Wnętrza w stylu Art Deco – zaproś sztukę do domu!

Ten styl potrafi pochłonąć. 100 lat po swych narodzinach Art Deco wciąż stanowi wspaniałą inspirację dla wszystkich poszukujących własnej, wyjątkowej estetyki. Charakterystyczne elementy, wplecione w przenikającą się nieustannie klasykę i nowoczesność, pozwalają na niezwykle kreatywne aranżacje każdego rodzaju pomieszczeń, w których niepowtarzalny klimat łączy najlepsze cechy tradycji i awangardy.

Na pierwszy rzut oka można uznać Art Deco za konglomerat różnych form estetyki, spotykanych w sztuce na przestrzeni wszystkich epok. Jest w tym faktycznie sporo prawdy. Styl ten obficie czerpie z wielu wzorów, począwszy od antycznych, na modernistycznych kończąc. Ale wyróżnia się pewnymi charakterystycznymi elementami, które stanowią o jego urodzie i atrakcyjności.

salon w stylu art deco, różowe poduszki, złota figura z koniem, beżowy dywan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Niecodziennie w codziennych miejscach

Koncepcja wnętrza urządzonego w stylu Art Deco w szczególny sposób zakłada, że jego wystrój ma na celu nie tylko praktyczne spełnianie funkcji użytkowych, ale jest źródłem intensywnych doznań estetycznych. Nie chodzi tu bynajmniej o tanie efekciarstwo i proste szokowanie, ale o wrażenie bycia otoczonym przez przedmioty codziennego użytku tworzone na pograniczu sztuk. Nieprzypadkowo zresztą rozkwit Art Deco wiązał się z początkami „sztuki użytkowej”, z której wyrosło funkcjonujące obecnie pojęcie designu.

Współczesne interpretacje tego stylu obficie nawiązują więc do oryginalnych projektów z początku XX wieku. Typowe dla Art Deco są stosunkowo proste formy o ponadczasowej elegancji i upodobaniu dla symetrii. Nie oznacza to jednak braku finezji i polotu projektantów. Wręcz przeciwnie – klasyczne inspiracje to twórcze przenikanie elementów zróżnicowanych stylów. Wspólną cechą jest jednak wysoka jakość użytych surowców, szczególnie tych naturalnych, jak drewna, metali i materiałów szlachetnych gatunków.

jadalnia w stylu art deco, granatowe rolety rzymskie, drewniany stół, szklany wazon

Ciekawiej w każdym pomieszczeniu

Art Deco okazuje się być stylem uniwersalnym, którego elementy doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu domowego zacisza. Charakterystyczna, kontrastowa kolorystyka pomoże ożywić wnętrze i nadać mu niepowtarzalny klimat. Warto zwrócić uwagę na inne niż jednobarwne zdobienia ścian. Doskonałym dodatkiem będą tapety z motywami geometrycznymi i roślinnymi. Stosować je można zarówno w pokojach dziennych i sypialniach, jak i w kuchniach, gdzie z płytkami ceramicznymi stworzą ciekawy kontrast nie tylko pod względem koloru, ale także materiału.

W łazience duże pole do popisu dają oczywiście wyłożone ceramiką ściany i podłoga, ale warto zwrócić też uwagę na oferowane przez producentów stylizowane linie armatury. Dodatkowo we własnym zakresie można stworzyć niektóre elementy wyposażenia, takie jak część stylowych mebli „z odzysku” zaadaptowanych do nowej funkcji lub efektowne ramy do lustra, pozyskane ze starych, często bogato zdobionych opraw obrazów.

szara ściana z kamienia w łazience

Dodatki to… podstawa!

Charakterystycznym akcentem typowym dla Art Deco są dodatki, które potrafią przykuć uwagę. Pieczołowicie wykonane cukiernice, flakony czy świeczniki zachwycają przemyślaną i perfekcyjnie zrealizowaną formą. Typowym detalem są oryginalne elementy oświetlenia, szczególnie żyrandole i lampy stojące. Tworząc tego typu przedmioty projektanci mogą puścić wodze fantazji i na niewielkiej przestrzeni pokazać swój kunszt. Oglądając efekty ich pracy można poczuć się jak w galerii sztuki.

salon w stylu art deco, szara sofa, lampa z czarnym abażurem, szklany stolik
solniczka ze srebrną głową jelenia, lampa podłogowa z czarnym abażurem, duże lustro ścienne

Niewiele osób wie, że również polscy projektanci zapisali ciekawą kartę w historii wzornictwa Art Deco. Podczas światowej wystawy w Paryżu w 1925 roku, od której tytułu zaczerpnął nazwę cały styl, pawilon odrodzonej po latach zaborów Polski wzbudził duże zainteresowanie, a projekty polskich twórców spotkały się z uznaniem międzynarodowej publiczności.

Art Deco to styl, który odnaleźć można we wszystkich dziedzinach sztuki. Nieustanne przenikanie się w nim wpływów architektury, malarstwa czy rzeźby stanowi niewyczerpane źródło pomysłów przy projektowaniu wnętrz.

>> Zobacz obrazy
obraz abstrakcyjny w jadalni, czarna ściana, krzesła z czerwonym obiciem

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Style we wnętrzach
Zobacz więcej artykułów w kategorii Style we wnętrzach
Komentarze

Zobacz więcej produktów