Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Styl awangardowy we wnętrzach – jakie cechy, meble i dodatki wyróżniają awangardowy styl?

Styl awangardowy we wnętrzach jest trudny do zdefiniowania. Jego główne wyznaczniki to innowacyjność, różnorodność i łamanie zasad, które stanowią bardzo szerokie ramy działania. I tak w obrębie stylu awangardowego pojawiają się zarówno kolory stonowane, jak i krzykliwe, formy minimalistyczne i wymyślne. Awangarda to po prostu ciągłe balansowanie na krawędzi i tworzenie estetycznych wyzwań. Sprawdź, jak zaaranżować wnętrze w stylu prawdziwych indywidualistów!

styl awangardowy salon
Fot. Porta Drzwi

Styl awangardowy we wnętrzach – cechy charakterystyczne

Styl awangardowy – bazowe kolory

 • biały (uniwersalne tło dla wyrazistych mebli)
 • szary (delikatne urozmaicenie aranżacji)
 • czarny (element kontrastowy)

Styl awangardowy – dodatkowe kolory

 • czerwony
 • turkusowy
 • zielony
 • żółty

Styl awangardowy – materiały

 • metal (głównie chromowany)
 • marmur (interesująco żyłkowany, w nietypowych kolorach)
 • lastryko (w barwnej nowoczesnej wersji)
 • sklejka (elastyczny materiał umożliwiający tworzenie mebli o fantazyjnych kształtach)

Styl awangardowy – wzory

 • figury geometryczne (nawiązanie do awangardowych nurtów z początku XX wieku)
 • op-art (wzory oddziałujące na wzrok widza, dające efekt złudzenia optycznego)
 • pop-art (inspiracje płynące z reklamy i kultury masowej)
 • zwierzęce cętki i paski (drapieżne i pełne energii)
Fotel do salonu patchworkowy kolorowy nogi drewniane

Fotel do salonu patchworkowy kolorowy nogi drewniane

1749 zł 4372 zł
vidaXL Fotel patchworkowy, obity tkaniną

vidaXL Fotel patchworkowy, obity tkaniną

556 zł
Fotel Butterfly Patchwork

Fotel Butterfly Patchwork

1599 zł
vidaXL Fotel, patchwork, obity tkaniną

vidaXL Fotel, patchwork, obity tkaniną

451 zł

Styl awangardowy we wnętrzach – skąd się wywodzi?

Awangarda jako kierunek w sztuce (fr. avant garde czyli „straż przednia”) narodziła się ok. 1910 roku, a czas jej największego rozwoju przypadł na okres po I wojnie światowej. W obrębie awangardy można wyróżnić:

 • dadaizm – oparty na absurdzie i dowcipie;
 • ekspresjonizm – kładący nacisk na wywołanie u odbiorcy silnych emocji;
 • fowizm – zaskakujący odrealnionymi barwami;
 • futuryzm – jego twórcy fascynowali się technologią i prędkością;
 • konstruktywizm – hołdujący geometrii, dążący do uproszczenia kształtów;
 • kubizm – odrzucający perspektywę i stosujący geometryczne uproszczenie form;
 • surrealizm – odrzucający racjonalizm, posługujący się estetyką z pogranicza jawy i snu.

Dla wszystkich tych kierunków wspólne było dążenie do innowacyjności, zerwanie z tradycją i poszukiwanie nowych środków wyrazu. Styl awangardowy w literaturze odrzucał dziedzictwo romantyzmu, a w architekturze styl awangardowy w miejsce elitarności i nadmiernego zdobnictwa proponował funkcjonalność i prostotę. Co ciekawe, mówi się również o stylu awangardowym w modzie – cechuje się on nietypowymi połączeniami, ostrymi kolorami i intrygującymi formami.

Zobacz też: Meble w stylu art déco – jak je rozpoznać i wykorzystać we wnętrzach?

Styl awangardowy – jak wybrać awangardowe meble?

Jeśli Twoje mieszkanie jest urządzone przy użyciu stonowanych barw (np. biały total look) i minimalistycznego wyposażenia, wprowadź do niego kilka bardziej wyrazistych elementów. Awangardowe meble do salonu, jadalni czy domowego biura mogą nawiązywać do surrealizmu albo dadaizmu i stanowić swego rodzaju wizualny żart.

Sofa w formie kuszących czerwonych ust? Wygodna kanapa o poduszkach w kształcie kaktusów? A może fotel przypominający rozłożoną dłoń? Awangardowe wyposażenie powinno zaskakiwać formą i kolorem! Doskonale sprawdzą się też meble wielofunkcyjne (np. fotel z półkami na książki) lub modułowe, najlepiej złożone z różnokolorowych elementów.

Poszukując awangardowych mebli, warto zwrócić uwagę na jeden z najbardziej cenionych ruchów w sztuce XX wieku, czyli Bauhaus. Ta działająca w latach 1919-1933 niemiecka szkoła designu stawiała na nowoczesną prostotę i funkcjonalność. Jej twórcy w projektowaniu kierowali się zarówno fizycznymi predyspozycjami odbiorców, jak i kwestiami psychologicznymi.

Meble awangardowe w stylu Bauhaus cechują się geometryczną formą, minimalistyczną elegancją, lekką konstrukcją i wysoką jakością wykonania. Prawdziwym rarytasem są oryginalne meble i dekoracje wyprodukowane w latach 20. i 30., ale wiele sprzętów zaprojektowanych przez ówczesnych designerów jest produkowanych do dziś. Z drugiej strony z Bauhausu chętnie czerpią współcześni twórcy, tak więc warto poszukiwać nowych interpretacji dawnych projektów słynnej szkoły.

Sofa Lorena 215 cm

Sofa Lorena 215 cm

6500 zł
3-osobowa sofa z funkcją spania do salonu Rutile Lea czerwony aksamit

3-osobowa sofa z funkcją spania do salonu Rutile Lea czerwony aksamit

4990 zł
Sofa Kiss Valntin 2

Sofa Kiss Valntin 2

2600 zł
Sofa 2 os. FAM soczysta czeriweń, złote nóżki

Sofa 2 os. FAM soczysta czeriweń, złote nóżki

2890 zł

Styl awangardowy – jakie dekoracje są niezbędne?

W awangardowym stylu urządzania wnętrz dekoracje powinny być dobrane pod względem jakości, a nie ilości. Wszystkie ozdoby muszą cechować się jak najlepszym wykonaniem i unikalnym charakterem. Nie powinno być ich zbyt dużo – niech raczej stanowią smakowity dodatek do aranżacji.

Jako awangardowe dekoracje sprawdzają się oryginalne rzeźby wykonane z metalu lub pokryte lśniącym chromem, przekształcające formy roślinne i zwierzęce, czerpiące z dorobku różnych kultur, popkultury i reklamy. Za punkt odniesienia może posłużyć słynny Balonowy Pies autorstwa Jeffa Koonsa.

Dobrym pomysłem są dekoracje naścienne o charakterze abstrakcyjnym czy pop-artowym, w tym także obrazy i grafiki. Wspaniałą ozdobą będzie również dywan utrzymany w duchu Bauhausu, pokryty kolorowymi, geometrycznymi wzorami.

Styl awangardowy – jakie lampy się sprawdzą?

Specyficznym rodzajem dekoracji są awangardowe lampy – czasem geometryczne i przemyślane, czasem zaś po prostu zabawne. Prawdziwą ikoną jest oświetlenie stworzone przez designerów Bauhausu, zwłaszcza słynna lampa stołowa MT8 zaprojektowana przez Williama Wagenfelda i Carla Jakoba Juckera. Jej podstawa i trzon wykonane są z przezroczystego szkła i srebrzystego metalu, zaś charakterystyczny klosz w kształcie grzybka posiada mleczny kolor. Dziś podobne lampy można znaleźć w nieco zmodyfikowanej formie i we wszystkich kolorach tęczy.

Ciekawym przykładem oświetlenia są lampy awangardowe nawiązujące do suprematyzmu Kazimierza Malewicza. Ta doktryna artystyczna sformułowana przez jednego z najwybitniejszych artystów awangardowych, koncentrowała się na kompozycjach tworzonych z podstawowych form geometrycznych. Tym tropem podążają też współcześni projektanci, konstruując lampy z dwu- i trójwymiarowych elementów o geometrycznych kształtach.

Oświetlenie punktowe TUBE II 2xE27/60W/230V pomarańczowy/czerwony

Oświetlenie punktowe TUBE II 2xE27/60W/230V pomarańczowy/czerwony

141 zł
Oświetlenie punktowe TUBE II 3xE27/60W/230V pomarańczowy/niebieski/czerwony

Oświetlenie punktowe TUBE II 3xE27/60W/230V pomarańczowy/niebieski/czerwony

193 zł
Surface-mounted żyrandol CAMBRIDGE 6xE27/20W/230V niebieski/żółty

Surface-mounted żyrandol CAMBRIDGE 6xE27/20W/230V niebieski/żółty

204 zł
Surface-mounted żyrandol CAMBRIDGE 6xE27/20W/230V niebieski/czerwony/pomarańczowy

Surface-mounted żyrandol CAMBRIDGE 6xE27/20W/230V niebieski/czerwony/pomarańczowy

204 zł

Styl awangardowy – jak urządzić awangardowe wnętrza?

Styl awangardowy w salonie

Awangardowe inspiracje bardzo dobrze sprawdzą się w pokoju dziennym o słusznych rozmiarach – na tle dużej przestrzeni intrygujące meble i dodatki będą mogły zaprezentować się w pełnej krasie. Ściany i podłogi powinny być utrzymane w jasnych kolorach np. alabastrowym, szarym czy beżowym.

Ponadczasowe wnętrze awangardowe stworzysz korzystając z dziedzictwa Bauhausu. Minimalistyczna sofa będzie świetnie wyglądać w towarzystwie dwóch funkcjonalnych foteli, na przykład słynnego modelu „Wasilij” autorstwa Marcela Breuera czy fotela „Barcelona”, który zaprojektował Ludwig Mies van der Rohe i Lilly Reich. Możesz też zrezygnować z sofy i zamiast niej ustawić dwa duże fotele Waltera Gropiusa inspirowane formą sześcianu.

Aranżacji dopełni oryginalny stolik kawowy, duży dywan i nowoczesne lampy wiszące na długich sznurach. Dobierając dodatki korzystaj z ostrych barw i wartościowych materiałów np. marmuru, drewna, chromowanego metalu. Nie bój się sięgać po inspiracje z twórczości mistrzów awangardy np. Kazimierza Malewicza, Wasilija Kandinskiego czy Salvadora Dalego. Sprawdzą się też wszelkie dekoracje o zabawnym lub ironicznym charakterze.

Styl awangardowy w sypialni

Urządzając awangardową sypialnię najlepiej kierować się prostotą. Na jasnej, świeżej bazie kolorystycznej ustaw tylko kilka najpotrzebniejszych sprzętów, z łóżkiem jako dominującym elementem aranżacji. Korzystaj z zaokrąglonych kształtów, które stworzą przytulną, sprzyjającą odpoczynkowi atmosferę.

Wspaniałą ozdobą ściany nad łóżkiem będzie tapicerowany zagłówek w kontrastującym kolorze – dla urozmaicenia ścianę możesz też wykleić tapetą np. inspirowaną dziełami Pieta Mondriana. Nocne stoliki po obu stronach łóżka to dobre miejsce na charakterystyczne lampy-grzybki, najlepiej w modnych, nasyconych kolorach.

Styl awangardowy w kuchni

Kuchnia jako miejsce przygotowywania i spożywania posiłków powinna być urządzona w apetycznych, intensywnych barwach. Kolorowe meble śmiało możesz zestawić z barwnymi kafelkami ściennymi lub podłogowymi. W awangardowym wnętrzu kuchennym świetnie sprawdzi się marmur i chrom – ich chłód i elegancja pomogą zrównoważyć szaloną kolorystykę. Nad wyspą kuchenną zawieś ciekawe lampy np. inspirowane suprematyzmem geometryczne modele, a do siedzenia wykorzystaj hokery o oryginalnych sylwetkach.

Styl awangardowy w łazience

Ciekawe zestawienia kolorystyczne jak najbardziej sprawdzą się w awangardowej łazience. Ściany i podłogę możesz wyłożyć nowoczesnym lastryko, a na tym tle umieścić wyposażenie o oszczędnych geometrycznych kształtach i zaskakujących kolorach.

Miętowe szafki połącz z różową umywalką, a niebieskie z czarną. Sięgnij po kolorową wannę – żółtą, czerwoną czy niebieską! Nie bój się ekscentrycznych rozwiązań architektonicznych i stwórz w łazience przełamujące monotonię stopnie, skosy i półki. Nowoczesnym i ciekawym rozwiązaniem będzie też połączenie łazienki z sypialnią czy stworzenie przeszklonego salonu kąpielowego z widokiem na ogród.

Aranżacja mieszkania w awangardowym duchu nie należy do łatwych zadań. Z jednej strony cechy stylu awangardowego to oryginalność i zaskakujące rozwiązania, z drugiej zaś minimalizm i funkcjonalność. Znalezienie złotego środka jest więc prawdziwym wyzwaniem. Zadanie może ułatwić znajomość historycznych nurtów awangardy – inspiracje płynące z twórczości surrealistów czy konstruktywistów mogą pomóc w stworzeniu intrygującej, ale spójnej aranżacji.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności