Wnętrzarskie #instatrendy: w stylu Memphis

Projekty włoskiego kolektywu Memphis to esencja postmodernizmu w designie. Jaskrawe kolory, graficzne wzory, geometryczne formy, ironiczne nawiązania do symboli wcześniejszych epok i stylów. Dziś, gdy doceniamy na nowo styl lat 80. i 90., znów inspirują projektantów, grafików i architektów.

wnętrza w stylu lat 80., styl memphis we wnętrzu, kuchnia w  stylu pop art, pop art we wnętrzach

Kiedy w grudniu 1980 roku Ettore Sottsass zwołał spotkanie grupy włoskich designerów, by wraz z nimi stworzyć potem Memphis, nawet nie przypuszczał, jak ogromny wpływ na design dwóch kolejnych dekad, będzie miał ten wieczór. Memphis z jednej strony odrzucał to, co już było, z drugiej – czerpał pełnymi garściami z takich kierunków jak art déco i pop-art. Członków włoskiego kolektywu fascynował też futurystyczny design lat 50. i najzwyklejszy kicz. Wykorzystywali dość niefrasobliwie motywy zaczerpnięte z antyku oraz egzotycznych kultur. Najbardziej znani członkowie grupy to obok Sottsassa: Alessandro Mendini, Javier Mariscal i Michael Graves.

Zabawa klockami

Jakie elementy są charakterystyczne dla stylu Memphis? Meble i inne przedmioty wyglądają niczym ułożone przez dziecko z różnobarwnych klocków. Często są asymetryczne, a ich poszczególne elementy są w różnych kolorach – zazwyczaj bardzo jaskrawych. Projektanci związani z tą grupą kochali tworzywa sztuczne i laminaty – wówczas dopiero od niedawna stosowane do produkcji mebli. Były dla nich synonimem nowoczesności, doceniali też możliwość nadawania im dowolnych kolorów i drukowania na nich wzorów. Inne charakterystyczne dla tego stylu materiały to lakierowany na różne kolory metal, a także równie barwna ceramika i szkło.

Black & white

Styl Memphis kocha wyraziste kontrasty. Mocnym kolorom często towarzyszy czerń i biel – zazwyczaj w postaci graficznych wzorów, takich jak pasy, zygzaki, kropki, szachownica, abstrakcyjne esy-floresy. Czasem pojawiają się zwierzęce printy: paski zebry, cętki lamparta czy krowie łaty. Jednak generalnie ten styl unika raczej bezpośrednich nawiązań do natury i eksponowania naturalnych kolorów materiałów. Jedyne dozwolone zwierzę to różowy flaming z plastiku, a najlepsza roślina to palma – najlepiej złota.

Żarty i złudzenia

Wnętrze urządzone w stylu Memphis zazwyczaj ma pomalowane wszystkie ściany, sufit i podłogę. Czasem może to być jeden intensywny kolor, czasem kolorowe płaszczyzny przypominają wielkie geometryczne puzzle. Wzory często oszukują naszą percepcję, płynnie przechodząc z jednej powierzchni na drugą, dając złudzenie trójwymiarowości lub maskując takie elementy jak drzwi. Czasem pojawiają się klasyczne elementy architektoniczne, takie jak łuk, kolumna czy rzeźba. Ci, którzy mają w mieszkaniu po dziadkach „łuczek Kowalskiego” są dziś w awangardzie! Jednak odwołanie do przeszłości jest zazwyczaj żartobliwe: kolumna jest z gipsu, kapitel z gumy, a popiersie Cezara nosi przeciwsłoneczne okulary.

Niepoważne akcesoria

Styl Memphis nie boi się kiczu i dziecięcej zabawy. Możemy sobie pozwolić i na dyskotekową kulę, i na gipsowego ogrodowego krasnala, i na basen wypełniony kolorowymi piłkami. Tradycyjną lampę można zastąpić neonem, a zamiast minimalistycznego sprzętu grającego postawić ogromnego boomboxa na kasety lub śmieszny głośnik. Warto też zainspirować się instagramowymi profilami pokazującymi wnętrza o kontrowersyjnej urodzie, takimi jak Decor Hardcore.

Lody puszczają oko

Dziś do stylu Memphis często nawiązują architekci i designerzy. Malowniczy, kolorowy i zabawny świetnie prezentuje się na zdjęciach i kocha go instagram. Inspirowane nim wnętrza znajdziemy także w Polsce – choćby nowo otwartą warszawską lodziarnię Lukullus.

Powrót do lat 80. – czy to w modzie, fryzurach czy muzyce – zawsze niesie ze sobą moc kolorów, nutkę szaleństwa i odrobinę nostalgii. Jeśli chcesz przemycić je do swojej przestrzeni, zainspiruj się zwariowanym stylem Memphis, który nie bez powodu święci triumfy na Instagramie. W odważnym, nieco ekscentrycznym wnętrzu spod znaku Memphis na pewno nie grozi Ci nuda!

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Style we wnętrzach
Zobacz więcej artykułów w kategorii Style we wnętrzach
Komentarze