Stylowe nowości z wysyłką w 48h - w sam raz na święta!💐

Styl Rustykalny 2023 we wnętrzach

Styl rustykalny we wnętrzach – znajdź inspiracje na Homebook.pl

Styl rustykalny tworzą inspiracje rodem z XIX i XX wieku. Na przestrzeni lat nurt ten doczekał się wielu różnych regionalnych odmian. Wszystkie aranżacje wnętrz w stylu rustykalnym mają jednak pewien wspólny mianownik – przywodzą na myśl wiejskie chaty. Chcesz wiedzieć, skąd dokładnie wywodzi się styl rustykalny? Co to znaczy wiejski klimat? Poznaj odpowiedzi na te pytania i wprowadź do swojego domu sielską atmosferę.

Styl rustykalny we wnętrzach – co to jest?

Zastanawiasz się, co oznacza styl rustykalny? Składa się nań kilka cech, które prezentujemy poniżej.

Przywiązanie do natury

Styl rustykalny tworzy z naturą symbiotyczny związek. Nurt czerpie z przyrody pełnymi garściami. Można wręcz powiedzieć, że przenosi ją do wnętrza. W ten sposób powstaje sielska przestrzeń, która sprzyja odpoczynkowi.

Ukłon w stronę ludowych tradycji

Opisywany sposób urządzania wnętrz przywraca również do łask dawne, ludowe tradycje, które panowały w wiejskich chatach i budynkach gospodarczych w XIX i XX wieku. Trudno tu jednak mówić o jakimś jednym przewodnim motywie. Trzeba bowiem pamiętać, że nurt rustykalny ma wiele różnych regionalnych odpowiedników. Dla przykładu, w stylu zakopiańskim (popularnym na Podhalu) króluje parzenica, czyli sercowaty wzór charakterystyczny dla sztuki góralskiej.

Prymat prostoty nad przepychem

Styl rustykalny stawia na prostotę. Stroni od wyszukanych form, rzeźbień lub innych zdobień. Bazuje na naturalnych, surowych materiałach, które nie zostały przetworzone.

cechy stylu rustykalnego

Styl rustykalny we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Styl rustykalny – bazowe kolory

W stylu rustykalnym dominują neutralne, stonowane barwy – biel oraz brąz. Pierwszy z przywołanych kolorów pojawia się zwykle na ścianach, drugi wprowadzają do wnętrza meble oraz inne elementy wyposażenia.

Styl rustykalny – dodatkowe kolory

Styl rustykalny nie ogranicza się jednak wyłącznie do bieli i brązu. Czerpie z natury pełnymi garściami i chętnie wykorzystuje również inne kolory ziemi. Stonowane barwy ziemi świetnie wyglądają w zestawieniu z butelkową bądź limonkową zielenią. Możesz je również łączyć z beżem lub szarością.

Styl rustykalny – materiały

Kluczowym elementem stylu rustykalnego są materiały pochodzące prosto z natury, np. drewno, kamień, len czy wiklina. We wnętrzach przywodzących na myśl klimat wiejskiej chaty nie może również zabraknąć bawełnianych bądź lnianych tekstyliów (koronkowych serwetek, haftowanych obrusów itp.). Uzupełnieniem sielskiego wystroju jest ręcznie malowana ceramika.

Styl rustykalny – wzory

Styl rustykalny kocha wzory roślinne (kwiaty, liście, kłosy zbóż itp.). Często goszczą w nim również różne ludowe motywy nawiązujące do konkretnych regionów, na przykład charakterystyczne dla Podhala parzenice czy motywy pasowe spotykane w sztuce i kulturze łowickiej.

styl rustykalny charakterystyka

Styl rustykalny – krótka historia

Chcesz wiedzieć, skąd pochodzi styl rustykalny? Narodził się w wiejskich chatach i budynkach gospodarczych z przełomu XIX i XX wieku, gdzie królowały surowe, naturalne materiały i proste formy.

Trudno wskazać jednego twórcę stylu rustykalnego. Pewna kwestia nie ulega jednak wątpliwości – wiejski styl w domu został rozsławiony przez Thomasa Lee, który jako pierwszy stworzył mebel inspirowany naturą. Chodzi o Adirondack, czyli krzesło zbudowane z jedenastu drewnianych komponentów. Co ciekawe, pochodziły one tylko z jednej deski.

Styl rustykalny – poznaj odmiany wiejskiego stylu

Na przestrzeni lat rustykalizm zyskał nie tylko ogromną popularność, ale też wiele różnych twarzy. Poznaj najsłynniejsze oblicza wiejskiego stylu w aranżacji wnętrz.

Styl farmhouse

Farmhouse to amerykański odpowiednik stylu rustykalnego. Bazuje na stonowanych barwach charakterystycznych dla nurtów inspirowanych naturą – różnych odcieniach brązu, bieli, zieleni czy szarości. Pojawiają się w nim jednak również mocniejsze akcenty kolorystyczne, na przykład ognista czerwień czy słoneczna żółć.

W domach utrzymanych w stylu farmhouse dominują naturalne surowce. Drewno gości zarówno na ścianach, jak i podłodze. W pierwszym przypadku mowa o tak zwanym sidingu, czyli boazerii wewnętrznej (często malowanej na biało), w drugim – chodzi o ciemne, bejcowane deski. Meble zazwyczaj wykonuje się na własną rękę z surowych, nieprzetworzonych materiałów. Mają one prostą, geometryczną formę i nierzadko są nadgryzione zębem czasu.

Dekoracje w stylu farmhouse muszą być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. W roli ozdób doskonale sprawdzą się na przykład zioła posadzone w doniczkach i umieszczone na parapecie, miedziane naczynia kuchenne wyeksponowane na półkach albo druciane kosze z owocami postawione na stole. Wystrój wnętrz świetnie dopełnią także tekstylia, między innymi plecione chodniki i lniane obrusy.

Styl modern farmhouse

Styl modern farmhouse to uwspółcześniona wersja amerykańskiego rustykalizmu. Nie odżegnuje się od tradycji i natury, ale przedstawia je w innej, odświeżonej odsłonie. Wnętrza utrzymane w tym nurcie są przestronne i pełne światła. Łączą przeszłość z teraźniejszością. Występują w nich różne tonacje bieli oraz ciepłe odcienie beżu, a także… czerń. Zestawienie jasnych i ciemnych barw tworzy niezwykle ciekawy, zaskakujący kontrast. W ten sposób sielskość zostaje nieco unowocześniona.

Wyposażenie salonu, kuchni czy sypialni w stylu modern farmhouse obejmuje zarówno elementy wykonane z naturalnego drewna, jak i komponenty wytworzone z metalu. Meble cechuje prostota. Nie są one jednak tak masywne i ciężkie, jak konstrukcje typowe dla nurtu rustykalnego. Mają lżejszą, minimalistyczną formę, ale nie sposób im odmówić trwałości ani wytrzymałości. Funkcję dekoracyjną we wnętrzach pełnią natomiast akcesoria takie jak: industrialne lampy, różnego rodzaju rzeźby, a także obrazy i zdjęcia powieszone na ścianach.

Styl cottage

Styl cottage to angielski przepis na rustykalne wnętrza. Co jest jego głównym składnikiem? Mieszanka romantyzmu i elegancji. W domach urządzonych zgodnie z zasadami opisywanego nurtu królują naturalne materiały oraz pastelowe kolory, na przykład miętowa zieleń, pudrowy róż czy lawendowy fiolet, które w połączeniu z klasyczną bielą tworzą niezwykle zgrany duet.

Jednym z głównych wyróżników stylu cottage są meble, między innymi sofa typu roll arm z wygiętymi podłokietnikami czy drewniane komody bądź kredensy z rzeźbieniami w formie róż. Ważną rolę we wnętrzach utrzymanych w duchu angielskiego rustykalizmu odgrywają też tkaniny (pledy, dywany, zasłonki, narzuty, koce itp.). To one sprawiają, że przestrzeń staje się przytulna i nabiera domowego charakteru.

Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednej nader istotnej kwestii – wzorach. Te występują bowiem w stylu cottage dość często. Chodzi o przede wszystkim o motywy florystyczne, kratę i subtelne pasy. Wymienione desenie pojawiają się na obiciu mebli, tekstyliach, a także dekoracjach, na przykład wazonach czy abażurach. W angielskich wnętrzach inspirowanych wiejskim klimatem nie brakuje również żywych kwiatów i roślin.

Jak połączyć styl nowoczesny z rustykalnym?

Kochasz naturę, a jednocześnie cenisz zdobycze najnowszych technologii? Zastanawiasz się, co zrobić, by połączyć obie pasje w swoich wnętrzach? Wykorzystaj styl modern rustic. Postaw na stonowaną paletę barw – beż, ciepły brąz, a także inne kolory ziemi. Uzupełnij ją mocniejszymi akcentami, dzięki którym ożywisz przestrzeń. Możesz sięgnąć po pomarańcz, czerwień lub żółć.

Elementy wyposażenia zestawiaj na zasadzie kontrastu. Solidny, dębowy stół będzie świetnie wyglądał w otoczeniu nowoczesnych krzeseł o obłych kształtach i lekkiej konstrukcji, a aranżację wysłużonego biurka z odzysku idealnie dopełni designerska, metalowa lampa. Nowoczesny styl wiejski to więc nic innego jak sztuka łączenia starych i nowych komponentów w spójną całość.

Zwróć szczególną uwagę na jakość materiałów, które posłużą Ci do stworzenia wnętrz spod znaku modern rustic. Nie ograniczaj się wyłącznie do jednego surowca. Baw się teksturami. Surowe drewno z widocznym usłojeniem i chropowatą fakturą znakomicie odnajdzie się w towarzystwie gładkiego kamienia czy szkła. Możliwości nie brakuje. Styl rustykalny nowoczesny nie narzuca sztywnych reguł ani norm aranżacyjnych.

styl rustykalny nowoczesny

Styl rustykalny – inspiracje na wnętrza domu w stylu wiejskim

Chcesz, by w Twoich czterech kątach zapanował iście sielski klimat? Zobacz, co zrobić, by wprowadzić go do poszczególnych pomieszczeń w swoim domu – poczynając od przedpokoju, a na łazience kończąc.

Styl rustykalny w salonie

Marzy Ci się salon w stylu rustykalnym, ale nie wiesz, jak go urządzić? Wyobraź sobie wnętrze w beżach i delikatnych szarościach, gdzie pierwsze skrzypce gra kamienny kominek. Naprzeciwko stoi dębowy stolik kawowy, z jednej strony otoczony kanapą, a z drugiej fotelami o prostej, drewnianej konstrukcji. Zwieńczeniem wystroju są sielankowe pejzaże powieszone na ścianach, rośliny doniczkowe i cięte kwiaty w wazonach.

Przedstawiona wyżej wizja to oczywiście tylko propozycja. Jedna z wielu. Możesz wprowadzić do swojego domu klimat wiejskiej chaty na wiele różnych sposobów. Co powiesz na sofę z palet, starą skrzynię w roli stolika kawowego, plecione fotele i ręcznie tkany dywan? Te wszystkie elementy sprawią, że natura zagości w Twoich czterech kątach. Rustykalny charakter pokoju dziennego podkreślą dekoracje ze zwierzęcym motywem, na przykład zawieszone na ścianie rogi.

Zobacz też: 7 pomysłów na salon w stylu rustykalnym – przegląd inspiracji

Styl rustykalny w kuchni

A teraz zastanów się, jak mogłaby wyglądać kuchnia w stylu rustykalnym? Widzisz ją? Jest jasna i przestronna. Centralne miejsce w pomieszczeniu zajmuje duży, masywny stół wytworzony z naturalnych materiałów. Widać na nim ślady użytkowania. Sęki, ubytki i inne niedoskonałości są wyeksponowane. Dzięki temu mebel nabiera wyjątkowego charakteru. Uwagę przykuwa również drewniany kredens złożony z komody i nadstawki. Górna część konstrukcji ma wbudowane przeszklone drzwiczki z ozdobną kratką, dolna zaś – składa się z funkcjonalnych szafek.

Sprzęty gospodarstwa domowego warto pochować. Wyeksponować można natomiast ręcznie malowaną porcelanę lub miedziane garnki. Tego typu naczynia są nie tylko praktycznym komponentem wyposażenia, ale również dekoracją wnętrza. Podobną funkcję pełni oświetlenie kuchni. Idealnym dopełnieniem rustykalnego wystroju są lampy w formie świeczników lub edisonowskich żarówek.

Kliknij po więcej: Kuchnia w stylu rustykalnym na 7 sposobów – przegląd inspiracji

Styl rustykalny w sypialni

Sypialnia w stylu rustykalnym to przede wszystkim duże, ciężkie łóżko w prostej drewnianej ramie. Reszta mebli też powinna być wykonana z naturalnych materiałów. W roli stolików nocnych świetnie sprawdzą się pnie drzew. W rogu może stanąć biblioteczka z książkami i bujany, wiklinowy fotel, szafa na ubrania, toaletka albo biurko do pracy. Wybór należy do Ciebie.

Ważną rolę w aranżacji rustykalnej sypialni odgrywają tekstylia. Mowa tu nie tylko o pościeli czy poduszkach, ale też wełnianych kocach, patchworkowych narzutach, futrzanych pledach czy lnianych zasłonach z haftami. Tego typu dodatki idealnie wpisują się w klimat wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku. A co z dekoracjami? Jakie ozdoby będą nawiązywały do tamtych czasów? Sięgnij po przedmioty znalezione na babcinym strychu lub pchlim targu, na przykład lampy naftowe, gliniane świeczniki czy stare maszyny do szycia.

Nie przegap: 7 pomysłów na sypialnię w stylu rustykalnym – przegląd inspiracji

Styl rustykalny w łazience

Łazienka w stylu rustykalnym to prosty przepis na domowe spa. Jak je urządzić? Sięgnij po dużą, wolnostojącą wannę wykonaną z kamienia (otoczaka polnego, granitowego, etc.). Trzeba jednak pamiętać, że tego typu modele są bardzo masywne i ciężkie (ich waga może sięgać nawet 800 kilogramów). Poza tym zajmują sporo miejsca. Nie sprawdzą się więc zbyt dobrze na małych przestrzeniach. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu lepiej odnajdzie się miedziany prysznic, ukryty za zasłonką.

A co z pozostałymi elementami armatury? W rustykalnych łazienkach inspirowanych klimatem wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku nie może zabraknąć umywalki, a dokładniej rzecz ujmując bogato zdobionej misy ceramicznej. Niezbędnym komponentem wyposażenia jest również mosiężna bateria z tradycyjnymi pokrętłami, lustro w starej ramie wytworzonej z naturalnych materiałów, a także drewniana szafka na kosmetyki i środki higieny osobistej.

Styl rustykalny w przedpokoju

Przedpokój w stylu rustykalnym powinien nawiązywać do natury. Jak osiągnąć ten efekt? Pomaluj ściany na biało. Jasna, stonowana barwa będzie świetnym kontrastem dla masywnych, ciężkich mebli wykonanych z surowego drewna. W jakie elementy wyposażenia zainwestować, by hall stał się sielską, a jednocześnie funkcjonalną przestrzenią? Z pewnością przyda Ci się duża szafa i stara skrzynia. Pojemnik może pełnić funkcję siedziska, a jednocześnie schowka na buty, czapki, szaliki lub apaszki.

Nie zapomnij o dodatkach i dekoracjach. Aranżację rustykalnego przedpokoju idealnie uzupełnią akcesoria takie jak: duże lustro w drewnianej ramie, jutowy dywanik, kwietniki z roślinami czy ścienny zegar. Uważaj jednak, by nie przesadzić zbytnio z ilością ozdób. Pamiętaj, że wiejskie chaty to przede wszystkim prostota i przestrzeń.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić przedpokój w stylu rustykalnym? Zobacz pomysły na przedpokój w wiejskim stylu

Styl rustykalny w pokoju dziecka

Myślisz, że pokój dziecka w stylu rustykalnym to kiepski pomysł? W żadnym razie. W otoczeniu natury Twój maluch z pewnością poczuje się komfortowo. Jak przenieść wiejski klimat do sypialni najmłodszych domowników? Pomaluj ściany pomieszczenia na jasne kolory – biel, szarości, beże lub delikatne pastele. Wykorzystaj do tego celu farby opatrzone znakiem „EcoLabel”. To europejski certyfikat przyznawany produktom, które nie zawierają żadnych toksycznych substancji ani związków chemicznych. Są bezpieczne dla człowieka i środowiska naturalnego.

A jakie meble muszą znaleźć się w dziecięcej sypialni? Wszystko zależy od wieku Twojej pociechy. Jeśli urządzasz pokój rustykalny dla niemowlęcia, zainwestuj w łóżeczko, przewijak, fotel do karmienia i komodę. Nie zapomnij o zorganizowaniu miejsca do przechowywania książeczek i zabawek. Starsze maluchy, które zaczęły już uczęszczać do przedszkola, będą potrzebowały również biurka, podobnie jak nastolatki. Wspomniane elementy wyposażenia powinny być wykonane z drewna, wikliny, a także innych naturalnych materiałów.

Wystrój rustykalny – jakie dodatki go uzupełnią?

Styl wiejski cechuje prostota i naturalność. Sielskość nie lubi przepychu i przesady. Nie znaczy to jednak, że zupełnie stroni od dekoracyjności. Jakie dodatki uzupełnią rustykalny wystrój wnętrz? Wybierz te ozdoby, które wpływają na estetykę danej przestrzeni, a jednocześnie pełnią funkcje użytkowe. Zastąp tradycyjne bibeloty malowaną ceramiką i porcelaną. Powieś na ścianach lustra w drewnianych ramach, które optycznie powiększą ciasne pomieszczenia.

Dekoracje w stylu rustykalnym to również stare zegary ścienne, ręcznie kute stojaki na kwiaty, haftowane tekstylia (koce, narzuty, zasłonki etc.), żeliwne świeczniki czy latarenki. Nie chodzi w tym przypadku o nowe rzeczy zakupione w sklepach, ale przedmioty „z duszą”, które mają swoją historię i nierzadko są nadgryzione zębem czasu.

styl rustykalny inspiracja

Styl rustykalny – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Wiesz już wszystko na temat urządzania rustykalnych wnętrz? Sprawdź, czy styl wiejski z przełomu XIX i XX wieku nie ma przed Tobą tajemnic. Spróbuj odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Jaki to styl rustykalny?

Styl wiejski w domu odzwierciedla przywiązanie do natury i ludowych tradycji, które królowały w chłopskich chatach z przełomu XIX i XX wieku. To sielskość, przytulność i prostota. Prymat użyteczności nad dekoracyjnością.

Jakie cechy nie są typowe dla stylu rustykalnego?

Rustykalny styl domu bazuje na tym, co proste i naturalne. Nie znajdziesz w nim sztucznych materiałów, zaawansowanych technologicznie sprzętów czy dużej ilości ozdób.

Czym się różni styl rustykalny od tradycyjnego?

Nie należy mylić rustykalizmu ze stylem tradycyjnym bowiem oba nurty znacząco różnią się od siebie. Pierwszy króluje na wsiach (w starych chatach i stodołach zaadaptowanych na przestrzeń mieszkalną), drugi natomiast – pojawia się głównie w miastach. Co więcej, sielski wystrój bazuje na naturalnych, surowych materiałach, ręcznie haftowanych lub barwionych tkaninach, a także prostych formach (tymczasem styl tradycyjny nie nawiązuje tak mocno do ludowości ani świata fauny i flory).

Czym różni się styl boho od rustykalnego?

Styl boho cechuje duża swoboda w łączeniu wzorów, barw, mebli. Kolorowe, krzykliwe aranżacje wnętrz nawiązujące do sposobu życia artystycznej bohemy stoją w opozycji do stonowanego i prostego wystroju rustykalnego.

Jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym?

Mieszkanie w stylu rustykalnym to natura wyglądająca ze wszystkich wnętrz. Do świata fauny i flory nawiązuje niemal każdy element wystroju danego pomieszczenia – poczynając od kolorów na ścianach, poprzez meble, a na dodatkach kończąc.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu rustykalnym?

Jak urządzić salon w stylu rustykalnym?

Salon w stylu rustykalnym to przytulność w naturalnym wydaniu. Królują w nim drewniane meble o prostym, surowym wykończeniu, ręcznie haftowane tkaniny i folklorystyczne akcenty.

Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

W rustykalnej kuchni rządzą kolory ziemi i materiały zaczerpnięte prosto z natury. Nie brakuje też ludowych motywów charakterystycznych dla danego regionu oraz starych sprzętów, które pełnią zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną.

Czym są meble rustykalne?

Meble w stylu rustykalnym to hołd złożony naturze, a jednocześnie pochwała prostoty. Wytwarza się je z materiałów naturalnie występujących w przyrodzie, na przykład drewna, wikliny czy kamienia. Mają geometryczną formę i są pozbawione dekoracyjnych elementów.

Jak pomalować meble na styl rustykalny?

Meble w stylu rustykalnym powinny być utrzymane w naturalnym kolorze. Można je przyciemnić lub rozjaśnić z pomocą odpowiednich preparatów. Jeśli decydujesz się na pomalowanie elementów wyposażenia farbą, wybierz biel.

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.