Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Sypialnia w stylu japońskim - w jaki sposób ją urządzić?

Choć z Japonią kojarzą się zazwyczaj fantazyjne dodatki, kolorowe tkaniny i dekoracyjna architektura, japońskie wnętrza pozostają skromne i minimalistyczne. Próżno szukać tu wymyślnych ozdób i designerskich akcesoriów. Aranżacje kryjące w sobie powiew Dalekiego Wschodu są przestrzenne, jasne i pełne naturalnych materiałów. W jaki sposób zatem urządzić sypialnię, która zabrałaby Cię w podróż do urokliwego Kraju Kwitnącej Wiśni? Zapraszamy na krótki przegląd dalekowschodnich inspiracji.

<h2 id="sypialnia-w-stylu-japońskim-meble">Sypialnia w stylu japońskim - meble</h2>
<p>Japończycy, w przeciwieństwie do Europejczyków, nie czują się panami przyrody, a jedynie jej częścią, stąd w aranżacjach japońskich ogromną rolę odgrywa <strong>natura</strong>. Nie ma tu miejsca na sztuczne materiały czy syntetyczne tkaniny. W rolach głównych występują tu drewno, bambus oraz elementy wykonane z papieru ryżowego. <strong>Meble w stylu japońskim</strong> są niewysokie i pozbawione ozdobników. Większość może pochwalić się geometrycznymi kształtami i subtelną formą. Urządzając alkowę w inspirowaną Krajem Kwitnącej Wiśni, warto zatem zaprosić do sypialnianego wnętrza proste, drewniane łóżko, które będzie nawiązywało stylem do tradycyjnych, japońskich aranżacji. Oprócz niego, doskonale odnajdą się tutaj również niskie, proste szafki nocne oraz obszerna szafa - koniecznie o lekkich, przesuwnych drzwiach.</p>

Sypialnia w stylu japońskim - meble

Japończycy, w przeciwieństwie do Europejczyków, nie czują się panami przyrody, a jedynie jej częścią, stąd w aranżacjach japońskich ogromną rolę odgrywa natura. Nie ma tu miejsca na sztuczne materiały czy syntetyczne tkaniny. W rolach głównych występują tu drewno, bambus oraz elementy wykonane z papieru ryżowego. Meble w stylu japońskim są niewysokie i pozbawione ozdobników. Większość może pochwalić się geometrycznymi kształtami i subtelną formą. Urządzając alkowę w inspirowaną Krajem Kwitnącej Wiśni, warto zatem zaprosić do sypialnianego wnętrza proste, drewniane łóżko, które będzie nawiązywało stylem do tradycyjnych, japońskich aranżacji. Oprócz niego, doskonale odnajdą się tutaj również niskie, proste szafki nocne oraz obszerna szafa - koniecznie o lekkich, przesuwnych drzwiach.

Parawan 3-częściowy - Kwitnąca wiśnia - różowe kwiatuszki [Room Dividers]

Parawan 3-częściowy - Kwitnąca wiśnia - różowe kwiatuszki [Room Dividers]

519 zł
Parawan 5-częściowy - Kwitnąca wiśnia - różowe kwiatuszki II [Room Dividers]

Parawan 5-częściowy - Kwitnąca wiśnia - różowe kwiatuszki II [Room Dividers]

727 zł
Parawan 3-częściowy - Kwiat wiśni [Room Dividers]

Parawan 3-częściowy - Kwiat wiśni [Room Dividers]

519 zł
Parawan 5-częściowy - Kwiat wiśni II [Room Dividers]

Parawan 5-częściowy - Kwiat wiśni II [Room Dividers]

727 zł

Sypialnia w stylu japońskim - jakie kolory?

Estetyka płynąca z Dalekiego Wschodu od zawsze hołduje jasnym, neutralnym barwom oraz stonowanym kolorom ziemi. We wnętrzach mile widziane są zatem beże, zgaszone zielenie, wyważone oranże i brązy. Oprócz tego warto zapraszać do aranżacji biel, kość słoniową, odcienie budyniowe, a także całą gamę szarości. Dzięki takim zestawieniom przestrzenie zachowują swój naturalny charakter, ale jednocześnie są bardzo przytulne. Urządzając sypialnię w stylu japońskim, koniecznie pamiętaj o naturalnych wykończeniach - trend uwielbia bowiem wcześniej wspomniane, naturalne drewno oraz chłodny, surowy kamień.

<h2 id="tapety-i-fototapety-w-stylu-japońskim">Tapety i fototapety w stylu japońskim</h2>
<p>Jeśli pragniesz w dekoracyjny sposób nawiązać do estetyki japońskiej, możesz pokusić się o oryginalną <strong>fototapetę</strong>. Taki element potrafi w kilka chwil diametralnie odmienić sypialniane wnętrze i dodać mu charakteru. Na ścianach mogą zamieszkać japońskie scenki rodzajowe, orientalne pejzaże, egzotyczne rośliny, girlandy czy pagody. Bardzo modnym akcentem są również motywy ptaków - zwłaszcza żurawi, które bardzo często pojawiają się w heraldyce Japonii oraz w szeroko rozumianej sztuce Dalekiego Wschodu.</p>

Tapety i fototapety w stylu japońskim

Jeśli pragniesz w dekoracyjny sposób nawiązać do estetyki japońskiej, możesz pokusić się o oryginalną fototapetę. Taki element potrafi w kilka chwil diametralnie odmienić sypialniane wnętrze i dodać mu charakteru. Na ścianach mogą zamieszkać japońskie scenki rodzajowe, orientalne pejzaże, egzotyczne rośliny, girlandy czy pagody. Bardzo modnym akcentem są również motywy ptaków - zwłaszcza żurawi, które bardzo często pojawiają się w heraldyce Japonii oraz w szeroko rozumianej sztuce Dalekiego Wschodu.

Poszewka z falbanką - Naturalna LITTLE DREAMS

Poszewka z falbanką - Naturalna LITTLE DREAMS

59 zł
Poszewka welwetowa JIF-10

Poszewka welwetowa JIF-10

31 zł
Poszewka welwetowa miodowa JIM-01

Poszewka welwetowa miodowa JIM-01

19 zł
Poszewka dekoracyjna JMC-075 Mariall

Poszewka dekoracyjna JMC-075 Mariall

15 zł

Styl japoński - jakie tkaniny?

Oprócz drewnianych elementów we wnętrzach powinny gościć również inne naturalne materiały, takie jak len, juta, wełna czy bawełna organiczna. Postaw zatem na miękkie poduchy, wyplatane narzuty i kapy. Warto również sięgnąć po ręcznie tkane dywany i chodniki. Jeśli chcesz nawiązać do modnego trendu wabi-sabi, pamiętaj, że takie akcesoria wcale nie muszą być idealne! Przetarcia, drobne zaciągnięcia czy zagniecenia będą tu mile widziane. Jeśli jednak marzy Ci się aranżacja bardziej elegancka, zdecyduj się na dodatki wykonane z delikatnego, śliskiego materiału – najlepiej jedwabiu. Ciekawym zabiegiem będzie np. wybór poduszek imitujących wygląd japońskiego kimona.

Tapeta Dekornik Flowers of Wilderness, 50x280 cm

Tapeta Dekornik Flowers of Wilderness, 50x280 cm

139 zł 239 zł
Tapeta Dekornik Flowers Minimini, 50x280 cm

Tapeta Dekornik Flowers Minimini, 50x280 cm

269 zł
Tapeta ścienna As Creation Maison Charme - 39073-3

Tapeta ścienna As Creation Maison Charme - 39073-3

91 zł
Tapeta ścienna As Creation Maison Charme - 39073-2

Tapeta ścienna As Creation Maison Charme - 39073-2

91 zł
<h2 id="drzwi-w-japońskiej-sypialni-shoji">Drzwi w japońskiej sypialni - shoji</h2>
<p>Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów, które często goszczą w mieszkaniach urządzonych w <strong>stylu japońskim</strong> są lekkie, przesuwne drzwi. <strong>Shoji</strong>, bo o nich mowa, w tradycyjnej architekturze japońskiej oznacza ruchomy, zsuwany ekran, który zazwyczaj pełni jedną z dwóch podstawowych funkcji. Czasem shoji służy do dzielenia jednego pomieszczenia, innym razem wchodzi w rolę klasycznych, przesuwnych drzwi. Element składa się z drewnianych ram dzielonych szprosami, które najczęściej wypełnione są tradycyjnym papierem ryżowym.</p>

Drzwi w japońskiej sypialni - shoji

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów, które często goszczą w mieszkaniach urządzonych w stylu japońskim są lekkie, przesuwne drzwi. Shoji, bo o nich mowa, w tradycyjnej architekturze japońskiej oznacza ruchomy, zsuwany ekran, który zazwyczaj pełni jedną z dwóch podstawowych funkcji. Czasem shoji służy do dzielenia jednego pomieszczenia, innym razem wchodzi w rolę klasycznych, przesuwnych drzwi. Element składa się z drewnianych ram dzielonych szprosami, które najczęściej wypełnione są tradycyjnym papierem ryżowym.

<h2 id="sypialnia-w-stylu-japońskim-jakie-dodatki">Sypialnia w stylu japońskim - jakie dodatki?</h2>
<p>Według <strong>japońskiej estetyki</strong> najpiękniejsze wnętrza to te autentyczne, nieidealne, czasem niemal ascetyczne. Nie ma tu miejsca na przepych, blichtr, ani wytworne wykończenia. Idea płynąca z Kraju Kwitnącej Wiśni upatruje piękno w prostocie, bezpretensjonalnym wzornictwie oraz przedmiotach z duszą. Warto zatem przemycić do wnętrza proste grafiki inspirowane sztuką japońską, ceramikę nadgryzioną zębem czasu czy malowany ręcznie wachlarz. Czasem możesz oczywiście zabawić się konwencją i zaprosić do sypialni urokliwe, lecz nieco „uwspółcześnione” bibeloty - lampkę przypominającą postać z mangi czy japońskiego kotka maneki-neko, będącego symbolem powodzenia i dostatku.</p>

Sypialnia w stylu japońskim - jakie dodatki?

Według japońskiej estetyki najpiękniejsze wnętrza to te autentyczne, nieidealne, czasem niemal ascetyczne. Nie ma tu miejsca na przepych, blichtr, ani wytworne wykończenia. Idea płynąca z Kraju Kwitnącej Wiśni upatruje piękno w prostocie, bezpretensjonalnym wzornictwie oraz przedmiotach z duszą. Warto zatem przemycić do wnętrza proste grafiki inspirowane sztuką japońską, ceramikę nadgryzioną zębem czasu czy malowany ręcznie wachlarz. Czasem możesz oczywiście zabawić się konwencją i zaprosić do sypialni urokliwe, lecz nieco „uwspółcześnione” bibeloty - lampkę przypominającą postać z mangi czy japońskiego kotka maneki-neko, będącego symbolem powodzenia i dostatku.

BUDDA figurka miedziany / złoty, 35x25x26 cm

BUDDA figurka miedziany / złoty, 35x25x26 cm

235 zł
Beliani Figura dekoracyjna biała stojąca głowa Buddy 41 cm

Beliani Figura dekoracyjna biała stojąca głowa Buddy 41 cm

260 zł 330 zł
Beliani Figura dekoracyjna srebrna stojąca głowa Buddy 41 cm

Beliani Figura dekoracyjna srebrna stojąca głowa Buddy 41 cm

250 zł 320 zł
Beliani Figurka dekoracyjna biała sztuczna żywica 40 cm budda dekoracja błyszczące wykończenie

Beliani Figurka dekoracyjna biała sztuczna żywica 40 cm budda dekoracja błyszczące wykończenie

260 zł 330 zł

Japońska estetyka jest w ogromnej mierze zakorzeniona w świecie natury i sztuki. Taka też powinna być sypialnia urządzona w stylu japońskim. Styl inspirowany Krajem Kwitnącej Wiśni pokochają zwłaszcza te osoby, które poszukują w aranżacjach czegoś więcej niż tylko modnego design'u, a także miłośnicy minimalizmu, którym znudziły się surowe trendy w wydaniu zachodnioeuropejskim.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności