Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Kwiaty na balkon całoroczne – jakie rośliny wieloletnie wybrać na balkon?

Całoroczne kwiaty na balkon stają się coraz popularniejsze. Choć kupowanie każdej wiosny nowych sadzonek bywa przyjemne, możesz oszczędzić sobie pracy. Postaw na rośliny wieloletnie, które będą Ci towarzyszyć na balkonie przez kolejne sezony. Jakie rośliny balkonowe całoroczne wybrać? Podpowiadamy!

Kwiaty na balkon całoroczne – kwiaty doniczkowe

Bez wątpienia najczęściej uprawiane w skrzynkach kwiaty balkonowe całoroczne to pelargonie. Bardzo popularną odmianą jest pelargonia rabatowa (Pelargonium zonale), o silnie rozgałęzionych pędach, pasiastych liściach i pojedynczych, pełnych lub półpełnych kwiatach. Doskonale prezentuje się również zwisająca pelargonia bluszczolistna (Pelargonium hederaefolium) tworząca malownicze kaskady kolorowych kwiatów.

Popularne całoroczne rośliny na balkon to także azalie, zwane też różanecznikami lub rododendronami. Azalia indyjska (Azalea indica) jest zdecydowanie częściej występującym gatunkiem, ale nierzadko można też spotkać azalię japońską (Azalea japonica) – mniejszą i bardziej odporną na chłód. Z nieco większych kwiatów balkonowych wieloletnich na uwagę zasługuje też dalia (Dahlia) oraz krzewuszka cudowna (Weigela florida).

Jakie jeszcze kwiaty na balkon całoroczne warto kupić? Za wysokie walory dekoracyjne ceniona jest żurawka (Heuchera) o smukłych pędach, dzwonkowatych kwiatach i falujących kolorowych liściach. Tawułka Arendsa (Astilbe arendsii) tworzy puszyste, czerwone lub różowe kwiatostany, z których następnie zawiązują się brązowe owoce pozostające na pędach przez całą zimę. Jeszcze bardziej imponująca wydaje się ostróżka (Delphinium), zakwitająca błękitnymi, fioletowymi, białymi lub różowymi kwiatami zebranymi w wysokie kwiatostany.

Za szczególnie dekoracyjną bylinę uważa się też smukłą rudbekię (Rudbeckia) i bergenię sercowatą (Bergenia cordifolia). Jeśli szukasz mniejszych roślin wieloletnich na balkon, może zainteresować Cię lawenda (Lavandula), szałwia omszona (Salvia nemorosa) czy rozchodnik okazały (Hylotelephium spectabile).

Rośliny balkonowe całoroczne – pnącza

Jeśli na swój balkon szukasz całorocznych roślin pnących, to pierwszą, która nasuwa się na myśl, jest bluszcz (Hedera). To długowieczne pnącze przy minimalnych zabiegach pielęgnacyjnych tworzy bujne kurtyny. Pamiętaj, że w głębszym cieniu lepiej rosną odmiany o zielonych liściach, zaś bluszcze pstre do ładnego wybarwienia potrzebują trochę więcej światła.

Nieco podobne do bluszczu jest dzikie wino, znane też jako winobluszcz (Parthenocissus) – krzewi się bardzo silnie, a jego ząbkowane liście jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo, koralowo i burgundowo. Mrozoodporny jest jednak tylko winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia), a pozostałe gatunki trzeba na zimę osłaniać. Niestety, zbyt rzadko w charakterze ozdobnym wykorzystywany jest chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) posiadający bardzo ładne karbowane liście i dekoracyjne szyszki.

Wśród pnączy kwitnących do bylin należy milin amerykański (Campsis radicans), wydający rurkowate kwiaty w kolorze żółtym, koralowym lub karminowym. W szczytowym okresie swojego kwitnienia roślina tworzy widowiskowe kaskady. Oprócz kwiatów atrakcyjne są również ciemnozielone liście milinu, jesienią przebarwiające się na złocisty kolor.

Równie intensywnie potrafi kwitnąć wiciokrzew Henry'ego (Lonicera Henryi) – zimozielona roślina o długich, lancetowatych liściach i pachnących kwiatach zebranych w kiście. Bardzo ozdobna, choć dość rzadko uprawiana, jest hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris), rozkwitająca białymi, płaskimi kwiatostanami, które zasuszone utrzymują się na pędach przez całą zimę.

Rośliny na balkon na zimę – krzewy liściaste

Całoroczne rośliny na balkon to także różnorodne krzewy. Najbardziej znany jest bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), który znakomicie znosi cięcie i łatwo daje się formować w przeróżne kształty. Jest także mało wybredny co do wystawy – radzi sobie zarówno na stanowisku zacienionym, w półcieniu, jak i na słońcu.

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) cały rok może pochwalić się błyszczącymi zielonymi listkami, ale jego największą ozdobą są okrągłe pomarańczowe lub czerwone owoce. Kiścień Waltera (Leucothoe walteri), zwana też kiścienią wawrzynową, zakwita białymi dzwonkami podobnymi do kwiatów konwalii, ale jej ozdobą są głównie błyszczące liście. Wiosną pokrywają się biało-żółto-różowo-zieloną mozaiką, latem dominuje wybarwienie biało-zielone, a jesienią blaszki stają się zielono-brązowe.

Podobnie barwne ulistnienie posiada trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) – na balkonie możemy ustawić odmianę szczepioną na pniu, w formie małego drzewka. Jeśli szukasz krzewinek do sadzenia w małych pojemnikach, idealnie sprawdzi się żółto kwitnący pięciornik krzewiasty (Dasiphora fruticosa), różnorodne wrzosy (Calluna) oraz barwinek (Vinca minor).

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) posiada zielone, czerwone lub żółte liście, przed opadnięciem przebarwiające się na różne odcienie pomarańczowego i koralowego. Irga (Cotoneaster) w sezonie pokryta jest zielonymi, okrągłymi listkami, które gubi jesienią – wówczas na jej gałązkach zostają kuliste, koralowe owoce.

Wśród nieco mniejszych roślin całorocznych na balkon wrażenie robi koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides), którego zaostrzone liście mogą przybierać różne odcienie fioletu, écru, zielonego i purpurowego. Z tej samej rodziny pochodzi komarzyca (Plectranthus glabratus), której intensywny zapach wpływa odstraszająco na owady. Wspaniałymi liśćmi może też pochwalić się tworząca gęste kępy funkia (Hosta).

Rośliny zimozielone na balkon – iglaki

Rośliny wiecznie zielone to bardzo praktyczny wybór na balkon. Zwykle są mało wymagające i nie potrzebują szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, a co najważniejsze, są ozdobą przez cały rok. Najczęściej wybierane są oczywiście iglaki, dobrze znoszące zimowe chłody i śniegi. Tego typu rośliną jest sosna górska (Pinus mugo), znana powszechnie jako kosodrzewina. Wykazuje znakomitą odporność na mróz, suszę i zanieczyszczenia, lubi słońce i nie osiąga dużych rozmiarów. Niektóre jej odmiany mają tendencję do późnojesiennego przebarwiania igieł na kolor złoty i pomarańczowy.

Świerk biały (Picea glauca) ma intensywnie zielone lub niebieskozielone igły, choć istnieją też odmiany srebrzyste. Świerk rośnie wolno, osiągając przy tym stożkowaty pokrój. Bardzo popularne są różnego rodzaju tuje (Thuja), czyli żywotniki zachodnie. Kuliste i karłowate odmiany idealnie nadają się do tworzenia szpalerów – dobrze wyglądają zarówno posadzone w pojedynczych donicach, jak i zebrane w jednej długiej skrzyni. Wybór tui ułatwi Ci artykuł Tuja Brabant czy Szmaragd – którą odmianę wybrać do ogrodu?

Podobne kompozycje można tworzyć z kolumnowych jałowców (Juniperus), choć warto też zwrócić uwagą na odmiany płożące. Ciekawym gatunkiem roślin zimozielonych na balkon jest także cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) – szybko rosnący, choć niewysoki iglak o lekko zwisających gałązkach.

Rośliny wieloletnie na balkon – małe drzewa

Poszukując roślin wieloletnich na balkon, warto sięgnąć po małe drzewka ozdobne. Są to na ogół odmiany karłowate, o pokroju kolumnowym, płaczącym lub kulistym, a także minidrzewka szczepione na pniu. Brzoza brodawkowata (Betula pendula) to jedno z najczęściej występujących drzew na terenie Polski, które sprawdzi się również na balkonie.

Wierzba japońska (Salix integra), jak sama nazwa wskazuje, przybyła z Dalekiego Wschodu, ale czuje się u nas znakomicie i niestraszne jej nawet niskie temperatury. Odmiana „Hakuro-nishiki” wypuszcza smukłe brązowoczerwone pędy i różowe liście, z biegiem czasu przybierające srebrzysto-zielony odcień. Inne popularne drzewka to sumak octowiec (Rhus typhina) o charakterystycznych rdzawych kwiatostanach i wachlarzowatych liściach, surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) czy płacząca morwa biała (Morus alba).

Jeśli zdecydujesz się na wytrzymałe rośliny na balkon, będziesz mógł się cieszyć jego naturalnym pięknem również zimą. Najlepszy wybór to oczywiście krzewy zimozielone i rośliny mrozoodporne, bez problemu znoszące spadki temperatur. Pozostałe kwiaty wieloletnie będą od Ciebie wymagały dodatkowej opieki. Te mniej wrażliwe wystarczy osłonić styropianem lub agrowłókniną, ale te najbardziej delikatne przed zimą należy wstawić do mieszkania.


Inne artykuły w tej kategorii

Wąski balkon – jak go urządzić i jakie meble wybrać na wąski balkon? Inspiracje i pomysły

Wąski balkon – jak go urządzić i jakie meble wybrać na wąski balkon? Inspiracje i pomysły

Akcesoria na mały balkon. Jak ozdobić balkon małym kosztem?

Akcesoria na mały balkon. Jak ozdobić balkon małym kosztem?

Jak urządzić balkon? Porady i inspiracje

Jak urządzić balkon? Porady i inspiracje

Surfinia (petunia zwisająca) – wymagania i porady pielęgnacyjne

Surfinia (petunia zwisająca) – wymagania i porady pielęgnacyjne

Sponsorowane Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Sponsorowane Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.