WIELKI FINAŁ WYPRZEDAŻY! Złap produkty Selsey z rabatami do -50%!
Sprawdź
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Wabi-sabi – jak urządzić wnętrza w stylu wabi-sabi?

Wabi-sabi to przybyła z Dalekiego Wschodu estetyka, która obecnie przerodziła się w styl życia. Dlaczego owładnęła wyobraźnią ludzi Zachodu i w czym tkwi jej urok? Na czym polega styl wabi-sabi we wnętrzach? Podpowiadamy.

wabi sabi
Fot. Mikołaj Dąbrowski

Wabi-sabi – co to jest?

Subtelna i trudno uchwytna estetyka wabi-sabi przywędrowała na Zachód z Japonii, gdzie rozwinęła się pod wpływem buddyzmu zen. „Wabi” oznacza samotność wśród przyrody, prostotę i spokój, a „sabi” – piękno zawarte w przemijaniu. Choć może to budzić smutne skojarzenia, w rzeczywistości ta japońska estetyka niesie ze sobą ukojenie wynikające z akceptacji, że nic w życiu nie jest trwałe, skończone lub doskonałe.

W rozumieniu artystów i projektantów definicja wabi-sabi sprowadza się do niedoskonałego piękna. Z kolei życie zgodnie z wytycznymi wabi-sabi oznacza umiejętność doceniania prostoty i odkrywania uroku drobnych, nawet pospolitych rzeczy. Meble, ozdoby i sztuka stworzona w zgodzie z tą estetyką są proste, surowe, nostalgiczne, często naznaczone zębem czasu.

SELSEY Zestaw stolików kawowych Sehap w stylu nowoczesnym czarny

SELSEY Zestaw stolików kawowych Sehap w stylu nowoczesnym czarny

309 zł
Stolik kawowy Organic Living 60 cm Sheesham 39752

Stolik kawowy Organic Living 60 cm Sheesham 39752

1159 zł 1364 zł
Stolik kawowy Goa II 40cm 36707

Stolik kawowy Goa II 40cm 36707

255 zł
SELSEY Stolik kawowy Ramizu w kształcie sześciokąta

SELSEY Stolik kawowy Ramizu w kształcie sześciokąta

559 zł

Wabi-sabi – jak wprowadzić tę filozofię do życia?

Wabi-sabi to głównie estetyka, japoński kanon piękna zogniskowany wokół niedoskonałości, prostoty i przemijania. W zachodniej kulturze został przekuty w szczególny rodzaj stylu życia, podobny do duńskiego hygge czy szwedzkiego lagom. Jeśli chcesz czerpać z wabi-sabi, postaraj się wdrożyć 4 poniższe zasady postępowania.

1. Zrezygnuj z perfekcjonizmu – era mediów społecznościowych, łatwo dostępnych instagramowych filtrów i rozwiniętego przemysłu kosmetycznego sprawia, że nietrudno o kompleksy. W erze kultu piękna i powszechnego dostępu do internetu, dążenie do doskonałości zdecydowanie nabrało tempa. Filozofia wabi-sabi nie ceni jednak obsesyjnej pogoni za ideałem – stwierdza raczej, że ideały nie istnieją, warto więc zaakceptować niedoskonałości.

2. Porzuć konsumpcjonizm – estetyka wabi-sabi doceniająca piękno rzeczy nieidealnych inspiruje do cieszenia się tym, co już mamy. Zachęca do minimalizmu i oszczędności, przedkładania jakości nad ilość. Zamiast więc kupować nowe przedmioty, staraj się naprawiać rzeczy już posiadane lub rób zakupy z drugiej ręki,

3. Doceń naturę i naturalność – ucieczka od zgiełku wielkiego miasta, zaszycie się we własnoręcznie stworzonej enklawie (choć niekoniecznie musi to być chatka w sercu lasu) to dobry początek życia w zgodzie z wabi-sabi. Warto otaczać się zwierzętami i roślinami, przyglądać się krajobrazom i cyklom przyrody.

4. Zaakceptuj zmiany – rezygnacja z perfekcjonizmu i konsumpcjonizmu, docenienie piękna rzeczy z historią, oznacza akceptację upływu czasu i braku trwałości w życiu. Filozofia wabi-sabi pomaga więc pogodzić się z przemijaniem.

Styl wabi-sabi we wnętrzach – na czym polega?

Elementy filozofii zen, a co za tym idzie estetyki wabi-sabi, można odnaleźć w wielu japońskich dziedzinach sztuki. Czytelnik znajdzie je w japońskiej poezji i malarstwie, zwłaszcza pejzażowym, ale wabi-sabi ma wpływ również na ikebanę, sztukę bonsai, a nawet na ceremonię picia herbaty. We wnętrzu inspirowanym tą filozofią muszą się znaleźć:

  • stonowane barwy – trend wabi-sabi hołduje jasnym, neutralnym barwom oraz stonowanym kolorom ziemi. We wnętrzach mile widziane są zatem beże, zgaszone zielenie, wyważone oranże i brązy. Oprócz tego warto zapraszać do aranżacji biel, kość słoniową, odcienie budyniowe, a także całą gamę szarości;
  • przedmioty niedoskonałe – estetyka wabi-sabi hołduje przedmiotom nadgryzionym zębem czasu, takim, które opowiadają jakąś historię. Stół z nieco wytartym blatem, pęknięty wazon, ściana z pożółkłą tapetą, porcelanowy talerz z obtłuczonym brzegiem – dla wabi-sabi to coś, co należy eksponować, z czego należy być dumnym. Takie akcenty pokazują, że dom żyje, a my codziennie piszemy dla niego nowy rozdział. Oprócz tego pamiętaj, że wabi-sabi ceni sobie asymetrię i swobodne stylizacje;
  • kamień i drewno – wabi-sabi to również ukłon w stronę naturalnych wykończeń – trend uwielbia bowiem naturalne drewno oraz chłodny, surowy kamień. Z powodzeniem możesz zatem postawić na kamienne posadzki, okładziny ścienne, blaty czy oryginalną, kamienną armaturę. Ideałem jest, kiedy drewno i kamień przeplatają się we wnętrzu, tworząc harmonijną, wyważoną stylizację;
  • naturalne tkaniny – oprócz drewna i kamienia we wnętrzach wabi-sabi powinny gościć również inne naturalne materiały, takie jak len, juta, wełna czy bawełna organiczna. Postaw zatem na miękkie poduchy, wyplatane narzuty i kapy. Warto również sięgnąć po ręcznie tkane dywany i chodniki. Pamiętaj, że i one nie muszą być idealne! Przetarcia, drobne zaciągnięcia czy zagniecenia są mile widziane!
  • ceramika – najlepiej leciwa i robiona ręcznie, a nawet własnoręcznie! Co ciekawe, mogą być to przedmioty wyszczerbione, pęknięte, a nawet rozbite i sklejone na nowo. W Kraju Kwitnącej Wiśni wciąż funkcjonuje bowiem kintsukuroi, czyli stara, japońska sztuka naprawiania potłuczonej ceramiki przy pomocy laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych.
SIEREN Wazon ceramiczny szary 13x13x27 cm - Homla

SIEREN Wazon ceramiczny szary 13x13x27 cm - Homla

70 zł
CECILY Wazon musztardowy 17x25 cm - Homla

CECILY Wazon musztardowy 17x25 cm - Homla

40 zł 80 zł
Ceramiczny wazon

Ceramiczny wazon

35 zł
Wazon Lonia Burgundy 11 cm, 11 cm

Wazon Lonia Burgundy 11 cm, 11 cm

34 zł

Styl wabi-sabi – jakie meble do niego pasują?

Nie będzie to żadnym zaskoczeniem, jeśli stwierdzimy, że meble wabi-sabi są wykonane głównie z drewna. Mają proste, geometryczne kształty, a ich główną cechą jest funkcjonalność. W największym stopniu cenione są przedmioty naznaczone upływem czasu lub celowo postarzane. Nierówna faktura, pociemniała lub poszarzała powierzchnia, nieregularna sylwetka może być tylko zaletą.

W mniej radykalnym wydaniu do wnętrza w duchu wabi-sabi można wybrać meble drewniane o jasnej, szarawej lub słomkowej barwie. Prostokątne lub okrągłe stoły i krzesła o uproszczonej konstrukcji to bezpretensjonalne propozycje, które będą świetnie wyglądać zarówno w dużym domu, jak i w niewielkim mieszkaniu. Sprawdzi się wyposażenie własnoręcznie stworzone z palet czy przedmioty vintage o prostym designie.

Jeśli chodzi o sofy i kanapy, w estetykę wabi-sabi wpiszą się geometryczne meble o szarych, beżowych lub kremowych tapicerkach. Najlepiej, by pokrycia były wykonane z dobrych gatunkowo, naturalnych tkanin. W sypialni możesz natomiast skorzystać z minimalistycznego futonu, czyli japońskiego materaca do spania, wykonanego z naturalnych materiałów i pozbawionego sprężyn.

Styl wabi-sabi – jak zaaranżować ściany?

We wnętrzach wabi-sabi na ścianach znajduje się niewiele. W zasadzie największą ozdobą są same tynki, odzwierciedlające ideę niedoskonałego piękna i przemijalności. Decydując się na wystrój inspirowany tą japońską filozofią, zrezygnuj z gładzi, boazerii czy odsłoniętych i pomalowanych cegieł. Możesz za to pokryć ściany interesującymi artystycznymi spękaniami, zaciekami farby i przenikającymi się kolorami.

Stworzenie tego typu dekoracji ściennej nie jest trudne, choć wymaga nieco wprawy w posługiwaniu się pędzlem i umiejętnego dobierania kolorów. Jak zrobić ścianę w stylu wabi-sabi? Na początek przygotuj:

  • farbę kredową w co najmniej dwóch odcieniach tego samego koloru – ciemniejszym i jaśniejszym;
  • okrągły pędzel;
  • tacki malarskie;
  • szmatkę;
  • folię i taśmę malarską do zabezpieczenia podłogi.

Ścianę wabi-sabi potraktuj jak malarskie płótno. Jako koloru bazowego użyj jaśniejszego odcienia. Okrągłym pędzlem nakładaj na niego ciemniejszą farbę i szmatką rozcieraj ją tak, jak podpowie Ci fantazja. Możesz też ochlapywać i opryskiwać ścianę farbą, tworzyć zacieki i nierówności. Szpachelką możesz też odłupywać małe fragmenty wyschłej farby, zwiększając w ten sposób efekt niedoskonałości.

Malowanie ścian techniką wabi-sabi jest wymagające, a efekt końcowy na pewno nie przypadnie do gustu wszystkim. Aby uniknąć przesady, zaaranżuj w ten sposób tylko jedną ścianę w pomieszczeniu – pozostałe pomaluj na jednolity, łagodny kolor.

Krzesło Fameg Avola A-1411

Krzesło Fameg Avola A-1411

515 zł
Krzesło Fameg Cleo A-1601

Krzesło Fameg Cleo A-1601

460 zł
Bettso Komplet Hokerów barowych w stylu industrialnym - 2 szt. / Rustic brown

Bettso Komplet Hokerów barowych w stylu industrialnym - 2 szt. / Rustic brown

499 zł 699 zł
Drewniane krzesło z poduszką Klasyczne Brązowe COOPER

Drewniane krzesło z poduszką Klasyczne Brązowe COOPER

199 zł

Jak urządzić mieszkanie w stylu wabi-sabi krok po kroku?

Wartości i ideały leżące u podstaw wabi-sabi są uniwersalne i można z nich czerpać, urządzając dom w dowolnym stylu. Oczywiście najłatwiej skorzystać z nich, tworząc aranżacje będące europejską interpretacją wschodnich stylów, jak np. japandi.

Krok 1. Opracuj paletę kolorystyczną. Wybierz 3-4 kolory, które będą przeplatać się w całej aranżacji. Barwy mieszaj w odpowiednich proporcjach i korzystaj z różnych odcieni – jeden lub dwa kolory mogą posłużyć za bazę, a kolejny za dopełnienie.

Krok 2. Udekoruj ściany. Pomaluj je na łagodne kolory. Jedną z nich możesz zaaranżować w sposób opisany w naszym poradniku.

Krok 3. Wybierz meble. Zrób listę najpotrzebniejszych sprzętów. Wybierz tylko te meble, które naprawdę Ci się przydadzą – wnętrza wabi-sabi nie powinny być bowiem zagracone. Wyposażenie powinno być wykonane z drewna i naturalnych tkanin. Aranżację możesz urozmaicić sprzętami vintage. Ustawiając meble, zrezygnuj z symetrii i staraj się stworzyć efekt przypadkowości.

Krok 4. Wybierz dekoracje. Powinno być ich niewiele, za to wszystkie starannie przemyślane i wyselekcjonowane. Warto postawić na dobrej jakości japońską ceramikę w formie donic, mis czy wazonów. Wykonany z naturalnych tkanin dywan sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne. W pokoju możesz też ustawić zieloną roślinę, która pomoże zachować kontakt z naturą.

Estetyka wabi-sabi niewątpliwe skłania do refleksji, przypomina o przemijaniu, ale uczy też, jak cieszyć się życiem i dostrzegać urok drobnych rzeczy. We współczesnym świecie, w którym liczy się ciągłe, często niezwykle męczące dążenie do perfekcji, styl wabi-sabi zdaje się być zatem przyjemnym powiewem świeżości, dzięki któremu można wziąć głęboki, ożywczy oddech.

Doniczka Nila Green 27,5 cm

Doniczka Nila Green 27,5 cm

44 zł
DONICZKA CERAMICZNA ZŁOTA WALEC WYBIERZ ROZMIAR ALMI

DONICZKA CERAMICZNA ZŁOTA WALEC WYBIERZ ROZMIAR ALMI

45 zł
Doniczka Florri Gold Black 22 cm

Doniczka Florri Gold Black 22 cm

30 zł 46 zł
Donica Lava

Donica Lava

93 zł

Inne artykuły w tej kategorii