Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Japandi – styl japoński i skandynawski w duecie! Sprawdź 10 mebli i dodatków

Styl japandi to mieszanka stylu japońskiego i skandynawskiego. Mimo ogromnej odległości, która dzieli Kraj Kwitnącej Wiśni i północną część Europy, to dwa zaskakująco bliskie sobie światy. Obydwie kultury łączy szacunek do natury, umiłowanie prostoty i porządku. Jednocześnie każda z nich wzbogaca styl japandi o inne unikalne elementy. Jak urządzić wnętrze w stylu japandi? Przedstawiamy nasze TOP 10 mebli i dodatków w stylu japandi.

Styl japandi – czym się charakteryzuje?

Styl japandi – bazowe kolory

  • Biel – styl japandi opiera się na minimalizmie, ładzie i porządku stylu skandynawskiego, dlatego biel sprawdza się tu świetnie – nawet w dużych ilościach.
  • Beże – minimalizm w stylu japandi nie jest chłodny. Wręcz przeciwnie, wnętrza japandi są ciepłe i przytulne, a odcienie beżu świetnie to podkreślają.
  • Szarości – szary to trzeci bazowy kolor, który warto wykorzystać we wnętrzu japandi. Szarości są bardzo neutralne i świetnie sprawdzają się jako tło – np. na ścianie czy podłodze.

Styl japandi – dodatkowe kolory

  • Czerń – czarne, mocniejsze akcenty świetnie ożywiają wystrój i przełamują monotonię. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić – zbyt duża ilość czerni w pomieszczeniu może nieco je przytłoczyć i zaburzyć proporcje stylu.
  • Brązy – jasne i ciemne brązy to niemal nieodłączny element wnętrz w stylu japandi, najczęściej występujący w postaci drewnianych, wiklinowych czy rattanowych mebli i dodatków.

Styl japandi – materiały

  • Drewno – z drewna wykonane są nie tylko meble i dodatki, ale też okładziny ścian i sufitów. Deski układa się pionowo i w regularnych odstępach, tak aby uzyskać wrażenie porządku i optycznie podnieść sufit. Często spotykanym rozwiązaniem, czy to w salonie, czy to w sypialni, są ażurowe panele z lameli.
  • Plecionki – z rattanu, trawy morskiej czy bambusa.
  • Lniane i bawełniane tekstylia – ocieplają wnętrze i sprawiają, że jest bardziej przytulne.
  • Ceramika – w szczególności ręcznie wykonane ceramiczne wazony i naczynia.
  • Papier ryżowy – elementem zaczerpniętym z tradycji japońskiej są lampy, parawany i przepierzenia z papieru ryżowego, które delikatnie rozpraszają światło, tworząc przytulny nastrój.

Styl japandi – wzory

  • Gładkie powierzchnie – styl japandi to przede wszystkim porządek, który nie lubi mocnych, intensywnych wzorów. Bazą do aranżacji przestrzeni powinny być więc gładkie powierzchnie.
  • Naturalne – wzory, które warto wykorzystać we wnętrzach japandi, to te naturalnie występujące w naturze, np. słoje na drewnie.
  • Nawiązujące do regionu – możesz wykorzystać również wzornictwo charakterystyczne dla Skandynawii czy Japonii, np. motywy geometryczne lub nawiązujące do kwitnącej wiśni.

Styl japandi – z jakich stylów czerpie?

Co to jest japandi? Styl japoński i skandynawski doskonale się uzupełniają. Ten pierwszy wnosi do wnętrz spokój, dyscyplinę i ascetyczne wręcz podejście do aranżacji. W tradycyjnych japońskich domach próżno szukać przypadkowych przedmiotów. Każdy element wystroju ma określoną funkcję i odgórnie przypisane miejsce. Oczyszczona ze zbędnych rzeczy przestrzeń pozwala skupić uwagę na mistrzowskim wykonaniu i dopracowanej formie mebli oraz nielicznych dekoracji. Jednocześnie wprowadza do wnętrza perfekcyjną równowagę, która sprzyja medytacji i wyciszeniu.

Styl skandynawski łagodzi surowy charakter stylu japońskiego. Dzięki jasnej palecie barw i wygodnym meblom nadaje wnętrzom przytulny charakter, ale też indywidualny rys. Tradycyjne wnętrze japońskie staje się przez to bardziej przyjazne i dostosowane do współczesnych potrzeb. W tak zaaranżowanej przestrzeni można osiągnąć zen, ale wciąż cieszyć się z małych przyjemności w duchu hygge.

Zobacz też: Wabi-sabi – jak urządzić wnętrza w stylu wabi-sabi?

Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi? 3 najważniejsze zasady

  • Porządek. Urządzając wnętrze w stylu japandi, kieruj się zasadami minimalizmu. Zamiast dodawać kolejne sprzęty, zacznij je odejmować. Na widoku powinny znajdować się wyłącznie takie meble i dekoracje, które mają dla Ciebie wyjątkowe znaczenie lub z których korzystasz na co dzień. Resztę przedmiotów ukryj za drzwiami szaf i szafek, tak aby nie zagracały wnętrza.
  • Przestrzeń i światło. Projektując mieszkanie lub dom, postaraj się maksymalnie otworzyć i doświetlić wnętrze. Duże przeszklenia, otwarte przestrzenie i wysokie sufity to bardzo pożądane elementy w stylu japandi.
  • Przemyślane dekoracje. Wnętrza japandi są dekorowane oszczędnie, za to w przemyślany sposób. Każdy użyty w aranżacji przedmiot zachwycą formą i mistrzowskim wykonaniem. Do dekoracji wnętrza najlepiej nadają się duże ceramiczne naczynia i wazony, drewniane rzeźby i inne wyroby tradycyjnego rzemiosła. Rolę dekoracyjną pełnią również designerskie lampy i meble, a także starannie dobrane rośliny: drzewka bonsai, paprocie, perełkowiec drobnolistny, suszone trawy i gałązki.

Salon w stylu japandi – praktyczny i przytulny

Centralne miejsce w salonie japandi powinna zająć niska i rozłożysta sofa. Najlepszym wyborem będzie mebel na cienkich nóżkach, wyłożony płaskimi poduszkami – bez ozdobnych pikowań i przeszyć. W kąciku wypoczynkowym nie może też zabraknąć niskiej drewnianej ławy i wygodnego fotela.

Kompletując meble, zwracaj uwagę na materiał i jakość wykonania. We wnętrzach japandi świetnie sprawdzą się sprzęty dębowe lub wykonane z egzotycznych gatunków drewna, np. teaku. Tańszym, ale równie pięknym dodatkiem będą meble plecione, np. fotele i krzesła z rattanowym siedziskiem.

Surowe wnętrze nabierze ciepła, jeśli zastosujesz odpowiednie dodatki. Szczególną uwagę poświęć lampom. We wnętrzach japandi mile widziane będą designerskie kinkiety, lampy stojące, a także duże lampy z plecionym lub papierowym kloszem, które zapewniają miękkie, rozproszone światło. Na podłodze warto rozłożyć płaski dywan w stonowanym kolorze, np. z naturalnej juty. Ściany w salonie mogą ozdobić starannie wyselekcjonowane obrazy, drewniane panele lub fornir, a także proste regały z książkami.

Kuchnia w stylu japandi – czysta i dobrze zorganizowana

W kuchni w stylu japandi musi panować perfekcyjny porządek. Zamiast otwartych półek zastosuj zwartą zabudowę, która pozwoli łatwo zapanować nad bałaganem. Najlepszym wyborem będą meble z gładkimi frontami – otwierane dotykowo lub z frezowanym uchwytem. Aby nie zaburzyć idealnej harmonii, ukryj lodówkę i zmywarkę za zabudową, a zamiast zlewu wpuszczanego w blat wybierz zlew podwieszany.

Wbrew pozorom kuchnie w stylu japandi nie są nudne ani zimne. To zasługa naturalnych materiałów, które wyglądają szlachetnie, a jednocześnie nadają wnętrzu przytulny charakter. W kuchniach japandi często eksponuje się dekoracyjny rysunek drewna i kamienia. Rolę ozdoby pełnią również drewniane deski, proste kamionkowe naczynia, ceramiczne czarki i żeliwne imbryki.

Sypialnia w stylu japandi – ciepła i zaciszna

Sypialnia w stylu japandi to zaciszna i przytulna przestrzeń. Kluczowe miejsce w tym pomieszczeniu zajmuje duże i niskie łóżko – najczęściej drewniane. Do wnętrza w stylu japandi nie będą pasować wzorzyste poszewki i kolorowe poduszki, dlatego zastąp je gładką pościelą z naturalnego materiału – lnu albo bawełny. Aby dodać aranżacji przytulności, możesz wykorzystać lekkie meble i dodatki z drewna. Niewysokie taborety z powodzeniem zastąpią klasyczne nakastliki, a szafka z rattanowymi drzwiczkami przejmie funkcję ciężkiej komody.

Przeczytaj również: Sypialnia w stylu japońskim - w jaki sposób ją urządzić?

Łazienka w stylu japandi – funkcjonalna i minimalistyczna

W łazience w stylu japandi króluje biel i beże. Aranżacja wnętrza w tym stylu powinna sprawiać wrażenie czystej, przestronnej i dobrze zorganizowanej. Zadbaj również o to, by wnętrze to było jak najbardziej funkcjonalne. Duży, wygodny prysznic, ergonomiczne ustawienie mebli i odpowiednio dobrane baterie łazienkowe sprawią, że korzystanie z tego pomieszczenia jest jeszcze przyjemniejsze.

Meble w stylu japandi – czym się wyróżniają?

Zgodnie z japońską tradycją meble w stylu japandi są lekkie i niskie. Widać to zwłaszcza w salonie i sypialni, gdzie kanapa i łóżko nawiązują wyglądem do tradycyjnych japońskich materaców – futonów.

We wnętrzach japandi można też spotkać niewysokie ławki i taborety, wygodne szezlongi i inne sprzęty stworzone z myślą o odpoczynku. Meble tapicerowane nie mają ozdobnych pikowań czy przeszyć, które pojawiają się czasem we wnętrzach skandynawskich. Zamiast tego stosuje się płaskie i proste poduszki w jednolitych kolorach.

W stylu japandi proste linie i symetria mieszają się z opływowymi formami. Uwagę zwracają zwłaszcza efektownie wygięte krzesła i fotele, takie jak oyster chair, butterfly chair czy kultowe krzesło Wishbone zaprojektowane przez Hansa J. Wegnera w 1949 roku.

Styl japandi we wnętrzach – TOP 10 mebli i dodatków

1. Lampa w stylu japandi

Rola oświetlenia we wnętrzach jest ogromna! Tworząc swoją aranżację, koniecznie zwróć uwagę na to, jakie lampy wybierasz i w jaki sposób je rozmieszczasz. Docenisz to przede wszystkim podczas długich zimowych wieczorów spędzanych w zaciszu domowym. Jakie lampy japandi wybrać?

Świetnie sprawdzą się takie wykonane z lekkiej plecionki, np. bambusa, rattanu czy wikliny. Takie lampy prezentują się bardzo stylowo, a światło, które przepuszczają, tworzy ciepły i przytulny klimat we wnętrzu. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie lamp z elementami drewnianymi. We wnętrzach w stylu japandi warto postawić również na minimalistyczne lampy o prostym designie.

2. Krzesło w stylu japandi

Szukasz idealnego krzesła japandi? Niezależnie od tego, czy szukasz krzesła do jadalni, czy do biura, warto wybrać takie, które wykonane jest z naturalnego drewna. We wnętrzach japandi świetnie będą prezentowały się np. stylowe krzesła patyczaki.

3. Sofa w stylu japandi

Sofa w stylu japandi powinna być jasna, minimalistyczna i pokryta tkaniną w neutralnym kolorze. Dobrym rozwiązaniem będzie np. beżowa lub szara kanapa. Warto wybrać model na nóżkach, dzięki którym cała aranżacja prezentuje się lekko i niezobowiązująco.

Sofa dwuosobowa Alago jasnobeżowa boucle na złotych nogach

Sofa dwuosobowa Alago jasnobeżowa boucle na złotych nogach

2499 zł
Sofa dwuosobowa Alago beżowy boucle na złotych nogach

Sofa dwuosobowa Alago beżowy boucle na złotych nogach

2499 zł
Sofa trzyosobowa Alago jasnobeżowa boucle na złotych nogach

Sofa trzyosobowa Alago jasnobeżowa boucle na złotych nogach

2959 zł
Sofa trzyosobowa Alago beżowy boucle na złotych nogach

Sofa trzyosobowa Alago beżowy boucle na złotych nogach

2959 zł

4. Łóżko w stylu japandi

Jakie łóżko japandi wybrać? Postaw na mebel drewniany lub pokryty okleiną inspirowaną fakturą drewna. Oprócz łóżka ważne jest również to, co położysz na nim. Wybierz neutralną, białą pościel i przykryj ją plecioną, beżową narzutą. Przydadzą się również miękkie poduchy w poszewkach z lnu czy bawełny.

Łóżko Viggo orzech z beżowym zagłówkiem
5 / 5

Łóżko Viggo orzech z beżowym zagłówkiem

1719 zł
Wysyłka do 48h

5. Dywan w stylu japandi

We wnętrzu japandi świetnie będą prezentowały się płasko tkane dywany o charakterze plecionki, np. dywany sznurkowe z sizalu. Dywan japandi powinien być również utrzymany w neutralnych barwach – świetnie będzie prezentowało się np. połączenie beżu z czernią.

6. Stolik kawowy w stylu japandi

Jaki stolik japandi sprawdzi się najlepiej w Twoim mieszkaniu? Dobrym wyborem będzie np. komplet dwóch stolików, z których jeden można schować pod drugi. Wybierz model z drewnianym blatem i delikatnymi, metalowymi nóżkami.

7. Tapeta w stylu japandi

W stylu japandi królują ściany pomalowane na jednolity, neutralny kolor, ale dobrze dobrana tapeta japandi świetnie wzbogaci całą aranżację. Jaką tapetę wybrać? Postaw na model w delikatne geometryczne wzory lub takie, które nawiązują do natury.

8. Parawan w stylu japandi

Parawany to bardzo charakterystyczne elementy stylu japandi. Możesz wybrać taki, który wykonany jest z drewna, rattanu lub delikatnego papieru ryżowego.

9. Obrazy i plakaty w stylu japandi

Nie zapominaj o dekoracjach! Obrazy i plakaty w stylu japandi będą świetnym uzupełnieniem Twojej aranżacji. Wybierz minimalistyczne kompozycje w podobnej palecie kolorystycznej do tej, w jakiej utrzymana jest cała aranżacja. By dodać im charakteru, wybierz czarne ramki, które sprawią, że ściana będzie prezentowała się bardziej wyraziście.

10. Wazon w stylu japandi

Jeśli szukasz dekoracji do swojego salonu japandi, nie zapomnij o zakupie wazonu. Stylowy wazon będzie pięknie wyglądał zarówno pusty, jak i wypełniony kwiatami. Dobrze sprawdzi się ceramiczny wazon, na którym widać skazy i ślady zużycia. Dobrym wyborem będzie również minimalistyczne, przezroczyste szklane naczynie.

Styl japandi łączy prostotę z nowoczesnością, wysokiej klasy wzornictwo z tradycyjnym rzemiosłem i skromność z luksusem. Jeśli lubisz minimalizm, a jednocześnie cenisz sobie bliskość natury, to idealna propozycja dla Ciebie!


Inne artykuły w tej kategorii

Styl art déco – jak go rozpoznać i jak urządzić wnętrza w stylu art déco?

Styl art déco – jak go rozpoznać i jak urządzić wnętrza w stylu art déco?

Wnętrze miesiąca #2. Pod okiem Neptuna

Wnętrze miesiąca #2. Pod okiem Neptuna

Styl marynarski - rozwiń żagle w aranżacji mieszkania

Styl marynarski - rozwiń żagle w aranżacji mieszkania

Sponsorowane Jak urządzić mieszkanie? Zobacz 5 stylów i przekonaj się, który pasuje do Ciebie!

Jak urządzić mieszkanie? Zobacz 5 stylów i przekonaj się, który pasuje do Ciebie!

Jak urządzić przedpokój w stylu rustykalnym? Zobacz pomysły na przedpokój w wiejskim stylu

Jak urządzić przedpokój w stylu rustykalnym? Zobacz pomysły na przedpokój w wiejskim stylu

Wabi-sabi – jak urządzić wnętrza w stylu wabi-sabi?

Wabi-sabi – jak urządzić wnętrza w stylu wabi-sabi?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.