Weekendowa wyprzedaż w Selsey + darmowa dostawa!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Styl boho we wnętrzach – jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Boho, nazywany również stylem wolnych dusz, jest bez wątpienia od kilku dekad en vogue. Cenimy go za naturalność, nonszalancję i wygodę, ale i za niczym nieskrępowaną swobodę w dobieraniu wzorów, materiałów i fasonów. Estetyka wnętrz urządzonych w stylu boho opiera się na tych samych zasadach niedbałego i wyważonego eklektyzmu, gdzie kunsztowne oraz zabytkowe meble stykają się z nowoczesnymi i designerskimi dodatkami, egzotycznie zdobione dekoracje ze stonowanymi i delikatnymi materiałami, a ludowe i folklorystyczne wzory z dziełami sztuki czy elementami popkultury. Wielobarwny, mozaikowy, artystyczny i nieskrępowany – styl boho we wnętrzach pozwala uwolnić pokłady kreatywności w każdym z nas. Co to jest styl boho? Jak wyglądają wnętrza urządzone w tym stylu? Zapraszamy do lektury.

Boho – jaki to styl? Jak boho stał się stylem także we wnętrzach?

Choć barwny i wyluzowany styl boho kojarzony jest przez nas z rewolucją obyczajową przełomu lat 60. i 70., to korzenie tego stylu sięgają aż XIX wieku. Bohemą określano w dziewiętnastym stuleciu wyróżniającą się grupę artystów – pisarzy, malarzy, muzyków i aktorów prowadzących niewpisujący się w ówczesne ramy i konwencje styl życia nomadów. Wolny czas XIX-wiecznej cyganerii artystycznej wypełniały podróże, przyjęcia, spotkania w kawiarniach, wernisaże i slamy literackie. Mocno zakrapiane absyntem, huczne biesiady utrzymane w pesymistycznej atmosferze modernistycznego fin de siècle’u idealnie opisują skrajną, dualistyczną naturę stylu boho, gdzie mroczne spotyka się z swobodnym, okcydentalne z egzotycznym Orientem, a twórcze i kunsztowne z prymitywną nonszalancją, dzięki czemu styl boho stanowi barwną i nieprzewidywalną mieszankę doskonale odnajdująca się we wnętrzach.

Styl boho zmieniał się na przestrzeni wieków, przejmując motywy innych, dominujących w danym czasie stylów. Rozróżniamy różne rodzaje boho – od marokańskiego i ludowego po uwspółcześnione wersje, czyli scandi boho.

Sinsay - Poduszka - Wielobarwny

Sinsay - Poduszka - Wielobarwny

23 zł 30 zł
PODUSZKA CHATEAU  BLOOMINGVILLE 65x65 cm

PODUSZKA CHATEAU BLOOMINGVILLE 65x65 cm

236 zł 295 zł
PODUSZKA TWIST

PODUSZKA TWIST

385 zł
PODUSZKA TWIST

PODUSZKA TWIST

95 zł
boho styl w mieszkaniu

Boho styl we wnętrzach. Charakterystyka stylu boho

Niewątpliwą zaletą stylu boho jest dowolność w łączeniu ze sobą kolorów i wzorów, które na pierwszy rzut oka nie powinny być ze sobą zestawiane. Pełen przepychu styl boho jest w opozycji do wszelkich konwencji i zasad w aranżacji wnętrz i – tak jak dziewiętnastowieczna bohema – kroczy własnymi ścieżkami, będąc raczej stylową awangardą niż zmanieryzowaną i przewidywalną klasyką. Choć trudno w tym stylu o sztywne zasady, to da się jednak wymienić kilka powtarzających się motywów stylu boho we wnętrzach, które mogą stanowić inspirację dla osób zastanawiających się nad wprowadzeniem boho do swoich domowych pomieszczeń.

Wyraziste i mocne kolory w stylu boho

Intensywne i dominujące barwy to ważny element stylu boho, który uwielbia ekstrawaganckie, niekiedy pstrokate i krzykliwe wręcz połączenia. Nie bójmy się zestawiać ze sobą nasyconych i wyrazistych kolorów, np. żółtego fotela z czerwoną kanapą. Najczęściej wybieranymi we wnętrzach boho są te nawiązujące do orientalnej palety barw, czyli czerwieni w odcieniu wina czy rubinu, niebieskiego turkusu, kakaowego brązu czy nasyconej purpury. We wnętrzach w stylu boho sprawdzą się również stonowane pastelowe barwy stanowiące tło dla wyrazistych dekoracji czy akcesoriów – postawmy zatem na delikatną miętę, przygaszoną żółć lub subtelną patynę.

Wyjątkiem od tej reguły jest tzw. scandi boho, który sporo elementów wziął ze stylu skandynawskiego. Boho w takim wydaniu jest utrzymany w stonowanych kolorach. Clou stanowią tutaj dekoracje w postaci poduszek, dywanów, koszy, narzut, obrazów i roślin doniczkowych.

Fotel Uszak Lord Coral WM25

Fotel Uszak Lord Coral WM25

1005 zł
Fotel Gamingowy HUZARO FORCE 6.0  RGB LED

Fotel Gamingowy HUZARO FORCE 6.0 RGB LED

599 zł 777 zł
IKEA STRANDMON Fotel uszak, Gillhov wielobarwny, Szerokość: 82 cm

IKEA STRANDMON Fotel uszak, Gillhov wielobarwny, Szerokość: 82 cm

799 zł
Fotel Uszak Lord Coral WM82

Fotel Uszak Lord Coral WM82

1005 zł

Wzory w boho

Boho to przede wszystkim bogactwo wzorów i ornamentów podkreślające kulturowy synkretyzm tego stylu. Marokańskie arabeski i egzotyczne naszycia czy ściegi zestawia się z ludowymi haftami i rustykalnymi zdobieniami, dzięki czemu uzyskuje się stylowy i wciąż spójny misz-masz. Zdobycze z dalekich wypraw idealnie odnajdą się w orientalnym stylu boho, a rodzinne dekoracje i pamiątki podkreślą rodzimy charakter wnętrza, wpisując się w drugi, okcydentalny biegun boho. W tym stylu odnajdą się także pstrokate tapety, mięsiste dywany o interesujących geometriach czy orientalne płytki. Oczywiście w zależności od tego jaki rodzaj boho wybierzemy do aranżowania wnętrza.

Materiały w stylu boho

W stylu boho ważną rolę odgrywają materiały i surowce, z których zostały wykonane meble, akcesoria i dekoracje. Egzotykę wnętrza podkreślą szlachetne gatunki drewna – np. palisander, mahoń czy heban – nawiązujące estetyką do wykwintnego stylu kolonialnego. Przytłaczające i dominujące drewno warto złamać lżejszymi meblami bambusowymi czy wiklinowymi.

Równie ważne są materiały dekoracji. Postawmy na misternie zdobione przedmioty ceramiczne, najlepiej te przywiezione z dalekich podróży, czyli ręcznie robione donice, wazony czy figurki. Oryginalne dodatki w stylu boho znajdziemy również w popularnych sieciówkach i sklepach z wyposażeniem wnętrz. Ściany niech zdobią plecione makramy lub wełniane kilimy. Ciekawym rozwiązaniem na ściany będzie tapeta boho wykończona w fantazyjny deseń.

Tapety Ecowalls FLORINO Fototapeta Ecowalls malowane kwiaty

Tapety Ecowalls FLORINO Fototapeta Ecowalls malowane kwiaty

30 zł
Tapety Ecowalls FLORINO Fototapeta DALIA błękitno szara

Tapety Ecowalls FLORINO Fototapeta DALIA błękitno szara

30 zł
Prestige 108607 tapeta ścienna Superfresco Easy

Prestige 108607 tapeta ścienna Superfresco Easy

119 zł
Tapeta flizelinowa GoodHome Shera jasna

Tapeta flizelinowa GoodHome Shera jasna

50 zł

Bogactwo dekoracji boho i akcesoriów

Styl boho, oprócz wyrazistych kolorów i charakterystycznych wzorów, to również obfitość ozdób, bibelotów i drobiazgów, które podkreślają artystyczny i swobodny charakter wnętrza. Znakiem rozpoznawczym boho są wielobarwne tekstylia – wzorzyste pledy i poduszki na sofach i kanapach, wytwornie wykończone dywany i chodniki, ekstrawaganckie kilimy i wyszywane narzuty. Do stylu boho wybierajmy etniczne lub ludowe wzory.

Globtroterską naturę boho najlepiej oddadzą egzotyczne pamiątki z dalekich wypraw i wycieczek. Ręcznie zdobione figurki, wazy, półmiski, świeczniki czy patery doskonale odnajdą się w barwnym i nieprzewidywalnym wnętrzu w stylu boho, gdzie liczą się różnorodność, swoboda i synkretyzm kulturowy. Ściany niech zdobią obrazy z reprodukcjami dzieł sztuk, ale i postery filmowe czy plakaty z festiwali muzycznych.

Styl boho to ukłon w stronę naturalnych materiałów i roślinności. Popularny obecnie trend ubran jungle idealnie wpisze się luźną estetykę boho. W pomieszczeniu warto więc postawić masywne donice z dużymi roślinami np. palmami, figowcami czy drzewkami bonsai.

Styl boho – wnętrza z duszą

Boho to styl wolnych dusz – artystów, intelektualistów, estetów i pełnych temperamentu indywidualności manifestujących swoją osobowość poprzez estetykę przestrzeni. Wolny od reguł i norm, swobodny i niekrępujący, nonkonformistyczny i nonszalancki bohemiański styl przyciąga wszystkich tych, którzy szukają we wnętrzu oryginalnych zestawień, które zawierają w sobie nierzadko przeciwstawne pierwiastki. W boho Zachód spotyka się z Orientem, egzotyka z pospolitością, wysoka jakość z zamierzonym kiczem. Ten stylowy misz-masz tworzy niepowtarzalny klimat we wnętrzu, który osiągnąć jest stosunkowo łatwo – wystarczy odrzucić utarte schematy oraz konwencje w aranżacji wnętrz i dać się ponieść fantazji.


Inne artykuły w tej kategorii