Złap nasze bestsellerowe produkty w super cenie! 💥
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Wabi-sabi – jak urządzić wnętrza w stylu wabi-sabi?

Wabi-sabi to przybyła z Dalekiego Wschodu estetyka, która obecnie przerodziła się w styl życia. Dlaczego owładnęła wyobraźnią ludzi Zachodu i w czym tkwi jej urok? Na czym polega styl wabi-sabi we wnętrzach? Podpowiadamy.

wabi sabi
Fot. Mikołaj Dąbrowski

Wabi-sabi – co to jest?

Subtelna i trudno uchwytna estetyka wabi-sabi przywędrowała na Zachód z Japonii, gdzie rozwinęła się pod wpływem buddyzmu zen. „Wabi” oznacza samotność wśród przyrody, prostotę i spokój, a „sabi” – piękno zawarte w przemijaniu. Choć może to budzić smutne skojarzenia, w rzeczywistości ta japońska estetyka niesie ze sobą ukojenie wynikające z akceptacji, że nic w życiu nie jest trwałe, skończone lub doskonałe.

W rozumieniu artystów i projektantów definicja wabi-sabi sprowadza się do niedoskonałego piękna. Z kolei życie zgodnie z wytycznymi wabi-sabi oznacza umiejętność doceniania prostoty i odkrywania uroku drobnych, nawet pospolitych rzeczy. Meble, ozdoby i sztuka stworzona w zgodzie z tą estetyką są proste, surowe, nostalgiczne, często naznaczone zębem czasu.

Wabi-sabi – jak wprowadzić tę filozofię do życia?

Wabi-sabi to głównie estetyka, japoński kanon piękna zogniskowany wokół niedoskonałości, prostoty i przemijania. W zachodniej kulturze został przekuty w szczególny rodzaj stylu życia, podobny do duńskiego hygge czy szwedzkiego lagom. Jeśli chcesz czerpać z wabi-sabi, postaraj się wdrożyć 4 poniższe zasady postępowania.

1. Zrezygnuj z perfekcjonizmu – era mediów społecznościowych, łatwo dostępnych instagramowych filtrów i rozwiniętego przemysłu kosmetycznego sprawia, że nietrudno o kompleksy. W erze kultu piękna i powszechnego dostępu do internetu, dążenie do doskonałości zdecydowanie nabrało tempa. Filozofia wabi-sabi nie ceni jednak obsesyjnej pogoni za ideałem – stwierdza raczej, że ideały nie istnieją, warto więc zaakceptować niedoskonałości.

2. Porzuć konsumpcjonizm – estetyka wabi-sabi doceniająca piękno rzeczy nieidealnych inspiruje do cieszenia się tym, co już mamy. Zachęca do minimalizmu i oszczędności, przedkładania jakości nad ilość. Zamiast więc kupować nowe przedmioty, staraj się naprawiać rzeczy już posiadane lub rób zakupy z drugiej ręki,

3. Doceń naturę i naturalność – ucieczka od zgiełku wielkiego miasta, zaszycie się we własnoręcznie stworzonej enklawie (choć niekoniecznie musi to być chatka w sercu lasu) to dobry początek życia w zgodzie z wabi-sabi. Warto otaczać się zwierzętami i roślinami, przyglądać się krajobrazom i cyklom przyrody.

4. Zaakceptuj zmiany – rezygnacja z perfekcjonizmu i konsumpcjonizmu, docenienie piękna rzeczy z historią, oznacza akceptację upływu czasu i braku trwałości w życiu. Filozofia wabi-sabi pomaga więc pogodzić się z przemijaniem.

Styl wabi-sabi we wnętrzach – na czym polega?

Elementy filozofii zen, a co za tym idzie estetyki wabi-sabi, można odnaleźć w wielu japońskich dziedzinach sztuki. Czytelnik znajdzie je w japońskiej poezji i malarstwie, zwłaszcza pejzażowym, ale wabi-sabi ma wpływ również na ikebanę, sztukę bonsai, a nawet na ceremonię picia herbaty. We wnętrzu inspirowanym tą filozofią muszą się znaleźć:

  • stonowane barwy – trend wabi-sabi hołduje jasnym, neutralnym barwom oraz stonowanym kolorom ziemi. We wnętrzach mile widziane są zatem beże, zgaszone zielenie, wyważone oranże i brązy. Oprócz tego warto zapraszać do aranżacji biel, kość słoniową, odcienie budyniowe, a także całą gamę szarości;
  • przedmioty niedoskonałe – estetyka wabi-sabi hołduje przedmiotom nadgryzionym zębem czasu, takim, które opowiadają jakąś historię. Stół z nieco wytartym blatem, pęknięty wazon, ściana z pożółkłą tapetą, porcelanowy talerz z obtłuczonym brzegiem – dla wabi-sabi to coś, co należy eksponować, z czego należy być dumnym. Takie akcenty pokazują, że dom żyje, a my codziennie piszemy dla niego nowy rozdział. Oprócz tego pamiętaj, że wabi-sabi ceni sobie asymetrię i swobodne stylizacje;
  • kamień i drewno – wabi-sabi to również ukłon w stronę naturalnych wykończeń – trend uwielbia bowiem naturalne drewno oraz chłodny, surowy kamień. Z powodzeniem możesz zatem postawić na kamienne posadzki, okładziny ścienne, blaty czy oryginalną, kamienną armaturę. Ideałem jest, kiedy drewno i kamień przeplatają się we wnętrzu, tworząc harmonijną, wyważoną stylizację;
  • naturalne tkaniny – oprócz drewna i kamienia we wnętrzach wabi-sabi powinny gościć również inne naturalne materiały, takie jak len, juta, wełna czy bawełna organiczna. Postaw zatem na miękkie poduchy, wyplatane narzuty i kapy. Warto również sięgnąć po ręcznie tkane dywany i chodniki. Pamiętaj, że i one nie muszą być idealne! Przetarcia, drobne zaciągnięcia czy zagniecenia są mile widziane!
  • ceramika – najlepiej leciwa i robiona ręcznie, a nawet własnoręcznie! Co ciekawe, mogą być to przedmioty wyszczerbione, pęknięte, a nawet rozbite i sklejone na nowo. W Kraju Kwitnącej Wiśni wciąż funkcjonuje bowiem kintsukuroi, czyli stara, japońska sztuka naprawiania potłuczonej ceramiki przy pomocy laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych.

Styl wabi-sabi – jakie meble do niego pasują?

Nie będzie to żadnym zaskoczeniem, jeśli stwierdzimy, że meble wabi-sabi są wykonane głównie z drewna. Mają proste, geometryczne kształty, a ich główną cechą jest funkcjonalność. W największym stopniu cenione są przedmioty naznaczone upływem czasu lub celowo postarzane. Nierówna faktura, pociemniała lub poszarzała powierzchnia, nieregularna sylwetka może być tylko zaletą.

W mniej radykalnym wydaniu do wnętrza w duchu wabi-sabi można wybrać meble drewniane o jasnej, szarawej lub słomkowej barwie. Prostokątne lub okrągłe stoły i krzesła o uproszczonej konstrukcji to bezpretensjonalne propozycje, które będą świetnie wyglądać zarówno w dużym domu, jak i w niewielkim mieszkaniu. Sprawdzi się wyposażenie własnoręcznie stworzone z palet czy przedmioty vintage o prostym designie.

Jeśli chodzi o sofy i kanapy, w estetykę wabi-sabi wpiszą się geometryczne meble o szarych, beżowych lub kremowych tapicerkach. Najlepiej, by pokrycia były wykonane z dobrych gatunkowo, naturalnych tkanin. W sypialni możesz natomiast skorzystać z minimalistycznego futonu, czyli japońskiego materaca do spania, wykonanego z naturalnych materiałów i pozbawionego sprężyn.

Styl wabi-sabi – jak zaaranżować ściany?

We wnętrzach wabi-sabi na ścianach znajduje się niewiele. W zasadzie największą ozdobą są same tynki, odzwierciedlające ideę niedoskonałego piękna i przemijalności. Decydując się na wystrój inspirowany tą japońską filozofią, zrezygnuj z gładzi, boazerii czy odsłoniętych i pomalowanych cegieł. Możesz za to pokryć ściany interesującymi artystycznymi spękaniami, zaciekami farby i przenikającymi się kolorami.

Stworzenie tego typu dekoracji ściennej nie jest trudne, choć wymaga nieco wprawy w posługiwaniu się pędzlem i umiejętnego dobierania kolorów. Jak zrobić ścianę w stylu wabi-sabi? Na początek przygotuj:

  • farbę kredową w co najmniej dwóch odcieniach tego samego koloru – ciemniejszym i jaśniejszym;
  • okrągły pędzel;
  • tacki malarskie;
  • szmatkę;
  • folię i taśmę malarską do zabezpieczenia podłogi.

Ścianę wabi-sabi potraktuj jak malarskie płótno. Jako koloru bazowego użyj jaśniejszego odcienia. Okrągłym pędzlem nakładaj na niego ciemniejszą farbę i szmatką rozcieraj ją tak, jak podpowie Ci fantazja. Możesz też ochlapywać i opryskiwać ścianę farbą, tworzyć zacieki i nierówności. Szpachelką możesz też odłupywać małe fragmenty wyschłej farby, zwiększając w ten sposób efekt niedoskonałości.

Malowanie ścian techniką wabi-sabi jest wymagające, a efekt końcowy na pewno nie przypadnie do gustu wszystkim. Aby uniknąć przesady, zaaranżuj w ten sposób tylko jedną ścianę w pomieszczeniu – pozostałe pomaluj na jednolity, łagodny kolor.

Krzesło drewniane Sunfirs czarne siedzisko

Krzesło drewniane Sunfirs czarne siedzisko

599 zł
Wysyłka do 24h
Krzesło Glena brązowa ekoskóra na dębowych nóżkach

Krzesło Glena brązowa ekoskóra na dębowych nóżkach

339 zł
Krzesło tapicerowane Stepani dąb sonoma z beżowym

Krzesło tapicerowane Stepani dąb sonoma z beżowym

339 zł
Wysyłka do 48h
Krzesło tapicerowane Glena brązowe z ekoskóry na czarnych nóżkach

Krzesło tapicerowane Glena brązowe z ekoskóry na czarnych nóżkach

313 zł
Cena regularna: 329 zł
Najniższa cena: 293 zł
Wysyłka do 24h

Jak urządzić mieszkanie w stylu wabi-sabi krok po kroku?

Wartości i ideały leżące u podstaw wabi-sabi są uniwersalne i można z nich czerpać, urządzając dom w dowolnym stylu. Oczywiście najłatwiej skorzystać z nich, tworząc aranżacje będące europejską interpretacją wschodnich stylów, jak np. japandi.

Krok 1. Opracuj paletę kolorystyczną. Wybierz 3-4 kolory, które będą przeplatać się w całej aranżacji. Barwy mieszaj w odpowiednich proporcjach i korzystaj z różnych odcieni – jeden lub dwa kolory mogą posłużyć za bazę, a kolejny za dopełnienie.

Krok 2. Udekoruj ściany. Pomaluj je na łagodne kolory. Jedną z nich możesz zaaranżować w sposób opisany w naszym poradniku.

Krok 3. Wybierz meble. Zrób listę najpotrzebniejszych sprzętów. Wybierz tylko te meble, które naprawdę Ci się przydadzą – wnętrza wabi-sabi nie powinny być bowiem zagracone. Wyposażenie powinno być wykonane z drewna i naturalnych tkanin. Aranżację możesz urozmaicić sprzętami vintage. Ustawiając meble, zrezygnuj z symetrii i staraj się stworzyć efekt przypadkowości.

Krok 4. Wybierz dekoracje. Powinno być ich niewiele, za to wszystkie starannie przemyślane i wyselekcjonowane. Warto postawić na dobrej jakości japońską ceramikę w formie donic, mis czy wazonów. Wykonany z naturalnych tkanin dywan sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne. W pokoju możesz też ustawić zieloną roślinę, która pomoże zachować kontakt z naturą.

Estetyka wabi-sabi niewątpliwe skłania do refleksji, przypomina o przemijaniu, ale uczy też, jak cieszyć się życiem i dostrzegać urok drobnych rzeczy. We współczesnym świecie, w którym liczy się ciągłe, często niezwykle męczące dążenie do perfekcji, styl wabi-sabi zdaje się być zatem przyjemnym powiewem świeżości, dzięki któremu można wziąć głęboki, ożywczy oddech.


Inne artykuły w tej kategorii

Przedpokój w stylu nowojorskim – jak wprowadzić styl nowojorski do przedpokoju?

Przedpokój w stylu nowojorskim – jak wprowadzić styl nowojorski do przedpokoju?

Przyszedł do nas z Azji i robił furorę w XVIII wieku, a teraz powraca - styl chinoiserie

Przyszedł do nas z Azji i robił furorę w XVIII wieku, a teraz powraca - styl chinoiserie

Jak połączyć styl klasyczny z nowoczesnym? 7 przydatnych wskazówek

Jak połączyć styl klasyczny z nowoczesnym? 7 przydatnych wskazówek

Wnętrza w stylu Art Deco – zaproś sztukę do domu!

Wnętrza w stylu Art Deco – zaproś sztukę do domu!

Styl art déco – jak go rozpoznać i jak urządzić wnętrza w stylu art déco?

Styl art déco – jak go rozpoznać i jak urządzić wnętrza w stylu art déco?

Sponsorowane Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.