Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Palisander – jaki to kolor drewna i do czego pasuje?

Palisander – kolor równie piękny, co trudny. Jak wygląda i do jakich wnętrz pasuje? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Palisander – jaki to kolor drewna?

Palisander to drewno pozyskiwane z drzew dalbergia, które rosną w lasach tropikalnych Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Od lat stanowi jeden z najbardziej cenionych i szlachetnych rodzajów drewna egzotycznego. Ze względu na piękne wybarwienie i kontrastowy rysunek słojów palisander jest materiałem niezwykle dekoracyjnym.

Jaki kolor ma palisander? W zależności od rodzaju drewno przybiera różne barwy: od hebanowej, przez ciemnoczekoladową, po brązowoczerwoną. W Polsce największym powodzeniem cieszą się jego dwie odmiany:

  • palisander brazylijski w kolorze czerwonobrązowym lub czekoladowym z ciemniejszymi smugami,
  • palisander indyjski o barwie złotobrązowej z kontrastującymi, ciemnymi pasami.

Warto pamiętać, że nazwa palisander skrywa różne znaczenia. Bardzo często odnosi się do samego koloru, a nie materiału wykonania. W ten sposób przyjęło się nazywać ciemnoczekoladowe i czerwonobrązowe odcienie olejów, bejc, lakierów i oklein meblowych, które naśladują barwę egzotycznego drewna.

Dowiedz się więcej: Kolory drewna – jak wyglądają i jak łączyć ze sobą kolory drewna meblowego?

Do czego pasuje kolor palisander?

Palisander, podobnie jak inne ciemne odcienie brązu, jest kolorem ciepłym i eleganckim. Niestety w zbyt dużych ilościach może wizualnie pomniejszyć i przytłoczyć wnętrze. W niewielkim pokoju warto zestawić palisander z jasnymi ścianami i zrezygnować z krzykliwych wzorów na rzecz gładkich powierzchni.

W duecie z ciemnym brązem pięknie wyglądać będą złamane odcienie bieli, delikatne beże i szarości. Jeśli wnętrze jest duże i dobrze oświetlone, można pokusić się o połączenie palisandrowych mebli z nasyconą czernią i grafitem.

Kolor palisander – jak wykorzystać ciemny brąz w aranżacji?

Palisander w nowoczesnej kuchni

Palisander bardzo dobrze odnajduje się w nowoczesnych kuchniach na wymiar. Najczęściej przyjmuje postać dekoracyjnego forniru, który zdobi fronty szafek, a nierzadko również blaty i powierzchnie ścian. Wyrazisty wzór i ciemnobrązowy kolor palisandru pięknie ożywiają gładką powierzchnię mebli i ocieplają wnętrze. Projektanci chętnie zestawiają egzotyczne drewno z białymi lub czarnymi sprzętami, które tworzą idealne – bo spokojne i eleganckie – tło dla ozdobnych słojów.

Palisander w salonie mid-century modern

Meble w kolorze palisandru to wizytówka lat 50. i 60. Ciemny fornir zdobił ówczesne krzesła, fotele, sekretarzyki, szafy i komody na wysokich nóżkach. Jeśli lubisz funkcjonalność i czystą formę mebli mid-century modern, koniecznie przemyć ten trend do aranżacji salonu. Sięgnij po oryginalne meble z epoki lub nowe egzemplarze inspirowane wzornictwem sprzed lat. Meble mid-century modern w kolorze palisandru będą pięknie współgrać z odważnymi, nasyconymi barwami, np. turkusową tapicerką foteli czy butelkową zielenią na ścianach.

Palisander a wnętrza w stylu kolonialnym

Palisander jest też zarezerwowany dla mebli w stylu kolonialnym. Pod tą nazwą kryją się kunsztownie wykonane i solidne sprzęty, m.in. pojemne komody z szufladami, obszerne stoliki kawowe, przeszklone witryny i regały na książki. Ponieważ meble kolonialne są ciężkie i masywne, dobrze ograniczyć ich liczbę we wnętrzu do maksymalnie 1-2 egzemplarzy. Oprócz tego warto przełamać wystrój odpowiednio dobranymi kolorami i dodatkami. Ciemne meble w kolorze palisandru zaprezentują się najlepiej w towarzystwie białych ścian, zielonych roślin doniczkowych i miękkich tkanin.

Komoda drewniana 4 szuflady Ventos 3S - Palisander

Komoda drewniana 4 szuflady Ventos 3S - Palisander

3798 zł
Komoda drewniana z szufladami Verlos 3S - Palisander

Komoda drewniana z szufladami Verlos 3S - Palisander

3798 zł
Komoda drewniana z szufladami Verlos 4S - Palisander

Komoda drewniana z szufladami Verlos 4S - Palisander

4198 zł
Komoda drewniana z szufladami Verlos 2S - Palisander

Komoda drewniana z szufladami Verlos 2S - Palisander

3398 zł

Palisander ma wiele odcieni, ale Polacy najbardziej polubili jego ciepłą, ciemnobrązową odsłonę. Meble, okładziny ścienne i podłogi w tym kolorze wyglądają szalenie elegancko, a jednocześnie wprowadzają do wnętrza przytulną atmosferę. Koniecznie wykorzystaj tę zaletę w salonie, jadalni lub innym pomieszczeniu, które pełni funkcję reprezentacyjną, ale jest też dla Ciebie miejscem odpoczynku.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności