Nie uwierzysz, że kiedyś był tu spichlerz – eleganckie apartamenty na wynajem

Wiekowe budynki pamiętające ubiegłe stulecia to często najprawdziwsze perły polskiej architektury. Współcześnie wiele z nich zyskuje zupełnie nowe życie dzięki starannej rewitalizacji i nowoczesnym przekształceniom konstrukcyjnym. Co ciekawe, coraz częściej są to nie tylko kamienice, pałace i dwory, ale również dawne browary, młyny, gorzelnie czy spichlerze. Jednemu ze wspaniale odrestaurowanych spichlerzy można z bliska przyjrzeć się w Toruniu. To właśnie tam, w samym centrum miasta, znajdują się apartamenty Monka. Ich nazwa w przewrotny sposób nawiązuje do roli, jaką niegdyś pełnił toruński spichlerz. Dziś jednak próżno szukać w jego wnętrzu worków ze zbożem. W zamian można znaleźć tam dziewięć niebanalnych apartamentów na wynajem usytuowanych na trzech kondygnacjach. Ciekawi? Zajrzyjmy zatem do środka!

apartament na wynajem w spichlerzu w Toruniu

Dawny spichlerz jako nowoczesny apartamentowiec

Wiekowy toruński spichlerz leży w jednym z najpiękniejszych obszarów miasta wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego bryła pozostaje charakterystyczna dla kilkukondygnacyjnych budowli przeznaczonych do przechowywania ziaren zbóż. Tego typu budynki odznaczały się zazwyczaj zwartą konstrukcją, stromym dachem, trójkątnym szczytem oraz licznymi, niewielkimi oknami. Elewacje spichlerzy były przeważnie ciekawie zdobione – czasem widniały na nich dekoracyjne frezy, innym razem gzymsy czy blendy. W przypadku zabytkowego toruńskiego spichlerza nie jest inaczej – wokół okien budynku można bowiem dostrzec płaskorzeźby w formie opasek, nawiązujące kształtem do worków na zboże. Co ciekawe, oprócz trzech kondygnacji, na których mieszczą się apartamenty na wynajem, w budynku można znaleźć również restaurację o wdzięcznej nazwie Monka.

spichlerz przerobiony na apartamentowiec
Tu zobaczysz cały projekt apartamentów Monka w Toruniu >>

Dziewięć unikatowych apartamentów na wynajem

Na przestrzeni trzech kondygnacji można znaleźć dziewięć unikatowych apartamentów na wynajem Na drugim i trzecim piętrze znajdują się apartamenty z antresolami, z kolei na piętrze czwartym jednopoziomowe, jednak z wysokimi sufitami, doświetlone efektownymi oknami połaciowymi. To świetny sposób na uzyskanie wyższych i lepiej doświetlonych przestrzeni. Za ten efektowny, nietuzinkowy projekt odpowiedzialny jest architekt Paweł Tatara oraz biuro architektoniczne Znamy się.

apartament w spichlerzu, styl nowoczesny

Designerska łazienka w dawnym spichlerzu

Niezwykle ciekawym elementem, który łączy stylistycznie wszystkie apartamenty jest kolorowa, stalowa „kostka” pełniąca funkcję łazienki. Kostka w każdym apartamencie różni się od pozostałych kolorem i detalem. W opozycji do zabytkowego wnętrza wygospodarowana centralnie przestrzeń jest nowoczesnym elementem o mocnym kolorze i zdecydowanym charakterze. Warto zwrócić uwagę, że każda z nich może pochwalić się ozdobnym witrażem doświetlającym pośrednio prysznic. Niezwykłe witraże są nowoczesną interpretacją historycznych detali Torunia.

apartament na wynajem w dawnym spichlerzu - łazienka

Motyw przewodni w aranżacji apartamentów na wynajem

Każdy z apartamentów w toruńskim spichlerzu może pochwalić się wystrojem nawiązującym do charakteru i klimatu miasta. Znakiem rozpoznawczym każdego z wnętrz jest symbol przewodni, np. aranżacja jednego apartamentu nawiązuje do sklepienia trójdzielnego z toruńskiej Katedry św. Janów, z kolei wystrój innego związany jest z motywem dekoracyjnym trójliścia. Oprócz tego we wnętrzach można podziwiać okazałe witraże tworzące dodatkowe efekty świetlne. Podobne elementy kreują niepowtarzalny klimat we wnętrzu, stając się nieoczywistym, „ruchomym” akcentem, który zmienia się zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych.

Toruń od wieków był miastem słynącym z pięknych, obszernych spichlerzy. W okresie od XIV do XVIII wieku w mieście wzniesiono kilkadziesiąt tego typu budynków, a także domów z górnymi kondygnacjami pełniącymi funkcje spichrzowe. Współcześnie ta niebanalna, charakterystyczna architektura wciąż cieszy oko. W wielu przypadkach jest to jednak unowocześniona, designerska wariacja na temat budowli sprzed wielu stuleci – podobnie jak apartamenty Monka.

Tu zarezerwujesz apartament na idealny weekend w Toruniu >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Trendy
Zobacz więcej artykułów w kategorii Trendy
Komentarze