Stylowe nowości z wysyłką w 48h - w sam raz na święta!💐

Styl Minimalistyczny 2023 we wnętrzach

Styl minimalistyczny we wnętrzach – znajdź inspiracje na Homebook.pl

Styl minimalistyczny to w ostatnich latach jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie mieszkania. Lubisz nowoczesne aranżacje, monochromatyczne kompozycje i bliskie jest Ci podejście less is more? Styl minimalistyczny we wnętrzach może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Szukaj inspiracji w naszym serwisie!

Styl minimalistyczny – czym się charakteryzuje?

Co to jest styl minimalistyczny? Poznaj najważniejsze cechy minimalistycznych wnętrz i dowiedz się, jak wprowadzić minimalizm do swoich aranżacji.

Styl minimalistyczny – bazowe kolory

Biały – biel to absolutna podstawa każdego minimalistycznego wnętrza. Biały kolor może stanowić tło dla innych stonowanych barw lub być kolorem przewodnim, przeważającym w całej aranżacji.

Szary – eleganckie i chłodne szarości są świetnym uzupełnieniem każdego minimalistycznego wnętrza.

Czarny – czerń we wnętrzach może być jedynie akcentem lub stanowić ważny i dominujący element minimalistycznego wnętrza.

Styl minimalistyczny – dodatkowe kolory

Beżowy – najmodniejsze minimalistyczne wnętrza to nie tylko te chłodne, monochromatyczne przestrzenie, ale również cieplejsze aranżacje, w których dominują beże i delikatne brązy.

Pasteloworóżowy – jasny róż lub inne pastelowe odcienie mogą być świetnym uzupełnieniem minimalistycznych wnętrz.

Styl minimalistyczny – materiały

Szkło – lekkie, transparentne i chłodne szkło idealnie sprawdza się w minimalistycznych wnętrzach.

Beton – choć kojarzony jest głównie z aranżacjami industrialnymi, surowy beton może być również świetnym uzupełnieniem nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz.

Plastik – tworzywa syntetyczne bardzo często wykorzystywane są w minimalistycznych aranżacjach, popularne są np. krzesła czy stoliki kawowe z plastiku o ciekawych, futurystycznych kształtach.

Drewno – minimalistyczne wnętrza mogą być również wypełnione elementami z drewna, które ocieplają wnętrze i są bliskie filozofii eko.

Styl minimalistyczny – wzory

Brak wzorów – w minimalistycznych wnętrzach preferowane są całkowicie gładkie materiały i tkaniny bez zbędnych i wprowadzających chaos wzorów.

Styl minimalistyczny – krótka historia

Początków minimalizmu we wnętrzach należ szukać w Japonii. Założenia minimalizmu wywodzą się z filozofii zen gloryfikującej życie w harmonii, prostocie i spokoju. To właśnie Japończycy zaczęli urządzać swoje wnętrza w taki sposób, by nic nie zaburzało ich spokoju.

W XX wieku na rozkwit minimalizmu miał również wpływ holenderski ruch De Stijl, który dążył do prostoty i powrotu do podstawowych form. Ogromne znaczenie dla rozwoju minimalizmu miał również niemiecki architekt Ludwig Mies van der Rohe oraz projektant Dieter Rams.

Dziś minimalizm dla wielu osób staje się już stylem życia. Popularność takiego podejścia rośnie z roku na rok również ze względu na uderzające w nas z wielu stron kryzysy ekologiczne, klimatyczne oraz gospodarcze. W dzisiejszych czasach minimalizm to przede wszystkim dbałość o środowisko, ograniczenie konsumpcjonizmu i szacunek do natury.

Styl minimalistyczny – najważniejsi twórcy

Ludwig Mies van der Rohe – niemiecki architekt, który stworzył podwaliny współczesnego minimalistycznego stylu. W swoich projektach dążył do prostoty, umiaru i ograniczenia form, korzystał również z nowoczesnych i chłodnych materiałów, takich jak stal czy szkło. To on w swoich pracach bardzo często podkreślał teorię less is more.

Dieter Rams – jeden z najważniejszych projektantów XX wieku, który stworzył słynny dekalog minimalizmu.

Leo Babauta – założyciel znanego na całym świecie bloga Zen Habits oraz autor książki o minimalizmie, w której pisze o 5 zasadach, którymi kierują się minimaliści.

Minimalizm – 5 zasad wg Leo Babauta

1. Pozbądź się zbędnych rzeczy. Podstawą minimalistycznego życia jest pozbycie się ze swojego otoczenia rzeczy zbędnych i takich, z których nie korzystasz.

2. Określ, co jest najważniejsze. Leo Babauta wspomina, że aby żyć minimalistycznie, trzeba wiedzieć, co czyni Cię naprawdę szczęśliwym.

3. Wszystko musi być istotne. Jeśli zaczynasz coś robić, upewnij się, że ma to dla Ciebie wartość.

4. Wypełnij życie radością. Minimalizm nie jest ascetyczny – pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy daje przestrzeń, którą można wypełnić czymś, co sprawia radość.

5. Cały czas obserwuj i jeśli trzeba, poprawiaj. Życie w minimalizmie to proces i ciągłe próby oraz udoskonalenia.

Sprawdź też: Jak wprowadzić minimalizm w domu? 10 prostych kroków

Minimalizm jako styl życia – najważniejsze idee

Less is more. Minimaliści potępiają konsumpcjonizm i wyznają zasadę, że mniej bardzo często znaczy więcej. Co to oznacza? Lepiej kupić jeden mebel z naturalnego, litego drewna, który zostanie z Tobą na lata niż wypełnić wnętrze kilkoma najtańszymi i kruchymi meblami z sieciówki, które za dwa lata będą nadawały się do wyrzucenia.

Zero waste. Zero waste lub less waste to styl życia, który zakłada, że zawsze lepszym wyborem będzie naprawienie lub przerobienie czegoś od wyrzucania na śmietnik. Osoby dążące do życia zero waste, starają się jak najbardziej ograniczać ilość produkowanych śmieci.

Eko – ekologiczne podejście do życia jest bardzo bliskie minimalizmowi przede wszystkim ze względu na ograniczanie ilości przedmiotów i wybieranie naturalnych materiałów oraz przedmiotów dobrej jakości zamiast tzw. jednorazówek.

Minimalistyczne wnętrza – jak je urządzić?

Jak wprowadzić minimalistyczny styl do wnętrz? Zobacz, jak urządzić salon, kuchnię, sypialnię, łazienkę i pokój dziecka.

Styl minimalistyczny w salonie

Urządzając salon w stylu minimalistycznym lub jakiekolwiek inne pomieszczenie w domu, masz wiele możliwości. Wbrew pozorom minimalistyczne wnętrza to nie tylko te chłodne, duże i wypełnione echem przestrzenie, choć te również są bardzo modne i mają wielu zwolenników. Minimalistyczne salony to również ciepłe przestrzenie urządzone w duchu less is more, wypełnione nie tylko bielą, ale i beżami i rozgrzewającymi brązami. W nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach każdy element wyposażenia ma znaczenie, a dekoracje są bardzo przemyślane.

Styl minimalistyczny w kuchni

Kuchnia w stylu minimalistycznym ma wiele zalet. Minimalistyczne kuchnie mają zazwyczaj gładkie fronty i jasne kolory, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości. W takich przestrzeniach nie ma wielu detali, większość kuchennych akcesoriów jest pochowana w szafkach, a na blatach panuje ład i porządek. Czysta forma oraz jasne kolory sprawiają, że minimalistyczne kuchnie świetnie prezentują się zarówno w niewielkich, jak i bardzo przestronnych wnętrzach.

Dowiedz się więcej: 5 pomysłów na minimalistyczną kuchnię, których jeszcze nie znałeś

Styl minimalistyczny w sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym chcemy odpocząć po intensywnym dniu, zrelaksować się i uspokoić zmysły, które podczas całego dnia były narażone na wiele bodźców. Właśnie dlatego oszczędna w formie sypialnia w stylu minimalistycznym jest zawsze dobrym wyborem! Proste, funkcjonalne meble, jasne kolory i harmonijne połączenie wszystkich elementów wyposażenia sprawiają, że w takim wnętrzu odpoczynek jest znacznie bardziej efektywny. W minimalistycznej sypialni nie może zabraknąć łóżka z dobrej jakości materacem, praktycznych szafek nocnych oraz pojemnej szafy.

Jeśli zdecydujesz się na minimalistyczne urządzenie swojej sypialni, zadbaj również o to, by wnętrze szafy też było zgodne z tym nurtem. Zorganizuj dla siebie szafę kapsułową, dzięki czemu w Twoich ubraniach zawsze będzie panował porządek, a Ty przestaniesz każdego dnia zastanawiać się, co na siebie włożyć.

Styl minimalistyczny w łazience

Łazienka w stylu minimalistycznym to przestrzeń praktyczna, estetyczna i łatwa w utrzymaniu w czystości. W minimalistycznych łazienkach** często stosowane są jasne kolory: biel, beż oraz szarość i neutralne ciemniejsze akcenty, np. czarne lub grafitowe**. W minimalistycznej łazience często wykorzystywane są również elementy drewniane lub np. płytki ceramiczne przypominające strukturę drewna.

Styl minimalistyczny w pokoju dziecka

Pokój dziecka w stylu minimalistycznym to świetna baza, którą można z łatwością dostosowywać do aktualnych potrzeb i upodobań malucha. Jeśli chcesz urządzić minimalistyczny pokój dziecięcy, postaw na jasne kolory i drewno, które sprawią, że wnętrze będzie ciepłe i przyjemne w odbiorze, a jednocześnie czyste i nieprzeładowane. Zorganizuj miejsce na zabawki tak, by dziecko mogło bez problemu zrobić porządek w swoim pokoju. Dobrze sprawdzą się różnego rodzaju szuflady, pudła, organizery lub półki umieszczone na wysokości będącej w zasięgu ręki dziecka.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – z jakimi stylami go łączyć?

Styl nowoczesny niejedno ma imię, występuje w wielu odmianach i bardzo często łączony jest z innymi stylami. W jaki sposób możesz zaaranżować swoje wnętrze, jeśli nie przepadasz za chłodnym minimalizmem w klasycznej formie?

Nowoczesny minimalizm. Minimalistyczny styl nowoczesny to wnętrza, w których dominują chłodne kolory, futurystyczne kształty oraz materiały, takie jak metal, szkło czy tworzywa sztuczne. W nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach często mebli jest niewiele, ale za to są bardzo dobrej jakości.

Minimalizm udomowiony. Udomowiony minimalizm to wnętrza oszczędne w formie, ale jednocześnie bardzo przytulne. To trend bliski ekologii, życiu w zgodzie z naturą oraz dążeniem do zero waste.

Skandynawski minimalizm. Skandynawski minimalizm to połączenie prostoty i oszczędnych form z ciepłem skandynawskich wnętrz, naturalnymi materiałami i miękkimi tekstyliami.

Minimalistyczne japandi. Styl minimalistyczny świetnie łączy się również z inspiracjami rodem z Japonii, która przecież jest kolebką minimalistycznego podejścia do życia.

Minimalistyczny dom – jakie meble się w nim sprawdzą?

Meble w stylu minimalistycznym to proste i maksymalnie funkcjonalne egzemplarze. Wnętrze minimalistyczne często wypełnione jest meblami w jasnych kolorach – dominuje biel szarość oraz jasne kolory drewna. Oczywiście zdarzają się również elementy wyposażenia w ciemnych kolorach – grafitowa komoda na tle jasnoszarej ściany może prezentować się bardzo ciekawie i ożywiać charakter całego wnętrza.

Meble w minimalistycznym mieszkaniu to produkty dobrej jakości, które w niezmienionym stanie mogą służyć przez wiele lat. Są bardzo estetyczne i jednocześnie praktyczne, wygodne i łatwo utrzymać je w czystości.

Minimalistyczne mieszkanie – jakie oświetlenie się sprawdzi?

W mieszkaniu w stylu minimalistycznym nie może zabraknąć również podkreślających klimat lamp. Oświetlenie w stylu minimalistycznym to między innymi proste reflektorki zamontowane tuż pod sufitem, oszczędne w formie lampy z kulistymi kloszami czy surowe modele z odsłoniętymi żarówkami.

Wystrój minimalistyczny – jakimi dodatkami go uzupełnić?

Dekoracje w stylu minimalistycznym powinny być proste, a jednocześnie efektowne. Do minimalistycznego wystroju wnętrz lepiej będzie pasował np. jeden duży wazon niż kilka mniejszych ozdób porozkładanych w całym salonie.

W minimalistycznym designie w przytulnej odsłonie nie może zabraknąć również miękkich poduszek i ciepłego koca – najlepiej wybrać takie wykonane z gładkich tkanin w jasnych kolorach. Minimalistyczne dodatki do domu to również proste dekoracje okienne – zwiewne firanki, lekkie zasłony czy wpuszczające piękne światło drewniane lub bambusowe żaluzje.

Styl minimalistyczny – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Na czym polega styl minimalistyczny?

Styl minimalistyczny polega na ograniczeniu przedmiotów, którymi się otaczamy i pozostawieniu tego, co naprawdę jest przydatne i praktyczne. Współczesny minimalizm to również otaczanie się przedmiotami przyjaznymi dla środowiska, życie blisko natury oraz ograniczenie konsumpcjonizmu.

Jakie są podstawowe cechy stylu minimalistycznego?

Minimalistyczne wnętrza są oszczędne w formie, proste, pozbawione zbędnych dekoracji i łatwe w utrzymaniu w czystości. Wnętrza w stylu minimalistycznym są lekkie i nie przytłaczają nadmiarem przedmiotów, dzięki czemu sprzyjają relaksowi.

Jak stworzyć minimalistyczne wnętrza?

Jeśli chcesz stworzyć minimalistyczną aranżację dla siebie i swoich bliskich, przede wszystkim zacznij od pozbycia się zbędnych przedmiotów. To, czego nie używasz, sprzedaj, oddaj, przerób lub w ostateczności wyrzuć. Otaczaj się wyłącznie rzeczami, które są funkcjonalne i praktyczne oraz takimi, które sprawiają Ci radość.

Jak urządzić dom w stylu minimalistycznym?

Urządzając dom w stylu minimalistycznym, wybieraj meble dobrej jakości zamiast najtańszych egzemplarzy z sieciówki. Lepiej wybrać mniej elementów wyposażenia dobrej jakości zamiast wypełniania wnętrza po brzegi kiepskimi meblami. Skup się na jasnych kolorach, a ciemne lub kolorowe elementy traktuj tylko jako akcent. Dbaj o to, by wszystkie meble oraz ich rozmieszczenie i ułożenie było w pełni funkcjonalne i praktyczne.

Jak wprowadzić minimalizm w domu?

Planujesz wprowadzić minimalizm w domu? Od czego zacząć, by stworzyć eleganckie, minimalistyczne i nowoczesne wnętrze? Przede wszystkim zacznij od zastanowienia się nad tym, co jest dla Ciebie ważne, jakie funkcje mają pełnić poszczególne pomieszczenia, co jest istotne, z czego możesz zrezygnować. Podziel mieszkanie na funkcjonalne strefy i zaaranżuj je tak, by korzystanie z nich było maksymalnie wygodne.

Jak wprowadzić minimalizm w szafie?

Minimalizm we wnętrzu to również minimalizm we wnętrzach szafek i szaf! Jak wprowadzić minimalizm w szafie z ubraniami? Przede wszystkim pozbądź się ubrań, których nie używasz lub tych, w których źle się czujesz. Postaraj się zaplanować wnętrze swojej szafy tak, by poranne ubieranie się zajmowało Ci jak najmniej czasu. Jeśli planujesz zakup nowego ubrania, zastanów się, na jakie okazje będziesz mógł je założyć oraz czy nowa koszula lub spodnie będą pasowały do rzeczy, które już wiszą w Twojej szafie.

Przeczytaj więcej: Porządki w szafie krok po kroku – jak wprowadzić minimalizm w szafie?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.