Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Kuchnia w stylu rustykalnym na 7 sposobów – przegląd inspiracji

Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym? Swojska, ciepła, przytulna, pachnąca domowymi wypiekami, warkoczami czosnku i bukietami suszonych ziół. Taka jest właśnie kuchnia rustykalna. Wiele w niej drewna, jasnych, przyjaznych barw, naturalnych materiałów oraz przedmiotów z duszą. To idealna propozycja dla osób, które marzą o tradycyjnym, przyjaznym wystroju, niosącym ze sobą wspomnienie o urokliwych, wiejskich chatach. Jeśli zatem i Ty należysz do grona zwolenników podobnej estetyki, sprawdź naszych 7 inspiracji!

1. Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym? Postaw na drewniane meble

W stylu rustykalnym ogromną rolę odgrywają drewniane meble. Warto pamiętać, że powinny być one jak najbardziej bezpretensjonalne, pozbawione misternych, dekoracyjnych elementów. Dopuszczalne są jednak żeliwne okucia oraz motywy ludowe, np. łużyckie, kaszubskie czy góralskie.

Jeśli wybierasz meble w kolorze naturalnego drewna, postaraj się, aby ich powierzchnia była surowa, pełna malowniczych spękań, słojów i sęków. Najlepiej, kiedy jest jasna – wtedy wygląda najbardziej swojsko. Dopuszczalne jest jednak bejcowanie mebli na mahoń, orzech czy palisander.

Blaty szafek kuchennych? To zależy od Ciebie – mogą być drewniane bądź kamienne. Oprócz mebli bardzo istotne są także inne kuchenne wykończenia, takie jak stolarka drzwiowa i okienna, a także absolutny rustykalny must have – ozdobne belki sufitowe.

Mile widziane będą również stylizowane dodatki – urokliwy okap ozdobiony warkoczami czosnku, zabytkowa żeliwna koza czy stara kuchnia kaflowa zaadaptowana np. na wygodny blat roboczy.

Warto wspomnieć, że ogromnym powodzeniem cieszy się kuchnia rustykalna z wyspą. Takie rozwiązanie jest jednak wskazane wyłącznie w przestronnych wnętrzach.

Zobacz też: Jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu rustykalnym?

Krzesło Kakkab z drewna tekowego

Krzesło Kakkab z drewna tekowego

999 zł
Krzesło Kakkab z drewna tekowego z podłokietnikami

Krzesło Kakkab z drewna tekowego z podłokietnikami

979 zł

2. Jak urządzić rustykalną kuchnię? Na biało!

Czy kuchnia rustykalna może tonąć w bieli? Oczywiście! Zasady są jednak podobne jak w przypadku kuchni o naturalnym, drewnianym obliczu – im mniej dekoracyjnych motywów na frontach szafek, tym lepiej! Jeśli marzą Ci się białe meble rustykalne, wówczas postaw na drewniane blaty, tak, aby zrównoważyć kolorystykę we wnętrzu.

W białej kuchni rustykalnej fantastycznie sprawdzą się także miedziane, cynowe i żeliwne dodatki, takie jak patelnie, sagany czy lampy. Warto wspomnieć, że doskonałym akcentem w kuchni o tego typu estetyce będzie wiekowy, ludowy kredens o przeszklonych drzwiczkach. Aby dopieścić stylizację, na jego niewielkich szybach można nakleić ażurową tapetę samoprzylepną imitującą koronkę.

3. Jak urządzić kolorową kuchnię w stylu rustykalnym?

W kuchni rustykalnej powinno rządzić drewno i naturalne materiały, jednak jeżeli kochasz kolor, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić go do takiego wnętrza! Warto bowiem pamiętać, że styl rustykalny to zarówno biel, jak i m.in. kolory ziemi.

Na ścianach doskonale prezentują się zatem oranże, żółcienie, subtelne brązy i beże. Oprócz nich często spotyka się także zdecydowaną paletę barw, pośród której prym wiodą intensywne odcienie zieleni bądź zdecydowane błękity.

Ściany ubrane w kolor to jednak nie wszystko! W rustykalnej kuchni świetnie bowiem odnajdzie się np. drewniany stół pomalowany niebieską farbą i rozmyślnie postarzony poprzez dekoracyjne przetarcia. Oko mogą również cieszyć firanki w kolorze maków, intensywnie żółty obrus czy bukiet polnych różnobarwnych kwiatów.

4. Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim z czarnymi płytkami?

W kuchni rustykalnej najlepiej wypadają frezowane białe płytki o lśniącej fakturze, które przypominają te, którymi dawniej wykańczano stare piece kaflowe. A gdyby tak nieco zaszaleć i zaproponować inny, bardziej zdecydowany wariant kolorystyczny? Jak się okazuje, kuchnia rustykalna będzie dobrze czuła się również w takiej odsłonie!

Jeśli zatem jesteś zwolennikiem kontrastowych połączeń, możesz pokusić się o zaproszenie do rustykalnej kuchni płytek w intensywnym kolorze. Prostokątne błyszczące elementy można położyć np. pomiędzy dwoma ciągami szafek kuchennych. W takiej konwencji doskonale odnajdą się również inne czarne akcenty, np. naczynia, dekoracje czy chociażby okucia szafek.

5. Jakie materiały wybrać do aranżacji kuchni w stylu rustykalnym?

W kuchni rustykalnej fantastycznie sprawdzi się nie tylko drewno, ale również inne materiały charakterystyczne dla sielskiej konwencji. Może to być np. wiklina, rattan czy glina. Oprócz tego warto postawić na stylizowaną armaturę – mosiężne krany, porcelanowe zlewy zdobione ludowymi deseniami lub te imitujące kamienne misy o nieregularnym kształcie.

Oprócz tego zaproś do aranżacji morze miękkich tkanin – bieżniki wykończone barwnymi aplikacjami, wełniane poduchy, koronkowe zazdrostki czy lniane zasłony. Miłośnicy ręcznych robótek mogą pokusić się o stworzenie szydełkowanego obrusa, kompletu serwetek na stół albo wyhaftowanie swojskiego wzoru na poszewce na poduszkę. Jednocześnie pamiętaj, że materiały powinny być jak najbardziej naturalne! Nie ma tu bowiem miejsca na sztuczne włókna, takie jak np. polipropylen czy olefin.

6. Jak wykończyć kuchnię w stylu rustykalnym?

Oprócz drewnianych wykończeń, w rustykalnych kuchniach bardzo często można spotkać materiały takie jak cegła i kamień. Nie dziwią tu zatem kamienne kominki czy ceglane filary. Te drugie mogą cieszyć oko oryginalną, rudą tonacją bądź rozbieloną, subtelną powierzchnią.

Oprócz tego warto zadbać o rustykalną estetykę ścian, które nierzadko są z rozmysłem poprzecierane, nierówne i chropowate. Podobny efekt można uzyskać, nakładając na ściany tynk zamaszystymi, półkolistymi ruchami. Kuchenną podłogę powinny natomiast zdobić płytki w kolorach ziemi lub specjalne kafle z terakoty, imitujące kamienne klepiska.

7. Jakie dodatki pasują do aranżacji rustykalnej kuchni?

Charakterystyczne akcesoria w stylu rustykalnym nawiązują najczęściej do dawnego, sielskiego stylu życia, jakie pamiętają polskie wsie. Mogą być to zatem: stare żelazka z duszą, drewniane wrzeciona, żeliwne sagany, kamionkowe beczki, blaszane kanki na mleko, stare maselnice czy urokliwe emaliowane naczynia. Podobne akcenty można eksponować na parapetach, kuchennych półkach lub blatach.

Na kuchennej ścianie pięknie zaprezentuje się z kolei wiekowy zegar z kukułką albo obraz olejny nawiązujący do nurtu sielanki. Nie zapominaj również o ziołach! Bukiety suszonych roślin zawieś na okapie, z kolei żywe, dorodne okazy, takie jak np. lubczyk, mięta czy majeranek, eksponuj w dekoracyjnych porcelanowych doniczkach.

By po zmroku kuchnia czarowała przyjaznym ciepłem, możesz postawić na migotliwy blask świec. Tańczące płomyki zamknij w wiekowych kagankach lub szklanych słojach. Oprócz tego doskonale sprawdzą się tu również klimatyczne lampy naftowe.

Jak urządzić kuchnię w wiejskim stylu? Jak widzisz, wcale nie jest to trudne. Wystarczy konsekwentne trzymanie się rustykalnej estetyki, a Twoja kuchenna aranżacja zachwyci sielskim klimatem. Powodzenia!


Inne artykuły w tej kategorii

Małe mieszkanie dla singla w stylu loftowym

Małe mieszkanie dla singla w stylu loftowym

Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

Dom w stylu country - jak zaaranżować wnętrze z kowbojskim charakterem?

Dom w stylu country - jak zaaranżować wnętrze z kowbojskim charakterem?

Bauhaus – co warto wiedzieć o najsłynniejszej szkole designu?

Bauhaus – co warto wiedzieć o najsłynniejszej szkole designu?

Styl folkowy we wnętrzach – jak urządzić mieszkanie w stylu folk?

Styl folkowy we wnętrzach – jak urządzić mieszkanie w stylu folk?

Japandi – styl japoński i skandynawski w duecie! Sprawdź 10 mebli i dodatków

Japandi – styl japoński i skandynawski w duecie! Sprawdź 10 mebli i dodatków

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.