#zostańwdomu z Homebook.pl

Porządki w szafie krok po kroku – jak wprowadzić minimalizm w szafie?

Porządki w szafie – teoretycznie powinniśmy robić je regularnie, w praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. A szkoda! Bardzo często zrobienie generalnego porządku w szafie pomaga poukładać myśli i ukoić skołatane nerwy. Twoje ubrania nie mieszczą się w szafie? Szafki pękają w szwach, a Ty i tak nie masz co na siebie włożyć? Dziś przedstawimy Ci 5 kroków do szafy minimalisty. Masz teraz trochę wolnego czasu? To najlepszy moment na porządek w szafie z ubraniami!

jak zrobic porzadki w szafie
Monika Idzikowska Wnętrza

Krok 1.

Porządki w szafie – wyjmij rzeczy i umyj szafę

Jak zrobić porządek w szafie? Zacznij od podstaw. Opróżnij swoją szafę – wyjmij wszystkie ubrania, akcesoria i inne przedmioty, które niekoniecznie powinny się w niej znajdować. Uff… dużo tego, prawda? Kolejnym etapem jest coś, o czym o dziwo często zapominamy, skupiając uwagę na segregowaniu i układaniu ubrań. Kiedy szafa będzie już pusta, dokładnie ją umyj. Wyczyść wszystkie półki, przetrzyj wieszaki, a także umyj cały mebel z zewnątrz.

Krok 2.

Droga do minimalizmu w szafie – posegreguj ubrania

Drugi krok to największe i jednocześnie najbardziej czasochłonne wyzwanie. Możesz być jednak pewien, że bez niego porządki w szafie tracą sens. Mowa o dokładnej segregacji ubrań. Pamiętaj, że musisz działać skutecznie i bez sentymentów. To jedyna droga do minimalizmu w szafie.

Jak to zrobić? Ubrania i dodatki dziel na kategorie. W jedno miejsce odkładaj ubrania, które nosisz, w drugie te, które są zniszczone i do wyrzucenia, a w trzecie te, które chcesz oddać lub sprzedać. Oczywiście możesz wymyślić swoje kategorie (np. jeśli robisz wiosenne porządki, możesz przygotować też osobny stosik z ubraniami zimowymi, które spakujesz do kartonu i wyniesiesz na strych, gdzie zaczekają do kolejnego sezonu).

porzadki w szafie
Monika Idzikowska Wnętrza

Masz trudność z pozbywaniem się rzeczy podczas porządków w szafie? Skorzystaj z kilku naszych rad:

  • Nie gromadź zbyt wielu rzeczy przeznaczonych do noszenia „po domu”. Często do tej kategorii zaliczamy zniszczone, podziurawione czy wyciągnięte ubrania. Ubrania „po domu” to taki trochę odzieżowy czyściec – trafiają tam te ciuchy, w których już nie pokażesz się ludziom, ale jeszcze szkoda Ci je wyrzucić. Zastanów się jednak, czy nie wolałbyś wyglądać schludnie również przebywając w domu, szczególnie jeśli np. pracujesz zdalnie. Zamiast gromadzić stare, zniszczone rzeczy, przygotuj sobie kilka wygodnych, ale schludnych zestawów – poczujesz się o niebo lepiej.
  • Nie przechowuj za małych ubrań („bo może schudnę”) – sprzedaj je lub oddaj.
  • Nie składuj ubrań, których nie miałeś na sobie od pół roku.
  • Nie przechowuj nietrafionych prezentów – ktoś inny chętnie je wykorzysta.
  • Przejrzyj też swoje wieszaki – wyrzuć te zniszczone czy połamane.

Krok 3.

Jak utrzymać porządek w szafie? Przygotuj zestawy

No dobrze, skoro wyselekcjonowałeś już ubrania, które z Tobą zostają, stwórz z nich kilka zestawów-pewniaków. Dzięki temu wychodząc w pośpiechu z domu, nie będziesz w panice zastanawiać się, co na siebie włożyć. Jeśli masz trochę więcej czasu, możesz przymierzyć każdy z tych zestawów i zrobić sobie zdjęcie. W przyszłości wystarczy szybki przegląd galerii w telefonie, by wybrać stylizację na dany dzień.

sposob na porzadki w szafie
Elfa

Krok 4.

Sposób na porządek w szafie – powieś i poukładaj ubrania

Poukładaj ubrania na półkach i rozwieś na wieszakach. Widzisz? Dzięki porządnej segregacji jeden rzut oka wystarczy, by zobaczyć, co masz w szafie – koniec z przekopywaniem się przez stosy splątanych tkanin. Pozbywanie się niepotrzebnych i nieużywanych ubrań to jedyny słuszny sposób na porządki w szafie.

Krok 5.

Jak wprowadzić minimalizm w szafie? Zrób listę zakupów

Zaskoczony? Tak, właśnie w tym momencie, kiedy Twoja szafa lśni czystością, jest najlepszy czas na to, by spisać, jakich ubrań brakuje w Twojej garderobie. Nie chodzi jednak o to, by na listę wpisać piątą koszulkę w kwiatowe wzory, tylko by rozsądnie skompletować bazę, na podstawie której będziesz budować swoje stylizacje.

Brakuje Ci dobrej jakości białej koszuli? Wpisz ją na listę. Twoje klasyczne niebieskie dżinsy wylądowały dziś na stosiku „do wyrzucenia”? Wpisz na listę nową parę dżinsów – takie spodnie będą jedną z podstaw Twojej garderoby. W robieniu listy zakupów nie chodzi o to, by od razu gnać do sklepu. Jej celem jest to, byś przy najbliższej okazji wiedział, czego szukać, czego naprawdę Ci brakuje, a z czego mimo wszystko powinieneś zrezygnować.

Ograniczenie ilości ubrań to najlepszy sposób na porządki w szafie. Zakładamy, że Twoja szafa lśni (lub za jakiś czas będzie lśniła) czystością, a na półkach panuje ład – aż miło patrzeć. Napracowałeś się i pewnie myślisz, jak utrzymać ten porządek w szafie? Nie powiemy Ci nic odkrywczego. Zasady są dwie: odkładaj rzeczy na miejsce i nie kupuj zbędnych ciuchów i dodatków – siódma torebka naprawdę nie jest Ci potrzebna.

Tu znajdziesz produkty, które ułatwią Ci porządki w szafie >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów