💐 Zobacz prezenty na Dzień Matki do 50 zł!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Przegląd inspiracji – wnętrza w stylu rustykalnym

Pachnąca chlebem kuchnia, koronkowe zazdrostki, przedmioty z duszą i drewniane okiennice. Oto styl rustykalny, idealny dla wszystkich, którym marzy się wiejska sielanka, nawet w centrum miasta. Trend ten kojarzy się ze staropolskimi dworkami lub urokliwymi chatami stojącymi tuż pod lasem. Przywodzi na myśl ciepły, domowy, przytulny klimat, który – paradoksalnie – przywędrował do nas zza oceanu. Styl rustykalny jest niezwykle spójny, jednak jego plastyczność daje nieograniczone możliwości aranżacyjne i pozostawia pole do popisu kreatywnym estetom, którzy pragną łączyć go z innymi trendami. Jeśli zatem pragniesz się zainspirować i wejść do świata w klimacie rustic, zapraszamy na przegląd poniższych aranżacji.

Styl rustykalny - drewniane meble i wykończenia

Styl rustykalny zawdzięcza swoją nazwę angielskiemu słowu „rustic”, co oznacza „wiejski”, „swojski”, „chłopski”. Pierwsze meble rustykalne powstały w Stanach Zjednoczonych na przełomie XVIII i XIX wieku. Wykonywano je z naturalnych, tanich materiałów – najczęściej z drewna. Pamiętaj zatem, że drewniane elementy w takim wnętrzu to absolutny must have! Ich powierzchnia powinna być pełna spękań, słojów i sęków. Najlepiej, kiedy jest jasna – wtedy wygląda najbardziej naturalnie. Nieobce jej jest jednak bejcowanie na mahoń czy palisander.

jadalnia w stylu rustykalnym

Wprowadzając do wnętrz styl rustykalny, warto oddać lakierowane meble do ługowania. Proces ten polega na zdzieraniu wierzchnich powłok drewna, dzięki czemu mebel zyskuje swojski, surowy wygląd. Świetnym pomysłem, oddającym bezpretensjonalność stylu rustykalnego, jest także zakup mebli zaprojektowanych z oryginalnych gałęzi. Ociosane dębowe konary mogą tworzyć konstrukcję krzeseł w jadalni lub nogi stolika kawowego w salonie. Urządzając rustykalne wnętrza warto jednak pamiętać, że styl ten nie toleruje zbyt fantazyjnych kształtów mebli - sprzęty powinny być proste, pozbawione misternych ozdobników. Oprócz tego mile widziane są drewniane podłogi, belki sufitowe i naturalna stolarka - okienna oraz drzwiowa.

Beliani Skóra owcza Shaggy włochacz brązowy

Beliani Skóra owcza Shaggy włochacz brązowy

230 zł 289 zł
salon rustykalny w wersji minimalistycznej

Styl rustykalny - sielski czy minimalistyczny?

Styl rustykalny ma zazwyczaj odsłonę bardzo sielską, nawiązującą do wystroju wiejskich chat. Wiele tu dodatków i przedmiotów z duszą, które pamiętają minione dekady. Współcześnie jednak nie wszyscy przepadają za bardzo dekoracyjnym wystrojem, zatem często zwracają się w stronę rustykalnego minimalizmu. Inspiracja z lewej strony jest tego doskonałym przykładem - w roli głównej występuje piękna, drewniana podłoga oraz okazały kominek. Oprócz nich do salonu zaproszony został komplet wypoczynkowy i dwa stoliki o drewnianych blatach przypominających pień drzewa. Uzupełnieniem aranżacji są miękkie tkaniny - imitacja skóry, zasłony i poduchy. Dzieje się tu zatem niewiele, jak na wnętrze w stylu rustic, jednak całość sprawia wrażenie niezwykle przytulnej. Drugi z salonów to z kolei kwintesencja trendu rustykalnego - oprócz drewna i licznych dodatków, możemy spotkać tu również cegłę i kamień. Kolorystka? Styl rustykalny to przede wszystkim barwy ziemi, a także biel, rozmyte zielenie i błękity. Oprócz tego, trend rustic ceni sobie nierówne, chropowate powierzchnie. Podobny efekt można uzyskać, nakładając na ściany tynk zamaszystymi, półkolistymi ruchami. Nierówną fakturę wystarczy pokryć wybranym kolorem farby.

kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia to przestrzeń, która bardzo często urządzana jest w stylu rustykalnym - nawet jeżeli aranżacja pozostałej części domu oscyluje wokół innych trendów. W takim wnętrzu prym wiodą oczywiście proste, drewniane meble, a także rattan i wiklina. Możesz zatem zaprosić do niej wyplatane kosze i kobiałki. Oprócz tego mile widziane są blaty imitujące kamień lub płytki ścienne imitujące stare kaflowe piece. Kuchenne wnętrze można urozmaicić kolorowym elementem, na przykład zielonym kredensem pomalowanym w ludowe wzory. Na jego półkach pięknie zaprezentują się gliniane naczynia, wiekowe młynki i ozdobne szklane butelki. 100% stylu rustykalnego to też ciosane belki stropowe na suficie i okap udekorowany warkoczami czosnku i bukietami suszonych ziół. Styl rustykalny jest przede wszystkim przytulny, dlatego wnętrze kuchni warto ocieplić haftowanymi makatkami, obrusem w kratę oraz firankami wykończonymi koronką. Podłogę mogą zdobić modne elementy z terakoty, imitujące kamienne klepiska.

sypialnia rustykalna

Sypialnia w stylu rustykalnym

Sypialnia powinna być miejscem z założenia przytulnym, dlatego styl rustykalny odnajdzie się w niej fantastycznie. Punktem wyjścia aranżacji, wokół którego później można budować pozostałą jej część może być łóżko. Okazałe, proste i surowe, bądź zdobione ludowymi elementami, powinno zajmować centralny punkt w sypialnianym wnętrzu. W przypadku polskiej tradycji mogą to być desenie łużyckie, kaszubskie czy góralskie. Wnętrze od razu wygląda bardziej radośnie i kolorowo. Oprócz tego, do aranżacji należy zaprosić morze miękkich tkanin - imitacje skór, haftowane kapy i narzuty, wełniane poduchy czy lniane zasłony. Pamiętaj, że materiały powinny być jak najbardziej naturalne! Nie ma tu miejsca na sztuczne włókna. Aby po zmroku sypialnia czarowała ciepłem, postaw na migotliwy blask świec. Możesz umieścić je w wiekowych kagankach lub szklanych słojach. Doskonale sprawdzą się tu również klimatyczne lampy naftowe.

Beliani Skóra owcza szara 88 x 53 cm dekoracyjny dywan ze sztucznego futra

Beliani Skóra owcza szara 88 x 53 cm dekoracyjny dywan ze sztucznego futra

130 zł 169 zł
Narzuta koc na łóżko WŁOCHACZ 220 x 240 cm popiel

Narzuta koc na łóżko WŁOCHACZ 220 x 240 cm popiel

111 zł

Rustykalna łazienka

Łazienka w stylu rustykalnym? Czemu nie! Takie wnętrze można zaaranżować w bardzo prosty sposób - na ścianach powinny zamieszać płytki o szkliwionej powierzchni bądź surowe, imitujące kamień. Armatura? Koniecznie stylizowana - mosiężne krany, porcelanowe umywalki zdobione ludowymi deseniami lub te imitujące kamienne misy, odnajdą się w takim wnętrzu znakomicie! Oprócz tego nie wolno zapominać o drewnianych elementach - może być to stolarka okienna, listwy wykończeniowe czy regały imitujące proste drabinki. Oprócz tego możesz zadbać o stylowe akcenty, takie jak emaliowane dzbany, wiekowe tary do prania czy ozdobne, folklorystyczne pudełka.

dodatki w stylu rustykalnym

Rustykalne dodatki

Typowe akcesoria dla stylu rustykalnego nawiązują najczęściej do dawnego, wiejskiego stylu życia. Mogą to być to m.in. żelazka z duszą, żeliwne sagany, kamionkowe beczki, blaszane kanki, stare maselnice czy lustra w prostych drewnianych ramach. W przedpokoju świetnie zaprezentuje się wiekowy zegar z kukułką, natomiast w salonie, obrazy olejne nawiązujące do nurtu sielanki. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie do wnętrza w stylu rustykalnym rzeczy stworzonych przez naturę. Warto rozrzucić przy kominku kilka okazałych, obrobionych przez wodę otoczaków, zawiesić na ścianie uwite przez ptaki gniazdo czy wykonać dekorację z naturalnego korzenia drzewa.

Niektórzy zwykli mawiać, że powrót do korzeni jest niczym powrót do przeznaczenia. Osobom lubiącym sielski styl z pewnością spodoba się ta sentencja. Dom zaaranżowany w stylu rustykalnym bywa bowiem jak melancholijne spojrzenie w przeszłość, w której odnaleźć można ogromną dozę przytulności i spokoju.


Inne artykuły w tej kategorii