Minimalistyczne wnętrza mogą być przytulne! Odkryj Minimalizm udomowiony
Minimalistyczne wnętrza nie muszą być chłodne, nieprzytulne i monochromatyczne. Lubisz minimalizm we wnętrzach, żyjesz w duchu less is more, ale podobają Ci się również wnętrza ciepłe, miękkie i domowe? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Poznaj Minimalizm udomowiony, czyli trend oszczędny w formie, a przy tym niezwykle przytulny. Czy nowa odsłona minimalizmu to rozwiązanie dla Ciebie?
Minimalistyczne wnętrza – czy mogą być przytulne?
Choć styl minimalistyczny we wnętrzach często kojarzy nam się z chłodem i sterylnością, trendy w 2022 roku wskazują na coś zupełnie innego! Nowa odsłona minimalizmu jest wyraźnie ocieplona i wzbogacona o przytulne barwy oraz miękkie tekstylia.
Nowe minimalistyczne wnętrza to niekoniecznie designerskie aranżacje całe w bieli, wypełnione drogimi elementami wyposażenia od projektantów z różnych stron świata. Udomowiony minimalizm to dążenie do prostoty i redukcja liczby przedmiotów, które nas otaczają.
Meble w tego rodzaju wnętrzach są proste oraz funkcjonalne i to właśnie w tym tkwi ich największy urok. W udomowionych minimalistycznych wnętrzach świetnie odnajdą się np. proste, odnowione meble z drugiej ręki. W 2022 roku w minimalistycznych wnętrzach zamiast chłodnego błysku i bieli króluje cieplejszy mat i naturalne drewno.
Minimalistyczne wnętrza w 2022 roku – w jakich kolorach je urządzić?
W nowych minimalistycznych wnętrzach domów i mieszkań oprócz bieli i szarości dominują również przytulne odcienie nude, ciepłe beże oraz brązy. W swoich aranżacjach warto wykorzystać dwa kolory wybrane przez Instytut Pantone jako jedne z najmodniejszych w sezonie wiosna/lato 2022. Jakie to kolory?
- Sudan Brown – to bogaty, nasycony brązowy odcień kojarzący się nieco z pustynnymi krajobrazami.
- Humus – czyli delikatny, uniwersalny i ciepły beżowy odcień, który poprawia samopoczucie i wprawia w dobry nastrój.
Sprawdź też: Trendy kolorystyczne 2022 – sprawdź najmodniejsze kolory 2022 roku we wnętrzach
Minimalistyczne wnętrza na nowo – jakie idee im przewodzą?
Udomowione minimalistyczne wnętrza bardzo mocno nawiązują do dwóch idei, które z roku na rok coraz bardziej ukorzeniają się w naszej codzienności – nie tylko we wnętrzach, ale również w innych dziedzinach życia. O jakich trendach mowa?
- Zero waste (less waste). Trend zero waste w domu (lub w nieco łagodniejszej formie less waste) to dążenie do redukcji ilości odpadów i śmieci, jakie generujemy na co dzień. Jaki ma to związek z wnętrzami? Najbardziej zgodne z ideą zero waste jest odnawianie lub przerabianie przedmiotów, które już mamy w domu. Lepiej (i piękniej!) będzie odnowić stary drewniany stół z litego drewna niż kupić nowy, tani stół z sieciówki, który za kilka sezonów będzie nadawał się do wyrzucenia.
- Less is more. Idea less is more opiera się na redukcji ilości przedmiotów, którymi się otaczamy, na rzecz ich jakości. Urządzając wnętrza zgodne z tym trendem, warto unikać nadmiaru detali, wybierać meble z dobrych, naturalnych materiałów i tworzyć aranżacje harmonijne i funkcjonalne. Nowoczesne minimalistyczne wnętrza są proste i przejrzyste, nieprzeładowane, domowe i zaaranżowane ze smakiem.
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Loreo z pojemnikiem beżowe boucle
2729 złŁóżko tapicerowane 140x200 cm Sermide z pojemnikiem beżowe welur łatwoczyszczący
2499 złŁóżko tapicerowane 140x200 cm Rinus z pojemnikiem beżowe w tkaninie hydrofobowej
2199 złŁóżko tapicerowane 140x200 cm Montaris z pojemnikiem beżowy welur hydrofobowy
2099 złMinimalizm udomowiony w sypialni – jak ją urządzić?
Jak urządzić minimalistyczną i przytulną sypialnię? Zacznij od podstaw. Będziesz potrzebował wygodnego, solidnego łóżka i dużej szafy, w której będziesz mógł przechowywać nie tylko ubrania, ale również ręczniki, pościele czy inne domowe tekstylia.
W przytulnej minimalistyczne sypialni świetnie sprawdzą się meble z naturalnego drewna w jasnym kolorze. Do tego ściany w delikatnym odcieniu szarości lub bieli oraz dające ciepłe światło lampy – np. takie wykonane z rattanu. Nie trzeba nic więcej! Idealna baza minimalistycznej sypialni jest już gotowa. Jeśli Twoja sypialnia jest duża, możesz wstawić do niej również komodę (może odnowisz mebel, który masz już w domu, ale przestał Ci się podobać?) lub stylową, funkcjonalną toaletkę
Zobacz też: Mała przytulna sypialnia. Jak ją urządzić?
Minimalizm udomowiony – zaglądamy do garderoby
Jak urządzić minimalistyczną, ale przytulną garderobę? Jeśli Twoja sypialnia połączona jest z garderobą, urządzając to pomieszczenie, również kieruj się minimalizmem. W garderobie najważniejsza jest funkcjonalność. Zastanów się, jakich ubrań masz najwięcej i z jakich półek będziesz korzystać najczęściej. Do garderoby wybierz meble z jasnego drewna, a na środku ustaw niewielki puf w odcieniu Sudan Brown.
Pamiętaj, by minimalizm nie dotyczył jedynie samego wystroju garderoby, ale również wnętrza szaf! Ułóż w niej ubrania, z których naprawdę korzystasz i które wykonane są z naturalnych tkanin dobrej jakości. Nawet najbardziej minimalistyczna garderoba, z której szafek będą wylewały się dziesiątki poliestrowych bluzek, nie będzie wyglądała ani harmonijnie, ani atrakcyjnie.
Przeczytaj również: Porządki w szafie krok po kroku – jak wprowadzić minimalizm w szafie?
Minimalistyczne wnętrza – jakich dekoracji dziś potrzebują?
Minimalistyczny wystrój wnętrz nie oznacza braku dekoracji! Wybierając dodatki do swojej sypialni czy garderoby, starannie dobieraj każdy detal i unikaj nadmiaru. Lepiej sprawdzi się jedna okazała dekoracja, np. duży obraz lub plakat na ścianie niż kilka czy nawet kilkanaście figurek lub wazoników stojących na komodzie. Jakie dekoracje warto dobrać do przytulnej minimalistycznej sypialni?
- Pościel. W minimalistycznej sypialni najlepiej sprawdzi się jasna pościel z mięsistej bawełny ozdobiona jedynie małymi dekoracyjnymi detalami, które nie zaburzą spójnego wyglądu całej aranżacji.
- Inne tekstylia. W udomowionym minimalistycznym wnętrzu nie może zabraknąć dekoracyjnych tekstyliów. Zamiast połyskującej narzuty i góry poduszek wybierz np. pleciony pled, którym przykryjesz pościel i 3 większe poduchy w poszewkach z naturalnych materiałów w neutralnych kolorach.
- Dekoracja okien. Do minimalistycznej sypialni zamiast ciężkich zasłon i zdobionych firan wybierz lekkie, gładkie firanki i rolety lub plisy, które pozwolą wieczorami zachować prywatność. Jeśli nie lubisz firan, efektownie będą prezentowały się również drewniane lub bambusowe żaluzje.
- Lustro. W sypialni z garderobą nie może zabraknąć lustra. Wybierz lustro o dużej tafli z prostą, minimalistyczną ramą – np. czarną lub beżową.
Wnętrze minimalistyczne nie musi być nudne i chłodne. Wykorzystaj kilka naszych inspiracji, by stworzyć aranżację zgodną z ideą less is more, ale nadal domową, przytulną i taką, w której dobrze się odpoczywa.