💐 Zobacz prezenty na Dzień Mamy do 400 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Surfinia (petunia zwisająca) – wymagania i porady pielęgnacyjne

Surfinie to idealny wybór, jeśli szukasz kwiatów, które przyozdobią Twój balkon lub werandę na całą wiosnę i lato. Ich intensywnie kolorowe kwiaty tworzą wspaniałe kurtyny, które będą namiastką ogrodu nawet w wielkim mieście. Uwielbiają słońce, doskonale sprawdzą się więc na upalnych balkonach. Właściwie pielęgnowane odwdzięczą się gęstymi kępami wychylającymi się z balkonowych skrzynek. Jak dbać o surfinie? Jakie warunki są im potrzebne do wzrostu i kwitnienia? Na wszystkie pytania dotyczące surfinii odpowiadamy w naszym kompleksowym poradniku.

surfinia
Fot. Hydrobox

Surfinia a petunia – czym się różnią?

Choć wyglądają prawie identycznie, petunie i surfinie nie są tymi samymi roślinami i nazw tych nie należy używać wymiennie. Czym zatem różni się surfinia od petunii?

Surfinia

Surfinia jest jedną z grup odmian petunii kaskadowych o długich zwisających pędach. Została wyhodowana w Japonii, a w Europie zyskała popularność dopiero w latach 90. Charakteryzuje się lepkimi kwiatami w kształcie kielichów, występujących w bardzo wielu kolorach i odcieniach – od białego poprzez różowy i czerwony, aż do purpurowego i fioletowego.

Kwiaty osadzone są na długich, lekko owłosionych łodygach, a cała roślina wydziela charakterystyczny zapach, który bardziej intensywny staje się po zmroku. Surfinie hoduje się do ozdoby balkonów, parapetów okiennych, tarasów, werand, pergoli – sadzi się je w wiszących donicach, które pozwalają na wyeksponowanie piękna okrytych kwiatami pędów tworzących gęste kaskady.

Petunia ogrodowa

Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida) pochodzi natomiast z Ameryki Południowej i jest bliską krewną… tytoniu. Nazwa kwiatu pochodzi bowiem od indiańskiego słowa petum i oznacza właśnie roślinę służącą do wyrobu papierosów i cygar. Petunia hybrida powstała z połączenia dwóch gatunków dzikich petunii i odznacza się dużą wytrzymałością oraz bardzo intensywnym kwitnieniem.

W jej obrębie występują odmiany Grandiflora o bardzo dużych i delikatnych kwiatach, odmiany Miniflora o kwiatach mniejszych i bardziej trwałych oraz Multiflora tworząca kwiaty liczne i gęsto rosnące. Pędy petunii są wzniesione lub lekko pokładające się.

Przeczytaj też: Kwiaty na balkon południowy – jakie sprawdzą się najlepiej?

Surfinie – odmiany

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele odmian surfinii zróżnicowanych pod względem koloru kwiatów, wielkości liści, grubości i długości pędów. Nie jest możliwe opisanie nawet części z nich, bo co roku inne rodzaje pojawiają się na rynku i zyskują na popularności. Najczęściej spotykane surfinie w 2022 roku to:

  • Surfinia Purple – wspaniale krzewiąca się odmiana o ciemnopurpurowych, dużych kwiatach.
  • Surfinia Niebieska Bouquet – odmiana o nieco mniejszych fioletowoniebieskich kwiatkach z białym wnętrzem kielicha.
  • Surfinia Table Dark Red – imponująca odmiana o aksamitnych kielichach w odcieniu czerwonego wina. Wytrzymała i szybko rosnąca.
  • Surfinia Hot Pink – surfinia cechująca się jaskraworóżowymi kwiatami o lekko żyłkowanych płatkach.
  • Surfinia Kremowa Lime – odmiana surfinii o kremowych kielichach i płatkach pokrytych delikatnych żyłkowaniem w cytrynowym kolorze.
  • Surfinia Table White – subtelna odmiana o zwiewnych śnieżnobiałych kwiatach, w nieco mniejszych rozmiarze.

Surfinia – wymagania

Jakie wymagania glebowe ma surfinia?

Surfinie potrzebują gleby bardzo żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, najlepiej piaszczysto-gliniastej. Idealny dla nich odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). Surfinie nie tolerują choćby krótkiego przesuszenia, uwielbiają mokrą glebę i wymagają intensywnego, czasem nawet codziennego nawadniania.

Latem, zwłaszcza, gdy panują upały, nawadnianie można zwiększyć nawet do dwóch razy dziennie. Należy przy tym pamiętać, by zakupione sadzonki surfinii umieścić w doniczkach z otworami, przez które swobodnie będzie mógł odpływać nadmiar wody. Zastój płynu powoduje bardzo szybkie gnicie i obumieranie korzeni rośliny.

Czy surfinia lubi słońce?

Do bujnego krzewienia się i wytwarzania dorodnych kwiatów surfinie potrzebują dużych ilości światła. Dlatego najlepsze będą dla nich stanowiska ulokowane od południa i wschodu – roślinom tym niestraszne jest nawet ostre słońce i upalne powietrze. Niedobory światła mogą spowodować opóźnienie kwitnienia surfinii i produkowanie przez nią słabszych kwiatów.

Aby surfinie cieszyły oko przez całe lato niezbędny jest im odpowiedni nawóz. Niestety, w przypadku tych roślin nawozy naturalne są mało wskazane. Najlepsze efekty przynosi nawożenie surfinii preparatami wieloskładnikowymi, mieszankami potasowo-fosforowymi z dodatkiem żelaza.

Jak sadzić surfinie?

Hodowanie surfinii z nasion nie jest łatwe i lepiej zostawić je doświadczonym ogrodnikom, samemu decydując się na zakup sadzonek. Małe roślinki należy szybko przesadzić do większych donic, tak aby mogły rozkrzewić się na miarę swoich możliwości. Jeśli planujesz ozdobić surfiniami ogród, najlepiej posadzić je w donicach wiszących, które zamocowane na hakach możesz umieścić na tarasie, w altanie, przy wejściu do domu czy wokół okien.

Jeśli jednak sadzonki surfinii mają znaleźć się w zwykłych skrzynkach, należy je umieścić na parapetach okien, przy poręczach balkonów lub werand, tak aby ich długie pędy swobodnie spływały poza krawędzie pojemników. Donice wybieraj zawsze w kolorze białym, aby przyciągały jak najmniej światła i nie powodowały przegrzewania korzeni.

Sadzonki surfinii podlej od razu po przyniesieniu do domu. Na dno donicy z dziurkami wysyp warstwę drenującą ułatwiającą odpływ wody – może to być zwykły żwir lub ogrodniczy keramzyt. Na drenaż wysyp żyzną ziemię przeznaczoną do surfinii, zrób w niej dołek i umieść w nim roślinę.

Jeśli w jednym pojemniku planujesz posadzić więcej niż jedną sadzonkę, pamiętaj o zachowaniu należytych odstępów między roślinami – ok. 20-30 cm. W jednej donicy najlepiej sadzić surfinie tego samego koloru lub maksymalnie 2 różne odcienie, odpowiednio do siebie dobrane.

Jak pielęgnować surfinie?

Domowa uprawa surfinii nie jest trudna. Rośliny będą w pełni szczęśliwe, jeśli będziesz pamiętać o trzech najważniejszych elementach, tzn. podlewaniu, ekspozycji na słońce i nawożeniu.

Jakie stanowisko zapewnić surfiniom?

Surfiniom należy zapewnić stały dostęp do światła, ale jednocześnie umieścić je w miejscu osłoniętym od wiatru, zwłaszcza jeśli posiadasz odmianę o dużych kwiatach. Surfinie są bowiem bardzo wrażliwe na podmuchy wiatru, który może połamać ich pędy, zwłaszcza jeśli są obciążone dorodnymi kielichami.

Jak podlewać surfinie?

Surfinie intensywnie nawadniaj co 2-3 dni, wylewając wodę na podstawkę od donicy. Latem podlewanie surfinii wykonuj dwa razy dziennie: rano i wieczorem, gdy nie panuje upał.

Jak nawozić surfinie?

Nawożenie surfinii najłatwiej przeprowadzać przy użyciu nawozów płynnych. W sklepach ogrodniczych dostępne są preparaty organiczno-mineralne, które dolewa się do wody i otrzymaną mieszanką podlewa roślinę. Inną opcją są nawozy krystaliczne, które rozpuszcza się w wodzie.

Surfinie należy nawozić 1-2 razy w tygodniu – zawarty w mieszankach potas czyni roślinę bardziej odporną na niedobory wody oraz wzmacnia pędy rośliny, które stają się grubsze i mniej podatne na uszkodzenia. Azot będzie stymulował wytwarzanie nowych rozgałęzień i kwiatów, z kolei fosfor pomoże wytworzyć silną bryłę korzeniową, która utrzyma ciężką roślinę w jej donicy.

Jeśli zależy Ci na tym, aby surfinie pięknie kwitły i były gęste, nie powinieneś zaniedbywać tak zwanego uszczykiwania.

Jak uszczykiwać surfinie?

Uszczykiwanie surfinii to prosty i niezbyt inwazyjny zabieg, dzięki któremu roślina lepiej rośnie. Na czym polega cała procedura? Na usuwaniu zbędnych czubków pędów. Nie musisz używać do tego celu żadnych specjalistycznych narzędzi ogrodniczych. W zupełności wystarczą... paznokcie. Co zrobić krok po kroku? Chwyć pewnie roślinę i „zetnij” palcami wierzchołek pędu razem z listkami.

Wiesz już, jak obrywać surfinię? Uszczykiwanie warto przeprowadzać regularnie. Dzięki temu roślina wypuści dodatkowe pędy i rozrośnie się na boki, a nie w górę. W rezultacie zagęści się, będzie bujna i ucieszy oko niejednego miłośnika ogrodu. A o to przecież chodzi.

No dobrze, a jak postępować ze zwiędłymi częściami rośliny? Czy  obrywać przekwitłe kwiaty surfinii? Tak. Nie chodzi tu wyłącznie o względy estetyczne, ale również praktyczne. Ogławianie przedłuża okres kwitnienia. Petunia zachowuje energię niezbędną do wytworzenia nasion i może ją wykorzystać na bieżące potrzeby.

Jak przezimować surfinie?

Czy surfinia jest wieloletnia? Nie, surfinia jest rośliną jednoroczną i po sezonie jej sadzonki najczęściej są wyrzucane. Możliwe jest jednak zimowanie surfinii, o ile okazy nie zostały zarażone chorobą grzybową. Na początku jesieni ich pędy należy nieco skrócić, a donice przenieść w jasne, suche miejsce, gdzie panuje temperatura ok. 10°C.

Przez zimę surfinie podlewaj niewielką ilością wody, tylko w takim stopniu, aby ziemia w doniczce zupełnie nie wyschła. Na przełomie lutego i marca możesz umieścić surfinie w wyższej temperaturze i obciąć stare i suche pędy. Gdy nowe gałązki osiągną długość ok. 5 cm, rozpocznij nawożenie. W maju można przesadzić surfinie do nowych donic i wystawić na świeże powietrze.

Surfinie – choroby

Najczęściej spotykane choroby surfinii mają podłoże grzybowe. Przez zbyt silne nawadnianie, zraszanie wodą liści lub podczas deszczowego lata, bardzo łatwo o szarą pleśń atakującą nadziemne części rośliny.

Innym problemem jest grzyb mączniak atakujący młode liście surfinii, szczególnie te zlokalizowane u podstawy rośliny. W efekcie liście zwijają się, schną i obumierają. Rozwojowi chorób grzybowych sprzyjają duże różnice temperatur i wysoka wilgotność powietrza, często występujące w okresie wiosennym. Aby zwalczyć choroby, należy jak najszybciej usunąć porażone liści pędy i zastosować grzybobójczy oprysk.

Jak uratować surfinie?

Dlaczego surfinie więdną? Winowajcą nie zawsze musi być grzyb mączniak. Często powodem wspomnianego stanu rzeczy jest zwykła nieostrożność podczas podlewania. Po czym poznać, że roślina otrzymała za dużo wody? Pierwszym niepokojącym sygnałem mogą być oklapnięte kwiaty zwisające w dół. Surfinia wygląda tak jakby spuściła nos na kwintę.

Co zrobić w tej sytuacji?  Jak uratować przelane surfinie? Trzeba wyjąć rośliny z doniczek, ukruszyć część ziemi i przesadzić je w nowe miejsca. Co ważne, nie należy ich nawadniać. Trzeba poczekać aż ziemia przeschnie. Warto też wstrzymać się z nawożeniem.

Czy surfinia jest trująca?

Surfinia jest piękna, ale też szkodliwa. Dlatego jeśli masz w domu czworonożnego przyjaciela, lepiej zachowaj ostrożność. Zastanawiasz się, czy surfinia jest trująca dla kota? Pamiętaj, że to odmiana petunii, a ta może źle wpłynąć na samopoczucie Twojego ukochanego pupila. Co mu grozi? Wszystko zależy od ilości przyjętej toksyny. Na ogół objawy nie stanowią poważnego niebezpieczna dla życia lub zdrowia  zwierzęcia, ale mogą utrudnić mu codzienne funkcjonowanie.

Co dzieje się z kotem po zetknięciu z toksyną petunii? Jakie objawy mogą świadczyć o zatruciu?  Brak apetytu, wymioty, biegunka, zaczerwienienia na skórze itp. Co ważne, przywołane symptomy nie muszą wystąpić od razu. Często reakcja organizmu jest opóźniona. Jeśli zauważysz jakąś niepokojącą zmianę w zachowaniu pupila, skontaktuj się z weterynarzem.

Dowiedz się więcej: Rośliny trujące dla kota – lista kwiatów, które szkodzą domowym pupilom

Polubiłeś surfinie? Przekonałeś się do ich zakupu? Świetnie, bo hodowla wspomnianych roślin nie jest trudna ani pracochłonna. Wystarczy przyswoić sobie kilka podstawowych zasad, by przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Pochwal się swoimi osiągnięciami w komentarzu. Czekamy na Twoją opinię!


Inne artykuły w tej kategorii

Grill na balkonie – czy grillowanie na balkonie i tarasie jest legalne?

Grill na balkonie – czy grillowanie na balkonie i tarasie jest legalne?

Stolik na balkon – 18 pomysłów na balkonowy stolik

Stolik na balkon – 18 pomysłów na balkonowy stolik

Jak i czym osłonić balkon? Osłony balkonowe

Jak i czym osłonić balkon? Osłony balkonowe

Zimowanie pelargonii – jak prawidłowo przezimować pelargonie?

Zimowanie pelargonii – jak prawidłowo przezimować pelargonie?

Jakie kwiaty wybrać na balkon? Te rośliny sprawdzą się najlepiej

Jakie kwiaty wybrać na balkon? Te rośliny sprawdzą się najlepiej

Sponsorowane Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.