Co szukasz?
Zobacz także

Wabi sabi - czyli nowy trend we wnętrzach w 2018 roku

Szwedzkie lagom i duńskie hygge to trendy, które w 2017 roku wyznaczyły zupełnie nowy kierunek w świecie projektowania wnętrz. Jak się jednak okazuje, ich pozycja w nadchodzących sezonach będzie poważnie zagrożona. Skandynawskie inspiracje mają bowiem mocnego konkurenta w postaci wabi-sabi - japońskiej filozofii, według której piękne wnętrza to te pełne naturalnych materiałów, skromnego wzornictwa i przedmiotów z historią.

Skromne wzornictwo
--
Wabi-sabi to filozofia według której najpiękniejsze wnętrza to te autentyczne, nieidealne, czase ...

Skromne wzornictwo

Wabi-sabi to filozofia według której najpiękniejsze wnętrza to te autentyczne, nieidealne, czasem niemal ascetyczne. Nie ma tu miejsca na przepych, blichtr, ani wytworne wykończenia. Idea płynąca z Kraju Kwitnącej Wiśni upatruje piękno w prostocie, bezpretensjonalnym wzornictwie oraz przedmiotach z duszą. Nazwa trendu mówi sama za siebie - słowo "wabi" oznacza prostotę, natomiast "sabi", piękno wynikające z upływu czasu. Przestrzenie zaprojektowana zgodnie z japońską koncepcją powinny być zatem skromne i pozbawione zbędnych ozdobników. Prym może wieść surowe drewno - najlepiej to wiekowe, spękane, z widocznym usłojeniem i urokliwymi sękami.

Wabi-sabi - jakie kolory?
--
Trend wabi-sabi hołduje jasnym, neutralnym barwom oraz stonowanym kolorom ziemi. We wnętr ...

Wabi-sabi - jakie kolory?

Trend wabi-sabi hołduje jasnym, neutralnym barwom oraz stonowanym kolorom ziemi. We wnętrzach mile widziane są zatem beże, zgaszone zielenie, wyważone oranże i brązy. Oprócz tego warto zapraszać do aranżacji biel, kość słoniową, odcienie budyniowe, a także całą gamę szarości. Dzięki takim zestawieniom przestrzenie zachowują swój naturalny charakter, ale jednocześnie są przytulne.

Przedmioty niedoskonałe
--
W dobie ciągłego dążenia do perfekcji japońska filozofia jest niezwykle przyjemną odmianą.  ...

Przedmioty niedoskonałe

W dobie ciągłego dążenia do perfekcji japońska filozofia jest niezwykle przyjemną odmianą. Wabi-sabi hołduje bowiem przedmiotom niedoskonałym i nadgryzionym zębem czasu - takim, które opowiadają jakąś historię. Stół z nieco wytartym blatem, pęknięty wazon, ściana z pożółkłą tapetą, porcelanowy talerz z obtłuczonym brzegiem - dla wabi-sabi to coś, co należy eksponować, z czego należy być dumnym. Takie akcenty pokazują, że dom żyje, a my codziennie piszemy dla niego nowy rozdział. To również pewna metafora akceptacji naturalnego cyklu, jakim jest upływ czasu, dojrzewanie i starzenie się. Oprócz tego, pamiętaj, wabi-sabi ceni sobie asymetrię i swobodne stylizacje.

Kamień i drewno
--
Wabi-sabi to również ukłon w stronę naturalnych wykończeń -trend uwielbia bowiem wcześniej wspomnia ...

Kamień i drewno

Wabi-sabi to również ukłon w stronę naturalnych wykończeń -trend uwielbia bowiem wcześniej wspomniane, naturalne drewno oraz chłodny, surowy kamień. Z powodzeniem możesz zatem postawić na kamienne posadzki, okładziny ścienne, blaty czy oryginalną, kamienną armaturę. Ideałem jest, kiedy drewno i kamień przeplatają się we wnętrzu, tworząc harmonijną, wyważoną stylizację.

Naturalne tkaniny
--
Oprócz drewna i kamienia, we wnętrzach powinny gościć również inne naturalne materiały, takie jak ...

Naturalne tkaniny

Oprócz drewna i kamienia, we wnętrzach powinny gościć również inne naturalne materiały, takie jak len, juta, wełna czy bawełna organiczna. Postaw zatem na miękkie poduchy, wyplatane narzuty i kapy. Warto również sięgnąć po ręcznie tkane dywany i chodniki. Pamiętaj, że i one nie muszą być idealne! Przetarcia, drobne zaciągnięcia czy zagniecenia są mile widziane!

Stara ceramika
--
Niezwykle istotną rolę we wnętrzach urządzonych zgodnie z filozofią wabi-sabi odgrywa ceramika. Świe ...

Stara ceramika

Niezwykle istotną rolę we wnętrzach urządzonych zgodnie z filozofią wabi-sabi odgrywa ceramika. Świetnie, jeśli są to drobiazgi leciwe i robione ręcznie, a nawet, własnoręcznie! Co ciekawe, mogą być to przedmioty wyszczerbione, pęknięte, a nawet pobite i sklejone na nowo. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że w Kraju Kwitnącej Wiśni wciąż funkcjonuje kintsukuroi, czyli stara, japońska sztuka naprawiania potłuczonej ceramiki przy pomocy laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych. Taki drobiazg, któremu podarowano nowe życie, będzie idealnym uzupełnieniem wnętrza zaaranżowanego w duchu wabi-sabi!

Kliknij i wybierz idealne naczynia do swojej kuchni >>
Japoński akcent
--
Projektując aranżację w stylu wabi-sabi nie zapomnij o nawiązaniu do estetyki azjatyckiej. Oczywiśc ...

Japoński akcent

Projektując aranżację w stylu wabi-sabi nie zapomnij o nawiązaniu do estetyki azjatyckiej. Oczywiście, nie musi to być aranż przywodzący na myśl wnętrze zabytkowej pagody, jednak miło, jeśli w stylizacji pojawi się dalekowschodni akcent - orientalna komoda, malowany ręcznie wachlarz bądź tapeta w stylu chinoiserie, czyli nurtu, który czerpał inspiracje również z odległej Japonii. Pamiętaj jednak, że nie musi to być nic zobowiązującego. W końcu idea wabi-sabi może zagościć również w mieszkaniu zaaranżowanym w stylu skandynawskim czy rustykalnym!

Wabi-sabi to przepiękna idea, skłaniająca do refleksji, przypominająca o przemijaniu, budowaniu historii, szukaniu uroku w rzeczach nieidealnych, często za wcześnie skazanych na straty. We współczesnym świecie, w którym liczy się ciągłe, często niezwykle męczące dążenie do perfekcji, wabi-sabi zdaje się być zatem przyjemnym powiewem świeżości, dzięki któremu będziemy mogli wziąć głęboki, ożywczy oddech!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Style we wnętrzach
Zobacz więcej artykułów w kategorii Style we wnętrzach
Komentarze

Zobacz więcej produktów