią W łazience robimy przegląd kosmetyków i wyrzucamy te przeterminowane lub nieużywane od dawna. Następnie dokładnie myjemy kabinę prysznicową, brodzik, miskę ustępową oraz umywalkę i armaturę. W razie potrzeby udrażniamy odpływy. Sprzątamy w szafce pod umywalką. Pamiętajmy także o lustrze i miejscach za sedesem oraz pralką. Po dokładnym wymieceniu kurzu, myjemy podłogę i pierzemy dywaniki łazienkowe. W kuchni zacznijmy od umycia szafek wiszących na górze oraz wewnątrz. Zróbmy przy okazji przegląd zastawy oraz produktów spożywczych. Następnie myjemy okna i zajmujemy się wyczyszczeniem sprzętów: kuchenki z piekarnikiem, lodówki, mikrofalówki, ekspresu do kawy czy tostera. Kolejnym krokiem jest przetarcie blatów, stołu oraz krzeseł. Na koniec zamiatamy i myjemy podłogę. Dodatkowo w łazience oraz w kuchni czyścimy płytki na ścianach – najlepiej płynem do mycia szyb.

1 tydzień do Wielkanocy

Porządki kończymy w przedpokoju. Porządkujemy szafę lub wieszaki i wycieramy kurze z półek. Chowamy zimowe buty, a na ich miejsce wykładamy wiosenne obuwie. Zamiatamy dokładnie piach i myjemy podłogę. Jeśli w przedpokoju mamy lustro czyścimy je przy pomocą płynu do mycia szyb. Pamiętajmy o przetarciu mokrą szmatką drzwi wejściowych oraz wszystkich wewnętrznych. Zamiatamy schody zewnętrze i chodnik. Teraz pozostaną nam już tylko bieżące porządki, czyli starcie kurzu z mebli oraz odkurzenie podłogi na dzień przed świętowaniem z rodziną.

Warto przygotować sobie harmonogram działań i zacząć sprzątanie wcześniej, aby przed samą Wielkanocą zająć się już tylko planowaniem oraz przygotowaniem menu oraz znaleźć czas na odpoczynek. Nie zapomnijmy też zaangażować w porządki pozostałych domowników!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów